PMA 2004: Nové modely Canon Digital IXUS jsou na světě! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

PMA 2004: Nové modely Canon Digital IXUS jsou na světě!

Canon IXUS 500 430 DigitalElph

13. února 2004, 00.00 | Ve smršti ohromujících novinek, které krátce před vypuknutím letošní PMA oznámila společnost Canon, můžeme naleznout i následovníky úspěšné řady stylových digitálních fotoaparátů, nesoucích honosné jméno IXUS. Jaká vylepšení tyto nové modely přináší?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Podobně jako před loňskou PMA 2003 uveřejnila i letos společnost Canon příchod nových miniaturních kompaktů řady IXUS Digital. Konkrétně se jedná o modely s evropským označením IXUS 500, IXUS 430 a IXUS IIs. Jejich uvedením dosáhl Canon úctyhodného počtu třiceti modelů této řady, jejichž produkce začala již v roce 1996.

Technologie
Vlajková loď řady IXUS Digital 500 od společnosti Canon pracuje s CCD snímačem o velikosti 1/1,8" a efektivním rozlišením 5,0 miliónů bodů. Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 50 až 400 ISO. Objektiv s trojnásobným optickým zoomem (s přepočteným rozsahem 36 až 108 mm) a světelností 2,8 - 4,9 je složen ze 7 členů v 5 skupinách, včetně 2 asférických členů. Pro další přiblížení je možné využít 4,1násobný digitální zoom. Optická soustava je schopna pomocí 9 bodového autofokusu spolehlivě zaostřit již od 5 cm.
Expozičně se jedná o automatický přístroj s možností korekce expozice v rozsahu +- 2 EV v 1/3 krocích, pracující s rozsahem expozičních časů 15 s - 1/2000 s. Při časech delších jak 1,3 s dochází k aktivaci funkce potlačující šum. O rychlost celého fotoaparátu se stará speciální procesor DIGIC, používaný Canonem i v oblasti digitálních zrcadlovek. Snímky ukládané na paměťovou kartu CompactFlash I ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 pracují s barevným prostorem sRGB. Přístroj navíc nahrává ozvučené videosekvence, a to buď v rozlišení 640x480 bodů s maximální délkou 30s či 320x240 nebo 160x120 v délce 3 minut.

Po boku této vlajkové lodi pluje její levnější druh IXUS 430, nabízející rozlišení "pouhých" 4,0 mil. bodů. Ve většině parametrů se shoduje s IXUSem 500. Jediný výraznější rozdíl je v sekvenčním focení, kdy zvládá jen 8 oproti 15 snímkům v sérii pomalou rychlostí 1,5 sn./s. V rychlém sekvenčním režimu pak zvládá jen maximálně 5 snímků v sérii a to rychlostí 2,5 sn./s oproti úctyhodným 14 snímkům IXUSu 500, pracujícího s rychlostí 2,2 sn./s. 430ka také nedokáže natáčet videosekvence v plném VGA rozlišení.

IXUS IIs je ukázkou další miniaturizace, přinášející nutnost užití menšího CCD snímače a to co do rozměrů (1/2,7"), tak i do rozlišení (3,2 miliónů bodů). Z podobného důvodu se data ukládají na rozměrově menší SD paměťovou kartu. Objektiv ostřící od 10 cm nabízí dvounásobný optický zoom, se světelností 2,8 - 3,9. V ostatních parametrech se však tento fotoaparát výrazně neliší od IXUSu 500.

Konstrukce, design
Těla všech tří uvedených novinek jsou opět vyrobena z nerezové oceli, s velice elegantní povrchovou úpravou. Displej na jejich zadní straně zůstal stejný, tedy s úhlopříčkou 1,5" a rozlišením118 tisíc bodů. O napájení se samozřejmě stará miniaturní Li-Ion akumulátor.

Modely IXUS 500 a 430 jsou konstrukčně totožné. Na první pohled se však jednoznačně rozliší pomocí barvy prstence na tubusu objektivu, který je u modelu 500 zlatý, oproti stříbrnému provedení modelu 400. Jejich rozměry ani konstrukce se oproti předchozímu modelu IXUS 400 nezměnily. Jedná se tedy o příjemně malý kompakt s rozměry 87x57x28 mm a hmotností cca 185 g.

IXUS IIs si také zachoval design i rozměry svého předchůdce. To znamená, že váží přibližně 165 g a jeho rozměry jsou 85x 56x 24 mm.
I umístění ovládacích prvků zůstalo u těchto digitálních šperků beze změny. Jedinou výjimkou je přidání speciálního tlačítka, podporujícího přímý tisk na kompatibilní tiskárnu protokolem PictBridge nebo DirectPrint. Tímto tlačítkem se navíc aktivuje přenos snímků do připojeného počítače.

Závěr
Canon svými novými "digitálními elfy" (jak sám tyto přístroje nazývá v některých zemích) pokračuje v úspěšné řadě digitálních fotoaparátů, vyznačujících se nekompromisní kvalitou a charakteristickým designem, kombinujícím pravoúhlé a kruhové prvky. Všechny nové modely doplnil o možnost snadného a rychlého tisku na přímo připojenou tiskárnu. Navíc vlajkové lodi IXUS 500 přidal do vínku další milión obrazových bodů. Samotné zvýšení rozlišení by však nestačilo, proto Canon posílil výkon i novým procesorem. Ten pochází ze stejné produktové řady, do které patří i digitální zrcadlovka 10D. Jeho aplikací se z těchto roztomilých trpaslíků učiní hotoví rychlíci, schopní zachytit jedinečné momentky. Pro příznivce vodních sportů je navíc k těmto modelům k dispozici podvodní pouzdro.

:: Stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: