Vybíráme - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Vybíráme

Content-Aware Image Resizing: přichází revoluce ve zpracování bitmapové grafiky?

11. října 2007, 00.00 | Nová technologie izraelských vědců S. Avidana a A. Shamira slibuje zmenšování či zvětšování obrázku bez změny jeho zásadních motivů, nové designérské postupy týkající se odstraňování či přidávání části obrázku a také nové možnosti publikování obrázků optimalizovaných pro různá média. Na světě jsou přitom již její první konkrétní implementace, včetně pluginů pro Photoshop a GIMP. Více v našem článku.

 

 

 

Blesk - 5. Vykrývací blesk v exteriéru

5. října 2007, 00.00 | Pokud fotografujete v exteriéru za běžného světla mohlo by se zdát, že blesk není potřebný. Opak je ale pravdou, protože se i v tomto případě blesk často používá pro vykrytí stínů. Tomuto režimu se obvykle říká fill-in.

 

 

 

Denní světlo - 12. Infračervená fotografie

3. října 2007, 00.00 | Zvláštním typem filtru, který umožňuje vytvořit netradiční snímky, je infračervený filtr. Posouvá fotografii do výrazně výtvarného pojetí, kdy dokumentační stránka fotografie ztrácí na významu a naopak dává prostor pro fantazii a kreativitu.

 

 

 

Blesk - 4. Použití v exteriéru a ve tmě

27. září 2007, 00.00 | Strategie fotografování s bleskem v exteriéru se od strategie v interiéru poněkud liší, i když principy zůstávají pochopitelně stejné. Pojďme se tedy nejprve podívat na co si dát pozor, pokud používáte blesk pod širým nebem a ve značné tmě.

 

 

 

Blesk - 3. Stanovení expozice bleskem

21. září 2007, 00.00 | Drtivá většina fotografů, včetně profesionálů, se spoléhá při použití blesku na automatické určení vhodné intenzity záblesku. I přes velmi pokročilé algoritmy, použité dnes v moderních fotoaparátech, je však správná expozice bleskem problematická a mnohdy objektivně nemožná. Pojďme se tedy podívat na metody, jak správnou intenzitu záblesku stanovit, a na případné úskalí a problémy s ní.

 

 

 

Blesk - 2. Technické parametry a funkce

14. září 2007, 00.00 | Pokud vybíráte, kupujete či už blesk používáte, setkáte se s řadou pojmů, které se kolem blesku točí. Některé jsou poměrně speciální, některé však stojí za to znát a respektovat. Mají totiž dramatický vliv na způsob používání blesku a následnou kvalitu snímků s ním.

 

 

 

Blesk - 1. Základní charakteristika

7. září 2007, 00.00 | Snad všechny současné fotoaparáty jsou vybaveny bleskem a/nebo paticí pro připojení externího blesku. Není také pochyb o tom, že blesk je extrémně užitečné zařízení s širokou škálou použití. Bohužel má ale i mnoho nevýhod, a tak se často fotografie s bleskem nedaří. Blesk totiž poskytuje specifické světlo, které zvládnout není ani pro moderní automatiky jednoduché.

 

 

 

Umělé světlo - 4. Zářivky a úsporky

24. srpna 2007, 00.00 | Snaha najít efektivnější a chladnější zdroj světla, než je žárovka, dala vzniknout výbojkám. Jejich variantou jsou i často používané zářivky a dnes i moderní kompaktní úsporky. Ty pomalu nahrazují běžné žárovky. Díky charakteru jejich světla se typicky používají v trvale nasvícených prostorách, chodbách, kancelářích, rozsáhlých interiérech, ve veřejném osvětlení atp.

 

 

 

Umělé světlo - 3. Horké zdroje

17. srpna 2007, 00.00 | Mezi tradiční a dávno objevené zdroje světla patří tzv. horké zdroje, kde je produkce světla vedlejším produktem hoření nebo rozžhavení. Patří mezi ně oheň, svíčky, lampy atp. a asi dnes nejrozšířenější klasické žárovky a halogeny.

 

 

 

Historická fototechnika - Flexaret

15. srpna 2007, 00.00 | Flexarety patří mezi nejzajímavější fotografické přístroje, které kdy vznikly na našem území. Ačkoli od ukončení jejich výroby uplynulo více než 37 let, pořád má jejich jméno dobrý zvuk nejen mezi sběrateli.

 

 

 

Strana výpisu

10 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: