Sigma koupila Foveon Inc. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Sigma koupila Foveon Inc.

14. listopadu 2008, 00.00 | Společnost Sigma oznámila, že stala stoprocentním vlastníkem firmy Foveon Inc, která vyvinula a vyrábí pro Sigmu originální Foveon X3 snímače. Foveon snímače jsou původní svou 3vrstvou strukturou, která dovoluje zachytit všechny tři RGB barvy v rámci jednoho obrazového bodu.

Společnost Sigma oznámila, že stala stoprocentním vlastníkem firmy Foveon Inc, která vyvinula a vyrábí pro Sigmu originální Foveon X3 snímače. Foveon snímače vynikají unikátní 3vrstvou strukturou, která dovoluje zachytit všechny tři RGB barvy v rámci jednoho obrazového bodu. Sigma se firmou Foveon Inc. spolupracuje už od roku 2002 a jejich snímače Foveon X3 pravidelně osazovala do svých DSLR (Sigma SD9, SD10, SD14, SD15) a high-end kompaktů DP1 a DP2.

Historie vzniku Foveon X3 CMOS snímače začíná rokem 2002, kdy byl poprvé představen v těle DSLR Sigma SD9 v rámci amerického fotografického veletrhu PMA. Od standardních snímačů se senzor Foveon X3 liší především svojí konstrukcí. Běžné snímače jsou schopné zaznamenávat pouze jedinou RGB barvu v rámci jedné fotodiody (buňky senzoru jsou v podstatě nativně monochromatické). Sběr celkové barevné informace (červená, zelená a modrá barva) se děje pomocí interpolace podle „Bayerovy masky“, jenž určuje, jakou ze tří RGB barev bude daná fotodioda zaznamenávat. Namísto toho se snímač typu Foveon skládá ze tří „průsvitných“ barvocitlivých RGB vrstev (jsou řazeny pod sebou), díky kterým je každý pixel schopný zaznamenat kompletní barevnou informaci. Snímač Foveon tak umožňuje kvalitněji reprodukovat barvy ve fotografii a nabízí výstupní rozlišení snímku bez interpolace.

Senzor Foveon X3 sice vzbudil v době svého uvedení (2002) značnou mediální pozornost, ale dnes z odstupem času můžeme konstatovat, že se na trhu nějak výrazně neprosadil. Sáhla po něm jen zmiňovaná společnost Sigma a v omezené míře i firma Polaroid u fotoaparátu X530 (určité využití dále Foveon našel v oblasti průmyslových kamer). Ačkoliv Sigma Foveon snímačem vybavuje od roku 2002 všechny své DSLR a high-end kompakty, nebylo úplně jisté, zda s Foveon technologií počítá i do budoucnosti. Proto současná koupě Foveon Inc. Sigmou dává jasný signál, že zájem zde je. Zároveň si tak Sigma pojišťuje exkluzivitu využívání Foveon X3 snímačů u svých produktů. Její dosud poslední fotoaparáty, které jsou vybaveny Foveon X3 snímači, jsou DSLR Sigma SD15 a kompakt Sigma DP2. Oba byly letos uvedeny na veletrhu Photokina 2008. Doufejme, že daná akvizice Foveonu povede k jeho většímu rozvoji a zdokonalování tak, aby se jeho slibná technologie mohla konečně více rozšířit.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Sigma

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: