PhotoPlus 2005 - softwarová smršť pro fotografy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PhotoPlus 2005 - softwarová smršť pro fotografy

PhotoPlus 2005

26. října 2005, 00.00 | Nejvíce novinek přinesl veletrh PhotoPlus paradoxně na poli programů určených pro profesionální správu a úpravu fotografií. Na co všechno se můžeme těšit a jaké jsou dnešní trendy v oblasti práce s digitální fotografií?

PhotoPlus jakožto veletrh zaměřený zejména na profesionální fotografy a vážné zájemce zejména o digitální fotografii se stal ideálním místem pro srovnání programů určených pro prohlížení, úpravu, správu a archivaci snímků. Nejen, že se zúčastnili všichni velcí hráči, ale navíc se objevilo několik novinek, kterým jistě stojí za to věnovat pozornost.

Adobe
Asi ani nemůžeme začít u jiné společnosti než u Adobe Systems. Adobe sice neuvedlo u příležitosti PhotoPlus žádný nový produkt, přesto zejména Creative Suite CS2 byl jedním z lákadel. Přímo na stánku Adobe probíhaly produktové prezentace jednotlivých programů z balíku CS2 a maximální prostor byl věnován pochopitelně Photoshopu. Ten se koneckonců stal i největším magnetem seminární části PhotoPlus, protože každý seminář či workshop obsahující ve jménu magické slůvko Photoshop byl beznadějně plný. Adobe dále prezentovalo i Video Suite a nechyběl ani Photoshop Elements, nicméně právě v oblasti dostupného produktu pro úpravu a zejména organizaci fotografií je pozice Adobe dnes nejslabší.ACDSee 8 / PRO
ACDSystem představilo poměrně krátce před PhotoPlus novou verzi svého populárního ACDSee, tentokrát již s pořadovým číslem osm. Zároveň u příležitosti veletrhu představilo i koncept profesionální verze ACDSee PRO, která však je zatím jen velmi opatrně prezentována a na trhu se má objevit až počátkem roku 2006. O ACDSee Pro si můžete přečíst na http://www. a podrobnosti o verzi osm najdete na adrese https://www.grafika.cz/art/sw/acdsee-8-photomanager-n.html.Apple Aperture
Velkým překvapením bylo ohlášení společnosti Apple, která již den před zahájením PhotoPlus uspořádala zde v New Yorku tiskovou konferenci a kromě nových stolních i přenosných počítačů oznámila vytvoření zcela nového programu pro profesionální fotografy s označením Apple Aperture. Tento program má umožnit uživatelům platformy Apple Macintosh, resp. systému MacOS X, plnohodnotně pracovat jak s běžnými fotografickými formáty včetně RAWu, tak i s PSD soubory (omezeně). Kromě prohlížení, databázového zatřiďování či pokročilého vyhledávání Aperture nabízí i poměrně širokou škálu editačních nástrojů s možností nedestruktivního zaznamenání úprav, automatického duplikování zdrojových fotografií na oddělené disky včetně plné podpory správy barev pomocí systému ColorSync.
Cena nového programu je zatím oficiálně stanovena na necelých 500 USD a dostupnost Apple slibuje během 6-8 týdnů. Bližší informace o novinkách Applu najdete na adrese https://www.mujmac.cz/art/macexpo/cupertino-powerbook-powermac-aperture.html.

Extensis Portfolio 8
Svou novinku pro PhotoPlus připravila i společnost Extensis, která prezentuje v New Yorku již osmou verzi svého Portfolia. Tento prestižní nástroj pro profesionální organizaci, správu a archivaci snímků se dočkal zejména rozšíření podpory RAW formátu a PSD souborů s možností manipulace s nimi v reálném čase. Další významná vylepšení se objevila v oblasti exportu, zejména v podobě přímého generování web galerií. V neposlední řadě došlo k další optimalizaci databázového ukládání, práce s metadaty a vyhledávání. Kromě klasické desktopové verze je Portfolio k dispozici i jako clien/server řešení založené na MySQL databázi. Nová verze bude v prodeji ještě do konce roku s cenou těsně pod 200USD.

iView MediaPro 3
A poslední novinka také patří do oblasti správy digitálních obrazových dat. iView uvedlo na PhotoPlus třetí verzi svého MediaPro, které rozšířilo své možnosti zejména v oblasti práce s anotacemi, možnosti automatizace vstupu a výstupu s podporou XML jazyka či visuálního vyhledávání. Navíc se program dočkal významně přepracovaného grafického rozhraní a funkce "Pro Lightbox" pro komfortnější náhled snímků. Mimochodem tento pult pracuje velmi podobně jako ten v Apple Aperture.

Závěr
Všechny nové programy uvedené na PhotoPlus toho mají hodně společného. V první řadě je to maximální podpora pro přímou práci s RAW a PSD soubory, snaha o co nejrychlejší manipulaci s velkými objemy fotografií a jejich organizaci včetně visuálního vyhledávání. Dále je to podpora pro editační funkce i v programech, které nejsou primárně určeny pro úpravy snímků nejlépe s možností nedestruktivního uložení. A v neposlední straně je to export do podoby webových galerií. Je vidět, že i v oblasti profesionální fotografie se nároky a potřeby uživatelů mění a to zejména směrem k zefektivnění a zrychlení práce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: