(Digi-) Klony útočí - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

(Digi-) Klony útočí

DF DSLR polemika

25. září 2006, 00.00 | Kooperace více výrobců fototechniky je stále častější, a tak nelze přehlédnout, že se na trhu objevují klony jiných digitálních fotoaparátů. Samsung uvedl chvíli po Pentaxu také svou 10 MPix zrcadlovku a Leica před Photokinou oznámila své verze Panasonic fotoaparátů FZ50, LX2 a zrcadlovky L1.

Kooperace více výrobců fototechniky je stále častější, a tak nelze přehlédnout, že se na trhu objevují klony jiných digitálních fotoaparátů. Samsung uvedl chvíli po Pentaxu také svou 10 MPix zrcadlovku a Leica před Photokinou oznámila své verze Panasonic fotoaparátů FZ50, LX2 a zrcadlovky L1.
Situace zde není stejná jako u výrobců, jejichž jména často ani nikdo nezná, kteří vyrábějí kompakty pro jiné značky, které je prodávají za své. Děje se tak většinou v levnější cenové kategorii. V našem případě se jedná v lepším případě o společný vývoj jednoho produktu, přičemž obě firmy představí to samé s jiným označením, nebo vývoj jedné značky a postoupení technologie druhé značce (za úplatu, barter, díky majetkovým vztahům apod).

V případě společnosti Leica se jedná o logický krok, kterým společnost udržuje povědomí o značce a dokazuje, že se chce účastnit digitální evoluce i v kategorii kompaktů. Bohužel však nestačí na samostatný vývoj. Na oplátku zde však pro Panasonic navrhuje velmi kvalitní objektivy pro téměř všechny jeho kompakty. Velmi pozitivně hodnotím snahu o přispění svojí vlastní invencí (kromě navržení objektivu) v podobě vlastního nastavení obrazového procesoru. U přístrojů DIGILUX 3, V-LUX 1 a D-LUX 3 se tedy zřejmě dočkáme lehce odlišného obrazu, nejspíš v oblasti barevného podání.
U nového Samsungu GX-10 však můžeme pouze spekulovat, nakolik se Samsung podílel na vývoji společně s Pentaxem.

Samsung GX10
Jak je zmíněno výše, model GX10 není žádným překvapením. Po uvedení Pentaxu K10D bylo poměrně jasné, že brzy s něčím podobným přijde i Samsung. Nový model GX10 je zřejmě přesnou kopií, bohužel přesná technická specifikace zatím nebyla zveřejněna, ale informace z tiskové zprávy tomu nasvědčují.

1) CCD snímač s efektivním rozlišením 10,2 MPix
2) Stabilizace obrazu
3) Čištění snímače od prachu
4) Vlhkotěsné tělo (utěsněná konstrukce odolná vůči průniku prachu, vlhkosti, písku apod)
5) 2.5" TFT LCD displej s rozlišením 210 000 bodů
6) Sériové snímání 3 sn./s
7) Citlivost ISO 1600
8) 11 AF bodů
9) 16 zón měření expozice

Na trhu bude v listopadu a v této době bude známa i jeho prodejní cena.

Leica DIGILUX 3
Tato DSLR vychází z modelu Panasonic L1, o které jsme informovali již z únorové PMA 2006.

Leica V-LUX 1
Ultrazoomový EVF kompakt se stabilizací vychází z Panasonicu Lumix FZ50.

Leica D-LUX 3
Poslední novinka má stejně jako Panasonicu Lumix LX2 desetimegapixelový snímač s netradičním poměrem stran 16:9.

Závěr
Společný vývoj může jistě velmi pomoci digitální fotografii, ale jak se s nabídkou téměř (nebo zcela) identických přístrojů vyrovnají jednotlivé firmy? Co donutí zákazníky koupit si Samsung GX10, nebo Pentax K10D? Stejně jako v případě Leica vs Panasonic zde na jedné straně vyhraje orientace na tradiční zákazníky, fajnšmekry a nadšence a na druhé záběr směrem na laickou veřejnost. Pentax i Leica si tak pomáhají udržet si svou pozici v digitálním světě a Samsung s Panasonicem se snaží zabírat volné místo na trhu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: