Expedice Philippines 2006 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Expedice Philippines 2006

22. května 2006, 00.00 | Dne 26. dubna 2006 začal projekt Philippines 2006. Autoři projektu fotograf Libor Špaček a kameraman Jiří Novota odletěli s další členkou týmu Martinou Benešovou na Filipíny vytvořit sérii dokumentárních filmů a fotografií. 18. května pracovní skupinu doplní Eva Aichmajerová. Poslední člen expedice v roli „záložníka“, Jiří Heller, vytváří týlové zázemí. Návrat výpravy je plánován na 5. června tohoto roku.

Dne 26. dubna 2006 začal projekt Philippines 2006. Autoři projektu fotograf Libor Špaček a kameraman Jiří Novota odletěli s další členkou týmu Martinou Benešovou na Filipíny vytvořit sérii dokumentárních filmů a fotografií. 18. května pracovní skupinu doplní Eva Aichmajerová. Poslední člen expedice v roli "záložníka", Jiří Heller, vytváří týlové zázemí. Návrat výpravy je plánován na 5. června tohoto roku.

Expedice si vytkla jako cíl představit Filipíny nejen jako zajímavou turistickou a potápěčskou destinaci, ale také jako kolébku zajímavých mořských živočišných druhů. Expedice je záměrně časována do období, kdy se u břehů nejjižnější části ostrova Luzon v oblasti Sorsogon vyskytuje ohrožený druh žraloka obrovského (též žralok velrybí) Rhincodon typus. Žralok obrovský je největší žijící zástupce žraloků, který není člověku nebezpečný. Živí se planktonem a malými rybami. Největší nebezpečí mu hrozí u asijských břehů, kde je loven pro obživu a vnitřnosti žraloka jsou využívány v tradiční čínské medicíně. Filipínci pořádají každoročně oslavy žraloka obrovského. Jeden z festivalů tzv. "Butanding festival" z okolí Donsolu bude součástí jednoho z dokumentů. Nejen žralok obrovský, ale např. manty a další obří tvorové budou hlavním cílem expedice z této oblasti. Ticao Island resort (www.ticao-island-resort.com) je společnost, která expedici při natáčení obřích živočichů zajistí potřebné zázemí.

Vzrušující podívanou slibuje téma druhého dokumentu o coronských vracích z 2. světové války. Expedice se bude několik dní věnovat nejen osudovým okamžikům potopených lodí, ale i současným příběhům mořských živočichů využívajících útočišť v tajemných zákoutích na dně odpočívajících lodí. O výpravu a natáčení vraků zde bude pečováno společnostmi Kokos Nuss resort (www.kokosnuss.info) a Discovery Divers (www.ddivers.com).

Makrofotografie Libora Špačka z filipínského Sabang Beach již měli možnost diváci vidět na výstavě v pražské galerii Louvre. Tentokrát bude tento fascinující svět živočichů úžasných barev a překvapujících tvarů zachycen i filmovámi kamerami. Nahožábří plži, potápěči důvěrně zvaní "naháči", patří k jedněm z nejkrásněji zbarveným živočichům obývající světové oceány. Naproti tomu bizarně vyhlížející koníci, kotvící na větvích podmořských korálů a rostlin pomocí ovíjivých ocásků, jsou díky svému zabarvení mnohdy obtížně rozpoznatelní od svého okolí. Společnost Atlantis Hotel (www.atlantishotel.com) vytváří expedici podmínky v rezortech Sabang/Puerto Galera a Dumaguete, kde bude expedice filmovat a fotografovat převážně tato malá stvoření.

Celý projekt Philippines 2006 by rád poukázal na místa na naší planetě, kde ještě žijí živočichové, kteří hledají útočiště před člověkem zamořující vody oceánů a moří, před člověkem, který je pro peníze a zábavu ochotný vyhubit celé živočišné druhy, a že právě ekoturistika je ten správný způsob, jak život na naší planetě zachovat.

Zcela první prezentace pořízených snímků bude na "Večeru s fotografem" v IDIFu, který se bude konat 7. června. Hostem bude právě Libor Špaček.

Text: © Jiří Novota
Fotografie z minulé výpravy: © Libor Špaček
:: www.philippines2006.com
:: Partneři projektu

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: