Představujeme: Peter Lik - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Představujeme: Peter Lik

Peter Lik

20. října 2011, 00.00 | Peter Lik, Australan s českými kořeny, patří mezi nejrespektovanější a nejdráže prodávané fotografy krajiny na světě. Jeho panoramatické fotografie produkované v limitovaných edicích jsou často srovnávány s tvorbou Anselma Adamse. Kromě jiného je nyní můžete vidět i v jeho první evropské galerii v Praze.

Peter Lik se narodil v roce 1959 v Melbourne českým emigrantům, kteří odešli z Evropy po druhé světové válce. V současnosti žije v USA a kromě respektu odborné veřejnosti se díky pořadům na NBC stal i populární celebritou. Přesto, když jsem jej poprvé osobně potkal na fotografickém veletrhu PhotoPlus v USA, skoro jsem ho ani nepoznal. Žádné hvězdné manýry, žádné drahé obleky – Peter je příjemný, bodrý Australan, se kterým se velice dobře povídá o fotografii. Naše setkání proběhlo před více jak třemi lety, a protože jeho tvorba se prezentuje a prodává zejména v USA, skoro jsem na toto setkání zapomněl.

Před asi dvěma měsíci mne oslovil jeden známý, že v Las Vegas viděl Peterovu tvorbu a že jej ohromně zaujala. Říkal, že je škoda, že něco takového není v Evropě k vidění, a já s ním souhlasil. Do Evropy se dostávala Likova díla jen sporadicky a najít je v galeriích bylo problematické. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, když jsem zjistil, že první evropská galerie, prezentující výhradně jeho práce, byla otevřena právě v Praze.

Jak se stát slavným fotografem?
Životní příběh Petera Lika je klasickým příkladem „amerického snu“. Peter je samouk, který nikdy nezískal žádné formální fotografické vzdělání. Ve svém životopisu uvádí, že začal fotografovat již v dětství s fotoaparátem Kodak Brownie, ale s vážnou tvorbou začal až v roce 1984, kdy se vydal na cestu do USA a během několika měsíců procestoval prakticky všechny státy unie. Poté pracoval pro australskou agenturu cestovního ruchu a své fotografie začal prodávat v pohlednicovém formátu. Až v roce 2003 otevřel svou první galerii v USA, konkrétně na Maui, a od té doby se začala jeho prestiž velice rychle šířit. Fotografie Petera Lika nabízejí nejen líbivé motivy, které se logicky komerčně dobře prezentují, ale hlavně neuvěřitelnou preciznost obsahovou i samotného zpracování. Lik prodává zejména velkoformátové panoramatické fotografie v nádherných dřevěných rámech, které tiskne, finišuje a certifikuje jeho vlastní společnost v Las Vegas. Z neznámého australského samouka se postupně vypracoval na jednoho z nejlépe placených fotografů světa a jeho snímek The One byl prodán za 1.000.000 USD. Dodnes se hrdě hlásí ke svým českým kořenům, a proto je symbolické, že právě Praha prezentuje důstojným způsobem jeho práce jako první v Evropě.

Jak vznikají fotografie Petera Lika?
Peter Lik patří mezi nejoceňovanější žijící fotografy vůbec. Proto je jistě nasnadě otázka, jakou technikou pracuje? Již několik lidí se mne ptalo, nakolik jsou jeho fotografie opravdu fotografiemi a nakolik se jedná spíš o počítačovou grafiku, protože výsledek nabízí opravdu brilantní kresbu a barvy. A odpověď?

Peter Lik již od roku 1984 fotografuje na klasický filmový materiál. Používá velkoformátový panoramatický fotoaparát, takže snímky vznikají v jedné expozici. Podle jeho vlastních slov často experimentuje s digitálními stěnami, což je vidět na řadě jeho portrétů „při práci“, ale přiznává, že stále je pro něj hlavním pracovním materiálem film. Filmy si sám zpracovává a jeho společnost je následně digitalizuje, počítačové dokončuje a samozřejmě i tiskne a finišuje.

Nejznámější jsou Peterovy panoramatické fotografie, které nabízí v šíři až 280 cm v ručně na míru dělaných rámech z italského dřeva. Tisk probíhá v přísně střežených prostorech společnosti a je považován spolu s finishingem za jedno z jeho důležitých tajemství, které jej odlišuje od ostatních umělců.

Tajemství obchodního úspěchu spočívá v exkluzivitě
Fotografie Petera Lika jsou bezesporu špičkové, přesto zůstává otázkou, proč právě jemu se podařilo stát se jedničkou? Odpověď tkví nejen ve fotografiích, ale i v celkovém přístupu. Peter Lik velmi brzy pochopil, že opravdového obchodního úspěchu lze dosáhnout jedině exkluzivní kvalitou a přístupem. Proto každá jednotlivá fotografie z jeho Artist Proof série je kontrolována přímo autorem. Proto jsou všechny jeho fotografie vyráběny na jednom místě jeho vlastní společností, a proto drtivou většinu svých prací prodává pouze v limitovaných edicích převážně přes vlastní galerie. Pouze Open Edition není nabízena v omezeném množství, u všech ostatních snímků existují pouze desítky či stovky kopií na celém světě. Například u Artist Proof edice je maximum kopií stanoveno na pouhých 45 kusů, u platinum edition na 20!

Pražská galerie Petera Lika
Projekt pražské galerie má sám o sobě zajímavý příběh. Na rozdíl od amerických galerií, které vlastní přímo Peter Lik a jsou většinou na turisticky exponovaných místech, jako je Las Vegas či Miami, v Praze stál za zrodem galerie soukromý sběratel. Právě soukromá sbírka se stala základem expozice, kterou můžete zhlédnout na pražském Novém Smíchově a dokonce je možné vybrané snímky i zakoupit.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

nevim nevim...?

Autor: Michal Vojtisek Muž

Založeno: 21.10.2011, 10:39
Odpovědí: 2

nevim co si o tom mam myslet, ale ty fotky jsou strasny!

Odpovědět na příspěvek

RE: nevim nevim...?

Autor: pipo Muž

Založeno: 21.10.2011, 11:24

No to to trvalo, než se tu nějaký nýmand ozval:)

Odpovědět na příspěvek

RE: nevim nevim...?

Autor: Bob Kebab Muž

Založeno: 22.10.2011, 13:33

Já jsem zase rád, že tu konečně píše někdo jiný, než ten unyle neschopný redaktor Pěnkava! Jen tak dál, doufám, že vám to vydrží...

Odpovědět na příspěvek

k

Autor: oman Muž

Založeno: 21.10.2011, 12:38
Odpovědí: 0

ja taky!

tecnicky je to jasny, ale obsahove je to srajda!
Umeni takoveho druhu jsou plna fora.

Odpovědět na příspěvek

můj pohled na věc

Autor: Martin Muž

Založeno: 22.10.2011, 15:39
Odpovědí: 0

Překvapují mne komenty zde uvedené.. Zkusím popsat svůj názor po návštěvě této výstavy (a každému to opravdu doporučuju). Tohle jméno pro mě bylo naprosto cizí a tak jsem si říkal, že taková zahraniční obdoba našeho L. Kamaráda. Musím říct, že jsem tam hodil řeč s majitelem onoho ateliéru a měl jsem pocit, jako bych byl v prodejně Bentley nebo Ferrari.. Profesionální přístup který se v ČR stále ještě bohužel jen tak nevidí. Opravdu na jedničku. Jinak k onomu mému původnímu přirovnání k L. Kamarádovi, kterého mimochodem považuji za mistra ve svém oboru. Musím konstatovat, že výsledný dojem je, že když srovnám Petera Lika a Ladislava Kamaráda jako celek bez ohledu na tvorbu jako takovou, tak mi "naše" česká krajinářská špička přijde ve srovnání s ním (bohužel) jako amatér. Beru opravdu srovnání jako celek (jen si třeba porovnejte weby obou zmíněných - nebe a dudy), technologie tisku, zpracování, mediální obraz, něco navíc (rámy na zakázku), atd, atd. I na tomhle je vidět, jak jsme v určitých oblastech stále ještě hoodně daleko za západem (kdo strávil nějaký čas v zahraničí, tak ví o čem mluvím).. Stále mluvím o srovnání české a světové špičky ve srovnatelném oboru. Co mě hodně překvapilo, tak Peter Lik fotografuje digitálem (Phase One P65+).. vzpomněl jsem si s úsměvěm na prohlášení L. Kamaráda o tom, jak i digitální stěny jsou "k ničemu", atd. Myslím, že jeho obraz mezi tím kdo si přečetl několik rozhovorů je ten, že jde o "technoida, ktetrého ničí jeho vlastní falešný "perfekcionismus", mající potřebu tunit svůj foťák x let a zapškle komentovat vše okolo jako kdyby měl pocit, že mu chce celý svět ublížit". Pak přijde nějaký Peter Lik a s tou zatracovanou digitální věcí tvoří, to co tvoří. Paradox. A příklad toho, když někdo mrhá svojí energii na zbytečnosti... Možná to co píšu vyvolá nějaký flame, takže než bude chtít někdo psát nenávistné věci, ať se tam nejdříve zajde podívat - věřím, že hodně lidí bude mít stejný názor jako já.

Odpovědět na příspěvek

krajinky

Autor: klingo Muž

Založeno: 23.10.2011, 10:23
Odpovědí: 2

Výstavu som nevidel,môžem hodnotiť iba z ukážok a z toho,čo som videl na webe autora.Môj celkový dojem je,že krajinky autora musia byť ľúbivé za každú cenu.Iste,technicky a kompozične sú dokonalé.Žiaľ,to je tak asi všetko.Po obsahovej stránke je to hodne nezaujímavé.Takéto fotografie vidím v predajniach lacných gýčov.Toto je ale problém akejkoľvek krajinky-neskĺznuť do polohy gýčovitosti ale zároveň byť dostatočne vizuálne zaujímavý.U tohto autora je všetko prvoplánové a jednoduché.Nad fotografiami netreba rozmýšlať.Pre niekoho to stačí,mne nie.

Odpovědět na příspěvek

RE: krajinky

Autor: Martin Muž

Založeno: 23.10.2011, 14:05

Zkuste mi popsat nebo ideálně ukázat fotografii krajiny, podotýkám krajiny (nemyslím tedy žádné abstrakce) u které musíte přemýšlet.. Pokud budu chtít na stěnu obraz z Grand Canyonu, nebo mořské pobřeží, tak mě zajímá jak technická kvalita, kompozice, celkový dojem jaký ve mě obrázek vyvolává. Proto nechápu onen výraz "přemýšet" u tohoto typu fotografií

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: krajinky

Autor: R. Muž

Založeno: 24.10.2011, 00:03

Možná chtěl říci "prvoplánové". To čemu nerozumím já jsou ty ceny za reprodukovatelné dílo. Když někdo prodává autorské číslované printy z digi média, tak to stojí třeba 1000 USD a počítá se s tím, že autor dodrží slovo a je to tak nějak v poměru důvěra/risk/cena/autor/
kupující. Co to je ale za sumu - milion dolaru? Kdyby to byl lógr hozenej na stěnu od Elvise, tak neřeknu, Elvis už žádný další lógr nehodí, v tom by mohlo být trochu kouzlo, ale fotka a z RAWu a od žijícího autora?
A poslední... Proč není nějaká fotografie i ve článku?

Odpovědět na příspěvek

Fotky pana Lika

Autor: Pavel Muž

Založeno: 23.10.2011, 15:00
Odpovědí: 2

Ale notak pánové, když už někteří z Vás tady něco kritizují,tak by možná stálo zato, nahodit odkaz na něco vašeho. V zásadě nic proti vašemu názoru,máte na to právo avšak pan Lik jde s kůží na trh,jak se říká ale sedět schovaný
za bukem a jen reptat mi přijde kapku hloupé.

Odpovědět na příspěvek

RE: Fotky pana Lika

Autor: Martin Muž

Založeno: 23.10.2011, 16:38

žádné reptání nevidím... jen popisuji svůj názor na úroveň a image naší a světové špičky.. a na vyjádření svého názoru myslím nemusím ukazovat svojí tvorbu. Resp. čemu by to pomohlo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fotky pana Lika

Autor: Pavel Muž

Založeno: 23.10.2011, 19:24

Martine,zrovna Vás jsem nemyslel. Asi jsem udělal chybu,že jsem nebyl konkrétní(oman,
Vojtí
šek) A abyste mi rozuměl, já nehodnotím jeho fotografie po umělecké stránce ale spíš už jsem kapku alergický na pseudointelektuální
ko
mentáře některých diskutérů na příč různými
weby.A co se mě týče, jsou jeho fotky,které bych si koupil ale jsou i také, které mě neoslovily ale rozhodně bych je neoznačil za
srágorky.

Odpovědět na příspěvek

Fotky pana Lika

Autor: Pavel Muž

Založeno: 23.10.2011, 15:06
Odpovědí: 0

PS: Pro pořádek. Rozhodně to neplatilo na
Klinga. Ten odkaz dal.

Odpovědět na příspěvek

komerce, komerce, komerce

Autor: milan Muž

Založeno: 23.10.2011, 21:35
Odpovědí: 0

Na tomhle P.L. je zajímavá jediná věc: dokáže prodat fotografie, jakých jsou tisíce ve fotobankách za tisícinásobné ceny.
A to samozřejmě budí pořádné emoce.

Do galerie se půjdu podívat na technicky precizní tisky. A nakonec, i potěšit oko, ošklivé nejsou, i když třeba není géniem výtvarného umění a nebude mým vzorem.

Odpovědět na příspěvek

problém krajinky

Autor: Klingo Muž

Založeno: 24.10.2011, 09:50
Odpovědí: 1

Naviažam na môj príspevok a niečo doplním.Ak píšem,že krajinky by mali byť viac oko len ľúbivé,myslím tým,že by mali mať niečo naviac,čo ich odlišuje od ostatných.Žiaľ,odkazmi poslúžiť nemôžem,niesom krajinkár,tak to tak nesledujem.Ale iste si aspoň niektorí z vás spomenú na úžasné fotografie z výbuchu sompy na Islande.boli vizuálne pôsobivé,naviac mali zaujímavý dej.Takisto bol nedávno v TV dokument o fotografovi krajiny,ktorú dokumentuje z lietadla.Takisto pekné,ľúbivé fotografie ale z nádychom tajomna.Iste by sa našlo viac autorov,Týmto nechcem povadať že dy vystavované fotografie boli zlé,lenže by som za tú cenu čakal trochu viac osobitosti a originality.To je tiež hodne dôležité.Ak vidím fotku,poznám na prvý pohľad - to je Ansel Adams,To je Saudek.Rukopis je dôležitý.Ten tvorí z veľkej väčšiny práve cenu fotografie.

Odpovědět na příspěvek

RE: problém krajinky

Autor: mk Muž

Založeno: 24.10.2011, 12:16

K tomu fotografovi z letadla:
Yann Arthus Bertrand
To je můj top, pokud jde o krajinky, ale uznávám, že už jen tím, že fotí převážně z letadla, je to úplně jiná liga.

Odpovědět na příspěvek

Zajímavé

Autor: lukas_highenergy.cz Muž

Založeno: 25.10.2011, 09:06
Odpovědí: 1

Díky za zajímavý článek - určitě se tam zajdu podívat. Btw. jestli jsem to dobře pochopil, tak ta výstava je trvalá a je součástí toho obchodu, co tam je už delší dobu. Takže pokud mají otevřeno, tak se lze stavit, kdykoliv? Nebo se pletu? Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Zajímavé

Autor: Martin Muž

Založeno: 25.10.2011, 13:18

Ano, já jsem tam byl a pochopil jsem to taky tak. Prostě nonstop prodejní výstava, dle otevírací doby..

Odpovědět na příspěvek

Galerie

Autor: Solaris Muž

Založeno: 25.10.2011, 16:02
Odpovědí: 1

Navstivil som jeho galerie v Honolulu, na Maui aj v Las Vegas a urcite nevynecham ani Prahu ked sa tam objavim.

S tym, ze su jeho fotky technicky vyborne a obsahovo povedzme standardne suhlasim, ale ako tu uz bolo spomenute u Lika ide prave o celkovu suhru fotografie a ostatnych casti. Neviem ako je to v Prahe, no v jeho inych galeriach sa vazne citite ako by ste si sli kupovat Ferrari a za to si hodne ludi rado zaplati aj niekolko tisic dolarov. Jeho klientami je mnoho americky celebrit, politikov a rozncyh kralov po celom svete - su to proste ludia, ktorym nerobi problem si za luxus priplatit. Zvysnym 99% obyvatelom tejto planety to mozno nebude davat zmysel, ale to ani nieje ucel Likovej tvorby si myslim ja osobne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Galerie

Autor: kaiman Muž

Založeno: 25.10.2011, 17:54

Souhlas. Jsou to v podstatě lepší poustry z technicky dokonalých předloh. Obrovské a působivé. Všechno v procovských rámech, které zabíjejí :-) Houževnatost a marketingové mistrovství autora jsou hodné největší úcty.
O umění mám ovšem jinou představu. Sudkova fotografie prostě dokáže rozechvívat. Tohle je, při vší úctě, jen rámus silný motorky.

Odpovědět na příspěvek

The one

Autor: Peter K. Muž

Založeno: 09.12.2011, 21:31
Odpovědí: 0

Tu je ta "milionová" fotka:
http://www.petapi
xel.com/2011/01/13/austra
lian-landscape-photograph
er-peter-lik-sells-photo-
for-1-million/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: