Střípky z photokiny 2006 - 1. díl - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Střípky z photokiny 2006 - 1. díl

6. října 2006, 00.00 | Díky velkoleposti stánků největších výrobců tak pozornost uniká od těch menších a mnohdy i zajímavějších společností, kteří se snaží prosadit se svým řešením. Prošli jsme celou výstavu a několik zajímavých produktů vám představíme dnes a v dalším díle. Nyní se podíváme na ochranný obal pro DSLR, objektivy Lensbabies pro kreativní fotografii a čistící sady Lenspen.

Díky velkoleposti stánků největších výrobců tak pozornost uniká od těch menších a mnohdy i zajímavějších společností, kteří se snaží prosadit se svým řešením. Prošli jsme celou výstavu a několik zajímavých produktů vám představíme dnes a v dalším díle. Nyní se podíváme na ochranný obal pro DSLR, objektivy Lensbabies pro kreativní fotografii a čistící sady Lenspen.

Made Camera Amor
Společnost Made představila na photokině ochranný obal pro DSLR zrcadlovky. Jedná se o elastický pružný obal, který chrání tělo fotoaparátu vůči mechanickému poškození a zároveň umožňuje využívat všechny jeho funkce. Celý obal je vyroben ze směsi silikonu. Je sice pružný, ale zároveň také odolný vůči odření apod.Přepínače a otočné voliče mají v obalu vykrojený profil, zatímco tlačítka jsou ukryta pod povrchem a je zajištěno jejich pohodlné používání. Displej je chráněn polykarbonátovým průhledným krytem.Nápad je to bezesporu zajímavý, ale reálné provedení má několik slabin. I když jsou nabízeny chrániče objektivu, tak vzhledem k otáčejícím se prstencům a prodlužujícím se tělům během zoomování nelze tímto řešením zaručit skutečnou ochranu objektivu. Chráněna je tak alespoň oblast tubusu u vstupní čočky. Na snímcích vypadá obal poměrně kompaktně, jako by na fotoaparát patřil. Ve skutečnosti ale cítíme, jak se materiál prohýbá a na fotoaparátu jemně posunuje. Přístup k paměťové kartě je vyřešen jednoduchým způsobem, viz obrázek. Díky tomu ale kus obalu okolo slotu karty "plandá".Tento obal v žádném případě ani neslibuje odolnost vůči vodě, nebo prachu. Jeho jediným úkolem je zabránit opotřebení povrchu fotoaparátu, případně ochránit jej od slabších úderů. Otázkou je, zda-li v takovém prostředí lze úspěšně fotografovat. Příjemná je ovšem cena, která je na americkém trhu cca $39,95. Hotové jsou obaly pro Canon 30D, Nikon D70, resp. D70s a pracuje se na obalu pro Nikon D80. Dostupnost v ČR nám není známá, ale lze doufat v dosažitelnost po EU.

::Web výrobce

Lensbaby
Objektivy Lensbabies umožňující kreativní práci s oblastí ostrosti přímo při fotografování. I když podobného efektu můžeme dosáhnout ve Photoshopu, nebude to nikdy taková zábava. Jednoduchá mechanická konstrukce umožňuje pohybem přední čočky vpřed a vzad volit vzdálenost zaostření a pohybem do stran posunovat po záběru místo zaostření. Jedná se tedy o plně manuální objektiv, který má ohnisko 50 mm a samozřejmě nedisponuje žádným autofokusem. Minimální vzdálenost zaostření je cca 30 cm. Zajímavostí je možnost nastavení clony, pomocí kroužků s různým průměrem díry, které se vkládají do objektivu. Změna clony je tedy operace na několik desítek vteřin. Lensbaby nijak nekomunikuje s fotoaparátem, na kterém musíme čas expozice nastavit manuálně. Společnost Lensbabies produkuje několik verzí objektivu Lensbaby, ke kterému nabízí dokoupitelnou předsádku pro zkrácení (0,6x), nebo prodloužení (1,6x) ohniska a speciální makro kit pro zkrácení minimální vzdálenosti zaostření.Původní Lensbaby a verze 2.0 se od sebe liší v maličkostech, pokročilá verze má na rozdíl od původní lepší světelnost (F2.0 oproti F2,8) a lepší úpravu čočky. Maximální clonové číslo může být F8,0. K dostání jsou s bajonety pro Nikon F, Canon EF, Pentax K, Olympus OM, Minolta Manual, Canon FD, Contax/Yashica, sytém 4/3, Leica R, Konica Minolta (Sony) a závitový bajonet. Cena je $96 za první verzi a $150 za druhou verzi.Nejnovější Lensbaby 3G má stejnou optiku jako druhá verze, ale navíc má fixační systím, který umožní fotografovi lepší práci s objektivem. Předešlé dvě verze bylo nutné manuálně držet v požadované pozici, abychom si uchovali vzdálenost zaostření a polohu oblasti ostrosti v obraze. Lensbaby 3G má k dispozici blokaci zaostření, včetně možnosti následného jemného doladění a tři závity, pomocí kterých nastavíme polohu oblasti ostrosti. Cena je $270 a vyrábí se pouze pro Canon EF, Nikon F, Konica Minolta (Sony), pentan a systém 4/3.

::Web výrobce

Lenspen
Společnost Lenspen, jejíž výrobky lze najít i v českých obchodech, produkuje několik typů čistících pomůcek pro optiku a displeje a také některá příslušenství, jako je pomocník pro fotografování panoramat. Ten má v sobě vestavěnou jednoduchou vodováhu.

Zaujalo nás, že kromě nabídky čistících pomůcek pro objektivy, nabízí také nástroj na čištění snímače. Jeho účinek jsme však nezkoušeli. Při čištění optiky ale Lenspen odvedl svou práci velmi dobře. Pokud si jeho čistící hlavou přejedete přes prst, zanechá po sobě černou stopu. Je to jednoduché, jeho povrch je založen mimo jiné na uhlíku, který toto způsobuje. Proto tedy zanechává stopy na povrchu, který není extrémně hladký (jako například čočka objektivu). Lenspen je velmi účinný například pro odstraňování otisků prstů z objektivu.

::Web výrobce

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: