Photokina 2004: Contax iR4 - fotoaparát místo zapalovače - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Photokina 2004: Contax iR4 - fotoaparát místo zapalovače

Contax i4R

1. října 2004, 00.00 | Kyocera představila na veletrhu Photokina 2004 nový stylový miniaturní fotografický šperk, který má ambici být šperkem či společenskou perličkou, kterou se můžete odlišit. Co dokáže přinést spojení jmen Contax a Zeiss po fotografické stránce u přístroje vážícího 90 gramů?

Značka Contax, vlastněná koncernem Kyocera, je tradičním vystavovatelem na Photokině a její letošní účast se nijak zásadně neliší od předchozích ročníků. Není divu, Contax je postaven na tradici a jisté konzervativnosti, takže asi nikoho nepřekvapí, že obě novinky v oblasti digitální fotografie jsou spíš stylovými doplňky než seriozními fotoaparáty pro nějakou vážnou fotografickou práci. Pojďme si podrobněji představit první z novinek.

Konstrukce a design
Model i4R je velice elegantním designérským počinem, kterému dle tiskové konference předcházelo několik nerealizovaných studií. Contax se tímto miniaturním digitálním šperkem snaží nejen oslovit milovníky tradiční značky, ale zároveň nabídnout mladý svěží design, který by se nezpronevěřil zcela tradici. Výsledkem je podlouhlé tělo s rozměry 94x38x21mm s celokovovým pláštěm a výraznou posuvnou krytkou, do které je vestavěn blesk. Contax bude nabízet i4R nejen v leskle kovové variantně, ale na trh mají přijít i verze "Black" a "Cherry", tedy matně černá a vínová.

Technická specifikace
V tomto miniaturním fotoaparátu tepe CCD snímač o velikosti 1/2,5" s efektivním rozlišením 4 miliónů bodů, který umožňuje vytvářet fotografie s maximálním rozlišením 2272 x 1704 bodů. Dále podporuje i obrazové formáty s rozlišením 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů, které ukládá na paměťovou kartu typu SD nebo MMC v komprimovaném formátu JPEG. Citlivost snímače je možno nastavit v rozsahu 50 - 400 ISO.
iR4 má v sobě zabudovaný miniaturní objektiv s pevným ohniskem 39mm značky Carl Zeiss Tessar T* vybavený video AF automatickým zaostřováním. Světelností F2,8 odpovídá pevnému ohnisku a použití 4 elementů ve 3 skupinách (2 asférické čočky). Ostřící vzdálenost ve standardním módu je od 60 cm a v makro režimu již od 5 cm. Objektiv i 9 bodový autofokus (s přisvícením) jsou díky fixnímu ohnisku velmi rychlé a přes miniaturní rozměry je kresba překvapivě dobrá. Absenci optického zoomu částečně kompenzuje až 6x digitální přiblížení.
Nový Contax iR4 nabízí tradiční plně automatický AE režim expozice a dále 8 scénických režimů: Portrét, Sport, Noční Portrét, Východ slunce, Západ slunce, Noční snímky, Černobílé snímky a Sépie. Nikoho asi nepřekvapí, že nenabízí poloautomatické či manuální režimy, vždyť jde o reprezentativní záležitost nikoliv nástroj profesionálů. Výslednou expozici snímku je možno ovlivnit kompenzací expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Nicméně Contax se i u této miniatury snažil udržet rozumný standard kvality, takže například nabízí kromě automaticky a 4 přednastavených režimů i možnost ručního naměření balance bílé barvy. Rychlost závěrky využívá časů od 1 s do 1/2000 s.

Ozvučené videosekvence se ukládají ve formátu AVI a je možno je zachytit v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 15 sním./s nebo 30 sním./s. Velikost videosekvence není nějak omezena kromě kapacity paměťové karty. Contax těží z rychlosti R-Tune procesoru nejen vynikajícím videem, ale i velmi dobrým sekvenčním snímáním. Nabízí možnost záznamu rychlostí 3 snímky za sekundu do plné kapacity snímku (bez omezení série a použití autofokusu). Nebo alternativně rychlost 1,4 sním./s. s průběžným doostřováním.

Pořízené snímky se zobrazují v reálném čase na 1,5" TFT LCD displeji s rozlišením 130.000 bodů. Vlastnosti snímků je možnou ovlivnit změnou jejich parametrů barvy, ostrosti a sytosti snímků. Vestavěný miniaturní blesk má bohužel dosah pouhých 1,8 metru, zato je fotoaparát vybaven USB 2.0 rozhraním. Nechybí mu ani podpora PictBridge protokolu a bude dodáván včetně synchronizační kolébky.

První dojmy
Od i4R samozřejmě nejde čekat zázraky, ale pokud jej srovnáme s podobnými fotoaparáty bez optického zoomu z kategorie digitálních šperků, tak příjemně potěší. Je velice rychlý, což platí pro start, reakci spouště, autofokus, sekvenční snímání i video. Je trochu škoda, že se na tělo nevešel větší displej s vyšším rozlišením, ale opět, nezapomínejme, že jde o stylovou záležitost. A upřímně řečeno, Contax i4R styl opravdu má. Styl, který nepřehlédnete a styl, který vás odliší od majitelů Olympusů, Canonů, Panasoniců či miniatur od Sony.

Závěr
Contax je značka, která v digitální fotografii zatím nenabízí ani široké, ani nijak extrémně oslnivé portfolio produktů. Na druhou stranu to, co udělá, má styl a vždy poměrně rozumnou kvalitu záznamu. Navíc všechny tyto fotoaparáty těží z R-Tune procesoru, který je pekelně rychlý. i4R by se měl objevit na trhu koncem listopadu za necelých 400 EUR. Uvidíme, kdy a za kolik se jej dočkáme u nás.

:: Technické parametry Contax i4R

Další informace o veletrhu Photokina 2004 můžete najít na stránce s online zpravodajstvím IDIFu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: