Olympus: nové objektivy M.Zuiko Digital - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - příslušenství

Olympus: nové objektivy M.Zuiko Digital

9. října 2012, 22.52 | Olympus na výstavě fotografické techniky Photokina 2012 představil čtyři nové objektivy mikro 4/3 systému. Je to 60mm makroobjektiv, který uspokojí i náročné fotografy, tenký a výborně světelný Pancake objektiv s ohniskem 17 mm, stylový 12mm objektiv s černou clonou a krytkou v limitované edici a univerzální krytka bajonetu fotoaparátu s optickými členy, konkrétně se třemi čočkami – Lenscap, objektiv-krytka.

 

M.Zuiko Digital ED 60 mm 1:2,8 Macro

 

Voděodolný a prachotěsný makroobjektiv umožňuje pořizovat záběry zblízka a v režimu makro i v náročném přirozeném prostředí, třeba v deštném pralese, na písčité poušti nebo v prašné pustině. Poskytuje zvětšení obrazu 1:1 a má minimální zaostřovací vzdálenost 19 cm. Optické členy jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou „ZERO“, tedy Zuiko Extra-low Reflection Optical, která snižuje odlesky téměř o polovinu oproti obdobným běžným objektivům, což je důležité hlavně při snímání v protisvětle nebo silném bočním světle. Zejména při použití základního clonového čísla 2,8 nebo dalších nízkých clonových čísel s relativně velkým otvorem clony dochází k velmi příjemnému rozostření pozadí – objektiv má kruhový bokeh. Objektiv má velmi tiché automatické zaostřování a disponuje praktickým přepínačem pro omezení rozsahu zaostřování. Ohnisková vzdálenost po přepočtu na 35mm formát odpovídá 120 mm.

 

M.Zuiko Digital ED 60 mm 1:2,8 Macro

 

M.Zuiko Digital ED 17 mm 1:1,8 MSC

 

Tenký, výborně světelný širokoúhlý objektiv se základním clonovým číslem 1:1,8 a vysokou rozlišovací schopností je ideální pro reportážní fotografy, kteří chtějí být blízko objektů a výjevů, které fotografují, a výborně poslouží všem, kterým učarovaly dynamické momentní záběry. Ti také ocení otočný prstenec pro ruční zaostřování s indikátorem vzdálenosti a hloubky ostrosti vztažené ke zvolené cloně. Snadno tak zaostří, i když se nedívají na displej fotoaparátu. Tento režim lze aktivovat pouhým posunutím zaostřovacího prstence směrem k sobě. Výrobce pro výrobu tohoto objektivu použil stejnou optickou technologii, která se osvědčila u stříbřité verze objektivu ED 12 mm 1:2,0 v kovovém tubusu. Objektiv má minimalizovanou barevnou odchylku a umožňuje velmi snadno získat obraz s malou hloubkou ostrosti a docílit tak výrazného rozostření pozadí – má příjemný kruhový bokeh. V období výstavy Photokina byl objektiv stále ještě ve vývoji, výrobce přislíbil poskytnout detailní informace až to bude možné.

 

M.Zuiko Digital ED 17 mm 1:1,8 MSC

 

M.Zuiko Digital ED 12 mm 1:2,0 MSC Limited Black

 

Tento objektiv sice není nový, nová je jeho sběratelská limitovaná černá edice v setu s černou clonou a černou krytkou. Širokoúhlý světelný objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 funguje skvěle i za zhoršených světelných situací, které jinak vyžadují blesk nebo stativ. Pochopitelně se jedná o ideální krajinářský objektiv, avšak stejně tak jej lze využít i při focení interiérů a architektury obecně. Jakožto systémový objektiv, využívá i tento, všech výhod stabilizátorů obrazu vestavěných do těl fotoaparátů Olympus PEN a OM-D. Většina konkurenčních širokoúhlých objektivů není vybavena stabilizací, což způsobuje častější rozmazání snímků v důsledku chvění a otřesů.

 

M.Zuiko Digital ED 12 mm 1:2,0 MSC Limited Black

 

M.Zuiko Digital 15 mm 1:8,0

 

Mimořádně tenký, lehký a také velmi levný objektiv s pevným ohniskem 15 mm, které po přepočtu na 35mm formát odpovídá 30 mm. Nemá pevné jen ohnisko, ale také clonu a zaostření, je to objektiv typu fix-fokus, ovšem se dvěma režimy: v základním je jeho zaostření nastaveno na rozsah od jednoho metru po nekonečno, ale umožňuje pořizovat i záběry zblízka – stačí jen posunout mechanický přepínač na objektivu a nejkratší zaostřená vzdálenost je 30 cm. Protože měří jen 9 mm, je to opravdu ultratenký objektiv, který svými rozměry nepřesahuje velikost běžné krytky bajonetu. Fotoaparát s touto nasazenou "krytkou-objektivem" lze vložit i do kapsy a jít na setkání s přáteli nebo na procházku opravdu "na lehko".

 

 

M.Zuiko Digital 15 mm 1:8,0 na novém Penu E-PL5

 

PEN E-PL5 s nasazeným černým objektivem – "krytkou" M.Zuiko Digital 15 mm 1:8,0. 

 

Jak uvádí výrobce, je to velice štíhlý, univerzálně použitelný fix-fokus objektiv a krytka těla v jednom, vhodný hlavně pro fotoaparáty PEN Mini a PEN Lite. Kombinace těchto přístrojů a nového tenkého a jednoduchého objektivu umožňuje pohodlné, intuitivní fotografování krajiny i detailů, pořizování momentních záběrů a samozřejmě také snímání nejrůznějších videozáznamů, ale také různé zábavné experimentování.  

 

M.Zuiko Digital 15 mm 1:8,0

 

Nové objektivy jsou dostupné od října 2012 s výjimkou M.Zuiko Digital 17 mm 1:1,8, který bude uveden do prodeje začátkem roku 2013. K 60mm makroobjektivu si uživatelé mohou zakoupit i kruhový makroblesk nebo dvojitý blesk, které lze na objektiv uchytit pomocí adaptéru RF-2. Limitovaná černá edice 12mm objektivu ideálního pro „street-photography“ obsahuje také obsahovat černou kovovou sluneční clonu a krytku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: