Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus FE-240 – šikovný kompakt v praxi
28. března 2007, 00.00 | Řada FE je primárně určena pro začátečníky a fotografické amatéry, kteří neprahnou po nejlepších parametrech nebo možnosti plně manuálního ovládání všech myslitelných parametrů. Důležitá je také jednoduchost ovládání a v neposlední řadě i design. To vše Olympus FE-240 splňuje. Redakčnímu testování jsme podrobili tento fotoaparát, který nabízí rozlišení 7 MPix, 5x optický zoom a velký displej.
{Popis a konstrukce}Řada FE je primárně určena pro začátečníky a fotografické amatéry, kteří neprahnou po nejlepších parametrech nebo možnosti plně manuálního ovládání všech myslitelných parametrů. Důležitá je také jednoduchost ovládání a v neposlední řadě i design. To vše Olympus FE-240 splňuje. Redakčnímu testování jsme podrobili tento fotoaparát, který nabízí rozlišení 7 MPix, 5x optický zoom a velký displej.
Konstrukce a design
Vyšší model než FE-240 je jen FE-250. Pod ním se v nabídce Olympusu nachází cca 8 jiných modelů (alespoň podle číslování modelů, parametry tomu ale také nasvědčují). Vzhledem k tomu, že v dané kategorii se tedy jedná o to lepší, co můžeme dostat, tak nás nepřekvapí celokovové provedení pláště přístroje. Vybrat si můžeme ze dvou barev, černé a stříbrné. Rozměry fotoaparátu jsou: 93,5 x 56 x 20 mm a hmotnost je cca 115 g bez baterie a karty. S výbavou je to cca 134 g.
Tvar přední strany fotoaparátu je klasicky obdélníkový, s výrazným tubusem objektivu, který je ve vypnutém stavu zcela zasunut. Jeho velikost je vzhledem k pětinásobnému optickému zoomu přiměřená. Dále na přední straně nalezneme klasické doplňky, jako je mikrofon, vestavěný blesk nebo indikátor samospouště. Stříbrný proužek má pak spíše dekorativní účel než praktický.
Na pravém boku máme pouze sdružený konektor pro USB a A/V. Levý bok je zcela prázdný. Horní strana nabízí zapuštěné tlačítko zapínání a spoušť s prstencovým ovladačem zoomu. Prostor pro baterii a paměťovou kartu je spolu s plastovým závitem pro stativ na spodní straně fotoaparátu.
Zadní strana neděsí uživatele velkým množstvím tlačítek, dokonce i křížový ovladač se na první pohled tváří jednolitě, i když funguje jako klasický čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. V jeho okolí se nacházejí nezbytná tlačítka pro přístup do menu a pro mazání souborů. V pravém horním rohu je pak kruhový volič expozičních režimů a nad displejem jsou dvě tlačítka pro volbu režimu fotografování a prohlížení uložených snímků.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 7,1 MPix a úhlopříčku 1/2,5". Díky tomu můžeme fotografovat do rozlišení 3072 x 2304, 2048 x 1536, 1920 x 1080 (16:9) a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Citlivost se pohybuje mezi ISO 50 a 1000. Její nastavení má na starosti fotoaparát. My můžeme pouze pomocí několika režimů udávat krok. Například v režimu "svíčka" se nastaví ISO 1000. V ostatních případech se citlivost řídí dle osvětlení scény. Ozvučené video-sekvence umí přístroj natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí až 30 sn./s, celkem 15 s. S rozlišením 320 x 240 bodů pak můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty s frekvencí 30 sn./s. Nechybí zde ani funkce "Pixel Mapping", která vyhledá vadné snímací body a vyřadí je z procesu tvorby snímku (místo nich se pak použijí informace ze sousedních bodů). Přístroj je také vybaven elektronickou stabilizací obrazu. Nejedná se o mechanickou záležitost (posun čoček, nebo snímače), ale pouze o záležitost softwarovou. Pokud fotoaparát zaznamená pohyb, nastaví co nejkratší čas expozice a zvýší citlivost. Je zde i proto speciální scénický režim.
Objektiv Olympus Lens s 5x optickým zoomem disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,4 mm do 32 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-190 mm) a světelností F3,5-5. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu. Ve standardním režimu je minimální zaostřovací vzdálenost 0,7 m na nejkratším ohnisku. V makro režimu můžeme ostřit od 20 cm na nejkratším ohnisku a od 60 cm na nejdelším ohnisku. V Super makro režimu od 3 cm s pevně nastavenou minimální ohniskovou vzdáleností.
Automatické měření expozice pracuje celoplošně. Rychlost závěrky lze nastavit od 1/2 000 s do 4 s. Kompenzaci automatické expozice můžeme nastavit na +/-2 EV po 1/3 EV krocích.
O vyvážení bílé barvy se stará pouze automatika, uživatel nemá šanci ji nějak nastavit. Vestavěný blesk má pracovní rozsah 0,2 m - 3,6 m (na nejkratším ohnisku) nebo 0,6 m - 2,4 m (na nejdelším ohnisku).
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 115 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu xD (kapacita až do 2 GB). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor. Přenos dat do počítače probíhá pomocí USB a k dispozici máme i A/V výstup. Samozřejmostí je i podpora přímého tisku bez počítače pomocí PictBridge. Menu lze přepnout do českého jazyka.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je velmi nenáročné. Tlačítek není mnoho a menu nenabízí příliš volnosti pro změnu parametrů. Nehrozí tedy například opomenutí špatně nastavené vyvážení bílé barvy nebo citlivosti, protože obě tyto hodnoty nastavuje pouze fotoaparát. Uživatel si tedy otočným voličem zvolí příslušný expoziční režim, který odpovídá fotografované situaci, a jediné, na co je dobré pamatovat, je to, že v režimu "svíčka" se použije vysoká citlivost, což může vést k většímu zašumění snímku.
Křížovým ovladačem rychle nastavíme kompenzaci expozice, makro režim, samospoušť nebo režim vestavěného blesku. Po stisknutí tlačítka menu zde můžeme nastavit rozlišení snímků nebo se pohybovat v setupu. Zde zvolíme jazyk menu, Pixel Mapping, formátování karty, jas displeje, zvuky, datum, čas a video výstup (PAL, NTSC). Nic náročného.
Tlačítka jsou dobře konstruovaná, jediná výtka by mohla směřovat k voliči expozičních režimů, který je titěrný, ale na druhou stranu jej příliš často používat nebudeme.
Kvalita snímků
Digitální šum je u FE-240 v mezích normálu, který lze očekávat od 7MPix rozlišení a malého snímače. Na nejnižší citlivost se šumem není žádný problém. Citelnější šum je nad ISO 200. Snímky pořízené s citlivostí ISO 1000 již nesou velmi citelné známky softwarové redukce šumu. Ztrácí se detaily a ostrost. Snímky tak lze použít spíše jako "nouzové".
Automatické vyvážení bílé barvy podává spolehlivé výkony. V místnostech s umělým osvětlením musíme počítat s teplejšími odstíny barev.
Objektiv podává průměrné výsledky. Univerzálnost objektivu (5x zoom) je vyvážena poměrně dlouhým počátkem rozsahu ohnisek (ekvivalent 38 mm). Soudkovité zkreslení na počátku ohniska není téměř žádné. Směrem ke krajům klesá ostrost a roste chromatická aberace. Celkově lze výsledky přirovnat ke konkurenci. Nejedná se tedy o žádný zázrak, ale také o žádný propadák. Pro dané účely amatérského fotografování je kvalita dostatečná.
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 250, 320 a 1000), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 4,5 s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Zpoždění bez namáčknutí je cca 0,8 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší zabere cca 1,5 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 12 kroků, což je dostatečné minimum. Lehké zpoždění displeje je pozorovatelné, ovšem u tohoto typu fotoaparátu je to běžné.
Automatické měření expozice pracuje poměrně dobře, i když občas si u kontrastních scén přeexponování neodpustí.
Při prozkoumávání menu, nastavování parametrů a komponování scény by se dal fotoaparát označit za rychlý. Lehké zklamání však přichází v okamžiku po stisknutí spouště. Ukládání snímku je poměrně zdlouhavé. V závislosti na konkrétním záběru se může pohybovat i přes 3 sekundy, pokud jsme vybrali nejlepší kvalitu snímku. Prodlevu lze snížit zvolením větší komprese JPEG při zachování stejného rozlišení. Prohlížení snímků také není okamžité.
Nemožnost nastavení citlivosti a vyvážení bílé barvy musíme chápat jako vstřícný krok, který amatérům umožní rychle se zorientovat a neklade na ně tak vysoké nároky na znalosti. České menu pak již můžeme poslední dobou u hlavních výrobců pokládat za samozřejmost. Již delší dobu pak kompakty Olympusu nabízejí speciální režimu Guide, což je ve fotoaparátu vestavěný stručný rádce pro základní fotografické úkony. Radí, co dělat, pokud je fotka tmavá, světlá, rozmazaná, jak fotit makro apod.
Závěr
Olympus FE-240 z řady ostatních "low-end" kompaktů vyčnívá pětinásobným zoomem. Velmi příjemný rozsah objektivu je ale bohužel vyvážen poměrně dlouhým počátečním ohniskem (ekvivalent 38 mm). O širokoúhlém fotografování se zde tedy nedá hovořit. Zbytek však nabízí dostatečný fotografický komfort, který může fotoamatér požadovat. V maloobchodech se prodejní cena pohybuje okolo 7000 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Olympus SP-500UZ
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014