Kompaktní Konica Minolta X60 - kolibřík s 5 MPix a 3x zoomem v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kompaktní Konica Minolta X60 - kolibřík s 5 MPix a 3x zoomem v praxi

21. června 2005, 00.00 | Nedávno oznámenou novinkou ve stáji Konica Minolta je DiMAGE X60. Jedná se o miniaturní digitální kompakt nabízející optické rozlišení 5 MPix, trojnásobný optický zoom a velký 2,5“ displej. Lákavý bude hlavně pro amatérské fotografy, kterým bude vyhovovat nízká cena a kompaktní rozměry umožňující nosit fotoaparát v kapse.

{Popis a konstrukce}

Nedávno oznámenou novinkou ve stáji Konica Minolta je DiMAGE X60. Jedná se o miniaturní digitální kompakt nabízející optické rozlišení 5 MPix, trojnásobný optický zoom a velký 2,5“ displej. Lákavý bude hlavně pro amatérské fotografy, kterým bude vyhovovat nízká cena a kompaktní rozměry umožňující nosit fotoaparát v kapse.

Konstrukce a design
Model X60 vychází z modelu X50, oproti kterému má lehce upravené rozmístění jednotlivých dílů. Koncept designu zůstává stejný. Kovové tělo se dodává ve stříbrné, červené a modré barvě. Uprostřed přední strany je posuvná krytka, která chrání objektiv a po odsunutí zapíná fotoaparát. Objektiv je zapouzdřen v těle fotoaparátu v horizontální poloze a díky tomu se při zapínání a zoomování nijak nevysunuje a rozměry fotoaparátu jsou tak konstantní. Za vstupní čočkou je zrcátko, které odráží obraz do objektivu. Nad objektivem je vestavěný blesk, mikrofon a indikátor samospouště.

Jednoduchý třípolohový posuvný přepínač expozičních režimů je spolu s tlačítkem spouště a reproduktorem umístěn na horní straně. Slot paměťové karty byl (na rozdíl od modelu X50) umístěn na pravý bok, kde jsou také konektory pro připojení externího napájení a datového kabelu. Konektor USB resp. A/V kabelu je chráněn posuvnou krytkou na rozdíl od konektoru napájení, který je zcela nechráněn. Na spodní straně je plastový závit pro stativ a prostor pro akumulátor.

Díky použití velkého displeje byla zadní strana znatelně přepracována. Displej zabírá většinu plochy, a tak nezbylo místo pro optický průhledový hledáček. Napravo od displeje je skupina pěti tlačítek sloužících jako křížový ovladač, řada tří tlačítek pro aktivaci menu, ovládání displeje a aktivaci režimu prohlížení. Zoom se nastavuje kolébkovým ovladačem v pravém horním rohu.

I přes relativně malou hloubku má fotoaparát pevnou konstrukci. Hmotnost fotoaparátu je příjemných 114 g (bez baterie a paměťové karty). Šířka je 83,5 mm, výška 56 mm a hloubka 22 mm.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 5MPix a úhlopříčku 1/2,5“. Díky němu můžeme pořizovat snímky s rozlišením 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320 x 240 bodů s frekvencí 30 a 15 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty ve formátu MOV.

 

Objektiv Konica Minolta Zoom Lens nabízí trojnásobný optický zoom s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,3 mm do 18,9 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm) se světelností F3,3-4,0. Objektiv zapuštěný v těle se při práci nevysunuje, veškeré pohyby se realizují uvnitř fotoaparátu. Pětibodové automatické pasivní zaostřování pracuje od 10 cm na nejkratším ohnisku a 50 cm na nejdelším ohnisku. Super makro režim umožňuje zaostřovat od 5 cm, přičemž objektiv se automaticky nastaví zhruba na prostředek rozsahu ohniskové vzdálenosti.

Expozici nastavuje pouze automatika a uživatel ji může ovlivnit pouze výběrem scénického režimu (portrét, sport, krajina, západ slunce, noc, texta super makro) nebo kompenzací v intervalu +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice probíhá na 256 segmentech nebo můžeme nastavit bodové měření. Čas expozice se může pohybovat od 1/1 000 s do 4 s. Nechybí ani sériové snímání s rychlostí 1,6 sn/s, se kterým můžeme pořídit až 4 snímky.

Vyvážení bílé barvy nastavuje buď automatika nebo si uživatel vybere jednu ze čtyř přednastavených hodnot: slunce, zataženo, žárovka a zářivka. Vestavěný blesk má režimy: automatický, redukce červených očí, vynucený a vypnutý. Snímkům lze nastavit barevný filtr černobílý a sepia.
Data se ukládají na paměťovou kartu SD (podporovány jsou také MMC karty) nebo do interní paměti o velikosti 15MB. LCD TFT displej má úhlopříčku 2,5“ a disponuje 115 000 zobrazovacími body. Pro přenos dat do počítače a tiskárny (přímý tisk pomocí PictBridge) se používá rozhraní USB 1.1. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NP-700. Dle standardů CIPA má výdrž pro cca 150 snímků.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Fotoaparát se zapne posunutím krytky objektivu na přední straně fotoaparátu. Ovládání je maximálně jednoduché a umožňuje přístroj používat i naprostým amatérům. Spoušť se velmi dobře ovládá, stejně jako ostatní tlačítka, pouze křížový ovladač je relativně malý. Posuvným přepínačem zvolíme požadovaný režim. První je klasický automatický, druhá poloha nabízí scénické režimy včetně super makra a třetí aktivuje režim natáčení video sekvence. Na zadní straně slouží pro několik málo nastavení také tlačítka křížového ovladače (skupina pěti tlačítek). Horním nastavujeme režim blesku, dolním pak samospoušť a sériové snímání. Levým a pravým nastavíme kompenzaci expozice (lze jim také přiřadit funkci nastavení vyvážení bílé, citlivosti nebo barevného filtru).

Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení rozlišení snímků, komprese JPEG souborů, vyvážení bílé, funkce levého a pravého tlačítka křížového ovladače, citlivosti, oblast měření expozice, kompenzace expozice, resetování nastavení po vypnutí fotoaparátu, barevného filtru, zvukové poznámky, vkládání data do snímků, digitálního zoomu a zobrazování snímků po jejich uložení. V režimu prohlížení snímků tlačítko Menu odkrývá možnost mazání snímků, pořízení zvukové poznámky, uzamknutí snímků proti smazání, kopírování, automatického prohlížení, ořezávání a tisknutí snímků.

V obou režimech je pak jako poslední záložka menu Setup, kde můžeme nastavit jas displeje (v deseti krocích), formátovat paměť, zvolit jazyk menu, nastavit zvuky fotoaparátu a spouště, automatické vypínání přístroje při nečinnosti, datum, formát video výstupu (PAL a NTSC), režim datového výstupu (přenos dat, dálkové ovládání fotoaparátu, PictBridge) a resetování nastavení na tovární hodnoty.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu na snímcích je přiměřená dané kategorii fotoaparátů. Na citlivostech ISO 50 a 100 se šumem není prakticky žádný problém. Citlivost ISO 200 již přináší znatelnější šum, ovšem snímky jsou stále použitelné. Noční fotografie pořízené s ISO 400 mají šum pozorovatelný i na zmenšených snímcích. Za dobrého osvětlení není situace tak špatná, ovšem musíme počítat s tím, že přístroj má minimální čas pouze 1/1000s a nepříliš velké clonové číslo, takže hrozí přeexponování snímku. Pokud se však budeme držet na menších citlivostech tak se šumem není problém.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400)

Automatické vyvážení bílé barvy je dobré, ale fotoaparát nabízí jen 4 přednastavené hodnoty a není možné vyvážení bílé měřit ručně.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo předvolba žárovka)

Vzhledem k netradiční konstrukci objektivu jsou snímky velmi kvalitní a nepostrádají ostrost a dobré rozlišení. V rozích se ostrost ztrácí pouze minimálně. Aberace je takřka zanedbatelná. Tolerovatelné soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku se na druhém konci zoomu postupně mění na poduškovité zkreslení. Vinětace je minimální.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400)


Ukázka video sekvence (3MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí krytky objektivu do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,3 s, což je dobrá hodnota. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka okamžitá a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1 s, ovšem další nejméně sekundu zabere zaostřování, protože při posunu z nejkratšího ohniska na nejdelší (i naopak) dojde k velkému rozostření obrazu a fotoaparát zaostří automaticky po změně zoomu. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 12 kroků. Zpoždění LCD displeje je znatelné, avšak srovnatelné s konkurencí. Celkově má fotoaparát rychlé odezvy a svým provozem nijak nezdržuje.
Automatické zaostřování podává spolehlivé výkony, stejně jako automatická expozice. Přístroj zvládl dobře měřit expozici i u nočních scén (s klasickým automatickým režimem). Celkově jsou snímky kvalitní a dobře použitelné. Po namáčknutí spouště se na displeji nezobrazí nastavené hodnoty času expozice a clony a o případném riziku rozmazání jsme informováni pouze patřičnou ikonkou. Ani u uložených snímků si nemůžeme nechat zobrazit histogram.
Fotoaparát se velmi dobře používá a vzhledem k jeho rozměrům a hmotnosti nijak nepřekáží. Pokud ho budeme nosit v kapse bez obalu či pouzdra tak hrozí riziko, že se pohybem v kapse nebo při vyndávání krytka posune a fotoaparát zapne. Skutečnost, že se objektiv nevysunuje z těla má několik výhod, ale mezi jednu nevýhodu lze počítat to, že prstem můžeme občas zastínit vstupní čočku, protože se nemáme „o co zastavit“.

Závěr
Konica Minolta DiMAGE X60 je velmi povedený ultrakompaktní digitální fotoaparát nabízející dostatečné prostředky pro fotografování (5MPix a 3x optický zoom) a zároveň se může pochlubit malými rozměry díky speciálnímu uložení objektivu. To spolu s povedeným designem z něj dělá lákavou koupi pro uživatele, kteří kladou důraz na kompaktnost a vzhled. Jednoduché ovládání a kvalitní snímky ocení celá rodina. Nevýhodou je pouze o něco málo větší úroveň šumu na vyšších citlivostech, která se však stále drží v průměru této kategorie fotoaparátů. Fotoaparát je dostupný na trhu za cenu cca 9 000,- Kč včetně DPH. Součástí balení je Li-Ion akumulátor NP-700, nabíječka, řemínek, CD se softwarem a kabely.

::Technické parametry Konica Minolta DiMAGE X60
::Technické parametry Konica Minolta X60 vs Casio S500 vs Nikon S2 vs Olympus FE-5500

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl pořízen s: 1/350s, F3,3 a ISO 50


Snímek byl pořízen s: 1/350s, F3,5 a ISO 50


Snímek byl pořízen s: 1/350s, F3,6 a ISO 50


Snímek byl pořízen s: 1/90s, F3,9 a ISO 80

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: