Kaleidoskop zajímavostí z oblasti digitální fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Kaleidoskop zajímavostí z oblasti digitální fotografie

17. února 2010, 00.00 | V našem článku vám přinášíme několik zajímavostí, které by vás mohly zaujmout. Ukážeme si výběr snímků pořízených Hubblovým teleskopem, přiblížíme si nový 30x ultrazoom od Fujifilmu (FinePix HS10), podíváme se na zajímavý kompakt Ricoh CX3 či zjistíme, za jaké peníze může být vydražena fotografie od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Neváhejte a nahlédněte do našeho článku.

V našem článku vám přinášíme několik zajímavostí, které by vás mohly zaujmout. Ukážeme si výběr snímků pořízených Hubblovým teleskopem, přiblížíme si nový 30x ultrazoom od Fujifilmu (FinePix HS10), podíváme se na zajímavý kompakt Ricoh CX3 či zjistíme, za jaké peníze může být vydražena fotografie od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Nový ultrazoom od Fujifilmu
Pokud patříte mezi skupinu fotografů, kteří chtějí přejít od běžného kompaktu k nějakému vyspělejšímu přístroji a přesto si ještě nechcete kupovat digitální zrcadlovku, tak by vás mohl zaujmout např. přístroj FujiFilm FinePix HS10. Jedná se o kompaktní fotoaparát s EVF hledáčkem, který nabízí výkonný objektiv s velmi univerzální rozsahem ohnisek 24 – 720 mm (ekv. 35 mm). V praxi tedy toto sklo vykazuje 30x přiblížení a je třeba vyzdvihnout značně širokoúhlé počáteční ohnisko 24 mm (ekv. 35 mm), které není v dané kategorii ultrazoomů příliš obvyklé. Vzhledem k extrémnímu rozsahu ohnisek lze světelnost objektivu f2,8 – f5,6 považovat za poměrně slušnou. Daný objektiv je vybaven prstencem, pomocí kterého je možné provádět manuální zoomování.

Uvedený fotoaparát dále nabízí např. 10Mpix CMOS snímač (velikost 1/ 2,3 palce), vertikálně výklopný displej (délka uhlopříčky 3 palce; rozlišení 230 000 pixelů), schopnost pořizovat FullHD video rychlostí 30 sn./s (rozlišení 1 980 x 1 080 pixelů). Makro snímky s uvedeným fotoaparátem můžete pořizovat již ze vzdálenosti 1 cm. Protože daný fotoaparát je určen pro náročnější fotoamatéry, tak v nabídce expozičních režimů naleznete kromě pokročilé automatiky rovněž standardní kvarteto poloautomatických a manuálních módů (P/A/S/M). Z funkčních dispozic přístroje jmenujme například schopnost sériově snímat s rychlostí 10 sn./s v plném rozlišení, pořizovat vysokorychlostní videosekvence s frekvencí až 1 000 sn./s, či pomocí funkcí „Motion Remover“ („skládačka“ 5 fotografií za sebou do jednoho finálního snímku s eliminací pohybujících se objektů ) a „Multi Motion Capture“ redukovat výskyt neostrosti na pořízených fotografiích.

Na pultech prodejen by se fotoaparát FinePix HS10 měl objevit v průběhu března 2010 za dosud nezveřejněnou cenu. Více informací o uvedeném aparátu naleznete na stránkách výrobce.

Kompaktní fotoaparát FujiFilm FinePix HS10 – hlavní charakteristika:

 • Rozlišení: 10,3 Mpix (efektivně)
 • Objektiv: 24 - 720 mm (ekv. 35 mm); světelnost f2,8 – f5,6
 • Mechanická stabilizace: Ano
 • Citlivost ISO: 100 – 6400
 • snímání do RAW formátu; možnost manuálního ostření a zoomování; P/A/S/M expoziční režimy; detekce tváří; vysokorychlostní video s frekvencí až 1 000 sn./s; AF pomocná lampa; rychlost sériového snímání až 10 sn./s v plném rozlišení; 14 scénických režimů
 • Rozsah časů závěrky: 4 – 1/ 4 000 s
 • LCD displej: 3palcový s rozlišením 230 000 obrazových bodů (vertikálně výklopný)
 • Video: 1 980 x 1 080 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC
 • Rozměry: 130,6 mm x 90,7 mm x 126,0 mm
 • Váha: 636 g
 • Napájení: 4x AA tužkové baterie (výdrž neuvedena)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

FujiFilm FineFix HS10

FujiFilm FineFix HS10

FujiFilm FineFix HS10

FujiFilm FineFix HS10

Hubblův teleskop a výběr zajímavých snímků
Fotografie vesmíru oplývají vždy zvláštním půvabem. Proto by nemuselo být marné si prohlédnout výběr 30 snímků, které byly pořízeny pomocí Hubblova teleskopu. V uvedené kolekci vesmírných fotografií si můžete prohlédnout například vizuálně úchvatný snímek mlhoviny Helix Nebula, či na sebe nechat působit energii z abstraktní fotografie Galaxie M82. Odkaz na uvedené fotografie uvádíme níže. Pokud byste rádi viděli další fotografie z Hubblova teleskopu, tak vám doporučujeme si prohlédnout náš starší článek, který naleznete ZDE.


Foto: via Foxnews.com

Ricoh CX3 – nová verze kapesního ultrazoomu
Ricoh nedávno uvedl nový model kapesního ultrazoomu CX3, který nahrazuje starší model nesoucí označení CX2. Novinka nepřináší oproti svému předchůdci žádné převratné změny. Objektiv fotoaparátu disponuje parametry, které se shodují s předešlým modelem CX2 (tj. rozsah ohnisek 28 – 300 mm při světelnosti f3,5 – f5,6; 10x zoom). Největší přidaná hodnota dané novinky tedy spočívá v možnosti nahrávat HD videonahrávky v rozlišení 1 280 x 720 pixelů (předešlý model kompaktu nahrával pouze VGA video).

Dalším lákadlem daného přístroje bude zřejmě nový snímač, který využívá technologii spodního podsvícení fotodiod, což by se v praxi mělo projevit menší zašuměností pořízených snímků. Dodejme, že uvedený snímač je mechanicky stabilizován. U nového aparátu se rovněž mírně prodloužila výdrž Li-Ionové baterie, která by nyní měla umožnit vznik až 310 snímků (model CX2 měl baterii s vydrží cca 290 snímků). Nový fotoaparát i nadále neumožňuje snímání do RAW formátu, což je škoda.

V ostatních ohledech jsou parametry kompaktu CX3 stejné jako v případě jeho předchůdce. Fotoaparát tedy například umožňuje pořizovat až 5 sn./s, fotografovat makro již ze vzdálenosti 1 cm či manuálně nastavovat ohnisko zoomu po krocích 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 105 mm, 135 mm, 200 mm a 300 mm. U fotoaparátu nalezneme rovněž 3palcový LCD displej s vysokým rozlišením 920 000 pixelů či obrazový procesor nesoucí označení „Smooth Imaging Engine IV“. Více informací o fotoaparátu naleznete na stránkách výrobce.

Kompaktní fotoaparát Ricoh CX3 – hlavní charakteristika:

 • Rozlišení: 10 Mpix (efektivně)
 • Objektiv: 28 - 300 mm (ekv. 35 mm); světelnost X
 • Mechanická stabilizace: X
 • Citlivost ISO: 80 – 3200
 • X
 • Rozsah časů závěrky: 8 – 1/ 2 000 s
 • LCD displej: 3palcový s rozlišením 920 000 obrazových bodů
 • Video: 1 280 x 720 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC
 • Rozměry: 101,5 mm x 58,3 mm x 29,4 mm
 • Váha: 206 g
 • Napájení: Li-Ion akumulátor DB-100 (výdrž neuvedena)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Ricoh CX3

Chtěli byste, aby se vaše fotografie prodala za ohromný „balík“ peněz? Staňte se prezidentem!
Možná je to absurdní podtitulek článku, ale v případě ruského prezidenta se něco takového skutečně stalo. V lednu 2010 byla totiž vydražena fotografie Dmitrije Medveděva za kulantní sumu 51 milónů rublů, což v přepočtu na naši měnu činí něco přes 31,6 milionu Kč. Zmíněnou fotografii zakoupil Michail Zingarević, šéf dřevařského a papírenského podniku, v jehož dozorčí radě dříve Medveděv zasedal. Dlužno dodat, že veškerý výtěžek ze jmenované dražby putoval na charitativní účely.


Foto: via TN.Nova.cz a ČTK

A co vlastně ruský prezident na dané fotografii zachytil? Vydražená fotografie představuje letecký snímek pevnosti ve městě Tobolsk na Sibiři. Na základě fotografií, které se objevily v medií, se můžeme domnívat, že Medveděv danou fotografii pravděpodobně pořídil profesionální zrcadlovkou Leica S2.


Ruský prezident Dmitrij Medveděv s fotoaparátem Leica S2 Foto: via Slovak.ruvr.ru

Zdroje:
Dpreview.com
Photographyblog.com
Foxnews.com
TN.Nova.cz
CTK.cz
Kultura.idnes.cz
Slovak.ruvr.ru

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: