Canon: bilance, plány pro letošní rok, novinky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Canon: bilance, plány pro letošní rok, novinky

26. března 2013, 09.06 | Z programu tiskové konference Canon v malostranském Kaiserštejnském paláci jsme se nejprve zaměřili na představené novinky, které nás nejvíce zaujaly a u nichž jsme předpokládali, že jsou nejvíce zajímavé také pro většinu z vás. Je ale na místě informovat o všech podstatných bodech programu.

 

Program tiskové konference zahrnoval globální, evropské i česko-slovenské hospodářské výsledky, plány pro letošní rok i výhled do roku 2015, ale také strategické zaměření společnosti Canon. Zabýval se oblastí podnikových řešení i spotřebitelskými záležitostmi, především novinkami.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: Ladislav Paleček

 

Prvním řečníkem byl Ladislav Paleček, generální ředitel Canon ČR a SR. Přiblížil a komentoval hospodářské výsledky společnosti Canon Inc. za rok 2012. Čisté tržby činily 39,9 miliardy USD (za Evropu 11,7 mld. USD, resp. 8,8 mld. euro; Evropa představuje cca 30 % celosvětového obratu Canon), čistý zisk byl 2,6 miliardy USD. Připomenul, že Canon je už 27 let trvale mezi firmami, které podávají nejvíce patentů. V roce 2012 zaznamenal celkem 3174 přijatých patentů. V tomto parametru je třetí nejúspěšnější organizací na světě.

 

Strategické a střednědobé hospodářské plány do roku 2015 se ve velké míře orientují na růst prostřednictvím rychlé transformace v reakci na měnící se tržní podmínky s cílem zajistit si pozici mezi stovkou nejlepších světových společností. Na trhu EMEA-MTP je cílem udržení, případně dosažení pozice č. 1 ve všech klíčových obchodních segmentech, ve kterých se Canon exponuje.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: klíčové strategie Canon Inc.

 

Značná část prezentace byla z pochopitelných důvodů zaměřena na lokální integraci společností Canon a Océ. Integrace má být plně dokončena do 1. července 2013 s tím, že obchodní značka Océ bude v rámci firemní struktury Canon zachována. Spojení má vytvořit největší světovou firmu v oblasti tiskových služeb a řešení, vedení hodlá maximálně využít potenciál všech klíčových zákazníků obou značek a navýšit tržby ve všech prodejních kanálech.

 

Pan Paleček uvedl, že firma Océ v ČR a SR v loňském roce vykázala obrat 706 milionů Kč s 280 zaměstnanci, Canon ČR a SR 2,9 miliardy s 92 zaměstnanci. Pokud se tato čísla prostě sečtou, vychází „celkový obrat“ 3,586 miliardy korun, což představuje oproti roku 2011 nárůst o 7,2 %. Obchodní plán integrované společnosti Canon v CZ&SK předpokládá obrat v letošním roce 3,857 miliardy Kč, což představuje nárůst o 7,6 % oproti roku 2012.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: Miloš Bejblík

 

Následovala prezentace Miloše Bejblíka, marketingového ředitele Canon ČR a SR. Ten připomněl, že Canon v roce 2012 uvedl na trh 96 nových produktů, přičemž nejvíce, rovných 40, jich bylo v oblasti foto-video, následovalo 34 nových tiskových produktů pro domácnost, 10 novinek bylo v oblasti velkoformátového tisku, 7 novinek obohatilo nabídku tiskových produktů pro kancelář a představeno bylo také 5 nových dokumentových skenerů. Uvedl, že Canon CZ&SK dosáhl v obratu hodnoty 2,9 miliardy korun, vrátil se k marketingovým akcím v roce 2012 a prozradil, jaké má Canon CZ&SK strategické plány na rok 2013.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: výběr ze statistik a grafů I

 

Prodeje v jednotlivých segmentech byly prezentovány spolu s řadou statistik a grafických vyjádření, mezi nimiž patřily k důležitým zdrojům studie GfK. Některé z těch, které jsem během programu vyfotografoval, přikládám. V oblasti fotoaparátů byl příznivý vývoj u zrcadlovek, jejichž prodeje rostly o 7 % v kusech i hodnotě, a u výměnných objektivů, externích blesků a dalšího příslušenství. Nejprodávanějším digitálním SLR přístrojem na našem trhu byl v roce 2012 Canon EOS 600D. Největší procento růstu je zaznamenáno u kompaktního systémového přístroje EOS M a výměnných objektivů pro tento systém, kde byl nárůst o 38 % v kusech a o 49 % v hodnotě. Celkový podíl v segmentu je ovšem stále minimální. A u prodejů kompaktních fotoaparátů byl opět zaznamenán pokles, v prodaných kusech o 14 a v hodnotě o 11 %. Na českém trhu je Canon v prodeji kompaktů na třetím místě, první místo si udržel v prodeji zrcadlovek, i když ztratil 3 % a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 byl jedničkou v zrcadlovkách Nikon.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: výběr ze statistik a grafů II

 

Méně příznivý je vývoj u prodeje tiskáren a multifunkčních zařízení s tiskárnou. V případě inkoustových tiskáren byl zaznamenán pokles o 46 % v kusech a o 44 % v hodnotě. Avšak roste průměrná prodejní cena tiskáren, neboť uživatelé mají zájem o specializované modely. Nejprodávanější stolní inkoustovou tiskárnou Canon byla PIXMA iP100, která je také druhou nejprodávanější tiskárnou u nás. Navzdory poklesu prodejů multifunkčních zařízení si Canon zachoval své postavení jedničky na trhu jak v prodaných kusech, tak i v hodnotě. Trend je zřejmý: zákazníci preferují modely s podporou bezdrátového tisku. V roce 2011 je preferovalo 36 %, vloni už 54 % zákazníků. Nejprodávanější multifunkcí u nás v roce 2012 byla PIXMA MG5350, a to absolutně, napříč všemi značkami.

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: mtfce PIXMA MX925

 

Představeny byly také nové produkty v oblasti tiskáren, respektive multifunkčních zařízení, a také skenerů, a to nejen dokumentových – na prezentační akci přirozeně nechyběl ani vysoce výkonný plochý skener CanoScan 9000F Mk. II, který jsme si už představili. Stejně tak jsme už uveřejnili samostatný článek o multifunkcích Canon PIXMA MX395, MX455, MX525 a MX925, se kterými jsme se nyní mohli seznámit trochu blíže. U modelu MX925 jsme si vyzkoušeli nové řešení výměny inkoustových kazet. Jak vidíte z připojené ilustrace, není třeba vyklopit celou horní desku, stačí pouze malé, lehké víko ve střední části. Podstatnou inovací je kompletní ovládání zepředu, tak, aby bylo možno zařízení umístit ke stěně i do police s malým prostorem v horní části, přičemž díky dvojici zásobníků lze mít ve spodním běžné kancelářské papíry formátu A4 a v horním třeba obálky, anebo fotografické papíry formátu 10 × 15 cm, 13 × 18 cm nebo jiného.  

 

Canon tiskovka 03/13, Kaiserštejnský palác, Praha: marketing - Radka Palánová

 

Velmi zajímavou prezentaci si připravila také Radka Palánová, která nás seznámila s novinkami marketingové komunikace, představila připravované aktivity, sponzoring pro letošní rok a ukázala nám, jaké reklamy bude Canon používat. Vše podstatné najdete na webu Canon.cz/akce. Novinky jako takové postupně představili produktoví manažeři: Jiří Jedlička nové dokumentové skenery, včetně modelů Canon imageFORMULA DR-G1100 a DR-G1130, Petr Hnilička stolní inkjetové tiskárny a multifunkce a plochý skener CanoScan 9000F Mark II a Pavel Šerý spolu s Liborem Kopečným novinky v oblasti foto-video, zrcadlovky Canon EOS 700D, EOS 100D, setový objektiv Canon EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM, kompaktní fotoaparáty, videokamery, ale také možnosti bezdrátového Wi-Fi připojení a nabízených s ním spojených aplikací. Pokud jsme v době uveřejnění tohoto článku jednotlivé novinky dosud nepředstavili, učiníme tak co možná nejdříve. 

 

Připojujeme odkaz na poutavá videa k novým produktům Canon, uložená na YouTube.com.

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: