Hasselblad Lunar - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Hasselblad Lunar

4. listopadu 2012, 23.49 | Hasselblad na výstavě Photokina 2012 představil projekt futuristicky řešeného systémového kompaktního fotoaparátu, jehož základem je Sony Alfa NEX-7 a bajonetové připojení objektivů typu E. Podobu a koncepci připravil Hasselblad s italskými designéry a netradiční tvarování těla vyvíjel i s využitím dřevěných modelů. Použity jsou různé materály, od tradičních přes uhlíková vlákna, titan, různé druhy dřeva a kůží až po drahé kovy včetně zlata.

 

Lunar má jít do prodeje v prvním čtvrtletí roku 2013 za cenu asi 5000 euro. Bude k dispozici v podobě standardních modelů a na zvláštní objednávku v luxusních a exkluzívních verzích s tělem a zejména rukojetí z drahých a neobvyklých materiálů. Vybírat bude možno ze 47 různých barevných kombinací.

 

Hasselblad Lunar

 

Lunar využívá stejný snímač jako Sony Alfa NEX-7, tedy 24Mpx CMOS formátu APS-C, umožňující používat i extrémně vysoké hodnoty citlivosti ISO, stejný digitální hledáček, široký třípalcový displej typu OLED na výklopném panelu a také základní systémy včetně 25bodového autofokusu. Přípojný systém s bajonetem Sony E umožňuje připojit jak kompaktní objektivy, určené pro kompaktní foto-videosystém Sony Alfa NEX, ale pomocí adaptérů využívat i objektivy s přípojným systémem A, a to jak těch s optikou Carl Zeiss, tak i původních značky Minolta, respektive Konica Minolta.

 

Hasselblad Lunar

 

Obdobný je také způsob ovládání, jen ovládací prvky jsou upraveny podle zvoleného futuristického, nebo možná surrealistického designu, a to hlavně dva horní otočné ovladače. Jedinečný styl fotoaparátu a název Lunar zvolil Hasselblad záměrně, aby vzdal hold legendárnímu přístroji 500C z roku 1957, prvnímu fotoaparátu, který byl použit ve vesmíru.

 

Hasselblad Lunar

 

Dr. Larry Hansen, předseda představenstva a generální ředitel Hasselblad v této souvislosti uvedl: „Mou ambicí vždy bylo, aby všichni fanoušci kultovní značky Hasselblad mohli vlastnit jeden z našich fotoaparátů. Posláním společnosti je rozvíjet výjimečné produkty, které jsou na špici tržních segmentů, ve kterých působíme. V roce 1962 astronaut Walter Schirra vzal první fotoaparát Hasselblad do vesmíru. Fotografoval přístrojem 500C s černým kovovým povrchem pro minimalizaci odrazů. Nyní, na oslavu padesátého výročí jsme vyvinuli Lunar, esteticky a ergonomicky působivý fotoaparát s mnoha barevnými možnostmi a evokující klasický vzhled a příjemný pocit pro příznivce fotografie zde na Zemi.“

 

Hasselblad Lunar

 

Podle informací uveřejněných na výstavě Photokina 2012 společnosti Hasselblad a Sony uzavřely smlouvu o dlouhodobém partnerství, tudíž projekt Lunar nebude výjimečná a jednorázová záležitost, firmy mají rozvíjet spolupráci v oblasti vývoje a výroby digitálních fotoaparátů. Kromě bezzrcadlovky Lunar by měl na trh přijít i rebrandovaný kompakt a SLT fotoaparát. Je zřejmé, že spolupráce bude v něčem podobná, jako u firem Panasonic a Leica, ale také specifická, už jen kvůli spolupráci Sony a Carl Zeiss a také proto, že Hasselblad byl dosud specialista na střední formát.  A zda Sony bude chtít vstoupit do této oblasti fotografie, to nebylo řečeno a lze předpokládat řadu spekulací na toto téma.

 

Hasselblad Lunar

 

Hasselblad Lunar – základní vlastnosti:

 

Použit je obrazový snímač vyspělé technologie Sony APS-C HD CMOS s efektivním rozlišením 24,3 milionu pixelů, který je podporován výkonným procesorem. 

Pro měření světla slouží pokročilý systém s 1200 měřicími zónami, který zaručuje přesnost expozic i ve velmi těžkých světelných podmínkách.

Systém automatického zaostřování s 25 zaostřovacími body pracuje na principu detekce kontrastu, je přesný a rychlý a nabízí různé režimy a funkce včetně sledování vybraného objektu, což umožňuje fotografovat přesně zaostřené objekty v pohybu. Možné je také ruční zaostřování, k dispozici je DMF – Direct Manual Focus, kdy systém automaticky zvětší část kompozice pro přesné zaostření, a funkce peaking pro potvrzení zaostření zvýrazněním reprodukované oblasti obrazu s tím, že úrovně citlivosti a barevné zvýraznění jsou nastavitelné.

Fotoaparát má široký třípalcový displej s vysokým rozlišením a velmi kvalitní digitální hledáček s OLED panelem.

Kromě snímků ve formátu JPEG a RAW lze pořizovat ozvučené Full HD video.

Fotografovat a natáčet je možno pohodlně s využitím samočinných programů, ale na výběr je celá řada režimů a programů včetně režimu s ručním nastavením všech parametrů.

Přístroj má výborné operační časy včetně rychlé reakce závěrky na stisk spoušti (zpoždění je 0,02 s) a souvislého snímání á 10 snímků za sekundu.

Fotoaparát nabízí velmi široký rozsah citlivosti ISO a funkce jako Auto HD, DRO nebo režim Anti-motion blur, výborně má řešenu i funkci vyvážení bílé barvy.

Zajímavá je také nabídka kreativních stylů, obrazových efektů, výběr scénických programů a dalších praktických a zábavních funkcí a režimů.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: