Technologie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Technologie

Ostření a hloubka ostrosti - 1. Zaostřování

30. května 2006, 00.00 | Není pochyb o tom, že ostrý snímek je vedle expozice další klíčový faktor na cestě ke kvalitní fotografii. Subjektivní ostrost snímku však ovlivňuje řada faktorů - expoziční čas, zaostření, objektiv, hloubka ostrosti i míra a způsob softwarového doostření. Právě komplexnost problému ostrých snímků vytváří spoustu domněnek a mýtů.

 

 

 

Blesk - 4. Praktická práce s bleskem

12. května 2006, 00.00 | Po prozkoumání základních vlastností blesků, způsobů měření expozice i
příslušenství se pojďme podívat na
praktické zásady práce s ním. Znova ale zopakujme skutečnost, že pravé
mistrovství práce s bleskem vede k fotografiím, kde použití blesku není vůbec
vidět!

 

 

 

Blesk - 3. Další funkce a příslušenství blesků

5. května 2006, 00.00 | Dnešní moderní zejména systémové blesky nabízejí celou řadu doplňkových funkcí a příslušenství. Řada z nich má téměř každodenní použití, řadu z nich využijete jen výjimečně. Kdy se co hodí, jak to funguje, co dokoupit a jak to používat?

 

 

 

Blesk - 2. Měření expozice bleskem

27. dubna 2006, 00.00 | Při fotografování s bleskem každý intuitivně vytuší, že sílu blesku je nutné nějak regulovat. Většinou se spoléháme na automatiku, která regulaci provede za nás. Často ale bohužel selhává a výsledky jsou pak neuspokojivé. A právě porozumění tomu, jak fotoaparát blesk reguluje, nabízí cestu k nápravě!

 

 

 

Novinky u Sony: DSLR zrcadlovka a vysokorychlostní CMOS snímač

21. dubna 2006, 00.00 | Sony včera oznámila to, na co čekáme již od oznámení spolupráce a následnému přesunu technologií fotografické divize společnosti Konica Minolta. Ta sice nedávno ukončila své podnikání v této branži, ale již delší dobu se čekalo na oficiální oznámení produkce DSLR zrcadlovek pod značkou Sony. Další novinkou je vývoj vysokorychlostního CMOS snímače Sony.

 

 

 

Další revoluční snímač od Fujifilmu na obzoru?

19. dubna 2006, 00.00 | Nedávno se objevila informace o tom, že Fujifilm vyvíjí nový typ snímače pro digitální fotoaparáty. Měl by efektivněji využívat dopadající světlo a zaznamenávat všechny tři základní barvy RGB v jednom bodě, na rozdíl od současných CCD a CMOS snímačů. Konceptem se podobá existujícímu Foveonu, ale princip je odlišný.

 

 

 

Blesk - 1. Základní pojmy

18. dubna 2006, 00.00 | Fotografovat s bleskem musí čas od času každý fotograf. Bývá to jediné východisko v situacích, kdy je na běžnou fotografii málo světla a kdy není možné použít stabilní světla. Už pouhý fakt, aby fotka s bleskem byla alespoň použitelná, není mnohdy jednoduchý. Pravé mistrovství ale je fotografovat s bleskem tak, aby jeho použití nebylo vůbec vidět!

 

 

 

Expozice - 5. Praktická expozice

7. dubna 2006, 00.00 | V předchozích dílech o expozici jsme probrali metody i limity současného automatického měření expozice. Jak tedy postupovat v praxi a jaké volit strategie?

 

 

 

Expozice - 4. Dynamický rozsah a kontrast scény

30. března 2006, 00.00 | Podíváte-li se na jakoukoliv scénu prostým okem, snadno najdete nejjasnější a nejtmavší místo. Při troše cviku dokážete i zhruba odhadnout, jak velký rozdíl jasů mezi těmito místy je - je-li scéna mdlá nebo naopak hodně kontrastní. Tomu se říká dynamický rozsah scény případně kontrast scény či tonální rozsah scény. Proč je u fotografie tak důležitý?

 

 

 

Vynález CCD snímačů sbírá ceny i po 37 letech

1. února 2006, 00.00 | Letos uběhne již 37 let od vynálezu CCD snímačů. Lze se jen divit, že ještě po tak dlouhé době jeho tvůrci získávají prestižní ceny. Tou poslední je Charles Stark Draper Prize, kterou vyhlašuje National Academy of Engineering (NAE). Podívejme se na pozadí vývoje technologie, která umožnila masový rozvoj přístrojů, které zaznamenávaly obraz.

 

 

 

Strana výpisu

13

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: