Zpráva o stavu DSLR - VII. Stabilizace na senzoru nebo v objektivu? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Zpráva o stavu DSLR - VII. Stabilizace na senzoru nebo v objektivu?

29. prosince 2008, 00.00 | V digitálních zrcadlovkách vedle sebe existují dva způsoby stabilizace obrazu - v objektivu pomocí plovoucí čočky a nebo v těle DSLR pomocí posunu senzoru. Který systém je lepší, proč a v čem?

I když perex tohoto článku je poněkud provokativní, tak je třeba hned na úvod zdůraznit, že oba systémy fungují velmi dobře a co se účinku týče podobně. Nejedná se tedy o žádný litý boj, nýbrž o filosofii řešení mající své fotografické a ekonomické důsledky. Situace je tak podobná např. otázce - benzín nebo diesel? I tam je možné snášet řady argumentů, faktem ale je, že při běžné jízdě autem to dnes již téměř nepoznáte.

Problémy s expozičním časem
My lidé nejsme schopni zůstat zcela v klidu a, byť mimoděk, stále děláme malé pohyby. Je to dobře vidět například pokud se podíváte do silného dalekohledu - bez podpory alespoň loktů je velmi obtížné udržet obraz v klidu. A čím více dalekohled přibližuje, tím více je rozkmitaný obraz. Nic nezmůže ani snaha se zcela zastavit, lidské tělo bez opory toho prostě není schopno.

Pokud pořizujete fotografii, vždy použijete nějaký expoziční čas, po který je otevřená závěrka. A pokud držíte fotoaparát v ruce, během této expoziční doby se fotoaparát díky pohybům těla pohybuje. Obraz vytvořený na senzoru tedy díky tomuto pohybu není ostrý - je rozhýbaný.


Poměrně velké množství neostrých snímků je způsobeno pohyby fotografa během snímání. Lidé tyto snímky často označí za špatně zaostřené, pravou příčinou ale nebylo špatné zaostření (snímek byl zaostřen dobře), ale rozhýbání!

Čím delší použijete ohnisko (zoom), tím více je objekt přiblížen a tím více se pohyby uplatní. Je to stejné jako u dalekohledu - čím dalekohled více přibližuje (to je ekvivalentní použití delšího ohniska), tím se obraz více klepe. Z této jednoduché zákonitosti vzniklo hrubé pravidlo, a sice že bezpečný čas pro fotografování z ruky je převrácená hodnota použitého ohniska.

Uvedené pravidlo je jen hrubé a statistické, protože každý člověk se "klepe" jinak a tak jedno pravidlo nemůže postihnout všechny lidi. Je to však velmi dobře vypozorované pravidlo platící v drtivé většině případů. Máte-li fotoaparát s menším senzorem, tak je třeba ohnisko přepočítat na kinofilm, pro který bylo pravidlo vytvořeno a tak je ohnisko třeba vynásobit crop faktorem. I když toto pravidlo je vcelku jednoduché a známé, tak je až neuvěřitelné, kolik snímků je denně pokaženo jeho nerespektováním!

Bezpečný čas pro snímky
z ruky [sec]

= 1

Ohnisko objektivu * Crop faktor
Příklad: Máte-li aktuálně natočeno ohnisko 100 mm na kinofilmovém formátu, bezpečný čas z ruky je 1/100 sec a nebo kratší. Na 1,6x menším senzoru je 100 mm ohnisko ekvivalentní 160 mm a tak bezpečný čas z ruky je 1/160 sec nebo kratší - např. 1/400 sec.
 

Aktuálně použité ohnisko najdete snadno na zoom kroužku - zde 18 mm. Je platné vždy pro kinofilm a to i na objektivech určených výhradně pro DSLR. Toto je Nikon D90 s crop faktorem 1,5x a tedy bezpečný čas z ruky bez stabilizátoru by v tomto případě byl 1/27 sec, prakticky 1/30 sec.

Z pravidla uvedeného výše je evidentní, že na rozhýbání budou náchylné zejména teleobjektivy, kde díky dlouhému ohnisku vychází mnohem kratší bezpečný čas. Problém je v tom, že na krátké expoziční časy nebývá často dostatek světla a automatika nemá jinou možnost, než expoziční čas prodloužit nad limit bezpečného času. Avšak i u širokoúhlých objektivů se snadno dostanete do potíží s expozičním časem. Například v interiérech bývá světla velmi málo a tak při nepozorném fotografování snadno překročíte i poměrně dlouhé bezpečné časy. Fotograf tak musí neustále expoziční čas ve vztahu k ohnisku hlídat!


I když obecně platí, že na rozhýbání jsou více náchylné teleobjektivy, tak i u širokoúhlého objektivu můžete snadno překročit bezpečný čas např. v potemnělých interiérech.

Základy stabilizace
Konstruktéři hledali způsob, jak výše uvedené problémy s expozičním časem zmírnit a tím usnadnit fotografování. Řešení bylo nalezeno ve stabilizaci obrazu - potlačení chvění fotoaparátu. Účinnost každého stabilizátoru (neboli jeho zisk) se udává v tzv. EV jednotkách, přičemž 1 EV znamená, že můžete bezpečný expoziční čas bez obav 2x prodloužit. Zisk stabilizátoru 3 EV tedy umožní expoziční čas 2x2x2, tj. 8x prodloužit bez obav z rozhýbání snímku! Zisky většiny současných stabilizátorů se pohybují právě kolem hodnoty 3 EV.


Efekt stabilizátoru (graf platí pro ohnisko 200 mm) se projeví vyšší úspěšností snímků i při delším expozičním čase. Zelený bod označuje metodou uvedenou výše vypočítaný bezpečný čas a tak je vidět, že kriterium pro něj je poměrně přísné. Zpracováno podle podkladů Canon EF Lens Work.

Možnost prodloužit expoziční čas je extrémně užitečná právě u teleobjektivů, které jeho délku omezují nejvíce, uplatní se však u všech objektivů ve špatných světelných podmínkách. Jakýkoliv stabilizátor obrazu ale není schopen omezit rozmazání, které způsobí fotografovaný objekt svým vlastním pohybem. Stabilizátory tedy stabilizují jen fotografa, nikoliv fotografovaného!

Panning mode (švenkování)
Při záměrném pohybu fotoaparátu v horizontálním směru (švenkování, panning) může stabilizátor trhat s obrazem. Snaží se totiž pohyb eliminovat, brzy narazí na svůj doraz a obrazem škubne. Proto mají některé objektivy (zejména teleobjektivy u kterých je panning častý) buď automatický detektor panningu nebo přepínač umožňující stabilizaci v horizontálním směru vypnout.


Při panningu se záměrně hýbe s fotoaparátem v horizontálním směru a tak stabilizace může být kontraproduktivní. Je proto dobré ji buď automaticky nebo ručně pro horizontální směr vypnout.

Stabilizátor a stativ
Snaha stabilizovat zcela klidný fotoaparát se může paradoxně projevit v lehkém zhoršení obrazové kvality vlivem stabilizátoru. Proto se většinou doporučuje stabilizátor vypnout je-li fotoaparát na stativu. Faktem ale je, že většina moderních stabilizátorů má "automatický detektor stativu", který pracuje jednoduše tak, že pokud chvění poklesne pod určitou rozumnou mez, stabilizace se prostě sama vypne. Stabilizátor také vybíjí baterie, takže jeho vypnutím vždy když není potřebný se šetří energie.

Stabilizace v objektivu
První kdo uvedl na trh optickou stabilizaci obrazu byl Canon. Bylo to v roce 1995 a prvním výměnným objektivem pro SLR s vestavěným stabilizátorem byl Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM. Princip obrazové stabilizace v objektivu je ten, že dva gyroskopy (měřiče zrychlení) zjišťují chvění fotoaparátu v ose X (nahoru a dolů) a Y (vlevo a vpravo) a toto chvění kompenzují pohyblivé čočky v objektivu tak, aby obraz se trefoval na senzor/film bez ohledu na pohyby filmu/senzoru (více včetně animace funkce zde). Nyní tento systém nabízí ve svých objektivech Canon, Nikon, Panasonic, Leica, Sigma a Tamron. Sony a Pentax také, ale ne v DSLR.


Princip stabilizace v objektivu je v šikovném posunu skupiny čoček v objektivu tak, aby vždy ohnuly paprsky světla na senzor bez ohledu na pohyby těla se senzorem.


Princip je sice jednoduchý, realizace však méně - na obrázku "rozložený" stabilizátor v objektivech Canon. Zpracováno podle podkladů Canon EF Lens Work.

Z popisu plyne, že celá elektronika stabilizátoru je v objektivu a do DSLR se tedy dostává již stabilizovaný obraz a tak ze stabilizovaného obrazu může těžit jak zaostřovací systém (AF), tak fotograf a tím v hledáčku lépe rozhodnout, kdy stisknout spoušť. Celá elektronika a mechanika stabilizátoru může být také perfektně vyladěna na konkrétní objektiv (jeho ohnisko, ostření atd.) a pohyby čoček mohou být poměrně malé a přitom kompenzovat velké výkyvy. Z logiky věci ale není tento druh stabilizátoru schopen stabilizovat rotační pohyby kolem optické osy - pouze posuvy nebo potočení nahoru/dolů a vlevo/vpravo.


Objektiv Nikon AF-S 70-200mm f/2.8G ED-IF VR má, jak je zřejmé z písmen VR, vestavěný stabilizátor. Ten je možné vypnout nebo zapnout a je možné zvolit i tzv. Active režim, kdy je prováděna stabilizace ve velkém rozsahu. To se používá např. při fotografování z jedoucího auta. Je-li zvolen normální režim stabilizace, objektiv automaticky pozná panning a vypne stabilizaci v horizontálním směru.


Canon EF 70-200/2.8L IS USM nenabízí Active režim, ale vedle zapnutí/vypnutí stabilizátoru umožňuje zvolit tzv. režim 2, který se používá při panningu. Ten vypne stabilizaci v horizontálním směru - který to aktuálně je si objektiv zjistí sám podle orientace fotoaparátu.

Stabilizace na senzoru (Senzor shift)
Druhý způsob, jak stabilizovat obraz, je "jezdit" senzorem tam, kde se právě obraz nalézá, neboli pohyby senzoru kompenzovat chvění fotoaparátu. Princip je tedy podobný - dva gyroskopy měří X a Y pohyby (mohou měřit i rotaci) a senzor si podle těchto změřených pohybů jezdí pro obraz a tím jej stabilizuje. Proto se často tomuto způsobu stabilizace říká "Senzor shift", neboli posun senzoru. Pro správný výpočet pohybu senzoru je však nutné znát ohnisko objektivu, které ale moderní objektivy tělu sdělují.


Princip stabilizace senzoru (těla DSLR) je v takovém posunu senzoru (sensor shift), aby se eliminovaly pohyby těla.

Je přirozené, že senzor z mechanických důvodů nemůže jezdit v DSLR příliš daleko a tak je stabilizace senzorem schopna kompenzovat jen menší výchylky. Současně obraz z principu věci nemůže být stabilizován v hledáčku a ani AF senzory nemohou ze stabilizace těžit. Velkou výhodou ale je, že stabilizátor je k dispozici stále a pro jakýkoliv objektiv.


Princip jednoduchý, realizace však opět složitější. Na snímku je senzor se stabilizátorem ve fotoaparátech Sony.

První, kdo uvedl na trh tento typ stabilizace, byla v roce 2003 Minolta v modelu kompaktního digitálního fotoaparátu DiMAGE A1 a sice pod názvem Anti Shake. První DSLR potom byla Konica Minolta Dynax (Maxxum) 7D, od té doby používají v DSLR tento systém i Olympus, Pentax a Samsung a přirozeně Sony, která DSLR Konica Minolta koupila.


Prvním digitálním fotoaparátem se stabilizovaným senzorem byla Minolta DiMAGE A1 - 5 MPix kompaktní fotoaparát s rozsahem zoomu 28-200 mm.

Srovnání obou systémů
Jak to tak bývá, různé systémy mají různé výhody a nevýhody, zkusme tedy výhody a nevýhody shrnout:

Stabilizace v objektivu

+ Výhody + - Nevýhody -
Obraz je stabilizovaný v hledáčku Je třeba kupovat stabilizátor s každým objektivem
Obraz je stabilizovaný pro ostřící systém (AF) Řada objektivů se stabilizátorem neexistuje
Menšími pohyby  čoček se dosáhne většího účinku [1] Nedokáže stabilizovat rotaci [2]
Čím je ohnisko delší, tím je stabilizace účinnější [1]  
Obraz v rozích je kvalitnější [3]  
Stabilizátor je optimalizovaný na objektiv, ohnisko, zaostření atd.  

 

Stabilizace v těle DSLR

+ Výhody + - Nevýhody -
Stabilizace funguje s každým objektivem Obraz není stabilizovaný v hledáčku
Dokáže stabilizovat i rotaci [2] Obraz není stabilizovaný pro ostřící systém (AF)
  Pohyby senzoru jsou omezeny [1]
  Čím je ohnisko delší, tím je stabilizace méně účinná [1]
  Obraz v rozích může být méně kvalitní [3]
  Stabilizátor není optimalizovaný na objektiv, ohnisko, zaostření atd.

Poznámka [1]
Čím delší je ohnisko objektivu, tím větší musí být pohyby senzoru pro účinnou stabilizaci. Podle materiálů Canon 400D (Rebel XTi), objektiv s ohniskem 28 mm potřebuje posuny senzoru kolem 1 mm, zatímco objektiv 300 mm již kolem 5,5 mm. To je již mimo technické možnosti stabilizovaného senzoru, kdežto stabilizace v objektivu pracuje normálně a naopak je tím účinněji, čím je ohnisko delší. A právě u delších ohnisek je stabilizace nejpotřebnější.

Poznámka [2]
Stabilizace v objektivu je v principu neschopná korigovat rotační pohyby s fotoaparátem kolem obrazové osy. Senzor však pootočit lze a tím lze i tyto pohyby stabilizovat. Tento druh rotační stabilizace senzoru však deklaruje jen Pentax.

Poznámka [3]
Obvykle je snaha využit objektiv na maximum, a tak se jeho obrazové pole (plocha dobré kresby) dotýká v rozích senzoru. To je i důvod, proč právě rohy obrazu jsou neproblémovější z hlediska kresby, vinětace atd. Posunem senzoru při stabilizaci se senzor dostává mimo obrazové pole objektivu, čímž trpí kresba zejména v rozích a na kratších stranách. Tento problém nehrozí, pokud na stabilizované DSLR s menším senzorem použijete objektivy pro plný filmový formát.


Obrazové pole objektivu je plocha, kde objektiv "přijatelně" kreslí. Posunem senzoru při stabilizaci se jezdí mimo toto pole, čímž může trpět kresba (šrafováno). Vedle mechanických problémů je i toto faktor, který omezuje možnou míru stabilizace - velikost posunu senzoru.

Digitální stabilizace
V souvislosti se stabilizací obrazu je občas možné slyšet ještě termín digitální stabilizace. Objevuje se zejména u kompaktních fotoaparátů a znamená většinou prosté zvýšení ISO a tím možnost zkrácení expozičního času. Kratší expoziční čas pak povede k ostrým snímkům, což připomíná stabilizaci, byť za cenu vyššího šumu v obraze. O žádnou skutečnou stabilizaci se ale přirozeně nejedná a je to pouze marketingový trik.

Stabilizátor v objektivu a současně v těle
Naskýtá se otázka, jak by reagovalo stabilizované tělo DSLR, na které by se nasadil stabilizovaný objektiv. Odpověď je jednoduchá - nestabilizovalo by to, oba stabilizátory by se totiž vzájemně rušily a nejspíše rozkmitaly. Při zjištění dvojí přítomnosti stabilizátoru by však nic nebránilo tomu jeden vypnout.

Závěr
Není pochyb o tom, že stabilizátor je skvělé a opravdu účinné zařízení, které je možné jen a pouze doporučit. Pomineme-li ekonomické hledisko, tak není pochyb o tom, že stabilizovaný objektiv má výhody proti stabilizovanému tělu. Faktem ale je, že tyto výhody nejsou nijak výrazné, a tak je reálně ocení jen málokdo. Navíc mít stabilizátor stále a pro každý objektiv k dispozici v těle je obrovská výhoda.

Výrobci, kteří vsadili na stabilizovaná těla, vývoj stabilizátorů v objektivech již pravděpodobně nikdy nezahájí. Je ale otázkou, zda zejména Canon s Nikonem časem nabídnou trhu i variantu stabilizovaného těla. Sice by omezili prodej svých objektivů se stabilizátorem, trh by to ale jistě uvítal. Navíc nic nebrání tomu stabilizátor v těle vypnout, pokud objektiv nahlásí svůj stabilizátor, a existuje i (zatím) teoretická možnost aktivovat oba stabilizátory a tím dosáhnout "superstabilizaci".

Výrobce DSLR Tělo/objektiv Název Zkratka
Canon Objektiv Image Stabilizer IS
Nikon Objektiv Vibration Reduction VR
Panasonic Objektiv Optical Image Stabilizer O.I.S.
Leica Objektiv Optical Image Stabilizer O.I.S.
Fuji Objektiv Vibration Reduction VR
Sigma Objektiv Optical Stabilization OS
Tamron Objektiv Vibration Compensation VC
Olympus Tělo Image Stabilization IS
Pentax Tělo Shake Reduction SR
Samsung Tělo Optical Image Stabilization OIS
Sony Tělo Super SteadyShot SSS

 


Tento snímek byl pořízen ohniskem 800 mm (objektiv 400 mm + telekonvertor 2x), kdy Měsíc již vyplní asi třetinu plochy snímku. Byť byl fotoaparát na kvalitním a pevném stativu, tak sebemenší dotyk se projevil silným roztřesením Měsíce v hledáčku. Protože ostření při světelnosti f/11 (důsledek telekonvertoru) již nepracuje, tak bylo nutno ostřit ručně, což by bez stabilizovaného obrazu v hledáčku bylo nemožné. Stabilizovaný objektiv byl tak pravým požehnáním.

Další zdroje (anglicky)
More on In-Camera vs. In-Lens Image Stabilization
Image Stabilization - Body or Lens?
Lens vs. Sensor-Shift Image Stabilisation - Who Does It Better?
How the Optical Shift Image Stabilizer Works (Canon)
Test Method for Image Stabilizing Systems (PDF, 6 MB)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Díky za článek

Autor: asdf Muž

Založeno: 29.12.2008, 11:57
Odpovědí: 13

Skvělý článek. Dozvěděl jsem se nové věci, např. snížená kvalita obrazu v rozích na pohyblivých snímačích by mě nenapadla. Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky za článek

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.12.2008, 16:18

U stabilizace v objektivu je ale naprosto tentýž problém/jev.

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky za článek

Autor: loslosos Muž

Založeno: 29.12.2008, 20:05

..rozdíl v kvalitě obrazu v rozích stabilizovaný objektiv vs objektiv "stabilizovaný" pohybem snímače mi přijde přinejmenším přehnaný.. pokud vůbec existuje..
_u stabilizovaného objektivu se vůči sobě pohybují optické skupiny soustavy a dostávají se tak mimo optimální (osové) řazení, odhadem tak kvalita utrpí (ve skutečnosti neznatelně) podobně jako u pohyblivého snímače..
ale zdůrazňuji "odhadem" - pokud ovšem má (a nepochybně mít musí) autor příspěvku k dispozici kvalitní srovnání principů stabilizace nezávislým testem, o které své názory opírá, rád si jej prohlédnu (a určitě nebudu sám).. já zatím na žádný takový nenarazil..

jedna poznámka na závěr na konec:
stabilizace v těle mi připadá jako šťastnější volba pro většinu běžných podmínek, protože funguje na všech sklech, dokáže stabilizovat i manuální skla padesát let stará a s každým novým tělem může být stabilizace dokonalejší zatímco objektivy v klidu stárnou..
navíc jsou objektivy, které svou konstrukcí stabilizaci neumožňují jako např pevná padesátka, pětaosmdesátka, stovka..

podobně jako všechny kompaktní konstrukce "pancake" Pentax/Olympus jsou jinak než "napevno" nekonstruovatelné

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Díky za článek

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 03.01.2009, 15:22

Jak p. Březina psal, je to naopak:
až ke stabilizačnímu členu je to u obou systémů shodné, tedy při chvění se v amplitudě využívají horší krajní oblasti předních optických členů, no a stabilizační optický člen zajistí, že za ním už se využívá lepší středová oblast, zatímco u stabilizace snímače se posouvá obraz od lepšího středu po celé soustavě. Takže buď je to zanedbatelné nebo je na tom stabil. objektiv líp!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: rum Muž

Založeno: 05.01.2009, 20:33

Jezismarja, vy si s tim nedate pokoj, vzdyt je to blbost! Ukazte mi zanr, nebo aspon 1 fotku, kde by vam vadilo snizeni rozlisovaci schopnosti v rohu o kdyz moc, tak o 20%!!! Takhle nikdo prece nefoti! Vzdyt u vetsiny zrcadlovek to ani nemate v hledacku a kdyz se bavime o profi nasazeni napr. s profi teleobektivem, ktery byva casto s pevnym ohniskem, tak tam vas to stejne nepusti a musite spis rezat. Je mi jedno, jestli Losnu, nebo treba Bahnaka, ale kdyz posuzovat, tak na zaklade praxe a ne pomoci vykonstruovanych argumentu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.01.2009, 00:46

Já jsem už mnohokrát četl nesmyslný názor, že stabilizace v objektivu zhoršuje kresbu tím, že obraz vychyluje z nejlepšího středu optiky, zatímco plochý pohyblivý snímač nikoliv. Proto si neodpustím tvrdit, že je to naopak. Ale pokud to nemá praktický dopad žádný, tak taky dobře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 05.01.2009, 23:33

A samotná konstrukce objektivu se stabilizačním členem jako vliv na kvalitu nemá? Ono ten stabilizovaný objektiv je těžší a dražší vyrobit. Zadejte si světelnost, rozsah ohnisek, nějak měřitelnou kvalitu, třeba rozlišení, zkreslení, i pro vás tak nesmírně důležitou kresbu v rozích. Běžte s tím za designéry objektivů. Když budete chtít při stejné kvalitě stabilizovaný návrh jinak shodného objektivu, tak to bude buďto podstatně dražší, nebo vám inženýři řeknou "eeee, mno tak to nepude" :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.01.2009, 00:44

Zřejmě ta konstrukce se stabilizačním členem kvalitě dnes moc nevadí, protože alespoň u Nikonu je řada těch nejostřejších skel stabilizovaná a pokud existují páry levný objektiv s VR a bez něj, tak rozdíly jsou cca 700,- Kč až 2000,- Kč. Nakonec pokud máte v objektivu v průměru okolo 15 členů, tak jestli jeden z nich je pohyblivý.... no, nepřeceňujte tu konstrukční obtížnost. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 06.01.2009, 10:59

Nikon dělá stabilizovanou i nestabilizovanou verzi pouze u nejlevnějších objektivů, takže pro ty lepší tam není srovnání. Canon má některá lepší skla v obou verzích a tam je rozdíl v cenách výrazný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.01.2009, 12:55

U Nikonu:

Nikkor AF-S DX 55-200/4-5.6G .....6790,- Kč
Nikkor AF-S DX 55-200/4-5.6G VR...7490,- Kč

Nikkor AF-S DX 18-55/3.5-5.6G .....3490,- Kč
Nikkor AF-S DX 18-55/3.5-5.6G VR...4690,- Kč

dále už jen podobná konstrukce:
Nikkor AF-S DX 18-105/3.5-5.6G VR .....6590,- Kč
Nikkor AF-S DX 18-135/3.5-5.6G ........7990,- Kč

I z výše uvedeného je jasné, že ta stabilizace nestojí mnoho peněz.

V některých případech může ale být nový stabilizavaný objektiv dražší také proto, že má dražší optickou konstrukci s asférickými a ED členy, kvalitnější provedení, kvalitnější ostřící systém, ....
Tak, jak dlouhodobě sleduji ceny u Nikonu, tak cena nejvíce ze všeho závisí na dílenském zpracování, na použitých optických členech, pak třeba na použitých protiodleskových vrstvách typu nanotechnologie, na použitém zaostřovacím systému, optická stabilizace toho moc neudělá. I v tom těle - ty gyroskopy jsou i v levných tělech a cenově to moc nezatížily, ne?

Žádné jiné dvojice stejné konstrukce u Nikonu nenajdete, nicméně mezi nejdražšími objektivy je mnoho těch nestabilizovaných.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 06.01.2009, 14:41

Že je u levných objektivů levná i stabilizace, v tom se shodnem. Ale nezbývá mi než zopakovat, že pokud chcete srovnat stabilizovanou a nestabilizovanou verzi u kvalitnějších objektivů, musíte se podívat na jiné výrobce, třeba na Canon 70-200 f/2.8 L, což je ve stabilizované i v nestabilizované verzi skvělý objektiv a rozdíl v ceně je výrazný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: xmeda Muž

Založeno: 29.01.2009, 16:25

Jakozto majitel K20D vidim situaci takto:
(VSIMEJTE SI SVETELNOSTI)

Vezměme si třeba takový běžný rozsah pro digitální crop cca 18-50mm což je při přepočtu na kinofilm přibližně klasických 28-75mm.

Pentaxista může použít:
Pentaxy DA18-55/3.5-5.6 (4k), DA16-45/4 (8,5k), DA17-70/4 SDM (12,5k), DA18-250/3.5-6.3 (11,5k), DA*16-50/2.8 SDM (18k)

Sigmy 18-50/3.5-5.6 (1,5k), 18-50/2.8 MACRO (9,9k) 18-200 (6,5k), 18-125/3.5-5.6 (7,2k), 17-70/2.8-4.5 MACRO (7,5k)

Tamrony 17-50/2.8 (9,7k), 18-200/3.5-5.6 (6,2k), 18-250/3.5-6.3 (10,5k)
a u všech se těší ze stabilizace.



Canonista má v tomto se stabilizací k dispozici:

EF-S 18-55IS (5k), 17-85/4-5.6 IS (9,9k), 17-55/2.8 IS (24,5k), 18-200/3.5-5.6 IS (15k)

pozn.1 Ani jeden z těchto EF-S objektivů nelze nasadit na full-frame těla canonu (5D/1D/1Ds/film) neboť by vylomily zrcátko. To budiž vzkazem pro kecaly vyžívající se v "možnosti přejít na full-frame". Přechod na foťáky začínající u 60k za tělo...

pozn. 2 Canon k objektivům nedodává sluneční clony, je třeba je dokoupit zvlášť (plastové výlisky za 250-1200,-)


Nikonista má v tomto rozsahu se stabilizací k dispozici:

AF-S 18-55/3.5-5.6 VR (5,5k), 18-200/3.5-5.6 VR (17k), 16-85/3.5-5.6 VR (15,8k), 18-105/3.5-5.6 VR (7k)



A pro canon i nikon existují ještě tyto stabilizované objektivy třetích stran spadající do rozsahu záklaďáku:

Sigmy 18-200/3.5-6.3 OS (10k), 18-125/3.5-5.6 OS (8,8k)

Tamron 18-270/3.5-6.3 VC (13k)



Velmi podobná situace je po zbytek rozsahu. Myslím že málokoho nadchne možnost pořídit si za 52 tisíc třeba Nikkor 70-200/2.8 VR nebo Canon 70-200/2.8 IS za 47 tisíc, zatímco 70-200/2.8 sigmy nebo tamronu na Pentaxu stabilizované přijdou na 17 respektive 16 tisíc


U častých doplňkových objektivů v rozsahu 70-300mm a svetelnosti 4-5.6 je např. pro Canon k dispozici EF70-300IS za 14 tisíc, u Nikonu najdeme 70-300 VR za 14,5k.

Pentaxista má se stabilizací v tele na výběr buď DA55-300/4-5.8 za 8k (který mohu doporučit, neb mi dobře slouží) nebo FA-J 75-300/4-5.6 (3k), Tamron 70-300 (4k) Sigmu 70-300 (4k), 70-300APO (6k)

asi tak..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: xmeda Muž

Založeno: 29.01.2009, 16:27

ceny platne 01/2009 oehling a dvf.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek

Autor: Kluzo Muž

Založeno: 23.09.2009, 14:20

Nikkor AF-S DX 18-55/3.5-5.6G .....3490,- Kč
Nikkor AF-S DX 18-55/3.5-5.6G VR...4690,- Kč Jestli skoro 35% rozdílu není Tome pro tebe moc, tak pro mne ano.

Odpovědět na příspěvek

Zajímavé

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 29.12.2008, 12:30
Odpovědí: 1

Doufal jsem, že stabilizované objektivy jsou konstruovány s ohledem na stabilizaci, tj. potřebu pokrýt trochu větší plochu než je pouze plocha snímače.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zajímavé

Autor: mk Muž

Založeno: 29.12.2008, 19:04

Jelikož jsou pohyby snímače při stabilizaci tak malé, není pro to důvod...

Odpovědět na příspěvek

Superstabilizace

Autor: Tuvy Muž

Založeno: 29.12.2008, 12:31
Odpovědí: 0

Nemyslím, že by kooperace stabilizace v objektivu a na čipu byla sebemenším problémem - pochopitelně za předpokladu, že by byla předpokládaná a obě stabilizace na to byly připraveny. Pokud by tedy např. Canon ke svým tělům vyvíjel stabilizaci, určitě by tato byla schopná spolupracovat se stabilizovanými objektivy na celkovém zvýšení účinnosti - otázka je, zda by výtěžek byl součtem či násobkem obou.

Odpovědět na příspěvek

Superstabilizace

Autor: Lukáš Mikeska Muž

Založeno: 29.12.2008, 12:33
Odpovědí: 1

Já osobně si myslím, že do několika let bude možnost současně stabilizovaný objektiv a stabilizované tělo „all online“. Má myšlenka je taková, že by se do fotoaparátu umístil procesor, který by měl na starost měření a následné ovládání posuvu čočky v objektivu a čipu ve fotoaparátu. Šlo by to, ne? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Superstabilizace

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 29.12.2008, 13:08

To by pochopitelně šlo. V okamžiku, kdy objektiv dostatečně rychle a datově kapacitně komunikuje s tělem, tak je de facto jedno, kde je řídící procesor. V takovém případu by pak mohl kompenzovat zbytkové chvění senzor. Kudy ale půjde vývoj si netroufám odhadovat.

Odpovědět na příspěvek

Měsíc

Autor: Zababa Muž

Založeno: 29.12.2008, 15:58
Odpovědí: 0

Příklad s Měsícem mi nepřijde nejšťastnější, protože při focení Měsíce se obvykle ostří na nekonečno, ale jinak s lze s touto myšlenkou souhlasit.

Odpovědět na příspěvek

Připomínky

Autor: M. Šera Muž

Založeno: 30.12.2008, 02:35
Odpovědí: 18

Otázku v nadpisu článku nepovažuji za provokativní, já osobně na ni mám jednoznačnou odpověď: OBOJE! Pan Pihan si dal záslužnou práci toto téma podrobně rozebrat a zřejmě okolo toho dost nastudoval, ale stejně mi to nedá a nedokážu si odpustit připomínky. Nejde totiž o problém typu buď-nebo (benzín-diesel), je technicky možné mít oboje a podle okolností či osobní preference si v konkrétním případě vybrat jedno nebo druhé. Já osobně bych u teleobjektivů používal stabilizaci v objektivu a u středních a krátkých ohnisek stabilizaci čipem ... samozřejmě, pokud bych tuto možnost měl.
Bylo by vhodné upřesnit, že při stabilizaci v objektivu gyroskopy měří pouze úhlovou složku chvění. Nikoli posuny nahoru-dolů a vlevo-vpravo, ačkoliv k tomuto výkladu formulace popisu svádí. Stabilizace proto kompenzuje pouze natočení nikoli posun fotoaparátu. Principiálně by sice mohla vyrovnávat i posuny, ale znamenalo by to další gyroskopy navíc a zejména složitý výpočet výslednice obou složek chvění. A to žádný výrobce dosud nezkonstruoval. A možná budu až hnidopišský – ta animace stabilizace Canonu není udělána dobře, znázorňuje posuvný pohyb který stabilizátor nekompenzuje. Správně by se měl fotoaparát natáčet, tak jako je to u animace Sony.
U stabilizace senzorem se také kompenzuje pouze natočení nikoli posun fotoaparátu. Nasnadě je možnost spolupráce obou systémů, kdy by objektiv natočením skupiny čoček kompenzoval natočení a tělo posunem čipu kompenzovalo posun a rotací čipu rotaci ... ale jestli to tak nějaký výrobce bude řešit, těžko říci. Spíš tipuji, že ne.
Shrnutí výhod a nevýhod obou systémů je přehledné, ale některé argumenty mi připadají ne úplně přesné ... až úplně nepřesné.
Stabilizace v objektivu:
Obraz je stabilizovaný v hledáčku – souhlas, ale obraz v hledáčku není obvykle tak roztřesený, aby to nějak vadilo (focení měsíce osmistovkou je výjimka), naopak je dost nepříjemné, když obraz \"uletí\" protože se dostane mimo rozsah stabilizace.
Obraz je stabilizovaný pro ostřící systém - souhlas, ale na kvalitu zaostření to zjistitelný vliv nemá
Menšími pohyby čoček se dosáhne většího účinku – to je výhoda dosti sporná, nebo je to spíš nevýhoda. Znamená to totiž extrémní nároky na přesnost pohybu čoček, i nepatrné odchylky znamenají značné zhoršení obrazu. Ze stejného důvodu mnohačočkové zoomy bývají mnohdy rozcentrované.
Čím je ohnisko delší, tím je stabilizace účinnější – souhlas, ovšem s přihlédnutím k předchozímu odstavci.
Obraz v rozích je kvalitnější – není tomu tak, při menších výchylkách to nehraje roli, ale při větších se na čip dostane obraz z okrajových částí objektivu, který je normálně mimo zorný úhel, tudíž se kresba v krajích zhoršuje.
Stabilizátor je optimalizovaný na objektiv, ohnisko, zaostření atd. – to není výhoda ale samozřejmý předpoklad funkce.
A jedna dost podstatná nevýhoda stabilizace v objektivu není uvedena – stabilizační skupina čoček prodlužuje konstrukční délku objektivu, což není takový problém u teleobjektivů, ale u středních a krátkých ohniskových délek ano, a to dost podstatný. A u kompaktních (\"pancake\") objektivů je tato stabilizace naprosto vyloučena. Více čoček také znamená i větší váhu (i když ne o moc) a horší chování v protisvětle.
Stabilizac
e v těle DSLR:
Obraz není stabilizovaný v hledáčku - obraz v optickém hledáčku není obvykle tak roztřesený, aby to nějak vadilo a obraz LiveView stabilizovaný je
Obraz není stabilizovaný pro ostřící systém - souhlas, ale na kvalitu zaostření to zjistitelný vliv nemá. (při ostření při LiveView pomocí kontrastu na čipu stabilizovaný je, ale to považuji za marginální).
Pohyby senzoru jsou omezeny – každá liška chválí svůj ocas a Canon není výjimkou. Možná je troufalost brát slovo Canonu nadarmo, ale ty údaje o výchylce považuji za přehnané. Výchylka 1 mm na čipu u 28mm objektivu znamená při fotografování skupiny osob ze vzdálenosti 2,8 m posun předmětu 10 cm, tj. cca polovinu šířky hlavy fotografované osoby. Zkusil jsem si to a musel jsem napodobit stařecký třes, abych toho dosáhl, ve standardním případě byla cca 10x menší. Výchylka 5,5 mm na čipu u 300mm objektivu znamená při fotografování osoby ze vzdálenosti 30 m posun předmětu 55 cm, tj. cca třetinu výšky průměrné ženy. To se dalo dosáhnout snadněji, ale stejně při běžném fotografování byla výchylka cca 5x menší. Nevím, jestli to bylo \"pevnou rukou profesionála\" o které bájil Martin anebo Canon ten třes odkoukal z reklam na stabilizované kompakty, ale to není podstatné ... zajímavější je, že poslední odstavec inkriminovaného textu o stabilizaci budí dojem, že si Canon připravuje půdu pro stabilizaci čipu. Možná se mýlím, ale na mě to tak působí.
Čím je ohnisko delší, tím je stabilizace méně účinná – přesnější by bylo napsat, že při dlouhých ohniscích posun obrazu může přesáhnout možnosti posunu čipu, takže větší chvění nemusí dokázat kompenzovat.
Obraz v rozích může být méně kvalitní – tvrzení doplněné názorným obrázkem, bohužel ale velmi zavádějící. Kresbu v krajích rychle ztrácejí především širokoúhlé objektivy a tam jsou potřebné posuny čipu velmi malé, takže se mimo oblast ostré kresby obraz nedostane. Teleobjektivy zase obvykle vykreslí kvalitně podstatně větší oblast než plochu čipu, ke zhoršení kresby v krajíc sice dochází, ale velmi pozvolna a několik milimetrů nehraje žádnou roli. Objektivy pro kinofilmové aparáty Practica se od ohniskové vzdálenosti 180 mm používaly i pro středoformátový Pentacon six a v pohodě vykreslily ještě formát 6x7. Na názorném obrázku je situace odpovídající širokoúhlému objektivu a v krajích nejde ani tak o zhoršení kresby jako o vinětaci. A to je záležitost především širokáčů, takto ostrá vinětace se u teleobjektivů nevyskytuje.
Stabilizátor není optimalizovaný na objektiv, ohnisko, zaostření atd. – omlouvám se, ale to považují za naprostý nesmysl. Ta optimalizace je ale softwarová, optimální posun je vypočten podle údajů o ohnisku, zaostření atd., které do těla předá (moderní) objektiv. Ale jak kompenzaci chvění tělo spočítá u starých objektivů, které s tělem nekomunikují, to jsem se nikde nedočetl. Zřejmě má pro tento případ přednastavené nějaké předpokládané hodnoty. A pokud se jakž takž trefí a mechanický nebo dokonce M42 objektiv alespoň trochu ustabilizují, je to velké plus. A pokud se netrefí, stabilizace se dá vypnout.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 30.12.2008, 08:40

Ke zhoršování kresby v rozích vlivem stabilizace bych dodal, že běžné objektivy, konstruované pro digitální zrcadlovky, fungují pro crop 1,3 - při cropu 1,5 nebo 1,6 je tedy tento jev zřejmě stěží pozorovatelný. Snad u 4/3 systému? Spíš bych se obával rozostření, způsobeného posunem stabilizačního optického členu v objektivu. To je yřejmě také důvodem, proč se má stabilizátor v objektivu vypínat při kratších časech, které fotograf udrží - jako uživatel stabilizátoru na čipu bych to považoval za příšerný opruz - stabilizátor prakticky nikdy nevypínám.

Navíc v rozích je na 90% fotek bokeh.

Díky za propočet hodnot v milimetrech, taky se mi těch 5,5 mm nezdálo, ale lenost mi nedovolila to přepočítat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 30.12.2008, 09:37

Dodatečně mě k tomu "zhoršování"kresby v rozích napadlo doplnit odkaz:
http://www.kenroc
kwell.com/tokina/11-16mm.
htm
Tento objektiv určený pro formát APS-C a DX má při extrémně širokoúhlém ohnisku 11mm dostatečné rezervy v rozích a od 15mm vykreslí formát kinofilmu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: bob222 Muž

Založeno: 30.12.2008, 12:11

ak si pozrieš rozmery bajonetu a čočiek v pomere k malému čipu, tak 4/3 má myslím tiež rezervu jak kráva...

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Radek Muž

Založeno: 30.12.2008, 08:55

To jsou uderne pripominky. Ohledne stabilizace starych skel, tak tam v menu zadavate ohnisko, nekdy "nejblizsi" ohnisko. Prakticky to nemam vyzkouseno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 30.12.2008, 09:41

Děkuji za upřesnění, teprve při psaní příspěvku mě napadlo, jak aparáty se stabilizovaným senzorem spočítají potřebnou výchylku u objektivů, které nekomunikují a vzhledem k pokročilé době jsem se neodvážil zavolat někomu, kdo takový foťák má.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: xmeda Muž

Založeno: 02.01.2009, 22:47

Pri zapnuti K20D s tzv.hloupym objektivem se fotoaparat dotazuje na nastaveni ohniska.
rozsah je od 8mm po 600mm. Nasadit se da klidne rolka od zachodoveho papiru s lupou a bude to s ni pracovat dle zadanych parametru :D

Problem to malinko muze byt u zoomu :) ale doporucene je nastavit bud delsi konec nebo neco jako 2/3 rozsahu. Kazdopadne to dost pomuze.

Takovy canonista si s 40tisicovym EF85/1.2 nikdy z ruky neda 1/4s ostrou.. frustrujici :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.01.2009, 23:40

Vazeny pane,

obdivuji praci, kterou jste si musel pri psani sveho prispevku dat, klobou dolu. Myslim, ze nektere vase pripominky jsou trefne, o to vic me ale zarazi vase urputna snaha hledat chyby kde nejsou. Myslim, ze tim zbytecne kazite sve dilko. Abych byl konkretni:

1) Otazka v nadpisu je spravna, protoze ZADNY vyrobce vam vybrat volbu oboje nedava. I kdyz by asi technicky realizovatelna tato varianta byla, coz nemuzeme ved neb se tak zatim nestalo, realne takova volba na trhu neni a tudiz je otazka polozena spravne.

2)Stabilizace obrazu v hledacku bezesporu je vyhodou a nevim proc to zpochybnujete. Zkousel jste nekdy 300 ci 400mm objektivem bez stabilizace fotografovat leticiho racna na vdalenost nekolida desitek metru? Zkousel jste bez stabilizace delsim ohniskem fotografovat z ruky nejake drobnejsi predmety v komplikovanejsi scene?

3) Stabilizace ostreni na zaostreni zjistitelny vliv ma. Pokud netrefite kvuli chveni rukou spravny objekt, tak zaostrite na neco jineho nez kam jste chtel. Nemluve o tom, ze nechtene preostrovani zpusobene pri prubeznem zaostrovani vybocenim z objektu vas o zaostreni muze pripravit uplne.

4)Automaticke ostreni v LiveView rezimu je o rad pomalejsi a mene presne, nez klasicky DSLR AF system. Vsichni vyrobci to vedi, bojuji s tim, takze i tento argument je trochu nestastny

5) Mensi pohyb cocek znamena krome toho co uvadite treba nizsi spotrebu enegrie ci robustnejsi konstrukci. Proc tedy ten jednostrannyy pohled?

6) vase rozporovani kvality obrazu v rozich zapomina na zasadni fakt, ze se nepohybuji vsechny cocky, ale jen mala cast opticke soustavy. To co pise Roman je jaksi praxi overene ...

7) Optimalizace stabilizatoru pri reseni v optice je vyhoda, protoze je jasne definovana a garantovatelna jeho funkcnost. V pripade stabilizace na cipu je vysledek ruzny, v zavislosti na konstrukci a kvalite optiky.

8) Cela ta rozsahla pasaz s prepoctem 1mm je prominte nesmyslna. Stabilizace je preci o uhlovem pohybu opticke soustavy objektivu a ne o pohybu ve scene. To prece vite, ne?

Celkove se na me nezlobte, ale Romanuv myslim velmi rozume vyvazeny clanek se snazite nekam posunout. Proc? Roman zcela spravne rika, ze kazde reseni ma sve vyhody a nevyhody a aniz by jedno z reseni preferoval je popisuje. Souhlasim s vami v nekterych zpresnenich formulaci, ale jinak se na me nezlobte, ale predkladat sve domenky typu "Spis typuji ze ne" a kritizovat autora clanku za nepresne vyjadrovani?

S pranim krasneho dne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 03.01.2009, 04:49

Vážený pane Březino,
jsem rád, že se mi dostalo odpovědi alespoň od Vás, když už autor článku (právě kterému byly připomínky směřovány) k tomu neměl dost ani odvahy ani slušnosti. O to víc mě ale zaráží styl Vaší odpovědi. Rád bych se mýlil, ale z odpovědi cítím Vaši urputnou snahu autora obhajovat a raději nevidět i jeho zcela evidentní chyby. Tento způsob reakce zdá se mi poněkud nešťastným, protože zbytečně vyvolává dojem, že na tomto webu není zájem o skutečnou diskusi. K jednotlivým bodům konkrétně:
1) Nepolemizoval jsem, jestli je otázka v nadpisu správná nebo ne, ale napsal jsem na ni svou odpověď. A napsat, že "ZADNY vyrobce vam vybrat volbu oboje nedava" je prostě demagogie (omlouvám se za tvrdé, ale přiléhavé slovo), protože jeden systém DSLR má jak stabilizovaný objektiv (byť zatím jen jeden) i stabilizovaná těla, tudíž tato varianta nepochybně realizovatelná je. A vědět to nejen můžeme ale také bychom to všichni vědět měli, stačí se podívat na odkaz v příspěvku nickem "xmeda".
2) Stabilizace obrazu bezesporu výhodou je – psal jsem, že s tím souhlasím. Zpochybňoval jsem jen, že je tak velkou a jednoznačnou výhodou. Obraz v hledáčku není obvykle tak roztřesený, aby to nějak moc vadilo a zmínil jsem se, že naopak je dost nepříjemné, když obraz "uletí" protože se dostane mimo rozsah stabilizace. Pokud sleduji pomalu se pohybující objekt (nemluvím o panningu) a čekám na vhodný okamžik, pokud se dostane mimo rozsah stabilizace, tak sebou obraz trhne. Subjektivně to pociťuji nepříjemně a vyruší mě to ze soustředění.
3) Zkoušel jsem opakovaně na stejný objekt ostřit se zapnutou a pak s vypnutou stabilizací a žádné rozdíly v zaostření jsem nezjistil – i když byl obraz roztřesený, byl zaostřený správně. Ostatně, právě v článku je jako ilustrační fotka použit snímek sice mázlý, ale zaostřený správně. Samozřejmě, pokud někdo kvůli chvění rukou netrefí správný objekt a zaostří na něco jiného ... ale mě se něco takového ještě nestalo.
4) Samozřejmě že automatické ostřeni v LiveView režimu je o řád pomalejší a v běžných podmínkách i obvykle méně přesné, než klasicky DSLR AF systém. Uvedl jsem to jen pro úplnost a zdůraznil, že to považuji za marginální. Takže i tento Váš argument je trochu nešťastný ... ale když už jste se o tom zmínil, tak existují situace, kdy klasický AF nejde použít a automatické ostření je možné jen na čipu.
5) Právě že můj pohled není jednostranný - menši pohyb čoček možná znamená nižší spotřebu energie, ale rozdíl bude nejspíš naprosto zanedbatelný. protože hlavním žroutem energie jsou gyroskopy. Robustnost je dána především potřebným průměrem stabilizačních čoček a co se týče výchylky, je tomu přesně naopak – menší výchylka znamená principiálně větší nároky na robustnější konstrukci, aby mohla být dostatečně přesná. Naskýtá se srovnání – aby bylo chvění (výchylka) stativu co nejmenší, musí být robustní. A ještě k té energii - raději si vezmu o baterii navíc, než abych měl snímky neostré, protože přesnost malých výchylek byla mimo konstrukční možnosti výrobce.
6) Nerozporoval jsem kvalitu v rozích, ale tvrzení, že "Obraz v rozích je kvalitnější". Prakticky zjistitelný vliv to nemá, ale když už o tom autor píše, tak jsem uvedl teoreticky zdůvodnitelný vliv. To že se nepohybují všechny čočky, ale jen malá část optické soustavy je z tohoto hlediska irelevantní, jde o to, že při větších výchylkách se na čip dostane obraz i z okrajových částí objektivu, který je normálně mimo zorný úhel.
7) Nezlobte se, ale tvrzení "Optimalizace stabilizatoru pri reseni v optice je vyhoda, protoze je jasne definovana a garantovatelna jeho funkcnost. V pripade stabilizace na cipu je vysledek ruzny, v zavislosti na konstrukci a kvalite optiky." nemá ani hlavu ani patu. Zrovna tak by se dalo napsat: "Optimalizace stabilizátoru při řešeni pohybem senzoru je výhoda, protože je jasně definována a garantovatelná jeho funkčnost. V případě stabilizace v optice je výsledek různý, v závislosti na konstrukci a kvalitě optiky." Prostě není důležitá ideologie, ale výsledek a v tom žádné z obou řešení nemá nad druhým jednoznačně navrch.
8) Můžete mi laskavě napsat, v čem je ta pasáž nesmyslná? Stabilizace je o úhlovém pohybu fotoaparátu vůči scéně a z hlediska posouzení nadsazenosti výchylek uvedených v inkriminované příručce Canonu je úplně jedno, co vezmu za základ pohybu. Pokud jste to nepochopil, tak ještě jednou. Reagoval jsem na autorem odkazovaný text:
Some of Canon’s competitors have chosen to use in-body image stabilization. The technique involves moving the image sensor in a controlled fashion, based on signals from movement detecting sensors in the camera body. The obvious advantage of this system is that users have some sort of stabilization available with almost any lens they connect to the body. Short focal length lenses require smaller sensor deflections; 24 or 28 mm lenses might need only 1 mm or so. Longer lenses necessitate much greater movement; 300 mm lenses would have to move the sensor about 5.5 mm (nearly 1/4”) to achieve the correction Canon gets with its IS system at the same focal length. This degree of sensor movement is beyond the range of current technology. Short and “normal” focal length lenses need stabilization much less often than long lenses, so the lenses that need the most help get the least. Further, in cameras with smaller than full-frame, 35 mm film size sensors, equivalent focal lengths become longer, by a factor of 1.5 or 1.6, exacerbating the problem by making all lenses longer.
Chvění rukou fotografa, které způsobí takový úhlový pohyb fotoaparátu během snímání, že posun obrazu na čipu činí 1 mm činí při snímání 28mm objektivem, znamená při fotografování skupiny osob ze vzdálenosti 2,8 m rozmazání o cca polovinu šířky hlavy fotografované osoby (při vodorovném úhlovém posunu), vyjádřeno v délkových mírách 10 cm. Jinými slovy, rozmazání obrazu by bylo takové, že obraz ucha fotografované osoby se na konci expozičního času dostane asi tam, kde na začátku expozice byl obraz nosu. Zkusil jsem si to a musel jsem napodobit stařecký třes, abych toho dosáhl, ve standardním případě byl úhlový posun cca 10x menší. A při použití 24mm objektivu by byl ještě menší, to bych si asi musel dát "cloumáka" abych dosáhl Canonem deklarovaný 1 mm.
Chvění rukou fotografa, které způsobí takový úhlový pohyb fotoaparátu během snímání, že posun obrazu na čipu činí 5,5 mm při snímání u 300mm objektivem, znamená při fotografování osoby ze vzdálenosti 30 m a svislém úhlovém posunu takové rozmazání obrazu, že obraz špiček bot průměrné ženy se na konci expozičního času dostane tam, kde na začátku expozice byl obraz okraje minisukně téže. (Vyjádřeno v délkových mírách 55 cm). To se dalo dosáhnout snadněji, ale stejně při běžném fotografování byl úhlový posun cca 5x menší.

Sice se na Vás nezlobím, ale moc mě nepotěšilo, že se mi snažíte podsunout, že článek někam posouvám. Respektuji, že pan Pihan jednoznačně preferuje stabilizaci v objektivu (jak je zřejmé z předchozích článků a mezi řádky i z tohoto). Co mi ale vadí je, že na podporu svého názoru používá i neobjektivní místy až nesmyslné argumenty a tím mate méně znalé čtenáře. A na připomínky vyvracející jeho nekorektní tvrzení nereaguje. Tento článek – na rozdíl od těch předchozích - na první pohled skutečně působí vyváženě, ale bohužel si mnohdy plete pojmy s dojmy – a to je to, oč tu běží. Když něco nevím nebo odhaduji, tak napíši že jde o moji domněnku. A nepředkládám to jako fakt. Opravdu nechápu, proč jsem si za to, že něco předpokládám a jako svůj typ to výslovně označím, vysloužil Vaši kritiku.
Mám z toho všeho smíšené pocity. Na jedné straně nejsem Johanka z Arku abych za pravdu bojoval do posledního dechu. Na straně druhé si stále dobře pamatuji, jak jsem v začátcích tápal. Ale je tu i strana třetí – kdo bude slepě věřit všemu, co si přečte aniž by si to sám na vlastní kůži ověřil, nikdy se nenaučí pořádně fotografovat. Takže asi tak.
Mnoho štěstí v novém roce!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.01.2009, 07:40

Pane Sera,

nikdo neznevazuje ani vase usili bojovat za vasi pravdu ani se nesnazi nejak slepe obhajovat autora. Jen vase prispevky nejak postradaji objektivity. To plati pro ten prvni a plati i pro vasi reakci. I kdyz se obavam, ze je to zbytecne, zkusim na nej opet reagovat:

1) On opravdu zadny vyrobce takovou variantu nenabizi. Vami odkazovany text kombinuje Olympus E-510 s Leica objektivem, prestoze to oba dva vyrobci nedoporucuji a vysledek toho "testu" je dost nepresvedcivy. Takze jak jsem psal, ma Roman Pihan pravdu v tom, ze si uzivatel pri nakupu musi volit mezi stabilizaci v objektivu ci v tele.

2) Zopakoval jste sve tvrzeni, ktere ale neni objektivni. Je rada situaci, kdy pohyb v hledacku problem je a tudiz stabilizace obrazu v hledacku vyhodou je. To ze vam osobne pripada tato vyhoda jako nepodstatna neznamena, ze to neni vyhoda. Nebo se pletu?

3) Opet argumentujete tim, ze protoze vam se to nestalo, tak to tak obecne neni. Praxe, minimalne ma prokazuje opak, co vic k tomu dodat?

4) To jste trochu otocil na hlavu ne? Ostreni v Liveview jste uvadel jako argument vy a ja doplnil jeho nevyhody ...

5) Rozdil bude nejspis zanedbatelny tvrdite vy, ja mohu rict, ze ze zkusenosti je rozdil znatelny. Srovnani se stativem je nesmyslne, bavime se o porovnani pohybu s cockami a pohybu s cipem ...

6) Ono je to prave naopak. Protoze pohybuji jen casti cocek a to temi nejmensimi, tak snimac z pohledu ostatnich cocek pouziva porad jen stredovou oblast. To pri pohybu s cipem se snima okrajova cast vsech cocek ...

7) Pokud mam stabilizator v objektivu, tak vim presne co udela, protoze cela soustava je dana. Pokud je stabilizator na cipu, tak vysledek zalezi na pouzitem objektivu a pri ruznych objektivech bude ucinnost ruzna. Nevidim ve svem tvrzeni nic nepochopitelneho.

8) Asi zbytecne komentovat...

Obavam se, ze nesmyslne argumenty nepouziva Roman Pihan. Nevim co ctete mezi radky, ale na radcich je napsan objektivni popis situace. Aspon ja ho tam porad vidim ...

Krasny den

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 03.01.2009, 13:02

Pane Březino,
z toho, že (skoro) všechny moje argumenty buď pominete nebo překroutíte jsem získal dojem, že věcná diskuse zde není na pořadu dne. Pokud přesto má kdokoli o ni zájem, může mi napsat na e-mail (Vás nevylučuje). Ale o to, aby mě zde někdo urážel opravdu nestojím (tím samozřejmě nemyslím Vás).
Sbohem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 03.01.2009, 15:11

Vážený pane Šero, pro zjištění skutečného stavu věcí si stačí uvědomit, že výrobci, kteří se dlouhodobě na trhu osvědčili, nedělají obvykle tak hloupé tecnické chyby, abychom je z těch chyb mohli my diskutující usvědčit. Fakt je, že Nikon + Canon používají stabilizaci objektivů, Olympus, Pentax a Sony stabilizaci snímače. Všechny tyto firmy, kdyby to dělali špatně, to mohly už dávno změnit. Ani by je nikdo nepomluvil kvůli "opičeníse", protože všichni klidně přijali LiveView a oklepávání čipu podle Olympusu a o co jde? Takže proč Nikon a Canon nepřešli na jednodušší a dle Vás v poměru výkon/cena efektnější stabilizaci snímače? Napadá mě jediný důvod: stabilizace v objektivu prostě za to musí technicky stát. Canon a Nikon maji dohormady 80% trhu D-SLR a ve sportu a wildlife mají prakticky monopol a vyrábějí superteleobjektivy, které ostatní tři výrobci D-SLR nedělají. A zde je asi ten hlavní důvod. Právě pro tyhle účely asi musí být stabilizace v objektivu drtivě lepší, než na snímači. Jinak by to nedělali, jinak by je ekonomická nutnost hnala do stabilizace snímače. Odolávat levnějšímu řešení, na to musí být silný argument!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: xmeda Muž

Založeno: 29.01.2009, 16:07

To je samozrejme velice jednoduche. Nebastete marketing bez premysleni. Pro vyrobce neni nicim ekonomicky vyhodne stabilizovat cip. Na tom se samozrejme nevydela, nebot cena tela je v porovnani s cenou objektivove vybavy u opravdoveho fotografa zanedbatelna. Ve sve zaslepenosti si srovnejte ceny shodnych objektivu s IS a bez IS. Pokud by firmy canon a nikon vyrobily byt jediny fotoaparat se stabilizovanym cipem, okamzite by mohly zlikvidovat vetsinu vyrobnich kapacit a zacit srotovat nebo pod cenou udavat neprodejne objektivy do 300mm vcetne, coz je presne rozumny rozsah pro stabilizaci cipem, kde ostreni ani kompozice nedela valne vetsine lidi problem jiz vice nez 100 let.
U delsich objektivu je pak stabilizovany hledacek diskutabilni, nebot asi nikdo neudrzi 600mm teleobjektiv v ruce.
Naopak se vsechny ustavuji na masivni stativy s nosnosti desitek kg a uprimne receno nechtel bych mit objektiv za 200 a vice tisic opticky srazeny pohyblivym clenem a z pohledu opticke stavby degradovany vetsim mnozstvim prechodu sklo-vzduch nez je nezbytne nutne. Pri pouziti stativu pak mohu diky live-viev pohodlne (aniz se krcim do vysky na stativu nastavene) sledovat stabilizovany obraz.

Dalsi vec jsou objektivy zrcadlove, kde je mozne na relativne lehkem kousku ziskat 500, 800 i 1200mm. Pro takove objektivy neexistuje opticky stabilizovana verze, zato s cipem mate k dispozici stabilizaci i zde.

Co se tyka superteleobjektivu a wild-life, pak jste typicky uplne vypustil ostatni firmy.. v soucasnosti se na tuto praci nejvic hodi olympus E3/E30 se svym 2x faktorem a celou serii F/2 teleobjektivu konstruovanych primo pro 4/3 cip.

Z dob nedavno minulych vzpomenme cele serie P-FA teleobjektivu pentaxu jako FA300 FA250-600 (vubec jediny takovy) FA400 FA600/4 atd atd

Nehlede na to ze treba v 60-80 letech byl P-K bajonet nejrozsirenejsi vubec, takze momentalni cca 8 let trvajici rozmach canonu s nikonem podporeny zaspanim ostatnich spicek na nastupu digitalnich tel neni v celkovem meritku nicim hodnotnym. Sony ted s potencialem Minoly zacala smele ustedrovat c/n znacne rany diky stabilizovanemu fullframe Alpha900 za cenu nizsi nez ma Eos5DII.


Zaroven by mne zajimalo, jak canon resi treba stabilizaci u objektivu typu 400/5.6 nebo vlastne vsech svetelnych pevnych ohnisek, jako treba 85/1.2 atd.. predstava ze si za temer 60 tisic poridim objektiv a nemohu s nim nikdy pouzit bez stativu cas delsi nez kolem 1/60s, aniz vystup rozmazu drzenim v ruce, je smesna. S pentaxím 50/1.4 mam nadelano celkem dost nocnich zaberu mesta pri casech kolem 1/6s a jsou ostre. Co mi canon nabidne v teto oblasti? NIC, NULA, KULOVÉ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: J. Vich Muž

Založeno: 14.03.2011, 19:30

Zpetne to tu procitam, Canonem zmasirovany autor clanku pusobi opravdu smesne a ve srovnani s nekterymi zde opravu az trapne laicky. Tyto clanky by meli psat odbornici, ne fandove foceni.

A tento prispevek xmedi - 29.01.16:07 trefuje hrebik na hlavicku, diky, ze jste to takto shnrnul za me, jinak bych musel, byt i hodne opozdene, sam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: MUDr. Jan Cimický, CSc. Muž

Založeno: 03.01.2009, 11:13

Šero.........!
Ty jsi vážně zralej na bohnice - uz delsi dobu mam pocit, ze trpis dusevni chorobou "pisálkovské onanie" se silnym sklonem k "diskusnimu sebestrednemu exibionismu"... je mi te lito, snad ti tam páni v bilem od tveho utrpeni pomuzou...

Hodne stesti pri tvem boji s takto zakernou dusevni chorobou!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Radek Muž

Založeno: 05.01.2009, 00:03

Honzo, jak casto vidis cloveka co je svem oboru spicka a zaroven nema ego nebo nema ve sklepe Natasu? Radeji Hulana, ktery neco vi nez Hasalika ktery nevi nic, ale je v diskuzi pozitivni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Kluzo Muž

Založeno: 23.09.2009, 14:09

Vážený pane Šero,
všem Vašim připomínkám k článku rozumím a děkuji Vám za ně. Taky si myslím, že článek není vyvážený a je poznat čemu autor, kterého si jinak velice vážím, nadržuje.
Argument Tomase_X o tom, že Canon a Nikon přeci nejsou blbí, když vyrábějí jen stabilizaci v objektivu není argument, protože to by znamenalo, že ti ostatní výrobci nejspíše blbí jsou.
Měl jsem stabilizovaný objektiv u EVF a zrovna při focení měsíce z ruky i na digt. zoom (ekvivalent 35mm byl 1260mm) jsem stabilizaci musel přepnout na 2, což znamenalo, že se aktivovala až při expozici, protože obraz se stabilizací při tak dlouhém ohnisku neskutečně plaval a nebyl jsem schopný měsíc udržet pořádně v záběru. Je to sice extrém, ale dnes v nestabilizovaném hledáčku mi určitě ta stabilizace nechybí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 03.01.2009, 14:57

Vážený pane Šero, proti stabilizaci v objektivu uvádíte řadu argumentů, které jsou pouze Vašimi dojmy aniž byste je jakkoliv doložil. Tak za prvé tvrdíte, že \"obraz v hledáčku není obvykle tak roztřesený, aby to nějak vadilo\". Já Vám proti tomu z praxe říkám, že to vadí a na rozdíl od Vašeho tvrzení se i pokusím řízi proč: úspěšnost zaostření je zásadně závislá na to, co předhodíte aktivnímu ostřícímu bodu, tedy CELÉ ploše ostřícího bodu. Pokud část obrazu za ostřícím bodem je vzdálená 10 metrů a část 100 metrů, tak jistě uznáte, že s ostřením je problém. No a udržet 200-400mm ohnisko na cropu tak, abyste do ostřícího bodu vybral ideálně tu nejkontrastnější část malého objektu a ještě nezhoršil úspěšnost ostření tím, že se vám tam nedostane jinak vzdálené okolí, k tomu stabilizace prospěje hodně.
Píšete, že: \"Obraz je stabilizovaný pro ostřící systém - souhlas, ale na kvalitu zaostření to zjistitelný vliv nemá\" - tak tohle je vyslovené plácbutí do vody. Tohle dokonce ani nemůžete vědět a dokonce ani nijak vyzkoušet. Já mám pro to podobný argument - viz to udržení ostřícího bodu a ještě přihodím - ostření probíhá plynulým srovnáváním fázového rozdílu. A teď si představte, že v průběhu toho srovnávání se vám ten motiv mění. No, divil byste se , kdyby to ten algoritmus ostření zblblo? Já ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Jana S. Muž

Založeno: 04.01.2009, 14:47

"Ale jak kompenzaci chvění tělo spočítá u starých objektivů, které s tělem nekomunikují, to jsem se nikde nedočetl."

V Pentaxe K10D sa to da rucne nastavit niekde v menu.

Odpovědět na příspěvek

cenzura

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.12.2008, 12:36
Odpovědí: 2

Vážený pane, smazáním mých příspěvků o crop factoru si moc nepomůžete, fakta tímto nijak nezměníte.

Odpovědět na příspěvek

RE: cenzura

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 31.12.2008, 13:36

Vazeny pane,

nikdo vase prispevky nemaze neb zde zadna cenzura neprobiha. Je jedno zda s vami nekdo souhlasi nebo nesouhlasi v nazoru, ale pokud nejsou prispevky vulgarni ci jinak nevhodne, tak je nikdo nemaze. Nenapsal jste je na server grafika.cz, kde clanek vysel paralelne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cenzura

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 31.12.2008, 16:07

Bylo to skutečně na Grafice ... a vysvětlení crop faktoru a jeho vztahu k empirické "rovnici" by muselo začít teorií zobrazení bodu, pokračovat přes rozptylový kroužek, ohniskovou vzdálenost, zvětšení obrazu atd. a do toho všeho se mi pouštět nechtělo - snad se k tomu odhodlá někdo jiný :-)
--------------------
--
Mnoho štěstí v novém roce všem lidem dobré vůle!

Odpovědět na příspěvek

znacne nedostatky + video

Autor: xmeda Muž

Založeno: 02.01.2009, 22:40
Odpovědí: 1

Pri cteni jsem shledal znacne mnozstvi nedostatku jez prameni zejmena z toho ze autor evidentne cerpal pouze z materialu IS canon a nekterych dost povrchne zpracovanych letacku. K realite se vratil komentar M. Šery. Doporucuji autorovi clanek smazat a napsat po nastudovani materialu o systemech stabilizaci znovu. Zejmena o shift-chip jsou to vesmes bajky.

smutne


btw.. Gordon na cameralabs si hral s E510 a stabilizovanym objektivem.. vysledky a video zde
http://www.cameralab
s.com/reviews/OlympusE510
/Olympus_E510_with_Leica_
14-50mm.shtml

Odpovědět na příspěvek

RE: znacne nedostatky + video

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.01.2009, 23:44

Vazeny pane,

muzete prosim sva tvrzeni konkretizovat? Rad s vami budu diskutovat stejne jako s jmenovanym kolegou, ale musi byt o cem... Bez konkretnich pripominek totiz vas prispevek jaksi ztraci smysl a dovolim si tvrdit, ze clanek je velmi dobry.

S pozdravem

J. Brezina

Odpovědět na příspěvek

stabilizace

Autor: jan Muž

Založeno: 03.01.2009, 00:54
Odpovědí: 0

já stabilizaci nepotřebuju.. od pohybový neostrosti mi nepomůže a stativ se mi neklepe..

Odpovědět na příspěvek

cena řešení

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 05.01.2009, 23:22
Odpovědí: 0

Jako jeden z nejdůležitějších parametrů pro srovnání stabilizace v těle a v objektivu bych ještě zmínil cenu. Nejde jen o to, že stabilizaci v těle platím jen jednou. Evidentně čím lepší optickou kvalitu objektivu chceme, tím dražší je pak udělat jej stabilizovaný. Například v obou verzích výborný Canon 70-200mm f/4L. Aktuální ceny na jednom náhodně vybraném českém internetovém obchodě? 17490 a 31890 ...

Odpovědět na příspěvek

Zvasty

Autor: JanK Muž

Založeno: 06.01.2009, 09:06
Odpovědí: 2

Co je to za blbost, ze bez stabilizace nejde zaostrit? Proc se teda vlastne delaji objektivy bez stabilizace? To jsou jako vyrobci tak blbi? A lidi jeste blbejsi, ze to kupujou, kdyz ostri na neco jineho nez kam chteji?

Odpovědět na příspěvek

RE: Zvasty

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 06.01.2009, 09:43

Zaostřit bez stabilizátoru samozřejmě jde, ale stabilizátor ostřícímu systému pomáhá a tak bude v některých situacích ostření přesnější.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zvasty

Autor: JanK Muž

Založeno: 06.01.2009, 14:57

To jo ale Brezina pise: Pokud netrefite kvuli chveni rukou spravny objekt, tak zaostrite na neco jineho nez kam jste chtel. Nemluve o tom, ze nechtene preostrovani zpusobene pri prubeznem zaostrovani vybocenim z objektu vas o zaostreni muze pripravit uplne. To vypadalo jako ze se bez stabilizace presne zaostrit neda.

Odpovědět na příspěvek

stabilizácia v objektíve

Autor: dodo_bb Muž

Založeno: 07.01.2009, 00:22
Odpovědí: 1

Vybral som si v minulosti NIKON a tak proste musím spôsob stabilizácie v objektíve akceptovať - výber nie je možný. Mám takmer všetky svoje NIKON objektívy so stabilizáciou. Stabilizáciu nevypínam, pracuje stále a nemám pocit, že by spomaľovala prácu objektívu či znehodnocovala obraz, som s riešením spokojný. Zaujalo ma len, že SONY ponúka stabilizáciu v tele, predpokladal som, že bude mať objektívy lacnejšie ako NIKON. Omyl. Nestabilizované kvalitné teleobjektívy SONY sú o dosť drahšie ako porovnateľné NIKONy s VR.

Odpovědět na příspěvek

RE: stabilizácia v objektíve

Autor: rum Muž

Založeno: 07.01.2009, 17:17

Sony si to necha robit u Carla Zeisse a to je dost zvucna znacka nato, aby si za ni nechali slusne zaplatit. Nebo se taky jedna o kosmeticky upravene Minolty, ktere byly vzdycky na spici, takze svoje opodstatneni to ma... Jinak znacka SONY byva uz z principu predrazena.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: