Fotoexpedice Thajsko únor 2008 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Fotoexpedice Thajsko únor 2008

29. února 2008, 00.00 | Život fotografa je v mnohém komplikovanější, než život běžného turisty. Zatímco běžný turista se spokojí s pěkným hotelem, pěknou pláží, dobrou kuchyní a sem tam s nějakým organizovaným výletem, fotograf hledá více. Hledá skutečné záběry ze skutečného života běžných lidí. Thajsko je na podobnou fotoexpedici ráj.

Ve dnech 26.1. až 11.2. 2008 zorganizoval Institut digitální fotografie v Praze cílenou fotoexpedici do Thajska. Pod vedením dvou zkušených lektorů (Jan Březina a Roman Pihan) se 14 fotografů zaměřilo nejen na obvyklé krásy Thajska (těžko můžete odolat některým kýčům typu „Západ slunce na pláži“), ale zejména na skutečnou tvář Thajska tak, jak ji běžný „komerční“ turista nikdy neuvidí.


Pohled na domorodou vesnici kombinovanou s rybí farmou postavenou přímo na řece.

Navštívili jsme neuvěřitelné množství prostředí - pro Evropana často velmi exotických - a všude přirozeně fotografovali. Jmenujme např. ostrovní cikánskou vesnici, rybí farmu, rýžové pole, nefalšovanou džungli, jeskyně, místní trhy, ale i chudinské slumy (slum je název pro chudinské čtvrti, kde v domcích z vlnitého plechu či lepenky žije nejchudší obyvatelstvo Thajska). Podnikli jsme i decentní vhled do života buddhistických mnichů v Bangkoku i v odlehlých klášterech.


Komu se podaří zachytit osamoceného meditujícího mnicha. V turisticky navštěvovaných klášterech těžko.

Ač teplotou parné léto - přes den kolem 33°C, v noci slabě pod 30°C, tak se v únoru v Thajsku stmívá poměrně brzy, kolem 19:00. A tak pokud se nefotografoval právě západ slunce, byly večery vyplněny diskuzemi o fotografii, a to jednak formou cílených přednášek na téma expozice, ostření, hloubka ostrosti, postprocessing atd., tak i rozborem toho, proč se třeba zrovna dnes expozičně nedařilo.


Thajsko je expozičně poměrně těžké, protože 95 % času buď svítí slunce, nebo je velmi jasná obloha. Vysoký kontrast stín/světlo a prudce se měnící podmínky vyžadují velmi pokročilou expozici a často i pomoc blesku. Automatika má jen malou šanci uspět bez pomoci.

Každopádně pobyt v partě nadšených fotografů s programem 100% upraveným tak, aby se dalo stále něco zajímavého fotografovat, je pro každého obrovská zkušenost a myslím, že jsme se všichni včetně lektorů fotograficky posunuli.


Thajsko je ráj pro makrofotografii a snímky nejrůznější "havěti" či rostlin. Havěť je však poměrně plachá a lidi rozhodně nevyhledává, takže je to opět o zkušenostech, kázni a samozřejmě i o dobrém kompozičním ztvárnění i technickém zvládnutí. Máte-li ale makro rádi, tak si váš makroobjektiv v Thajsku neodpočine.

Podívejte se tedy na pár pestrých žánrových obrázků z této fotoexpedice, a pokud vás zaujaly, tak vězte, že na přelomu leden/únor 2009 se bude fotoexpedice IDIFu do Thajska opakovat.


Sloní farma a "povinný" výlet na slonech byl následně doplněn svobodným pohybem a fotografováním v místní vesnici. Byli jsme tak svědky koupání slonů, jejich krmení i místního běžného života.

 


Jen pro představu o velikosti místní fauny - toto je thajská obdoba našeho pavouka křižáka.

 


A pavouk v "akci".

 


Místní řeky a tůňky jsou opravdu hustě obydlené. Ze zdánlivé letargie se v nich život probudí po vhození čehokoliv jedlého.

 


Vydáte-li se po místních pamětihodnostech, je opravdu co vidět. Tento chrám sídlí v městě Ayutthaya, které bylo v Thajské historii vypáleno.

 


Na tento záběr bylo nutné si přivstat, slunce totiž vychází kolem 6:00. Ta lodička v popředí nás na tento osamocený ostrov dovezla.

 


Trochu pohlednice, ale jen pro představu, jak to v Thajsku vypadá. Mimochodem na tomto ostrově Koh Phi Phi se točil známý film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

 


Typické ráno v Bangkoku.

 


Na první pohled možná jednoduché, ale dostat se na některá místa s fototechnikou nebylo vždy snadné!

 


Takto vypadá ranní hygiena v cikánské vesnici (v místním se jim říká Gipsy Pirates) na ostrově Koh Lanta.

 


A takto se žije ve slumu v Bangkoku. I když kolem to nevypadá zrovna moc utěšeně, místní obyvatelé jsou překvapivě "v pohodě".

::Více informací o další expedici: Thajsko 2009

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: