Canon PowerShot G15 s novým objektivem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon PowerShot G15 s novým objektivem

21. září 2012, 13.56 | Canon se po uvedení modelu PowerShot G1 X vrátil k původnímu značení svých kompaktních fotoaparátů pro náročné řady PowerShot G, byť dvě čísla přeskočil. Co je ale podstatné: nový přístroj má zoomobjektiv s nejvyšší světelností ze všech objektivů v řadě PowerShot G. Je to 5× optický zoom 28–140 mm f/1,8–2,8 (ekv. 35mm formátu), který fotografům poskytuje opravdu velkou světelnost v celém rozsahu ohniskových vzdáleností.

 

PowerShot G15 je vybaven obrazovým snímačem CMOS a procesorem DIGIC 5 s technologií iSAPS. Senzor s úhlopříčkou 1/1,7 palce má rozměry 7,44 × 5,58 mm a 12,1 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4000 × 3000 pixelů, základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 4:3, 3:2, 16:9, 1:1 anebo 5:4. Přístroj samozřejmě umožňuje pořizovat nejen snímky ve formátu JPEG (s velmi jemnou a jemnou kompresí), ale také nekomprimované obrazové soubory RAW. Snímky a videoklipy je možno ukládat na paměťové karty typu SD, SDHC i SDXC, samozřejmostí je podpora karet typu Eye-Fi, které umožňují bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi.

 

Canon PowerShot G15 

 

Video formátu H.264 má maximum Full HD/1920 × 1080 pixelů s frekvencí 24 obr./s. Nastavit je možno i HD/1280 × 720 px á 30 obr./s a L/640 × 480 px také á 30 obr./s, ale k dispozici je i funkce Super Slow Motion Movie 640 × 480 px se snímkovou frekvencí 120 obr./s, nebo 320 × 240 px á 240 obr./s. Uživatel může aplikovat digitální efekt miniatury (HD, L – á 6 snímků za sekundu, nebo 3 či 1,5 snímku za sekundu. A nechybí ani funkce Film iFrame, přičemž záznam je v HD kvalitě. Mikrofon je stereo, reproduktor mono.

 

Pětinásobný optický zoom 6,1–30,5 mm 1:1,8–2,8 má optickou konstrukci sestavenou z 11 prvků uspořádaných do 9 skupin, přičemž jeden prvek je jednostranně asferický, dva jsou oboustranně asferické a jedna čočka je UD, tedy ze skla s mimořádně nízkou disperzí (rozptylem). Rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 28–140 mm. Součástí konstrukce je „čtyřkrokový“ systém optické stabilizace obrazu, který disponuje i režimem Inteligentní IS. Využít je možno funkce jako ZoomPlus 10× a digitální zoom s rozsahem příbližně 4×, který nabízí funkce digitálního telekonventoru (cca 1,5×/2,0×) a Safety Zoom; kombinované přiblížení je celkem přiližně 20násobné.

 

Canon PowerShot G15 en face

 

Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 80 do 12 800. Pro vyvážení bílé barvy je kromě plně automatického režimu včetně vyvážení bílé s detekcí obličeje připraveno 7 režimů (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Pod vodou), samozřejmostí je možnost kompenzovat nastavení, dokonce i v pohodlném samočinném režimu Smart Auto je dostupná korekce víceplošného vyvážení bílé, nechybí ani možnost vyvážit uživatelsky a uložit nastavení do paměti (paměti jsou dvě).

 

Měření expozice nabízí režimy vícebodového i bodového měření, ale také měření poměrové, propojené s rámečkem automatického zaostřování a s funkcí detekce obličeje v záběru. Nastavení expozice je možno kompenzovat v rozsahu ± 3 EV, k dispozici je zdokonalená funkce i-Contrast s manuální a automatickou korekcí dynamického rozsahu, HDR režim, zabudovaný ND filtr (3 kroky) a funkce automatické řady snímků s posunem parametrů expozice – AE Bracketing.

 

Systém automatického zaostřování TTL AiAF je devítibodový a pracuje na principu detekce kontrastu. Nabízí vícebodové i bodové ostření, a to ve středu záběru i s možností volby bodu AF, a řadu funkcí včetně automatického zaostřování s detekcí obličeje a výběrem a sledováním, režimy s ostřením po snímku, nebo souvislé, Servo AF/AE, sledování automatického zaostřování. Při ručním výběru AF bodů je k dispozici funkce FlexiZone AF/AE, uživatel může volit velikost oblasti (normální, malá), má samozřejmě k dispozici zámek AF i pomocné osvětlení AF. Možné je také ruční zaostřování. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 1 cm od předního členu objektivu se zoomem v základní poloze a v makrorežimu.

 

Canon PowerShot G15 - displej a hledáček

 

Fotoaparát má přirozeně – stejně jako předchozí modely – průhledový optický „zoomující“ hledáček s dioptrickou korekcí, u displeje se výrobce vrátil k pevnému uložení, tedy bez možnosti pružného použití díky umístění na výklopném a otočném panelu. Pokud se výrobce musel rozhodnout, zda vypustit hledáček, nebo výklopnost displeje, tedy pokud nemohl zachovat obé, jsem rád, že se rozhodl zachovat hledáček, neboť bez výklopného displeje se obejdu snáze, ale jiní uživatelé mohou brát fakt, že displej už opět není výklopný, jako velké mínus. Na druhou stranu – obrazovka je velmi kvalitní a dostatečně velká. Jedná se o TFT PureColor II G LCD s délkou úhlopříčky 3 palce, tedy cca 7,6 cm, a s rozlišením 922 kpx. Poskytuje přibližně 100% zobrazení záběru, jas má nastavitelný v pěti úrovních a má i funkci rychlého osvětlení.

 

Canon PowerShot G15 - uspořádání horních otočných voličů

 

Další na první pohled viditelnou změnou je řešení a uspořádání dvou otočných voličů v pravé horní části přístroje. Zde máte srovnání G15 a G1 X.

 

Canon PowerShot G15 shora

 

Pro fotografování můžeme použít plně automatický režim Smart Auto, který má v paměti 21 detekovaných scén, anebo sami vybírat z nabídky scénických programů včetně noční scény z ruky. Můžeme zvolit pružnou programovou automatickou expozici, programy s prioritou clony nebo času (1/4000–15 s), anebo režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Na otočném voliči režimů jsou také dvě pozice pro uložení nejčastěji používaných uživatelských nastavení.

 

Uživatel může samozřejmě nastavit základní parametry obrazu jako takového, volit různé druhy barevných a efektových „kreativních“ filtrů včetně efektu miniatury a voleb jako zdůraznit nebo změnit barvu a podobně. K dispozici je také volba Film iFrame a Film s velmi pomalým pohybem a samozřejmě i různé režimy souvislého snímání, jako sekvenční a sekvenční s AF, ale také s různou rychlostí snímání: cca 2,1 obr./s., s autofokusem cca 0,9 obr./s, v režimu živý náhled také cca 0,9 snímků/s., rychlé souvislé fotografování HQ cca 10 obr./s. Pro řadu až 10 snímků a rychlé souvislé HQ s autofokusem á cca 5,2 obr./s. Také pro řadu až 10 snímků.

 

Canon PowerShot G15 - výsuvný miniblesk

 

Zabudovaný výsuvný blesk má maximální dosah 7 m a nabízí automatický i manuální režim a řadu funkcí včetně různé synchronizace záblesku a korekce zábleskové expozice. Nejvyšší rychlost závěrky (X-sync) je 1/1200 s. 

 

Canon PowerShot G15 - ukázky externích blesků

 

Ovšem – jak k fotoaparátům řady PowerShot G neoddělitelně patří – přístroj má aktivní sáňky pro připojení externích systémových blesků. A použít je možno opravdu široký výběr blesků včetně speciálů pro záběry zblízka a makrofotografii: fakticky všechny E-TTL s blesky z řady Speedlite EX, Macro Twin Lite MT-24EX, Macro Ring Lite MR-14EX, ale také třeba výkonné blesky HF-DC1 a HF-DC2. Sáňky lze přirozeně využít i pro jiné externí příslušenství s kompatibilní paticí.

 

Canon PowerShot G15 a optické příslušenství

 

Fotoaparát má přibližné rozměry 10,7 × 7,6 × 4 cm a včetně baterie váží 352 g. Pro připojení má „digitální“ sériové rozhraní USB 2.0 a výstup Mini HDMI. Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie NB-10L, která na jedno nabití umožňuje pořídit cca 350 snímků (podle standardů CIPA). Dokoupit je možno adaptér ACK-DC80 pro napájení z elektrické sítě a mnohé další příslušenství, třeba HDMI kabel HTC-100, blesky, ovladače, vysílače včetně dálkového ovladače RS-60E3, různá pouzdra a řemínky, třeba měkké pouzdro DCC-1620, nebo vodotěsné a voděodolné pouzdro WP-DC48 (do hloubky 40 m) a Weight WW-DC1. A protože na objektiv je možno opět připevnit adaptér a na něj různé předsádky a snímací filtry, je v nabídce přirozeně i příslušenství z oblasti optiky, a to telekonvertor 1,4× TC-DC58D, adaptér pro objektiv LA-DC58L a adaptér filtrů FA-DC58D, který je kompatibilní s 58mm filtry Canon, jejichž nabídka zahrnuje kruhový polarizační filtr PL-C B, neutrální šedé filtry ND4-L a ND8-L, ochranné a UV filtry a Softmat č. 1 a 2.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z fotografického přístroje Canon PowerShot G15?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: