Svět už zná vítěze prestižní soutěže World Press Photo 2010! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Svět už zná vítěze prestižní soutěže World Press Photo 2010!

16. února 2010, 04.00 | Na konci minulého týdne byly světové veřejnosti oznámeny vítězné snímky v rámci prestižní fotografické soutěže World Press Photo 2010. Další podrobnosti naleznete uvnitř našeho článku.

Fotografická soutěž World Press Photo má již dlouhé léta pověst nejprestižnější akce svého druhu. Prostřednictvím této soutěže se můžeme pravidelně seznámit s výkvětem těch nejlepších fotožurnalistických prací. Stejně jako před rokem, tak i dnes již známe vítěze této prestižní soutěže, která byla veřejnosti představena na konci minulého týdne.

V letošním ročníku World Press Photo 2010 se sešlo celkem 101 960 snímků, které do soutěže zaslalo 5 847 fotografů. Není divu, že při tak obrovském množství fotografií potřebovala šestičlenná porota pro stanovení vítězů celkem 14 dní rokování. Ocenění se nakonec dočkalo 63 fotožurnalistů z 23 zemí. Vítězné fotografie jsou rozčleněny do 10 kategorií.


Foto: Pietro Masturzo via Worldpressphoto.org

Absolutním vítězem World Press Photo 2010 se stal překvapivě nezávislý italský fotograf Pietro Masturzo, který zabodoval se snímkem teheránské ženy, která na střeše svého domu do tmy křičí svůj nesouhlas s výsledkem íránských prezidentských voleb. Snímek nevyniká ani tak ve své vizualitě (fotografie nese znatelné známky postprocesingových úprav jako je například simulace vinětace) jako v symbolice, kterou fotografie vyjadřuje (odpor obyčejných íránských lidí vůči diktatuře).

Nicméně předsedkyně poroty WPP Ayperi Ecerová k vítěznému snímku dodává: "Tato fotografie ukazuje počátek něčeho, počátek velké historie. Dodává informaci perspektivy a působí stejně tak vizuálně jako emocionálně". My se ale přiznáme, že se nám od oceněného autora více zamlouvá tento snímek, který rovněž zachycuje „střešní protesty“ v Iránu. Dodejme, že fotograf Pietro Masturzo si prestižní ocenění převezme, včetně šeku na 10 000 EUR, během oficiálního ceremoniálu WPP 2010, který proběhne 2. května 2010.

Pokud si prohlédneme níže odkazované vítězné snímky, tak vidíme, že i letošní ročník WPP 2010 je postaven převážně na fotografiích, které opět v převážné míře zobrazují násilí a smutek (viz například oceněné snímky z kategorií “Spot News“, “General News“). Koneckonců v uplynulém roce nebylo bohužel o násilné scény nouze (viz například válka v Afghánistánu , izraelská ofenziva v pásmu Gazy , tématika lesních požárů v Austrálii , masakry členů drogových kartelů v Mexiku , pouliční konflikty v Madagastaru apod.).

Pokud jste již unavení z prohlížení násilných scén, tak si můžete odpočinout u působivé podívané, kterou nabízí například pohled na oceněné fotografie z kategorií “Sports Action“, “Sports Features“, “Contemporary Issues “, “Daily Life “, “Portraits“, “Arts and Entertainment“ či “Nature“. Přejeme vám inspirující podívanou.


Zdroje: Worldpressphoto.org a Kultura.idnes.cz

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: