Průzkum názorů na úpravy digitálních fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ankety

Průzkum názorů na úpravy digitálních fotografií

anketa_09_2011_100px

26. října 2011, 00.00 | Zářijová anketa vám umožnila vyjádřit názory na úpravy (editaci) digitálních fotografií. Věříme, že tento náš malý průzkum vašich názorů byl pro vás stejně zajímavý jako pro nás. Mimo jiné potvrdil jednoznačnou převahu vyváženého, rozumného přístupu, pro který nic není tabu a volba postupu je podřízena tvůrčímu záměru.

Především vám ale chceme sdělit, že nás velmi těší váš zájem o naše pravidelné miniprůzkumy a děkujeme všem, kteří se zapojili do hlasování v zářijové anketě. Svůj názor na úpravy – editaci digitálních fotografií tentokrát vyjádřilo celkem 750 respondentů. Pět možností, jež jsme pro vás připravili, se podle zaslaného počtu hlasů seřadilo v tomto pořadí:

1. místo je jednoznačnou záležitostí: „Používám velmi uvážlivě – podle potřeby a účelu“ — tento postoj upřednostnilo 37 % z vás;

2. místo: 19 % hlasů zrcadlí vaše velké nadšení, neboť patří volbě „velmi fandím různým úpravám v počítači“;

a 3. místo se 17% podílem patří variantě „velmi fandím kreativním filtrům ve fotoaparátech“;

až 4. místo, byť s minimálním odstupem od třetího, patří velmi opatrnému přístupu „všeho s mírou – podporuji jen nutné retuše“ (15 %);

a 5. místo a nezanedbatelný 10% podíl hlasů od vás obdržel přísný, strohý názor „jsem proti editaci snímků, i retuš je příliš“.První místo zaujal vyvážený názor, který na jednu stranu brání fotografii jako takovou, ale současně je i svobodomyslný a tolerantní. Představujeme si, že většině respondentů nevadí srovnání obrazu podle horizontály a ořez obrazu, nebo i další úpravy obrazu vůči jeho rámu, nutné retuše typu odstranění skvrnek způsobených nečistotou na snímači, ale případně i třeba vhodné úpravy jasu a kontrastu, barevného podání či retuš červených očí, pokud tento efekt není žádoucí.

Je to názor, který zdůrazňuje nutnost používat hlavu, myslet, „dvakrát měřit a jednou řezat“, ale současně je dostatečně svobodomyslný či tolerantní, poněvadž fantazii a tvorbě přece není dobré klást nějaké meze. A tak budeme-li chtít vytvořit kupříkladu „digitální fotografiku“, anebo bude-li to komerčním zadáním, máme volné ruce. A o to jde. Stejně jako „zvláštní fotografické postupy“ u „klasické fotografie“, také editační postupy fotografie digitální mají své uplatnění v různých oblastech fotografické tvorby. Jmenovat lze souhrnně fotografii výtvarnou a užitou, kupříkladu reklamní tvorbu nebo přípravu podkladů pro obaly na různé zboží, tvorbu plakátů či ilustrací a podobně.

Je proto velmi sympatické, že poměrně velký počet respondentů vyjádřil své zaujetí pro současné nesmírně široké možnosti, které se nám nabízejí pro úpravy digitálních fotografií, ať už „v počítači“, anebo ve zjednodušené podobě přímo ve fotoaparátu, což koresponduje se současným zrychleným životním stylem. A přirozeně – pro mnoho uživatelů fotografické techniky je fotografování a následné využití a použití snímků především zábava. A je v takovém případě vůbec možné uvažovat o nějakých limitech?Pokud 15 % hlasů patří přísné, striktní a úzce vymezené variantě vítězného liberálního názoru, lze předpokládat, že jedním z důvodů pro příklon k tomuto názoru je obava z degradace fotografie a z bezmyšlenkovitého zneužívání editačních nástrojů. A jistě má své opodstatnění. Což ostatně má i velice přísný názor „jsem proti editaci snímků, i retuš je příliš“, odmítající veškeré zásahy, které byť pranepatrně změní fotograficky zachycenou „skutečnost“. Tento menšinový postoj, ať už je reakcí na zneužívání či jakési „nadužívání“ nástrojů pro úpravy digitálních fotografií, anebo má jiné důvody, prostě má své místo ve spektru možných přístupů k fotografii jako takové. Koneckonců i v minulosti existovaly obdobné velmi vyhraněné názory. A nebyla to jen snaha fotografie, často kontaktní kopie, vůbec neupravovat. Můžeme třeba připomenout americkou „Group F64“, skupinu fotografů, kteří používali jen velkoformátové přístroje s clonovým číslem 64.

Na druhou stranu ale vzpomeňme, že i v pozitivním procesu výroby „klasických fotografií“ jsme určitá místa upravovali „nadržováním“ a používali jsme různé masky. O retuši negativů i výsledných zvětšenin ani nemluvě. A už vůbec ne o nejrůznějších zvláštních fotografických postupech. Zkrátka a dobře – „nic nového pod Sluncem“, „vše tu už bylo“, jen třeba v trochu jiné formě. Jen si to ne vždy chceme připustit. Zejména když bereme do ruky svůj nový fotoaparát s inovovaným snímačem a ještě výkonnějšími procesory, anebo když spouštíme novou, zásadně vylepšenou verzi editačního programu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Ankety  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Úpravy bodují i v CzechPressPhoto

Autor: Tomáš Adamec Muž

Založeno: 26.10.2011, 04:16
Odpovědí: 1

Doba se mění. Zatímco dříve byly některé úpravy tabu, tak dnes mohou uspět v CzechPressPhotu i fotografie se zřetelným softwarovym rukopisem některé aplikace - viz oceněné fotky z iPhonu upravené v Hipstamaticu. Podle mě nejlepší úpravy jsou takové, které nejsou moc vidět:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Úpravy bodují i v CzechPressPhoto

Autor: bob222 Muž

Založeno: 26.10.2011, 07:00

PRESNE!!! Aj mne nevadí úprava, ale nesmie to z tej fotky priam trčať a pôsobiť tak nejako neprirodzene.
Samozrejme pokiaľ nejde o vedomú zmenu skutočnosti ako koláž a podobne...

Odpovědět na příspěvek

jQuery plugin

Autor: Radim Muž

Založeno: 26.10.2011, 20:15
Odpovědí: 0

Nechcete použít nějaký plugin, který se postará o to, že když kliknu na obrázek, tak se otevře aniž by mě přesměroval na další stránku?

Alespoň v Chrome mě to vždy přesměruje a pak se musím vracet "šipkou" zpět, což je tak na úrovni roku 2001.

Odpovědět na příspěvek

Úpravy

Autor: Pe Muž

Založeno: 26.10.2011, 21:31
Odpovědí: 1

Úprav není nikdy dost. Uznejte, proč bych měl ráno vstávat a plahočit se někam do hor, nebo, ještě hůř, tam nocovat, jenom proto, abych vyfotil východ slunce v mlze nad horským štítem. Nebo snad hledal hezkou holku někde po ulici a přemlouval ji k focení. Ideál je vyfotit třeba popelnici v průjezdu a kreativním filtrem na otočném voliči z ní ten východ slunce udělat. Případně cvaknout vedle tý popelnice domovnici a v editoru pak z ní na dvě kliknutí mít modrookou blondýnu na pláži. Mimochodem, nový foťáky se budou prodávat už s kartou nafocenou, abych už ani do toho průjezdu nemusel...

Odpovědět na příspěvek

RE: Úpravy

Autor: R. Muž

Založeno: 27.10.2011, 13:57

Možná někdo něco dělá kvůli výsledku, někdo jiný kvůli procesu/cestě, někdo kvůli nějakým iracionálním pocitům.
To je všechno v pořádku, horší je, když má někdo obsesi, že ten jeho výběr je jediný správný.
Existuje třeba velká skupina lidí, co si pořídí relativně dobrou výbavu a fotí pak vlaky. (nakřivo, rozmazaně, s špatnou kompozicí nebo velmi dobře) Někteří třeba nefotí konkrétní vlak, protože ho na té trati už vyfotil kamarád a tu fotku mu dal (analogie s nákupem foťáku s nafocenou kartou). Chtějí mít totiž fotku toho vlaku, ne dodržet nějaký úsus nějakých šílenců co si myslí, že něco nějak musí být.
No a pak existují i lidé, kteří vyfotí a dají to někomu na editaci a ten z toho udělá podle zadání koláž nebo takovou úpravu že v tom ani nejde poznat původní fotka. Všechny tyto skupiny se vyznačují tím, žej sou "pohodě", dělají přesně co chtějí, jediné co nedělají je remcání směrem k někomu kdo zvolí jinou cestu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: