Kaleidoskop novinek z oblasti digitálních fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Kaleidoskop novinek z oblasti digitálních fotografie

25. února 2010, 08.00 | V dnešní článku si například budete moci přečíst několik informací o chystaném Tokina objektivu SD 16-28 F2,8, který bude určen pro fullframové DSLR. Dále v článku naleznete informace o dvou nových modulech, které Ricoh vyvíjí pro svůj GXR fotoaparát, přiblížíme si zajímavý kompakt Samsung EX1 s ultrasvětelným objektivem f1,8 nebo se podíváme na nejnovější Sandisk SDXC s vysokou kapacitou 64 GB.

Tokina pracuje na vývoji objektivu SD 16-28 mm f2,8 (IF) FX
Jmenovaný výrobce má v oblasti výroby ultraširoobjektivů velmi dobrý zvuk. Vzpomeňme si takřka do nebe vychvalovaný objektiv Tokina 11-16 mm f2,8, který se vyznačuje vynikající kresbou. Jednu chybičku ovšem uvedený objektiv má : není totiž určen pro fullframe zrcadlovky. Uvedený nedostatek by ovšem měl řešit nový objektiv Tokina SD 16-28 mm f2,8 (IF) FX, jehož prototyp představila Tokina na PMA veletrhu v USA a který bude možné používat na DSLR s fullframe formátem snímače. Daný objektiv nabídne atraktivní světelnost f2,8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností 16 – 28 mm. Další technické podrobnosti o tomto skle nejsou zatím k dispozici.


Foto: via Dpreview.com

Ricoh chystá další dvojici modulů pro GXR fotoaparát
Fotoaparát Ricoh GXR, který byl představen v listopadu loňského roku, je velmi inovativním přístrojem. Přístroj umožňuje, pomocí platformy výměnných modulů, měnit najednou jak objektiv tak i samotný senzor fotoaparátu. Dosud se pro GXR fotoaparát vyrábí dva moduly a to sice modul S10 s objektivem 24 - 72 mm f2,5 - f4,4 VC (senzor s rozlišením 10 Mpix) a jednotka A12 s objektivem 50 mm f2,5 Macro.

Nyní se ovšem zdá, že Ricoh stávající portfolio GXR modulů obohatí o další jednotky. Na veletrhu fotografické techniky PMA totiž Ricoh oznámil vývoj na dalších GXR modulech. Mělo by se jednat o dvojici jednotek P10 28 - 300mm F3.5-5.6 VC a A12 28 mm f2,5.

Modul P10 bude obsahovat, kromě širokorozsahového objektivu 28 – 300 mm, jenž disponuje systémem optické stabilizace, také CMOS snímač (údaj o rozlišení neuveden) s technologií spodního podsvícení („Back-illuminated“). Jmenovaný modul umožní snímat do formátu RAW, přičemž výrobce slibuje dispozici velmi rychlého sekvenčního snímání při rychlosti až 120 sn./s (platí to patrně při snímání do Jpeg formátu). Na trhu by se měl tento modul objevit přibližně v průběhu letošního léta (2010).

Druhý chystaný GXR modul, nesoucí označení A12, bude nabízet pevný objektiv s „reportážním“ ohniskem 28 mm a velmi solidní světelností f2,5. Uvedený objektiv by měl disponovat prstencem určeným pro manuální zostřování. Uvnitř dané jednotce by měl operovat APS-C CMOS senzor s rozměry 23,6 mm x 15,7 mm (údaj o rozlišení si výrobce opět nechal prozatím pro sebe...). Zmíněná jednotka bude také obsahovat obrazový procesor s označením GR Engine III. Uváděná jednotka A12 by měla být na trhu k mání v zimních měsících roku 2010.


Fotoaparát Ricoh GXR

SanDisk představil SDXC paměťovou kartu s kapacitou 64 GB
Známý výrobce paměťových karet, společnost SanDisk, představila Ultra® SDXC kartu s velmi vysokou kapacitou 64 GB, což je v oblasti SDXC karet rekordní kapacita. Uvedená karta disponuje rychlostí přenosu dat 15 MB/s (rychlostní třída 4). Kromě fotografování mohou uživatelé danou kartu používat také pro záznam FullHD videa. Paměťovou kartu SanDisk Ultra® SDXC 64GB je možné zakoupit již nyní (v e-shopu) za cenu cca 350 USD.


Paměťová karta SanDisk Ultra® SDXC 64MB

Samsung EX1 - Kompakt s proklatě světelným objektivem f1,8
Samsung nedávno představil víc než zajímavý kompakt EX1, který je určen pro náročné fotografy. Největším tahákem uvedeného přístroje je neuvěřitelně světelný objektiv, který při počátečním ohnisku 24 mm nabízí bezprecedentní světelnost f1,8 (!). Stávající hvězdě pokročilých kompaktů, fotoaparát Panasonic LX3, tak konečně vyrostla právoplatná konkurence. Fotoaparát EX1 se totiž drží podobného paradigmatu, jako v případě již zmiňovaného přístroje LX3. V EX1 fotoaparátu tedy nalezneme zoom objektiv s rozsahem ohnisek 24 mm – 72 mm (3x optický zoom), přičemž koncová světelnost f2,4 objektivu Schneider Kreuznach Varoplan rovnež budí zasloužený úžas.

Vyspělost přístroje dokládá i fakt, že je schopen snímat fotografie do RAW formátu či že disponuje paticí pro zásun externího blesku. Pohodlnější ovládání fotoaparátu zajistí otočný prstenec okolo umístěný objektivu, který zřejmě bude moci uživatel nastavovat některé expoziční údaje (podobně jako u kompaktu Canon Powershot S90).

Přístroj disponuje rozměrným 1/1.7palcovým CCD sensorem, který disponuje velmi rozumnou výší rozlišení 10 Mpix. Obrazový procesor DRIMe III dovoluje pracovat s citlivostí ISO až do hodnoty 3 200. Díky nižší hustotě fotodiod na senzoru by měl uvedený kompakt produkovat méně zašuměné snímky, než je tomu v případě standardních kompaktů. Fotoaparát je vybaven mechanickou stabilizací obrazu a kromě režimu plné automatiky rovněž nabízí P.A.S.M. expoziční režimy pro účely kreativního fotografování. Pořízené snímky si může uživatel zobrazit na výklopném 3palcovém AMOLED displeji s vysokým rozlišením cca 620 000 obrazových bodů. Škoda, že EX1 kompakt nedokáže nahrávat HD rozlišení videa (maximální rozlišení, které přístroj dokáže nahrát je jen 640 x 480 pixelů při rychlosti 30 sn./s).

Na trhu by se měl tento atraktivní kompakt prodávat za cenu cca 450 USD (cca 8 550 Kč), přičemž na trhu by se měl kompakt Samsung EX1 objevit v průběhu jara 2010.

Kompaktní fotoaparát Samsung EX1 – hlavní charakteristika:

 • Rozlišení: 10 Mpix (efektivně)
 • Objektiv: 24 - 72 mm (ekv. 35 mm); světelnost f1,8 – f2,4
 • Mechanická stabilizace: Ano (optická)
 • Citlivost ISO: max. 3 200
 • X
 • Rozsah časů závěrky: Neuveden
 • LCD displej: výklopný 3palcový AMOLED s rozlišením 620 000 obrazových bodů
 • Video: 640 x 480 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s
 • Typ podporovaných paměťových karet: Neuveden
 • Rozměry: 114 x 63,2 x 29 mm
 • Váha: Neuvedena
 • Napájení: Neuvedeno

Fotoaparát Samsung EX1

Fotoaparát Samsung EX1

Fotoaparát Samsung EX1

Fotoaparát Samsung EX1

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Opravit

Autor: Roman Muž

Založeno: 25.02.2010, 13:07
Odpovědí: 1

"obrazový proser" bych raději přeformuloval.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opravit

Autor: pepe Muž

Založeno: 25.02.2010, 16:50

Jestli už neví, co z toho poleze a zaměnili o a ů:) Ale jsem zvědav.

Odpovědět na příspěvek

Displey

Autor: zdeněk bubla Muž

Založeno: 25.02.2010, 13:23
Odpovědí: 1

Kompaktní fotoaparát Samsung EX1 – hlavní charakteristika : Co ten vyklápěcí displey ?
Nebo to jen tak vypadá ?!

Odpovědět na příspěvek

RE: Displey

Autor: pavel Muž

Založeno: 02.03.2010, 05:14

je vyklapeci. nekde je hands-on preview s fotkami. na nich se ale prekvapive obraz automaticky nepretaci pri otaceni displeje. Snad je to jen v nastaveni nebo problem prototypu.
Sam se na ten fotak tesim. LX 3/4/5 nebo tohle.

Odpovědět na příspěvek

Tokina 16-28 ?

Autor: Tomáš Adamec Muž

Založeno: 26.02.2010, 10:42
Odpovědí: 0

Škoda, že nikde nejsou bližší info k té Tokině 16-28, nenašli jste někdo něco? Já jen podobný nepodrobný články (z PMA) v angličtině a polštině... :(

Odpovědět na příspěvek

Disponuji

Autor: pavel Muž

Založeno: 02.03.2010, 05:11
Odpovědí: 0

Clanek disponuje mnoha disponovanimi ;) Nejen ze je to strasny slovo, ale nacpat ho do jednoho odstavce i 3x...?
Ja vim, ze je to o fotacich a ne o cestine a me navic cestina ani moc nesla, ale i tak je to na me moc. Asi disponuji malou odolnosti :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Clanek disponuje mnoha disponovanimi ;) Nejen ze je to strasny slovo, ale nacpat ho do jednoho odstavce i 3x...?
Ja vim, ze je to o fotacich a ne o cestine a me navic cestina ani moc nesla, ale i tak je to na me moc. Asi disponuji malou odolnosti :)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: