Leica překvapila s novou profesionální DSLR Leica S2 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Leica překvapila s novou profesionální DSLR Leica S2

30. září 2008, 00.00 | Leica minulý týden na photokině představila svoji zbrusu novou profesionální digitální zrcadlovku Leica S2. Největší rozruch poutá její 37,5 megapixelový snímač, který je zhruba 1,5x větší než full-frame. Leica dokázala vměstnat tento velký snímač dosahující téměř velikosti středo-formátu, do těla full-frame zrcadlovky. Je to předzvěst nové budoucí éry ve vývoji DSLR?

Kdo z nás se někdy nezamyslel nad tím, jaké další „mety“ čekají trh s DSLR. Rozlišení se neustále krok po kroku u DSLR zvětšuje, stejně jako se postupně stává obvyklejší full-frame formát na místo standardních APS-C snímačů. Jenže, za chvíli se i tento full-frame formát může stát „malým“, díky neustále rostoucímu počtu pixelů. Bude v budoucnu full-frame stačit nebo se stane standardním nějaký větší formát snímače? Proto představení nové profesionální digitální zrcadlovky Leica S2 lze právem označit za jednu z klíčových událostí letošní photokiny. Společnost Leica vyvinula nový DSLR fotoaparát tzv. „na zelené louce“, ve spolupráci se svými dodavateli Kodakem a Fujitsu. Tento fotoaparát má snímač, který se svou velikostí blíží středo-formátu a přitom ho dokázala umístit do těla zrcadlovky, která není větší než profesionální full-frame DSLR. Impozantní je i výše rozlišení, které je 37,5 megapixelů.

Leica S2

Snímač digitální zrcadlovky Leica S2 je typu CCD a má rozměry 30 x 45 mm. Pro společnost Leica ho na zakázku vyrobila firma Kodak. Svými rozměry převyšuje o 56% klasický full-frame formát (24x36 mm) snímače, který mají například DSLR Canon EOS 1Ds Mark III, Canon EOS 5D, Nikon D3, Nikon D700 či Sony Alpha900. Oproti klasickému středo-formátu s velikostí 36 x 48 mm (používaný například u fotoaparátů Hasselblad a Leaf) je tento snímač menší pouze o 22%. Fotoaparát Leica S2 je osazen obrazovým procesorem MAESTRO, který pro firmu Leica zhotovila společnost Fujitsu.

Leica S2

Přesné rozměry a váha DSLR Leica S2 nejsou zatím známy. Z vystaveného prototypu na photokině je ovšem patrné, jak jsme výše naznačili, že fotoaparát je zhruba stejně velký jako profesionální full-frame DSLR. Tělo fotoaparátu je černé a je zhotoveno převážně z kovu. U fotoaparátu nechybějí precizní ochranné prvky proti nepříznivým vlivům vnějšího okolí (proti vlhku, písku a prachu).

Leica S2

Digitální zrcadlovka Leica S2 má LCD displej s úhlopříčkou 3 palce a s rozlišením 460 000 bodů. Displej je upraven tak, aby poskytoval obraz dobře viditelný i při prudkém světle. Je vybaven senzorem, který monitoruje stav okolního osvětlení a podle toho přizpůsobuje intenzitu podsvícení displeje. Stavový displej je na bázi OLED technologie (pro lepší čitelnost informací z displeje). Fotoaparát Leica S2 nemá funkci živého náhledu. Na photokině se nám povedlo mít na chvilku v rukou prototyp DSLT Leica S2. Optický hledáček se nám zdál velký a hodně světelný. Zvuk závěrky je byl překvapivě tišší, než by se dalo očekávat od tak velkého sklopného zrcadla. Fotoaparát má dvě závěrky, mezi kterými si můžeme vybrat. Buď použijeme závěrku v přímo v těle fotoaparátu nebo můžeme zvolit závěrku, která je v objektivu. Nejkratší čas závěrky je 1/4000 sekundy. Autofokus je podle výrobce výkonný i při špatných světelných podmínkách. Leica S2 má duální slot pro paměťové karty typu Compact Flash a SD/SDHC. Fotoaparát podporuje rozhraní HDMI.

Leica S2

V oblasti designu, počtu a rozmístění ovládacích prvků působí nová DSLR Leica poměrně minimalistickým dojmem, jak koneckonců můžeme vidět z fotografií. Ovládání fotoaparátu probíhá hlavně přes menu na LCD displeji. Kromě čtyř nepojmenovaných tlačítek rozmístěných okolo LCD displeje, nalezneme už jen malé rolovací tlačítko na zadní straně a jeden standardní otočný volič expozičních režimů na horní straně fotoaparátu.

Leica S2

Jaké objektivy se budou na fotoaparátu Leica S2 používat? Fotoaparát je vybaven bajonetem pro nově vyvinuté objektivy, které nesou souborné označení Leica „S-Systém“. Společnost Leica uvedla, že v této „S-Systém“ třídě objektivů budou zastoupeny standardní kategorie objektivů jako je širokoúhlý objektiv (24 mm), tilt-and-shift objektiv (30 mm), základní objektiv (30 – 90 mm), tele-objektivy (100mm, 180 mm a 350 mm) a makro objektiv (120 mm). Všechny tyto objektivy budou vybaveny speciální lamelovou závěrkou, která umožňuje synchronizaci závěrky s bleskem při velmi krátkých časech.

Leica S2

Pro jaký tržní segment je nová DSLR Leica S2 určena? Společnost Leica se tímto modelem fotoaparátu zaměřuje především na profesionální fotografy. Speciálně ty řady profesionálů, kteří po full-frame DSLR už nyní začali poohlížet po vyšším rozlišení středo-formátu, ale kteří si zároveň nechtějí kupovat robustně velký fotoaparát s cenou v řádech statisíců korun (i když se dá očekávat, že Leica S2 také nebude zrovna ta nejlevnější DSLR). Právě ty by mohla nová Leica S2 zaujmout, protože při svých téměř standardních DSLR rozměrech by mohla nabídnout kvalitu srovnatelnou s obrazovým výstupem ze středo-formátových fotoaparátů. Je klidně možné, že jednou v blízké budoucnosti budou běžně používané standardní DSLR s větším snímačem než je full-frame, s rozlišením v řádech desítek megapixelů. Proto tato uvedená DSLR Leica S2, může být onou příslovečnou „ první vlašťovkou“ nových trendů budoucnosti ve vývoji DSLR. Cena fotoaparátu Leica S2 a přesné datum jeho uvedení na trh zatím nejsou známy, ale firma Leica naznačila, že by mohla být Leica S2 (včetně nových objektivů) uvedena na trh někdy v průběhu léta 2009. Více informací naleznete na stránce: http://www.s.leica-camera.com.

Leica S2 s objektivy S-System

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: