Ohlédnutí za cenami TIPA 2010 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Ohlédnutí za cenami TIPA 2010

27. dubna 2010, 04.00 | Tak jako každý rok touto dobou bývají udělovány ceny asociace TIPA (The European Technical Image Press Association), ve které jsou vyhlašovány nejlepší výrobky v oblasti fotografie a tisku. Které fotoaparáty a objektivy byly v letošním roce ohodnoceny jako nejlepší? Více viz náš článek.

Na ceny asociace TIPA (The European Technical Image Press Association) panují na poli veřejného mínění mnohdy rozdílné názory. Někteří lidé tyto ceny spíše považují za produkt marketingového lobbingu ze strany zúčastněných výrobců fototechniky, zatím někteří zase tyto ceny považují za bezesporu prestižní ocenění.

Logo asociace TIPA (The European Technical Image Press Association)

Ponechme nyní ale tyto polemiky stranou a raději se podívejme, jaká fototechnika letos (2010) obdržela TIPA ocenění. Dodejme, že ceny TIPA uděluje mezinárodní komise, která je složená z expertů pocházející z 29 odborných magazínů ze celkem 13 zemí světa. Jednotlivé nominované produkty jsou hodnoceny například po stránce designu, ergonomie, inovativnosti či vztahu jejich ceny a výkonu.

V rámci cen TIPA 2010 byly oceněny tyto produkty v následujících kategoriích:

Fotoaparáty

Objektivy

Fototiskárny

Fotografický software

Ostatní

Závěr:
Při pohledu na výše uvedený výběr oceněných produktů (úplný seznam výrobků ohonorovaných TIPA cenami naleznete např. ZDE) si kupříkladu nelze nevšimnout úspěchu značky Canon, která uspěla v nejvíce kategoriích (například ceny za nejlepších polo-profi a amatérskou DSLR, za nejlepší kompakt pro pokročilé či za nejlepší fototiskárny atd). Canon tak opticky „přestřílel“ v TIPA cenách konkurenční značku Nikon, která si odnesla „pouze“ ceny za nejlepší profesionální DSLR a objektiv. I když je třeba namítnout, že Nikon se na rozdíl od Canonu nevěnuje produkci fototiskáren, takže i proto měl v kolotoči TIPA cen menší počet svých „želízek v ohni“ (navíc cyklus předvádění nových modelů DSLR u obou jmenovaných výrobců přesahuje výrobní periodu jednoho roku, což je rovněž nutné brát v potaz). Úspěchem ve více kategoriích se může rovněž pochlubit společnost Sony, která si odnesla vítězné vavříny v celkem 3 kategoriích (nejlepší kompakt, nejlepší objektiv pro expertní uživatele a nejlepší fotorámeček).

Digitální zrcadlovka Canon EOS 7D, která vyhrála v kategorii „Best Expert DSLR“

Mírné pousmání budí vítězství programu Adobe Photoshop CS5 v kategorii nejlepší fotosoftware, protože tento program poslední dobu prakticky „odrovnal“ veškerou srovnatelnou konkurenci, a tak asi bude díky svým vysokým kvalitám sbírat uvedené ocenění rok co rok. V nabité konkurenci dal o sobě překvapivě vědět Pentax, který se svojí DSLR K-x uspěl v kategorii nejlepší Entrylevel digitální zrcadlovka. Jako nejvíce inovativní produkt byl zvolen 3D systém fotoaparátu od FujiFilmu. Neztratila se ani společnost Manfrotto, která v kategorii příslušenství uspěla se svojí designově originální koncepcí joystickové hlavy na stativ.

Digitální profi-zrcadlovka Nikon D3s, která vyhrála v kategorii „Best Professional DSLR“

Pokud se chcete o letošních TIPA 2010 cenách dozvědět další informace, tak je můžete naleznout na www.tipa.com.

Zdroj: Tipa.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: