DSLR story 2005 - PMA příliš karty neodhalilo - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

DSLR story 2005 - PMA příliš karty neodhalilo

DSLR

24. února 2005, 00.00 | Od PMA se čekala bohatá nadílka nových digitálních zrcadlovek, ale výrobci se předvedli velmi rozpačitě. Co nového PMA přinesla v této oblasti, proč jsme se nedočkali více novinek a kdy je můžeme očekávat?

Digitální zrcadlovky (DSLR) jsou sice určeny převážně nejnáročnějším amatérům a profesionálům, přesto se staly doslova hitem loňského roku a očekává se jejich obrovský rozmach. Vše začal koncem roku 2003 Canon EOS 300D, který razantně posunul cenu DSLR technologie směrem k širší uživatelské základně. Podobný obrovský obchodní úspěch zaznamenal o půl roku později představený Nikon D70, což inspirovalo řadu dalších výrobců k většímu zaměření na tento segment. Dnes máme na trhu skoro dvě desítky digitálních zrcadlovek a jen v roce 2004 se jich v ČR prodalo přes 9.000 kusů. Proto se očekávalo, že PMA jakožto nejvýznamnější fotografický veletrh letošního roku představí celou řadu novinek v této oblasti. A jaký je výsledek?

Canon
Bezesporu největší radost svým příznivcům dělá v oblasti DSLR v poslední době Canon. Z loňského roku má celkem 3 nové modely, kterých je dodnes mírný nedostatek a ve střední a vyšší cenové kategorii mají citelný náskok před konkurencí. Pouze model EOS 300D již přeci jen trochu zaostával, je nejstarším ve své kategorii, a tak byl právě na PMA nahrazen modelem EOS 350D. Ten řeší několik slabin svého předchůdce a zejména je sexy novinkou s líbivějším designem, která jistě potáhne. Ani model EOS 350D sice není zcela bez kompromisů, přesto má s rozlišením 8MPix, rozšířenou funkčností a zejména atraktivní cenou všechny předpoklady stát se velkým lákadlem. Canon prostě v kategorii DSLR jede a jeho fandové mají být v tomto okamžiku právem nač pyšní.

Nikon
Je zcela zjevné, že zřejmě největší zklamání svým fandům připravil Nikon, protože o jeho připravovaných novinkách se hodně spekulovalo a již poměrně dlouho se na ně čeká. Model D2X je nový a je asi nejméně kontraverzním v nabídce Nikonu. Představení nového D2Hs, který přináší v podstatě pouze prodloužení sekvence snímání a kosmetické úpravy ostření a měření expozice, příliš mnoho uživatelů nenadchlo. A hlavně se neobjevil tak dlouho očekávaný nástupce modelu D100, o kterém se šuškalo již na loňské photokině.
Nicméně nezoufejme. Je zcela evidentní, že pokud si chce Nikon udržet svou prestiž, musí nutně nástupce dnes již vyprodávaného modelu D100 představit a to dříve než později. Do PMA se zřejmě nestihlo vše připravit jak by mělo, ale Nikon si nemůže dovolit zcela opustit střední kategorii DSLR.

Pentax
Pikantní novinku si pro návštěvníky PMA připravil Pentax, od kterého se nová DSLR příliš neočekávala. Přesto se objevila tisková zpráva o novém modelu *ist DS Silver, jehož jedinou novou vlastností je však pouze stříbrná povrchová úprava. Navíc je určen výhradně pro Evropský trh, takže na stánku Pentaxu jej snadno přehlédnete. Pentax již několik let má na trhu jeden model DSLR a pravděpodobně se na tom ani letos nic nezmění. I když překvapit pochopitelně může, protože má dostatek fotografických zkušeností se SLR technologií a vlastní systémové příslušenství.

Fujifilm
Na stánku Fujifilmu je na letošní PMA prezentován jako novinka model S3 PRO, který byl sice představen již na photokině, ale na trh v podstatě teprve přichází. Fujifilm stejně jako Pentax na trhu dlouhodobě operuje s jednou DSLR a pokud se nerozhodne zaútočit na low-endový segment DSLR, tak se na tom zřejmě letos nic nezmění. Zatím to však vypadá, že priority Fujifilmu jsou přeci jen trochu někde jinde.

Konica Minolta
Když se loni objevil modely Dynax 7D spadl příznivcům značky Minolta zřejmě kámen ze srdce. Konika Minolta se po několika letech vrátila do segmentu DSLR a to poměrně razantně díky systému optické stabilizace obrazu vestavěnému přímo do těla. 7D se na trh reálně dostala až na samotném konci roku 2004, takže se neočekávalo, že by Konica Minolta na PMA 2005 představila další novinku, ale jde o velmi ambiciózní společnost, takže cenově dostupná DSLR představená KM koncem roku by nás určitě nepřekvapila. Nicméně vývoj technologie přeci jen nějakou dobu trvá.

Olympus
Systém 4/3, kterým Olympus vstoupil na trh DSLR je stále poměrně mladý a hledá si své místo na trhu. Přesto má Olympus od photokiny 2004 na trhu dva modely (E-1, E-300) a očekává se, že v průběhu roku 2005 by se mohl objevit nástupce staršího modelu E-1. Olympus na PMA představil několik nových objektivů a zřejmě na vývoji dalšího těla usilovně pracuje. E-300 je pro americký trh relativně stále atraktivní novinkou, takže prezentace Olympusu zklamáním pro milovníky DSLR zřejmě nebyla.

Sigma
Možná si vzpomenete jak obrovský rozruch a zklamání přinesla digitální zrcadlovka Sigma SD9. Volba nevyzkoušeného čipu Foveon přinesla Sigmě víc starostí než radostí a příliš na tom nezměnila ani loňská SD10. Nicméně Sigma se nevzdává. Na PMA představila široké spektrum nových objektivů určených pro DSLR a podle neoficiálních informací má takřka dokončený nový model těla SD7. Na PMA se oficiálně neobjevil, ale velmi pravděpodobně se objeví v blízké době.

Kodak
Společnost, která dlouhou dobu psala historii DSLR bohužel má dnes evidentně zcela jiné priority. Na PMA představila řadu novinek, ale pro uživatele digitálních zrcadlovek měla jedinou zprávu - pokračujeme v produkci dvou stávajících modelů. U Kodaku se v tomto okamžiku nedá příliš předpokládat jeho strategie, takže se klidně může stát, že kdykoli v průběhu roku 2005 přijde s novinkou, ale v tomto okamžiku tomu nic nenaznačuje. Podle slov produkt manažerky odpovědné za digitální fotoaparáty se Kodak dnes primárně soustředí na masový trh a pro profesionály nabízí zejména řešení pro zpracování a tisk fotografií.

Leica
Svou digitální zrcadlovku má i Leica, která se svým unikátním systémem výměnné digitální stěny však nijak zásadně s trhem nehýbe a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo letos nějak změnit. Leica je dnes více sběratelskou značkou a lahůdkou pro znalce než dravcem, který by se pustil do boje o tržní podíl se společnostmi jako je Canon či Nikon.

Ti ostatní …
Ta trhu s digitálními kompakty působí celá řada dalších výrobců, kteří dnes digitální zrcadlovky nenabízí. Jsou mezi nimi i velmi silné společnosti jako například HP, Panasonic, Samsung či Sony, které jistě mají dostatek prostředků na to, aby s DSLR technologií na trh přišli. Nicméně jde o společnosti bez zkušeností a technologií z klasické analogové fotografie, což by pro ně znamenalo buď nakupovat velké množství komponent od výrobců zmíněných výše nebo obrovské investice. Proto všechny zatím shodně tvrdí, že trh DSLR je pro ně příliš malý a specifický na to, aby se jim vyplatilo na něj vstoupit. Na druhou stranu ověřené pořekadlo říká "Nikdy neříkej nikdy".

Máme být smutní nebo se radovat?
Pokud vše shrneme, tak PMA 2005 přinesla v oblasti DSLR těl pouze dvě reálné novinky (Canon EOS 350D a Nikon D2Hs). To rozhodně není mnoho. Na druhou stranu se objevily přes dvě desítky nových objektivů a v průběhu roku 2005 můžeme čekat dalších tři až pět těl. Navíc nový vývoj něco stojí a o co déle budou stávající modely na trhu, tím rychleji bude klesat jejich cena. A ruku na srdce, kolik je toho potřeba na současných DSLR vylepšit? Takže není důvod ke smutku.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: