Představujeme si sérii fotobatohů/brašen Vanguard Up-Rise - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Odkazy

Představujeme si sérii fotobatohů/brašen Vanguard Up-Rise

29. března 2010, 00.00 | Poohlížíte se v poslední době po nějakém fotobatohu či brašně, kde by nalezla azyl vaše fotovýbava? Pokud ano, tak by vás mohl zaujmout tento článek, ve kterém se podíváme blíže na zoubek dvěma fotobatohům Vanguard Up-Rise s označením 34 a 48. Tím ale náš článek nekončí, jelikož si ještě představíme duo fotobrašen Vanguard Up-Rise 15Z a 22. Více viz náš článek.

Vanguard Up-Rise série – obecné info

Do redakce k nám doputovalo kvarteto fotobatohů-brašen značky Vanguard nesoucí označení Up-Rise 16Z (fotobrašna), Up-Rise 22 (fotobrašna), Up-Rise 34 (menší fotobatoh) a Up-Rise 48 (velký fotobatoh). V uvedené čtveřici příslušenství Vanguard si ten svůj atribut zájmu může naleznout jak amatérský fotograf poohlížející se po decentní fotobrašně pro jednu DSLR s 1 (tele)objektivem (model Up-Rise Zoom Bag 15Z) tak kupříkladu zkušený profesionál, jenž shání velký fotobatoh s možností pojmout jak několik DSLR a objektivů, tak i notebook (model Up-Rise Back Pack 48).

Největším reklamním „tahákem“ Vanguar Up-Rise fotobrašen a batohů je jejich dispozice flexibilně zvětšit svoji velikost pomocí zipového systému. Tahle šikovná „vychytávka“ neskrývá ovšem žádný složitý systém, neboť „Up-Rise“ funguje na podobném principu jako u „měchové“ přístroje – po rozepnutí zipu je možné fotobrašnu o několik cm „měchovitě“ vyklenout. Tímto je možné o něco zvětšit výšku u fotobrašny či tloušťku u fotobatohů, čímž se fotografovi znatelně zvětší prostor pro uložení rozměrnější fototechniky (například delšího objektivu). Pojďme si tedy výše uvedené příslušenství stručně představit.

Vanguard UP-Rise 15Z

Jedná se o podlouhlou fotobrašnu , která v produktové řadě Vanguard brašen spadá do podskupiny „ZOOM Bags“. Tato fotobrašna je určená spíše pro amatérské fotografy, kteří fotografují s DSLR fotoaparátem s jedním nasazeným objektivem. Tato brašna se standardně nosí s jedním popruhem přes rameno.

Specialitou uvedené fotobrašny je ovšem její nezvykle dlouhá délka, která činí 240 mm. Díky tomu lze do brašny vložit i standardní DSLR s nasazeným teleobjektivem (například DSLR Canon EOS 500D s objektivem Sigma 70 – 200 mm f2,8 DG Macro HSM). Po odepnutí zipu, který obepíná fotobrašnu v její horní části, lze délku brašny dodatečně prodloužit na 295 mm. Dodejme, že zip na prodloužení délky brašny je opatřen pojistkou, resp. plastovou přezkou, která na sebe přejímá část váhy brašna.

Brašna UP-Rise 15Z je zhotovená z polyester / nylonových materiálů. Kromě hlavního úložného prostoru pro fotoaparát, obsahuje uvedená fotobrašna další dvě kapsy uzavíratelné zipem. První z této dvojice kapes je umístěna v přední části brašny a poskytuje prostor pro umístění drobného fotopříslušenství jako jsou například fotofiltry, čistící hadříky apod. (uvnitř kapsy se nalézá elastická síťka). Druhá kapsa slouží jako uložiště pláštěnky, kterou můžeme navléknout na celou brašnu v případě, že venku prší. Zmíněná kapsa se nalézá na zadní straně brašny poblíž popruhu pro provlečení pásku od kalhot. Další kapsu, která ovšem není opatřena zipem, můžeme naleznout na levém boku brašny (její délka je asi 150 mm).

Popruh na rameno se k brašně připíná pomocí karabinek k plastovému poutku (pohyblivá část karabinky je vyrobená z kovu). Pro pohodlné nošení je popruh brašny vybaven polstrováním. Brašnu lze také uchopovat pomocí vypolstrovaného poutka, které je umístěné na jejím víku.

Na vnitřní straně víka nalezneme dvě malé kapsičky pro umístění paměťových karet. Dodejme, že celý vnitřek fotobrašny, jak je standardně u podobných brašen zvykem, je vypolstrován. Vnitřní podšívka brašny je zbarvená dooranžova.

Pozice fotoaparátu s nasazeným objektiv je uvnitř brašny fixována pomocí látkového „jazyka“, jehož konec je na konci opatřen suchým zipem. Tento „jazyk“ je opatřen pružným otvorem na prostrčení objektivu (průměr cca 105 mm).

Více informací o fotografické brašně Vanguard UpRise 15Z můžete naleznout ZDE.

Fotografická brašna Vanguard UpRise 15Z – hlavní charakteristika:

 • Vnitřní rozměry: 150 x 115 x (240+55) mm
 • Vnější rozměry: 185 x 170 x 330 mm
 • Váha: 525 g
 • Materiál: Polyester a Nylon
 • Kapacita: 1x DSLRs nasazeným objektivem plus drobné příslušenství (včetně jednoho menšího objektivu)
 • Cena: od cca 970 Kč

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Produktové fotografie:

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

 

Fotografická brašna UpRise 15Z

Vanguard UpRise 22

Jedná se rovněž o fotobrašnu, která ve srovnání s modelem UpRise 15Z poskytuje výhodu větší kapacity. Tato brašna nabízí standardní kvádrovitý design, přičemž do útrob brašny se dokáže vejít jedna digitální zrcadlovka plus 2 středně velké objektivy. Je tedy určena pro náročnější fotoamatéry (eventuálně profesionální fotoreportéry), kteří používají při fotografování více než jeden objektiv a přitom nechtějí sebou vláčet fotografický batoh.

Úložný prostor brašny je členěn dvěma přepážkami, které je možné volitelně posouvat, protože jejich konce jsou opatřeny suchým zipem. Horní konce uvedené dvojice přepážek mají ohybatelnou část, která napomáhá fixovat DSLR aparát uprostřed brašny. Výšku brašny je možné díky zipovému „měchu“, který je opatřen pojistnou přeskou, zvýšit o cca 3,5 cm (expandující oblast brašny je umístěna v její horní části).

Uvedená fotobrašna celkem nabízí 4 kapsy uzavíratelné zipem (největší z nich je přední kapsa, která uvnitř obsahuje síťku) plus jednu malou kapsičku bez zipu. Vnitřní strana víka brašny rovněž obsahuje dvě malé kapsičky na suchý zip, které jsou určené pro vložení paměťových karet. Ve větší kapse, která je umístěná na zadní straně brašny, můžete rovněž naleznout textilní pláštěnku pro případ, že vás při fotografování zastihne déšť.

Na horním víku je bytelným způsobem připevněný úchyt pro držení. Dané fotobrašně samozřejmě nechybí polstrovaný popruh na rameno (stejný jako u modelu brašny UpRise 15Z).

Více informací o fotografické brašně Vanguard UpRise 22 můžete naleznout ZDE.

Fotografická brašna Vanguard UpRise 22 – hlavní charakteristika:

 • Vnitřní rozměry: 220 x 115 x (180+35) mm
 • Vnější rozměry: 255 x 185 x 275 mm
 • Váha: 600 g
 • Materiál: Polyester a Nylon
 • Kapacita: 1x DSLRs nasazeným objektivem plus 2 objektivy (plus 5 kapes pro drobné příslušenství)
 • Cena: od cca 1 130 Kč

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Produktové fotografie:

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22

 

Fotografická brašna UpRise 22


Fotografická brašna UpRise 22

Vanguard UpRise 34

Po dvojici fotobrašen se dostáváme ke kategorii fotografických batohů, mezi které mimo jiné patří i model UpRise 34. Jedná se o příjemně kompaktní fotografický batůžek s jedním popruhem (tzv. „Bag pack“) , který navzdory svým poměrně malým rozměrů nabízí velmi slušnou úložnou kapacitu.

V tomto fotobatohu totiž můžete v pohodě přenášet až dvě těla DSLR (z toho jedno s nasazeným teleobjektivem střední velikosti), dva menší objektivy, externí blesk plus drobné fotografické příslušenství (např. nabíječky, filtry, paměťové karty apod.). Šířku profilu uvedeného fotobatohu lze pomocí rozepnutím zipu zvětšit o cca 4 cm, což umožní například do batohu umístit vedle fotoaparátu také dva střední teleobjektivy.

Vedle slušné kapacity ovšem dokáže jmenovaný batoh zaujmout také dispozicí snadného přístup k uloženému fotoaparátu, kterou například ocení fotožurnalisté či jiní „lovci“ rozhodujících okamžiků, jenž vyžadují maximální pohotovost. Díky boční kapse nabízející možnost rychlého rozepnutí zipu pomocí jednoho zatažení rukou (dva jezdci zipu jsou spojení jedním poutkem; nechybí zde také bezpečnostní přeska), lze z fotobatohu vyjmout uloženou zrcadlovku s objektivem za pár sekund, aniž by bylo nutné batůžek sundavat ze zad (díky jednomu popruhu si fotograf jednoduše protáhne batoh dopředu).

Vnitřní prostor batohu je rozdělen do dvou částí. Do první části se dostaneme po rozepnutí horního zipu. Zde nalezneme místo pro uložení 1 těla DSLR. Druhý, větší prostor, nalezneme po rozepnutí vstupu, jenž se nalézá na zadní straně batohu. V tomto prostoru je prostor pro uložení 1x DSLR s nasazeným objektivem plus dvě přepážky opatřené suchým zipem poskytující prostor pro uložení dvojice objektivů. Takové řešení považujeme za šikovné, protože ten nejcennější obsah fotobatohu je tak lépe chráněn před zloději (fotograf svými zády blokuje rozepnutí zipu). Zadní strana batohu je vybavena měkkým polstrováním, které je tvarováno tak, aby se fotobatoh příliš „nelepil“ na záda fotografa (Vanguard Air Systém). Na zadní straně batohu je rovněž umístěna malá kapsička, v které je ukryta pláštěnka z černé nylonové látky.

Kromě výše zmiňovaných prostor batoh obsahuje další kapsy (celkem 3), jež nalezneme na přední straně (největší kapsa) a levém boku (1 kapsička na zip a plus jedna bez něj). Do těchto kapes lze umístit například fotografické filtry, kabely, nabíječku a další drobné příslušenství. Dodejme, že ty jezdce zipů, u kterých je předpoklad, že budou nejčastěji používány, jsou vybavené pryžovými táhly s protiskluzovými vložkami pro jejich snadnější uchopování.

Více informací o fotografickém batůžku Vanguard UpRise 34 můžete naleznout ZDE.

Fotografická batoh Vanguard UpRise 34 – hlavní charakteristika:

 • Vnitřní rozměry: 180 x (130+40 ) x 175 mm
 • Vnější rozměry: 260 x 255 x 355 mm
 • Váha: 930 g
 • Materiál: Polyester a Nylon
 • Kapacita: 2x těla DSLR (jedna DSLR s nasazeným objektivem a jedna bez něj) plus 2 objektiv, 1x externí blesk (plus 4 kapsy pro vložení drobného fotopříslušenství)
 • Cena: od cca 1 460 Kč

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Produktové fotografie:

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

 

Fotografický "BackPack" batoh UpRise 34

Vanguard UpRise 48

Jedná se o největší fotobatoh série UpRise se dvěma popruhy, který je určen pro profesionální fotografy či velmi náročné amatéry s potřebou přenášet větší objem fotovýbavy. Na zádech díky němu můžete přenášet 1x DSLR s nasazeným teleobjektivem, 1x rezervní tělo DSLR, 4-6 objektivů a plus notebook. Tloušťku fotobatohu lze v případě potřeby po rozepnutí příslušného zipu zvýšit o 6 cm. Není tedy problém v batohu přenášet například velkou DSLR s vestavěným bateriovým držákem.

I tento fotobatoh, podobně jako v případě modelu Back packu UpRise 34, disponuje bočním vstupem, který umožňuje pohotové (jedním tahem ruky) vyjmutí fotoaparátu bez nutnosti rozepínat celý batoh. Hlavní úložný prostor batohu je uvnitř členěn polstrovanými přepážkami, které jsou ke stěnám batohu flexibilně přichycené pomocí suchého zipu. Nechybí zde ani fixační poutko, které znemožňuje samovolný pohyb DSLR s připevněným objektivem během přenášení.

V horní části batohu nalezneme prostor, kde lze uložit záložní tělo zrcadlovky a jenž je samostatně přístupný při použití druhého zipu (v tomto prostoru je rovněž umístěna síťka pro vložení drobného fotopříslušenství). Pod polstrovanou zadní částí batohu je možné naleznout tenkou, ale dostatečně dlouhou kapsu, do které je možné bez problému zasunout i větší typ notebooku. Ústí této kapsy je umístěno na levém boku batohu, kde ještě můžeme naleznout speciální poutko pro připevnění složeného tripodu (včetně vyndavací kapsičky pro bodce stativu).

Velká kapsa se také nalézá pod předním víkem batohu. Na pravém boku batohu je také umístěna malá kapsa, kde se ukrývá pláštěnka, kterou lze v dešti přetáhnout přes celý batoh. Šikovným detailem uvedeného fotobatohu je kožená jmenovka, která je zavěšena na hlavním poutku, do níž si můžete zasunout papírek s identifikačními údaji pro případ, že byste svůj batoh někde zapomněli (tedy pokud budete mít přitom štěstí a narazíte na poctivého nálezce...).

Na závěr dodejme, že oba popruhy batohu jsou ergonomicky vytvarované do tvaru písmena S a díky měkkému polstrování se nebudou fotografovi bolestivě zarývat do těla (oba popruhy je možné k sobě sepnout přezkou).

Více informací o fotobatohu Vanguard UpRise 48 můžete naleznout ZDE.

Fotografický batoh Vanguard UpRise 48 – hlavní charakteristika:

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Produktové fotografie:

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48

 

Fotografický batoh UpRise 48


Fotografický batoh UpRise 48

Poznámka:
Výše uvedené fotografické brašny a batohy do redakce zapůjčila společnost MD Distribution, spol s.r.o. (distributor fotopříslušenství značky Vanguard pro ČR).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Odkazy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: