Olympus útočí na masy s mini-mju Digital - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Olympus útočí na masy s mini-mju Digital

Olympus mini-mju D

6. září 2004, 00.00 | Olympus, který je nejprodávanější značkou na českém trhu, se rozhodl zaútočit na pozice svých konkurentů opravdu netradičním digitálním kompaktem, který rozhodně nepřehlédnete. Jde jen o módní výstřelek nebo má Olympus zaděláno na další triumf?

Digitální fotoaparáty jsou konstrukčně natolik odlišné od klasických kinofilmových, že není žádného vážnějšího technického důvodu k zachovávání klasické koncepce kompaktu či zrcadlovky. Přesto až na pár víceméně neúspěšných výjimek se všichni výrobci drží osvědčených tvarů a koncepcí kinofilmových fotoaparátů. Není divu, je velmi odvážné vsadit na příliš atypický produkt. Výsledkem je buď absolutní úspěch nebo absolutní krach.

Historie řady MJU
Olympus produkuje fotoaparáty s označením mju již řadu let a nikoho asi nepřekvapí, že jejich koncepce pochází ještě z kinofilmové verze. Mjučka jsou a vždy byly velice elegantní zaoblené kompakty sázející na ladné tvary, kovový design a líbivost. Nicméně jejich tvar byl až do minulého týdne vždy v podstatě stejný - konzervativní. Šlo o stylové klasické obdélníkové kompakty s průhledovým hledáčkem, velkou posuvnou krytkou, charakterizované velmi oblými tvary. Mini-mju tento přístup na jednu stranu rozvíjí, na druhou svým způsobem zcela popírá.

Líbivá extravagance?
Mini-mju Digital se bude vyrábět a prodávat hned v šesti barevných variacích. Všechny budou mít stejný asymetrický tvar, ve kterém se sice dají vysledovat stopy původních zaoblených mjuček, ale jen naznačené. Celokovová těla s rozměrem 95 x 56 x 28 mm a hmotností 115gramů překvapí nejen svým tvarem, ale například i absencí optického průhledového hledáčku. Prostě Olympus se rozhodl pro poměrně odvážný konstrukční krok, který lze svou atypičností tvarů přirovnat snad jen k fotoaparátům typu Sanyo Xacti či Panasonic D-Snap.
Stejně jako některá předchozí mju je i verze mini odolná proti vlhkosti, takže je s ní možno fotografovat například za deště (nezaměňovat s vodotěsností). Čelní stěna je hladká a designově jednoduchá. Zadní trochu připomíná styl některých mobilních telefonů a dominuje ji LCD displej ve středu. Velmi netradičně provedený je například volič režimu.

Technika uvnitř
Olympus si velmi dobře uvědomuje, že na dnešní silně konkurenční trh nelze přijít s technicky výrazně podprůměrným fotoaparátem, byť ve stylové třídě. Takže mini mju je vybaveno CCD snímačem s efektivním rozlišením 4,0 mil. bodů, úhlopříčkou 1/2,5" a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 64 - 500ISO. Atypické hodnoty 500ISO využívá fotoaparát pouze ve vybraných scénických režimech, ručně lze nastavit 64 - 400ISO.
Objektiv fotoaparátu chráněný v klidovém stavu kovovou automatickou krytkou nabízí 2x optický zoom jako například nejmenší IXUSy od Canonu. Při rozsahu 35 - 70 mm nabízí světelnost F3.5 - 5.9, makro od 20 cm a SuperMakro od 8 cm. Pasivní autofokus používá systém vyhodnocování ESP a objektiv se může pochlubit hned trojicí asférických členů z celkem pěti čoček.
Po expoziční stránce se konstruktéři rozhodli zůstat "pouze" u automatiky. To znamená, že fotoaparát nabízí jak plný automat, tak i 13 scénických režimů. O zpracování obrazových dat se stará procesor TruePic TURBO, k dispozici je jak Digital ESP systém měření světla, tak i bodové měření a pochopitelně nechybí ani kompenzace expozice. Pro delší expozice se zapíná systém redukce šumu a fotoaparát v sekvenčním režimu pracuje s rychlostí 1,3 snímku za sekundu při sedmi do série.
Optický hledáček byl plně nahrazen 1,8" LCD displejem s rozlišením 134.000 bodů a antireflexní úpravou. Olympus u něj uvádí dokonce 160stupňový zorný úhel, za který by se nestyděl nejeden stolní LCD panel. O napájení se stará Li-Ion akumulátor, který živí i poměrně malý interní blesk s dosahem max. 2,8m. Fotografie v JPEGu se ukládají na xD kartu a do počítače či tiskárny (TruePic) se přenášejí přes klasické USB 1.1.

Hodnocení
Olympus mju-mini D je po technické stránce automatem střední třídy, který nenabízí prakticky žádné manuální funkce a například video zaznamenává maximálně v rozlišení 320x240 bodů s rychlostí 15sn./s. Z tohoto pohledu by se dalo říct - žádný zázrak - a víc se tomuto fotoaparátu nevěnovat. Vždyť jsou zde mnohem sofistikovanější miniatury jako Panasonic FX2 či Sony L1, ale to by mohla být velká chyba. Olympus již mnohokrát v historii ukázal, že má nos na fotoaparáty, které se líbí, které se kupují a které si uživatel oblíbí. Mju-mini D je fotoaparátem pro ženu, fotoaparátem pro mladé, fotoaparátem pro ty, co chtějí něco krásného, něco jednoduchého, něco co nese dobrou značku. To všechno tento přístroj splňuje a navíc fotografie jím pořízené a vyvolané na nejběžnější formát 10x15 cm budou pravděpodobně úchvatnější, než z nějakého analogového kompaktu. Takže se může dost dobře stát, že s dobrým marketingem, který Olympus umí, dobrým prodejním kanálem, který Olmypus má a dobrou cenou, kterou Olympus také dokáže, můžeme mju-mini D najít pod nejedním vánočním stromečkem. Uvidíme jestli se Olympusu povede další trhák, nebo jen šlápl vedle jako řada ostatních.
Mju-mini se dostane na český trh v průběhu října za předpokládanou MOC cenu 11.490,- s DPH.

:: Technická specifikace
:: Srovnání digitálních mju

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: