PMA 2005 - Floridský ráj fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PMA

PMA 2005 - Floridský ráj fotografie

pma 2005

21. února 2005, 00.00 | Veletrh PMA 2005 již otevřel své brány veřejnosti, vystavovatelé představili všechny připravené novinky a desítky přednášek poodhalily trendy fotografického průmyslu. Jak vypadá budoucnost fotografie z pohledu nejvýznamnějšího veletrhu letošního roku?

Do Orlanda na Floridě dorazil po strastiplné cestě náš redakční tým již před čtyřmi dny, abychom pro vás připravili co nejkomplexnější a nejaktuálnější zpravodajství přímo z letošního nejvýznamnějšího fotografického veletrhu. Přestože nás počasí zdrželo skoro celý den na ruzyňském letišti, máme pro vás připravených několik desítek článků nejen o novinkách představených na letošní PMA. Nicméně pojďme přímo k věci.

Co nového mezi fotoaparáty?
Tradičně největší rozruch na všech veletrzích vzbuzují nové produkty, které se objeví většinou spolu s otevřením bran výstavních areálů. Přestože většina novinek připravených pro letošní PMA byla představena během posledních 3 týdnů, několik desítek novinek spatřilo světlo světa opravdu v noci ze soboty na neděli. Konkrétním produktům se budeme věnovat v jednotlivých článcích, ale několik obecných trendů má většina společných.

Co se týče snímačů, jednoznačně nejoblíbenější je 7MPix CCD s úhlopříčkou 1/1,8". Ten se objevuje již v nabídce všech výrobců a díky poměrně velmi dobré kvalitě záznamu obrazu slaví úspěchy i u zákazníků. Pro levnější modely se naopak stal doslova hitem 5MPixelový CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5". Nižší rozlišení se objevuje pouze u těch nejlevnější modelů, jejichž cena velice rychle klesá pod 200USD. Navíc se u příležitosti PMA neobjevil jediný nový snímač, takže se aktuálně zastavil růst rozlišení ve spotřební kategorii digitální fotografie na 8MPix.

Bezesporu největším lákadlem, kterému konstruktéři letos podlehli, je zvětšování úhlopříček LCD displejů. Dva palce se pomalu stávají minimem s výjimkou miniaturních modelů a dnes letí 2,5 či 2,7" LCD a nechybí ani tří palcové obrazovky. V podstatě každý upgradovaný model digitálního fotoaparátu má větší displej, bohužel to však nutně neznamená, že má i vyšší rozlišení displeje.

Třetím trhákem letošní PMA je slůvko "Easy", které najdete v každé tiskové zprávě minimálně dvacetkrát a vývojáři se jeho prostřednictvím snaží veřejnosti sdělit, že si konečně začali všímat i kvalit firmwaru a reálné použitelnosti ovládání fotoaparátu. Velký důraz je kladen na scénické expoziční režimy, na automatickou optimalizaci obrazu a postprodukční úpravy jako je odstraňování šumu a červených očí či práce s panorama formátem.

Poslední technologií, která zaznamenala obrovský vzestup zájmu výrobců, je stabilizace obrazu. Najdeme ji dnes nejen u ultrazoom elektronických zrcadlovek, ale i u některých kompaktů a čím dál většího počtu objektivů pro (D)SLR zrcadlovky.

Trendy trhu 2004 až 2006
PMA je důležitá pro lidi pohybující se ve fotobranži nejen tím, že odhaluje produktové novinky, ale i zveřejňovanými průzkumy a odhady vývoje celého trhu. Podle dostupných statistik celosvětově stále poměrně velmi výrazně roste počet prodaných fotoaparátů, ale podle aktuálních odhadů se tento trend obrátí na přelomu let 2006 a 2007, kdy dojde k nasycení trhu. Přestože stále dramaticky roste podíl digitálních fotoaparátů na celkových prodejích, je zajímavé, že obliba kinofilmových zrcadlovek se stále drží na poměrně velmi slušných skoro 5% trhu. Navíc podle průzkumů DIMA jsou nejčastějšími kupci nových kinofilmových zrcadlovek mladí lidé mezi 17 a 23 lety, což je velmi překvapivý fakt, svědčící o tom, že klasická fotografie se zcela nevytratí a má své místo.

Dalším důležitým milníkem pro digitální fotografii, kterého by mělo být dosaženo na přelomu let 2005 a 2006, je zněna preferencí zákazníků. Výrazně ubude uživatelů, kteří by si pořizovali svůj první digitální fotoaparát a začnou převažovat kupci, kteří budou nahrazovat starší model novějším. To bude pochopitelně přinášet zvýšený zájem o pokročilejší modely a klesající zájem o nejnižší verze.

Co se týče zpracování fotografií, tak by měl pokračovat pomalý pokles počtu vyrobených papírových fotografií, i když pokles by neměl být příliš dramatický. Naopak poroste podíl fotografií zpracovaných v laboratořích na úkor doma tištěných snímků. Nicméně celkový počet fotografií vytištěných doma minimálně do roku 2006 dále poroste.

Když už jsme u domácího tisku, nelze přehlédnout renesanci termosublimačních tiskáren. Jejich podíl na trhu by se měl v roce 2005 zdvojnásobit na cca 14%, což samozřejmě neohrožuje pozici inkoustových tiskáren, ale znamená pokračující růst obliby jednoduchých a snadno ovladatelných tiskových řešení.

PMA v plné kráse
Orlando v těchto dnes nenabízí jen teplé slunečné počasí a Disneyland, ale i opravdu pestrou přehlídku fotografické techniky a služeb. Z České republiky jsme dle všeho jedinými novináři, kteří se přímo PMA účastní, nicméně mezi návštěvníky je několik desítek Čechů, zejména z řad maloobchodních prodejců a distributorů. Naší snahou bude vám přinášet co nejpodrobnější a nejbohatší přehled novinek a zajímavostí, které můžete sledovat na centrální stránce zpravodajství http://PMA.IDIF.CZ.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Disneyworld

Autor: rt Muž

Založeno: 21.02.2005, 06:58
Odpovědí: 0

-

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: