Samsung NX300 v pražském Tančícím domě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Samsung NX300 v pražském Tančícím domě

12. dubna 2013, 12.01 | Samsung ve čtvrtek 11. dubna odborné veřejnosti představil systémový kompaktní fotoaparát NX300 a nové výměnné objektivy. Termín prezentace byl zvolen i s ohledem na uvedení velmi zajímavé akční prodejní sady a na některé marketingové akce, jimž vévodí „nejrychlejší muž planety Země“ Usain Bolt, který nově silou své osobnosti model NX300 podporuje.

Volba sprintera-rekordmana Usaina Bolta přirozeně nebyla náhodná. Jednou z charakteristických vlastností nové kompaktní „bezzrcadlovky“ Samsung NX300 je rychlost. Má celkově vynikající provozní rychlosti, na kterých se podílí hned několik základních systémů. Nový snímač CMOS APS-C s většími fotodiodami a menšími mezerami mezi nimi jednak efektivněji využívá světlo, které na něj přes objektiv přichází, ale jeho sběrnice také umožňuje velice rychlý přenos na A/D převodník a do výkonného procesoru. Tím je DriM IV, který se nejen podílí na obrazové kvalitě, ale má také lví podíl na operačních rychlostech včetně souvislého snímání rychlostí až 8,6 obr./s.

 

NX300 a Usain Bolt I

 

A nový systém automatického zaostřování Hybrid AF kombinuje rychlé ostření metodou fázové detekce pomocí 105bodového systému a přesné automatické ostření pomocí 247bodové detekce kontrastu. Výsledkem je rychlejší a přesnější automatické ostření. Řešení je zřejmé z přiložené schematické ilustrace: větší, širší rámeček představuje oblast, kde systém zjišťuje kontrast scény, a „ostří“ na místo, kde je kontrast nejvyšší. Menší oblast se 105 body autofokusu, jimiž jsou speciální fotodiody snímače, slouží pro automatické ostření na principu fázové detekce.

 

NX300 + rychlý a přesný Hybrid AF

 

Nové systémy také minimalizují zpoždění závěrky po stisku spoušti. A závěrka, ta umožňuje použít jako nejkratší čas expozice 1/6000 s. Rozšířené možnosti uživateli nabízí také širší rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, který začíná u hodnoty 100 a končí až u 25 600 s tím, že hodnoty 1600, i 3200, by měly být použitelné fakticky bez omezení obrazové kvality. Ověření umožní test NX300, který bude v dohledné době následovat.

 

NX300 v akci v Tančícím domě

 

Obrazový procesor DRIMe IV se podílí nejen na výborných operačních rychlostech přístroje a na kvalitě obrazu, když vykazuje oproti předchozí verzi lepší tonální reprodukci a efektivnější snížení digitálního šumu, ale podporuje také nahrávání 2D a 3D Full HD videa v rozlišení 1080/60p 50p (tedy progresivně, nikoli s převzorkováním), a to v kombinaci s novým 2D/3D objektivem Samsung 45 mm 1:1,8 iFunction. Podrobnější informace o tomto speciálním objektivu najdete v samostatném článku s dalšími odkazy z doby, kdy byl představen jako novinka.

 

Samsung NX300 + objektiv 2D/3D 45 mm 1:1,8

 

Systémový kompaktní fotoaparát NX300, jeden z nejrychlejších a nejpružněji použitelných multifunkčních foto-videopřístrojů na trhu s možností okamžitého a snadného sdílení s využitím Wi-Fi, jsme si představili v tomto článku, ve kterém najdete veškeré základní informace. Ty jsem rozšířil v článku o Evropském foru Samsung 2013, kde jsou i různé „lahůdkové verze“ a atraktivní i praktické příslušenství, ale samozřejmě také širší pohled na portfolio produktů Samsung a na plány do blízké i vzdálenější budoucnosti.

 

NX300 a flexibilní dotykový panel OLED

 

Displej typu AMOLED je dotykový a umístěný na výklopném panelu, byť s omezenou volností pohybu. Kupříkladu nelze ho využít pro usnadnění snímání autoportrétu či dvoj- i trojportrétu kamarádek a kamarádů v současné době velmi oblíbenou metodou s přístrojem v předpažených rukou. Nicméně pružnost ovládání příjemně rozšiřuje, pro snímání „ze žabí perspektivy“ se fotograf nemusí položit na zem a také snímání z nadhledu s plnou kontrolou kompozice je nespornou výhodou.

 

Dotykové ovládání lze kombinovat nebo nahradit tradičními ovládacími prvky, rozšířenými o důmyslný a snadno použitelný systém iFunction s aktivačním tlačítkem nejen na ovladači přístroje, ale také na objektivech. Výsledkem je velmi pružně použitelné hybridní uživatelské rozhraní a velmi příjemný způsob ovládání přístroje jako takového. Pro úplnost: displej přístroje má délku úhlopříčky 3,31 palce (asi 8,4 cm) a rozlišení 768 tisíc obrazových bodů (WVGA/800 × 400 px).

 

NX300: demonstrace Wi-Fi spárování s chytrým telefonem

 

Navíc uživatelsky přívětivá bezdrátová Wi-Fi připojitelnost umožňuje využít třeba tablet nebo chytrý mobilní telefon a jejich displej pro dálkové ovládání fotoaparátu – funkce Remote Viewfinder (vzdálený hledáček), kterou jsme si podrobněji představili u modelu NX1000. Zdokonalená Wi-Fi konektivita fotoaparátu NX300 umožňuje sdílet snímky přes stránky sociálních sítí přímo z fotoaparátu, a to pomocí klávesy Direct Link. A také lze fotografie prostřednictvím AllShare Play automaticky zálohovat nebo ukládat v cloudu.

 

Prezentace statistik GfK/Samsung

 

Program přirozeně zahrnoval i připomínku faktu, že Samsung ve svém „širokém záběru“ má velmi bohaté portfolio nejrůznějších zobrazovacích zařízení včetně segmentu Smart TV, v němž je od roku 2006 světovou jedničkou, a bohatou a dynamicky se rozšiřující nabídku tabletů a ještě širší nabídku mobilních telefonů a zvláště pak smartphonů. Foto-videoaparát NX300 patří do kategorie označené Smart Camera, v níž jsou ovšem nejen tyto systémové kompaktní fotoaparáty a také modely s integrovaným digitálním hledáčkem, ale naopak i malé kompakty až po vyloženě „kapesní“ modely. V oblasti digitálních fotoaparátů je Samsung celosvětově na čtvrtém místě.

 

Grafy/statistiky GfK/Samsung

 

Faktem je, že nejnovější segment digitálních fotoaparátů, systémové kompaktní vícefunkční přístroje bez sklopného zrcadla, ale s výměnnými objektivy, jsou nejrychleji rostoucí kategorií fotoaparátů. Pravda, v roce 2008, v němž byly na trh uvedeny první modely, tento segment začínal od nuly a počty prodaných kusů se také velmi liší oblast od oblasti, což si pravidelně ukazujeme i na různých grafech zpravidla v období konání mezinárodní výstavy Photokina a vloni tomu nebylo jinak. Ovšem jak ukázaly některé statistické údaje, jejichž zdrojem je GfK a které Samsung uveřejnil na tiskové konferenci v Tančícím domě, výsledky jsou optimistické. Zajímavé jsou pak především výsledky za Českou republiku a výsledky společnosti Samsung, která je v současnosti „dvojkou“ na trhu a s optimistickým výhledem do blízké budoucnosti.

 

NX300 ve speciálním akčním balíčku

 

Pozitivnímu vývoji jde Samsung vstříc celou řadou marketingových a jiných akcí, z nichž bude bezpochyby kladně přijímáno „spojení“ rychlého aparátu NX300 s nejrychlejším mužem planety Usainem Boltem, a možná ještě více potenciální spotřebitele osloví speciální prodejní sada, která právě přichází do prodeje. Obsahuje standardní balení foto-videoaparátu NX300 se základním zoomem 15–55 OIS iFunction, ve kterém je navíc sedmipalcový Wi-Fi tablet Galaxy Tab 2, modelové označení P3110, který získá každý kupující zdarma, respektive za symbolickou jednu Kč, a jako další bonus navíc balíček obsahuje program Adobe Photoshop Lightroom 4. Prodejní cena tohoto balíčku je 18 990 Kč včetně DPH.

 

Samsung NX300 a Usain Bolt plus nabízené varianty, ilustrace

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: