První zkušenosti s fotoaparátem Olympus Pen EP-1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

První zkušenosti s fotoaparátem Olympus Pen EP-1

18. června 2009, 00.00 | Předevčírem jsme vás informovali o hlavních parametrech atraktivní novinky, fotoaparátu Pen EP-1 od Olympusu. Protože jsme měli tu čest být přímo v centru dění, a to sice v Berlíně, kde Olympus tuto novinku představoval, mohli jsme si Pen EP-1 vyzkoušet přímo v terénu. V našem článku tedy naleznete nejen naše první dojmy, ale také ukázky fotografií a videosekvencí, jenž byly pořízeny právě tímto fotoaparátem.

Fotoaparát Olympus Pen EP-1 byl poprvé na evropské půdě představen na tiskové konferenci v Berlíně. Celé slavnostní odhalení se neslo v originálním retrostylu 60. let, který evokoval symboliku 50. výročí vzniku legendární edice Pen fotoaparátů Olympus (rok 1959). Spolu s dalšími vybranými novináři z celé Evropy jsme byli přímo na místě jeho prvního představení, a proto jsme měli výjimečnou možnost se s fotoaparátem blíže seznámit a zafotit si s ním. Této možnosti jsme využili, a tak bychom se zde chtěli s vámi podělit o své první dojmy a zároveň zprostředkovat pohled na ukázkové fotografie a nahrané videosekvence.


Slavnostního uvedení fotoaparátu Olympus Pen E-P1 dne 15. 6. v Berlíně se ujal Masaharu Okubo - prezident Olympus Imaging Corporation Tokyo

Parametrům fotoaparátu Olympus Pen EP-1 (v textu dále pod označením Pen EP-1) jsme se blíže věnovali v našem předchozím článku. Připomeňme si, že fotoaparát EP-1 je koncepčně zcela novým přístrojem, který kombinuje přednosti většího snímače (senzor je velký 17,3 mm x 13 mm při rozlišení 12,3 Mpix) s rozlišením 12,3 Mpix s bytelným a kompaktním tělem fotoaparátu, Aparát funguje na platformě 4/3 Micro Four Thirds a je u něho možné měnit objektivy, které vycházejí z platformy 4/3 Micro Four Thirds. Pro tento fotoaparát Olympus také představil dva nové objektivy M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake (ekv. kinofilmu 34mm) a M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (ekv. kinofilmu 28-84mm), které nám byly nabídnuty k dispozici. Díky absenci zabudovaného hledáčku disponuje fotoaparát poměrně malými rozměry (120,5 x 70 x 35 mm), které mu dávají velmi příhodné dispozice například pro nenápadné fotografování na ulici. Rozhraní menu je velmi podobné, jako například u DSLR E-620. Na fotoaparátu nalezneme 3palcový LCD displej s rozlišením 230 000 bodů (pozorovací úhel 176°). Aparát navíc umí nahrávat HD video s rozlišením 1280 x 720 bodů a frekvencí 30 sn./s., což jistě v praxi přivítá nemálo uživatelů.

První dojmy a postřehy
Představený fotoaparát si získal naše sympatie již od jeho prvního zahlédnutí a nutno říci, že „aura“ pozitivního dojmu, obklopující tento fotoaparát, se během fotografování ještě více zintensivnila. Tělo fotoaparátu Pen EP-1 je celé kovové a jeho dílenské zpracování je ukázkové. Design přístroje se znatelně hlásí k retroodkazu 60. let a to jenom zvyšuje jeho atraktivitu. V tomto směru Pen EP-1 připomíná staré dobré časy pohledných a spolehlivých Pen fotoaparátů na film, ke kterým si uživatel dosti rychle utvoří specifický vztah. Je dobré, že se konečně nějaký výrobce odhodlal narušit současnou hegemonii kompaktních fotoaparátů s malým snímačem a nabídl tak amatérské veřejnosti koncept jednoduchého fotoaparátu s možností výměny objektivů, jenž při prakticky malých rozměrech nabízí kvalitativní dispozice srovnatelné s obrazovými výstupy z digitálních zrcadlovek.


Do samotného slavnostního odhalení nového „Pennu“ EP-1 zbývá už jen několik vteřin...

Podobně jako u ostatních retrofotoaparátů doprovází model EP-1 řada důvtipných doplňků, které se nesou v duchu retra. Máme tím na mysli především elegantní kožené pouzdro, které se k fotoaparátu připevňuje zespoda skrze stativový závit. Fotoaparát v něm vypadá ještě o chlup stylověji.


Čerstvě odhalený fotoaparát Olympus Pen EP-1 byl rázem obletován davy dychtivých fotoreportérů

Na přední straně přístroje, vedle bajonetu objektivu a jeho pojistky, vévodí pohledný grip s povrchovou úpravou připomínající texturu kožených materiálů. Fotoaparát se za něj dobře drží a neklouže v ruce.


Hlavní menu fotoaparátu Pen EP-1 je velmi podobné s menu, které nalezneme na současných DSLR Olympus

Na horní straně nalezneme efektně zapuštěné kolečko voliče expozičních režimů. Posun voliče expozičních režimů lze provádět pomocí rotace jeho vroubkované části, která vyčnívá na zadní straně přístroje. Otáčení tohoto kolečka je dostatečně tuhé a děje se po zarážkách, takže nehrozí samovolné vychýlení voliče do nežádoucího expozičního režimu. Navíc je možné ho pohodlně ovládat jednoduchým pohybem palce, takže tento způsob řešení oceňujeme.


Na fotoaparát Pen EP-1 je možné nasadit i velký externí blesk

Vedle sáněk pro externí blesk FL-14 a externí hledáček VF-1 také nalezneme malou diodu indikátor aktivity protiprachové ochrany snímače (označení SSWF), tlačítko pro zapnutí/vypnutí (obklopuje ho malý zeleně svítivý prstenec), spoušť (je udělána kvalitně - nijak se „nekvedlá“) a decentní, leč v praxi užitečné, tlačítko pro přímé nastavování kompenzace expozice.


Na komponování záběru můžeme použít buď LCD monitor nebo externí hledáček VF-1

Při pohledu na zadní stranu fotoaparátu nás hned zaujal malý kovový váleček, který spolu s otočným prstencem okolo standardního křížového ovladače (přímé nastavování citlivosti ISO, režimu AF, samospouště a kalibrace bílé barvy) tvoří klíčový tandem pro jednoduché nastavování většiny parametrů pro fotografování. Spolu s tímto inovačním řešením také Olympus modernizoval rychlé menu, skýtající nyní dvě postranní lišty, ve kterých je možné nastavit všechny základní parametry pro fotografování. Zajímavé je to, že mezi těmito parametry na lištách je možné se pohybovat prostým otáčením kroužku na křížovém ovladači (tímto ovladačem se pohybuje ve vertikálním směru na jedné liště, přičemž ve vodorovné liště se objevují jednotlivé podvolby). Vlastní změna nastavení parametrů je tak prováděna otočným válečkem a tak lze fotoaparát ovládat naprosto intuitivně jedním prstem bez nutnosti se dívat někam jinam než do prostoru LCD displeje. Takový způsob řešení menu proto chválíme a doufáme, že najde v budoucnu také uplatnění u ostatních fotoaparátů.


Olympus během slavnostního večera představil, kromě fotoaparátu Pen EP-1, také nové objektivy M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 , M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake, externí blesk FL-14 a externí hledáček VF-1

Na zadní straně aparátu, vedle již zmíněných ovládacích prvků, pak nalezneme ostatní tlačítka jako je aretace, zaostření a expozice, tlačítko „Přehrát“, „Koš“, „Menu“ a „Info“. Na fotoaparátu rovněž nechybí funkční tlačítko „Fn“, které zobrazuje na displeji stav aktuálního nastavení přístroje (funkci tohoto tlačítka je možné dále určovat v nastavení menu). Ačkoliv fotoaparát se koncepčně zcela vymyká kategorii DSLR aparátů, tak přesto tento přístroj obsahuje skoro všechny ovládací prvky, které se na Olympus DSLR objevují. O vlastním složení hlavního menu zde není třeba se více rozepisovat, neboť je téměř identické jako v případě amatérských DSLR Olympus. V zadních partiích fotoaparátu jsou umístěny drobné otvory pro audioreproduktor, který se uplatní zejména při přehrávání videa.


Fotoaparát Pen EP-1 se dobře drží v ruce

Z obou stran fotoaparátu Pen EP1 jsou umístěna poutka pro upevnění skob koženého řemínku. Na pravém boku nalezneme odklápěcí krytku, pod kterou je přístup k HDMI rozhraní a USB konektoru.


Fotoaparát Pen EP-1; pohled na zadní stranu

Na spodní části fotoaparátu je situován stativový závit (nachází se přibližně v ose přístroje) a je zde také vstup do prostoru pro vložení akumulátoru a SD/SDHC paměťové karty. Tento prostor je chráněn krytkou, pro jejíž odklopení je nutné zmáčknout zabudovanou pojistku.

Jak se nám s ním fotilo?
Jak jsme v úvodu tohoto článku předestřeli, měli jsme možnost s fotoaparátem Pen EP-1 několik hodin fotografovat, a tak vám níže můžeme nabídnout ke shlédnutí ukázkové fotografie a HD videonahrávky. Měli jsme zapůjčený exemplář „Pennu“ v líbivě sněhobílé modifikaci a během fotografování jsme na něm používali oba nové objektivy M ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (ekv. kinofilmu 28-84mm; ten jsme používali nejčastěji) a M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake (ekv. kinofilmu 34mm). Prostřednictvím adaptéru MMF-1 jsme pořídili také pár snímků s nasazeným makroobjektivem Zuiko 50 mm f2,0, to kvůli ukázce práce s hloubkou ostrosti. Všimli jsme si, že u objektivu Zuiko 14-42mm je nutné před jeho použitím "odemknout" posuvnou pojistku, která udržuje zoomovací objektiv zasunutý.


Na spodní straně koženého pouzdra, které se připevňuje na stativový závit fotoaparátu, nalezneme praktické kovové stojánky, díky kterým aparát dobře stojí na podložce

Fotoaparát Pen EP1 byl po startu připraven k focení za cca 2s. Doba, která uplyne mezi startem přístroje a pořízením prvního snímku, se vejde do cca 3s, což není špatné. U automatického ostření je sice zaregistrovatelná určitá malá prodleva, která je ovšem tolerovatelná, pokud si uvědomíme, že se jedná o ostření v režimu Live-view. Fotoaparát také nabízí manuální ostření. Proces manuální ostření je do detailů zobrazen na LCD monitoru (volitelné je 7x a 10x přiblížení scény) a tak má uživatel plnou kontrolu nad jeho průběhem. Oceňujeme, že mezi standardními režimy ostření (autofokus, kontinuální autofokus, manuál) je i režim, který kombinuje autofokus a manuální ostření (resp. je to vlastně autofokus s možností manuální korekce).


Bílá barva fotoaparátu obzvláště sluší v kombinaci s koženým pouzdrem a řemínkem, který se na úchyt fotoaparátu připevňuje skrze kovové skoby

Fotoaparát se dobře drží a ovládá. Někteří uživatelé hledáčkových analogů mohou být ze začátku reflexivně puzeni si přístroj dávat k oku, ale po krátkém čase přestává být proces fotografování přes LCD monitor problém exteriérového focení. Koneckonců se říká, že všechno je jen otázka zvyku. A pro ty, kteří bez hledáčku přece jen nemohou „žít“, je určen dokoupitelný externí hledáček VF-1 (je monofokální na ohnisko cca 28 mm; ekv. kinofilmu), který se zasouvá do hot shoe patice. Daný hledáček jsme měli možnost v praxi odzkoušet a jsme toho názoru, že v rámci možností není k zahození. Sice postrádá korekci paralaxy, avšak pro rychlé fotografování, například na ulici, dokáže dobře posloužit.


Na přední straně fotoaparátu je zabudován decentní grip se stylovou imitací textury kůže

Velmi kvalitní výkon odvádí LCD displej, který je dostatečně kontrastní, a podává ostrou reprodukci obrazu při širokém pozorovacím úhlu. Na LCD monitoru je možné si mimo jiné zobrazit živý náhled histogramu, což podstatně usnadňuje zvolení správného nastavení expozice.


Pro běžnou, například turistickou, fotografii fungují spolehlivě oba režimy automatických režimů „i-Auto“ a Program (samozřejmě nechybí ostatní klasické režimy jako manuál, či priorita clony a času). Většina fotografií zvládla automatika přístroje exponovat dobře i v podmínkách hodně kontrastních scén. Subjektivně soudíme, že fotoaparát odvádí dobrý výkon v oblasti dynamického rozsahu. Nemalou zásluhu na tomto výsledku má i režim Autogradace (ten digitální cestou zmenšuje výskyt podpalů a přepalů v obraze), který jsme měli aktivovaný po většinu času fotografování. K automatické kalibraci bílé barvy nemáme žádných připomínek, poněvadž v podmínkách exteriérového focení nám fungovala spolehlivě. Při fotografování za umělého osvětlení lze použít pro optimální vyvážení bílé buď specifické presety, nebo je možné stáhnout její manuální nastavení.


Pohled zeshora na fotoaparát Pen EP-1

Po stránce výskytu šumu při nastavených různých citlivostech ISO jsme si všimli, že Olympusu se podařilo podstatně potlačit chromatickou složku šumu, což výrazně usnadňuje jeho pozdější redukci v počítači skrze odšumovací software. Fotografie jsou podle našeho názoru použitelné pro tisk do citlivosti 800 ISO. Při citlivostech nad 800 ISO se výskyt šumu logicky zvyšuje, přičemž fotografie pořízená při ISO 1 600 ještě nevypadá marně. Fotografie zhotovené při citlivostech ISO 3 200 a 6 400 jsou již výrazně zašuměné.


Objektivy (na obr. je sklo M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake) pro 4/3 Micro Four Thirds fotoaparáty jsou rozměrově malé a dobře se drží, proto jejich vyndavání a nasazování je dílem mžiku

Výměna objektivů je bezproblémová, neboť rozměrově malé mikro 4/3 objektivy se dobře uchopují, a tak je jejich výměna hotová během mžiku. Drobnou poznámku v tomto kontextu můžeme utrousit směrem k situaci, kdy výměna probíhá při nasazené spodní části koženého pouzdra. Všimli jsme si totiž, že část kožené hrany pouzdra je až moc nablízku bajonetové pojistce, což může osobám s většími prsty trochu zhoršovat přístup ke zmíněnému tlačítku.


Po odejmutí spodní části koženého pouzdra obzvlášť vyniknou velmi kompaktní rozměry fotoaparátu Pen EP-1

Zajímavým zpestřením fotografování je využívání 6ti uměleckých filtrů. Z nich nás nejvíce zaujal efekt dírkové komory (vytváří snímky s výraznou vinětací), „Pop-art“ (specifická saturace barev) a „Zrnitý film“ (napodobení kontrastních BW snímků pořízených na citlivém kinofilmu). Fajnovou vychytávkou je i režim multiexpozice, ve kterém lze sloučit 2 a více RAW snímků. Fotoaparát je schopen poměrně rychlého sériového snímání při frekvenci 3 sn./s., což na nás, při kapacitě bufferu až na 10 RAWů, udělalo příznivý dojem. Například při streetfotu se bude tato dispozice fotoaparátu dobře hodit.


Na displeji fotoaparátu je možné si zobrazit živý náhled histogramu

Teď pár slov o nahrávání videa. Nebudeme tajit, že nás mile překvapila vysoká kvalita HD videa, na které se i výrazně podepisuje stereofonní záznam zvuku. Fotoaparát je tak možné použít i jako videozáznamník hezkých chvil strávených například o dovolené. Škoda, že při záznamu videa není dostupná mechanická stabilizace snímače (stabilizace je zajišťována pouze elektronicky). Zapálené „videofotografy“ může potěšit možnost přístroje se po druhém stisku spouště od zahájení záznamu videa okamžitě přepnout zpět do režimu fotografování, a tak je možné vyfotit zajímavý moment, který by byl jinak zmeškán.


Pro stylizaci nahrávání videa lze použít i všech 6 uměleckých filtrů, akorát je nutné počítat s tím, že nahrávání videa o vysokém HD rozlišení může být, při zvolení výpočetně náročných filtrů (například filtry „Dírková komora“ či „Zrnitý film“), místy „zasekané“. Je proto dobré aplikovat umělecké filtry spíše na videa s nižším VGA rozlišení, kde je jejich záznam plynulejší.


Závěr
Fotoaparát Olympus Pen EP1 nám za těch pár hodin, kdy jsme ho měli v ruce, doslova „přirostl k srdci“, a tak pro nás bylo těžké ho vracet zpět. Myslíme si, že koncept digitálního Pen fotoaparátu by mohl být ze strany Olympus trefou do černého. Velký vliv na jeho úspěch na trhu však bude mít vhodně zvolená cenová politika výrobce, která by měla být nastavena tak, aby tento fotoaparát dokázal obstát v konkurenci levných „entry-level“ DSLR. Přístroj má pohledný a stylový design, jednoduché a ergonomické ovládání a sympaticky kompaktní rozměry. Subjektivně řečeno, je v něm zkrátka cosi „leikovského“. Fotoaparát Pen EP-1 může posloužit nejen jako stylový doplněk do společnosti, ale také jako povedený přístroj pro fotografování na ulici. Podle našeho názoru produkuje Pen EP-1 fotografie s kvalitní reprodukcí barev a dobrým dynamickým rozsahem. Rovněž kvalita pořízeného videa je vysoká. Fotoaparát se dobře ovládá a poskytuje uživateli širokou paletu funkcí, kterou ocení každý kreativní fotograf. Jelikož tento článek je pouze „preview“, nikoliv recenze, není proto možné fotoaparát v této fázi zevrubněji hodnotit. Těšíme se tedy, až budeme moci pro vás fotoaparát Olympus Pen EP-1 otestovat v řádném redakčním testu.

Ukázky fotografií pořízených z fotoaparátu Olympus Pen EP-1


Snímky pořízené při různé citlivosti ISO

 

 

 


Snímky pořízené fotoaparátem Olympus EP-1 při různé citlivosti ISO - ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400

Ukázka snímků pořízených skrze umělecké filtry

 

 

 
Ukázka snímků upravených pomocí aplikace uměleckých filtrů: „Pop-Art“, „Soft Focus“, , „Pale & Light color“, „Ligh Tone“, „Grainy Film“ a „Pin Hole“

Ukázka snímků pořízených fotoaparátem Olympus Pen EP-1 s nasazeným objektivem M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (informace o expozičním času, zvolené cloně a citlivosti ISO naleznete v Exifu)

Ukázka snímků pořízených fotoaparátem Olympus Pen EP-1 s nasazeným objektivem M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake (informace o expozičním času, zvolené cloně a citlivosti ISO naleznete v Exifu)

Ukázka snímků pořízených fotoaparátem Olympus Pen EP-1 s nasazeným objektivem ZUIKO Macro 50mm 1:2.0 (informace o expozičním času, zvolené cloně a citlivosti ISO naleznete v Exifu)

Ukázka ozvučených videonahrávek pořízených fotoaparátem Olympus Pen EP-1 s nasazeným objektivem M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (POZOR – soubory videa jsou velké)


Ukázka videa z fotoaparátu Olympus Pen EP-1 (HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s.; formát AVI; velikost 92 MB)


Ukázka videa z fotoaparátu Olympus Pen EP-1 (HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s.; formát AVI; velikost 70 MB)


Ukázka videa z fotoaparátu Olympus Pen EP-1 (VGA rozlišení 640 x 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s.; formát AVI; velikost 43 MB)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 18.06.2009, 01:01
Odpovědí: 5

Operativní zpráva! Kdo chce ekšn, nechť ještě zavítá na jútúbovej záznamek: http://reviews.photograph
yreview.com/blog/olympus-
e-p1-digital-camera/
Jin
ak zklamání. I tón recenze je velmi uměřený. Oly se zdá dost pomalej (3 vteřiny!) a spíš než na tu ulici to bude, jak v recenzi psáno hned na prvním místě, "stylový doplněk do společnosti". Pravda - ty čtyři kovový nožičky dole na futrálku jsou moc sexy :-) Z recenze jsem nepochopil, já hlava natvrdlá, jestli je možnost nějakého manuálního ostření na setových objektivech (tedy přímo na objektivu). Asi jo, že jo. Pěkný by bylo, kdyby se stroj spustil a člověk měl hned nastaveno na nějakou předostřenou vzdálenost. Jenže to zas na těch seťákách nevidím žádnou stupnici vzdálenosti. Tak bůhví jak to je. Fotky zejména z prosklené haly mě nepřesvědčily, škoda, že nebyla použita funkce vyrovnání velkých kontrastů :-) Jinak myslím, že slovo skoba v souvislosti s upevněním řemínku na foťák není úplně šťastné. I když - foťák lze na řemínku na skobu pověsiti, to jo. Tak nezbejvá než čekat - praxe ukáže. K leice to má ale hóóódně daleko. Včetně průhledového hledáčku, v recenzi velmi opatrně opisovaného... Jo a ještě něco - to zase nezaaretovanej ZOOM bude vyjíždět do polohy TELE? Nebo proč je tam ta pojistka...?! Konečně - trčí to vysunutý při těch čtyřech cenťákách dlouhýho skla docela dost dopředu.

Odpovědět na příspěvek

RE: CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: Cože... Muž

Založeno: 18.06.2009, 09:22

Výborně. Po mnoha Vašich příspěvcích jsme se dozvěděli, že si ep1 nekoupíte. To je dobré vědět...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 18.06.2009, 12:10

Výborně. Blahopřeji k Vašim schopnostem číst a hlavně porozumět čtenému textu. Vždycky jsem se divil, že to žáčkové mají u zkoušek, teď už je mi jasný PROČ :-)
Jestli koupím nebo nekoupím? To nevím. Počkám si na testy a zkušenosti kolegů. I když na těch rautech by to jako imidžovka bylo bez chyby :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.06.2009, 13:11

Lysohlávky nebo THD? jen tak pro zajímavost... Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 19.06.2009, 16:55

Depak, já ujíždím na klystýrech. To víš, po těch diskusích tady by se z toho jeden moh...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: CHVĚJU SE VZRUŠENÍM...

Autor: pepe Muž

Založeno: 21.06.2009, 01:19

Svatá pravda, hlavně když sem napíše Matlák.

Odpovědět na příspěvek

ceny v UK

Autor: miro Muž

Založeno: 18.06.2009, 02:32
Odpovědí: 0

http://www.jessops.com/on
line.store/categories/614
8/Details.html?tduid=2ff1
1c24fe1a4b7bd99262a7ead42
c33&url=http://www.jessop
s.com/online.store/catego
ries/6148/Details.html

Odpovědět na příspěvek

BLESK

Autor: Peter Muž

Založeno: 18.06.2009, 08:21
Odpovědí: 2

Pozerám že daný fotoaparát teda nemá zabudovaný blesk?

Odpovědět na příspěvek

RE: BLESK

Autor: Rootan Muž

Založeno: 18.06.2009, 09:29

No právě :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BLESK

Autor: Daemonius Muž

Založeno: 28.07.2009, 12:59

Ani hledáček, G1 má obojí.. tohle je prakticky totéž, jen v jiném obalu..

Odpovědět na příspěvek

fotky

Autor: mk Muž

Založeno: 18.06.2009, 08:39
Odpovědí: 7

No, fotí to líp jak jakýkoli současný kompakt, to se dalo ostatně čekat. Jen ta cena, ta je příšerná.

Odpovědět na příspěvek

RE: fotky

Autor: MarB Muž

Založeno: 18.06.2009, 10:08

Njn, typický Olympus. Fotky vypadají lépe než z kompaktu, protože je na tom kvalitní sklo. Šumí to víc než lepší kompakt a bude to pomalé jako Olympus bývá. Takže bych si radši koupil G10 do kapsy a dál se tahal se zrcadlem. Zajímalo by mě srovnání s Epsonem. Je to to samé, akorát to má hledáček a bajonet na Leicy..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fotky

Autor: frmol Muž

Založeno: 18.06.2009, 10:42

Á zase nějaký pan "odborník" který musí kritizovat Olympus za každou cenu. Tak si kup G10 a užívej si jak dělá krásný nezašumělý fotky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: fotky

Autor: MarB Muž

Založeno: 18.06.2009, 13:15

Nemusím kritizovat Olympus za každou cenu. Maj dobrý objektivy a nápad s P1 je taky dobrej. Bohužel neumí udělat slušný čip a neumí udělat pořádně rychlej foťák. To myšlenku na kompakt s výměnnými objektivy zabíjí.
Bohužel s nima mám své zkušenosti a vím jak se s nima fotí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: fotky

Autor: Bobyzboby Muž

Založeno: 18.06.2009, 21:05

Nejspíš vůbec netušíte kerá bije, poznámka že to šumí víc než lepší kompakt je neuvěřitelně hloupá!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: fotky

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.06.2009, 08:40

Nemluvě o tom, že čip není od Olympusu, ten čipy nedělá. Je to Matsušita (Panasonic).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fotky

Autor: bob_222 Muž

Založeno: 18.06.2009, 13:27

4/3 čipy od olyho šumia viac ako lepšie kompakty? KTORÉ??? Aspoň jeden.
A potom ešte tú o popelce... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: fotky

Autor: Daemonius Muž

Založeno: 28.07.2009, 12:58

Třeba slušná část Canonů? :) Minimálně ten high-end. Šumí to, samozřejmě.. to ale G1/GH1 co má určitě stejnej senzor, také..

Odpovědět na příspěvek

Uz jenom nove OMko

Autor: Megi Muž

Založeno: 18.06.2009, 09:05
Odpovědí: 0

Takova OM-6, fullframe, na OM mount.. To by bylo (ale asi nebude :)
Ten Pen je skvelej, kdybych chtel digi-kompakt, tak nevaham.

Odpovědět na příspěvek

Velikost

Autor: Astrofil Muž

Založeno: 18.06.2009, 20:41
Odpovědí: 0

Vzali zrcadlovce zrcátko za účel změny velikosti. Ale asi jim nedošlo, že o to větší brašnu teď bude muset člověk s sebou brát, aby, jak se u fotoaparátu sluší a patří, mohl používat alespoň hledáček a blesk, a to nemluvím o objektivech.
Jinak ale Olympusu cením jistou inovaci v oblasti digitálních fotoaparátů.

Odpovědět na příspěvek

Ten šum

Autor: Fero Muž

Založeno: 19.06.2009, 22:12
Odpovědí: 1

Ten šum ma prekvapuje a prekvapuje ma aj ta neistrost na 100% výreze. To fakt nebolo trocha casu sa s tym fotakom pohrat a nafotit adekvatne fotoze?
Som sklmany, DMC-LX3 foti omnoho lepsie a optiku ma pritom predpokladam horsiu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ten šum

Autor: KarelV. Muž

Založeno: 21.06.2009, 00:03

LX3 má vůči této předražené novince rozhodně lepší světelnost objektivu. Takže vzhledem k šumu, to co získává EP-1 díky většímu snímači, tak to snadno u záklaďáku s jeho F 3.5-5.6 ztrácí. Takže díky F 2.0-2.8 u Lumixu LX3 je pak ISO 200-400 naprosto srovnatelné s ISO 800-1600 u Pen EP-1. K tomu je výhoda kompaktnosti jednoznačně na straně Panasonicu. To, že Olympus šum a jeho redukci nezvládá tak dobře jako Panasonic (nejen vůči LX3, ale i versus G1 či GH1), jde vidět při porovnání zde: http://www.imaging-resour
ce.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Odpovědět na příspěvek

PUMOVÝ ATENTÁT NA DIGIFOTOFILY

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 19.06.2009, 23:07
Odpovědí: 3

Jste drsní a hodně vydržíte? Pak si nechte rozmetat iluze od skutečného MISTRA - Ladislava Kamaráda. Stačí k tomu dvě věci: navštívít http://www.horolezec.cz/t
echnika.htm
- a pak se jít podívat na jeho výstavu do Staroměstské radnice. Následně si kupte Olympus nebo cokoliv digi a oddejte se bezbřehému snění :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: PUMOVÝ ATENTÁT NA DIGIFOTOFILY

Autor: pepe Muž

Založeno: 21.06.2009, 01:28

Už to fakt nehul, kámo a nemyslím si to jen já :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PUMOVÝ ATENTÁT NA DIGIFOTOFILY

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 21.06.2009, 09:54

Už jsem to típnul. Je to nebezečný, uznávám. Já hulím a jinejm to ničí mozečky :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: PUMOVÝ ATENTÁT NA DIGIFOTOFILY

Autor: pepe Muž

Založeno: 21.06.2009, 13:39

Copa jinejm, ale hlavně tobě a vůbec si toho nevšimneš, to je průšvih. Tak zas něco hodnotnýho napiš, jako vedle vo tý pěkný hlavě, už se těšíme :-)

Odpovědět na příspěvek

DIGINEFF TO POTVRDIL

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 24.06.2009, 14:56
Odpovědí: 0

Viz: http://www.digineff.cz/ar
t/titulka/090623oly_ep1.h
tml
Nezbývá než konstatovat, že stroječek podle prvních dojmů nenaplňuje očekávání. Těžkopádné ovládání, nedořešenej hledáček (a to může být displej sebebrilantnější...) a ke všemu ještě pěknej soudek na pevným ohnisku odpovídajícím kinofilmové pětatřicítce - viz fotka velkého okna (č.6). Čekám, že fandové olyho obviní pana Neffa, že má v baráku křivý vokna. :-)
Mimochodem - základní testovací sada fotek by měla obsahovat vždy jeden záběr obdélníkovýho motivu. Aby bylo hned jasno.

Odpovědět na příspěvek

Zrcadlovka bez zrcadla

Autor: Paul Muž

Založeno: 08.07.2009, 09:08
Odpovědí: 0

No tak vám nevím. Jsem trochu rozpolcen. Znám původní PEN, tenhle systém byl již použit na třístovce - boční zrcadlo. Zde chybí. Lze ale používat všechny OM objektivy a všechny 4/3 objektivy. No fajn to je skvělé! Když si však představím tohohle prcka s nasazeným 300 mm objektivem OM systému a focení s TZV." digitálním předpažením", napadá mě, že bych měl začít uvažovat o nákupu stativu nebo alespoň monopodu a začít navštěvovat nejbližší posilovnu, případně začít shánět anabolika. No abych nešel do extrému. Stačí si na něm vyzkoušet třeba jenom setový objektiv z kitu 610 -70-150. Vlastním Ricoh GX 100. objektiv to má 24-70 - je za nějakých 9000,00 Kč včetně dodání až do domu i s hledáčkem VF 1 sice elektronickým, ale dá se s ním fotit od OKa nikoliv s oním předpažením. Ne nechválím Ricoh na 400 má již zrno jak holubí vejce, ale ten princip toho hledáčku je skvělý. POkud by jej měl i PEN, tak by se s tím dalo fotit s jakýmkoliv sklem. No je prý přislíben - tak uvidíme. Co závěrem. Olympus EP 1 je především stylový foťák - na práci asi moc nebude a svým podáním na to ani není určen. Je to exkluzivní rarita za kterou se prostě musí zaplatit, aby se člověk vyřadil ze stále stejných modelů. Tak mě tak napadá, zda na tom světě již opravdu nebylo všechno vymyšleno a jenom se to točí výše po kvalitativní spirále. Viz Leica M8, epson, a ricoh, Minox a podobně. No v každém případě má PEN velkou šanci a sám zvažuji, že si ho co nejdříve pořídím

Odpovědět na příspěvek

Po zkušenostech s G1/GH1..

Autor: Daemonius Muž

Založeno: 28.07.2009, 13:02
Odpovědí: 0

..bych si nic podobného znova nekoupil. Ano fotí to hezky, ale ve skutečnosti je to nahnané softwarově.. možná sem zkostnatělej, ale nepřijde mi, že by měl foťák dohánět chyby objektivu softwarovou úpravou.. to je už hodně fuj.

Odpovědět na příspěvek

ale...

Autor: Iva Muž

Založeno: 08.08.2010, 14:09
Odpovědí: 0

Ano, fotí pěkně..nemám k E PL-1 výhrady, ale nesmí se fotit na slunci, protože bez hledáčku není vidět vůbec nic. Pokud si ho přikoupíte, cena za fotoaparát včetně, se dostává do hodně vysoké cenové hladiny. Tak že můj úmysl jet s novým přístrojem na dovolenou, se vytrácí. Beru toto jako zákeřný tah na zákazníka v ČR, když v zahraničí se s elektronickým hledáčkem prodává. Svoji věrnost Olympusu začínám vážně přehodnocovat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: