Duel dvou dlouhých skel - Sigma 70-200/2.8 a Canon 70-200/2.8L IS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Duel dvou dlouhých skel - Sigma 70-200/2.8 a Canon 70-200/2.8L IS

10. května 2007, 00.00 | Tentokrát jsme podrobili srovnávacímu redakčnímu testu dva vlastnostmi si velmi podobné objektivy a sice Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM.

Teleobjektivy s rozsahem ohnisek 70-200 mm jsou mezi fotografy velmi oblíbené. Umožňují diskrétně snímat z rozumné vzdálenosti, jsou vynikající na portréty, zvířata chovaná v zajetí atp. Hodí se i na fotografování celé řady sportovních aktivit, detaily architektury atd.


Dnes se utkají dva podobně vybavené telezoomy - Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM (vlevo) a Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM (vpravo).

Dlouhá ohniska mají dvě nebezpečí a jedním z nich je časté rozhýbání snímku. Se stoupajícím ohniskem totiž stoupá citlivost na chvění fotoaparátu a podle všeobecně známé pomůcky, že bezpečný čas na snímání z ruky je dán převrácenou hodnotou ohniska a případně kratší, vyžadují časy 1/90 sec až 1/200 sec a kratší. Pokud jsou nasazeny na DSLR s přepočtem, tak úměrně k tomu časy ještě dokonce kratší.

Krátké časy řádu 1/200 sec ale vyžadují dostatek světla. Proto jsou v reálné praxi kladeny vysoké nároky na světelnost teleobjektivů, se světelností f/6.3 na 200 mm toho totiž příliš mnoho vyfotografovat nelze. Naneštěstí se světelnost u teleobjektivů obtížně dosahuje, a tak je to vždy kompromis váha - rozměr - cena - světelnost.

Druhým nebezpečím u teleobjektivů je nutnost velmi přesného ostření daná malou hloubkou ostrosti. To klade vysoké nároky na jemnost kroku ostření, a tak ostřící systémy teleobjektivů mají vysoký počet kroků – jsou tedy jemnější. To je ale bohužel silně zpomaluje. Proto je u teleobjektivů kladen důraz na rychlost a přesnost ostření, zatímco u širokoúhlých objektivů je rychlé ostření mnohem snadněji a levněji dosažitelné.

Oba testované objektivy patří do té třídy teleobjektivů, které výše uvedené nebezpečí omezují jednak dobrou světelností f/2.8 a také použitím rychlých ultrazvukových ostřících motorů – Canon USM (Ultrasonic motor) a Sigma HSM (Hypersonic motor). Ultrazvukový systém ostření představuje dnes asi nejlepší, nejrychlejší a nejtišší variantu, je však mírně dražší.


Podobná velikost, podobné vlastnosti. Nahoře Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM, dole Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM.

Důležité upozornění!
Oba objektivy byly testovány na fotoaparátu Canon EOS 5D, který má velikost senzoru shodnou s velikostí políčka kinofilmu. Snímky jsou tedy "full frame", a pokud by testované objektivy byly nasazeny na DSLR s menším senzorem (Canon EOS 20D, 30D, 350D, 400D atd.), tak by nebylo využito celé obrazové pole, ale jen výřez střední části obrazu.


Menší senzory typické u většiny DSLR využijí z obrazového pole objektivu určeného pro filmové SLR jen střední část. Tím zcela vyloučí všechny vady obrazu v rozích. Objektivy se však z hlediska zorného úhlu zdají 1,6x delší.

První porovnání
Oba objektivy jsou si nápadně podobné tvarem, velikostí, příslušenstvím i uspořádáním ovládacích prvků. Mají i stejný průměr předního závitu 77 mm. Mají i stejnou světelnost f/2.8, stejný zoom rozsah 70-200 mm, oba používají ultrazvukové ostřící motory, objektiv Canon je navíc vybaven stabilizátorem obrazu (IS - Image Stabilizer), který umožňuje při snímání z ruky prodloužit až 8x expoziční čas.

Nejvýznamnějším rozdílem tak je cena – Sigmu lze pořídit za cca 27.000,- Kč, Canon bez stabilizátoru za 37.000,- Kč (není předmětem testu) a se stabilizátorem za 57.000,- Kč. Ostatní rozdíly přehledně shrnuje tabulka:

Parametr Canon 70-200/2.8 IS Canon 70-200/2.8 * Sigma 70-200/2.8
Ohnisko 70-200 mm 70-200 mm 70-200 mm
Stabilizátor ano ne ne
Světelnost 2.8 2.8 2.8
Maximální clonové číslo 32 32 32
Počet lamel clony 8 8 9
Konstrukce 23 členů
v 18 skupinách
18 členů
v 15 skupinách
17 členů
v 14 skupinách
Ostření USM USM HSM
Otáčí se přední člen? ne ne ne
Minimální zaostřovací vzdálenost 1,4 m 1,5 m 1,8 m
Maximální makro zvětšení 0,16 0,21 0,13 m
Průměr závitu na filtr 77 mm 77 mm 77 mm
Poskytuje informaci
o vzdálenosti pro E-TTL II
ano ano  
Rozměry (délka x průměr) 197 x 86 mm 194 x 85 mm 183 x 86 mm
Hmotnost 1470 g 1310 g 1220 g
Orientační cena s DPH (5/2007) 57.000,- Kč 37.000,- Kč 27.000,- Kč

Porovnání technických parametrů objektivů Canon a Sigma 70-200/2.8 mm.
* Tento objektiv není předmětem testu. Je zde uveden jen pro srovnání.

Konstrukce
Oba testované objektivy patří do nejvyšší třídy jednotlivých výrobců. Canon tuto skutečnost značí písmenem "L" v názvu (Luxury), Sigma zkratkou EX. Lze tedy čekat a v praxi i potvrdit perfektní mechanickou konstrukci obou objektivů. Ostřící i zoom kroužky jdou u obou objektivů měkce a přitom ne příliš lehce a ani jeden objektiv při ostření, ani při zoomu nijak nemění svoji délku.


Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM v plné výbavě.

Konstrukce působí bytelně a stabilně a lze očekávat i vysokou stálost parametrů a odolnost na běžné otřesy. Canon přímo deklaruje vysokou odolnost na prach i vlhkost a zmiňuje se o možnosti použití v "drsných" (harsh) podmínkách. Oba objektivy jsou také standardně vybaveny vším potřebným – tedy přední i zadní krytkou, sluneční clonou, odnímatelným držákem na stativ a měkkým vakem (brašnou) na přenášení objektivu.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM s plnou výbavou.

Ostření
Oba objektivy používají v současnosti nejrychlejší a nejdokonalejší systém ostření na bázi ultrazvukových vln, který v různých modifikacích používá řada výrobců. Canon tuto skutečnost značí zkratkou USM a Sigma HSM. Oba objektivy shodně umožňují tzv. Full Time Manual (FTM), který dovoluje točit ostřícím kroužkem zcela nezávisle na AF, a tím kombinovat ruční i automatické ostření. Oba pohyby se sčítají a současně proces automatického ostření netočí ostřícím kroužkem, a tím nekroutí ruku.


Loga společností Sigma a Canon označující ultrazvukové ostření použité v objektivu.

Oba objektivy mají samozřejmě přepínač automatického či ručního ostření (AF/MF), Canon má navíc přepínač na omezení ostřícího rozsahu. V poloze 2,5 m - ∞ je ostřící rozsah směrem ke krátkým vzdálenostem omezen výměnou za rychlejší ostření, v poloze 1,4 m - ∞ je plný. Ostření na krátké vzdálenosti je totiž nejnáročnější, a tak omezením rozsahu nemusí automatika tento prostor prohledávat, což vede ke zvýšení rychlosti. Sigma tento přepínač nemá a vždy hledá správné zaostření v celém rozsahu.


Možnost omezit ostřící rozsah nadále přispívá k rychlosti ostření. Není totiž třeba prohledávat blízké vzdálenosti, které nejvíce "zdržují".

Oba objektivy mají podobnou minimální zaostřovací vzdálenost kolem 1,5 metru, při které dosahují zvětšení jen cca 0,15x. To může limitovat práci při pokusu o malé makro, těsný portrét atp. Sigma nabízí i variantu svého objektivu označenou MACRO se zkrácenou minimální zaostřovací vzdáleností na 1 m, při které dosáhne měřítka 0,29x.

Ostrost obrazu a MTF
Tradičně nejvíce sledovaným parametrem je ostrost obrazu obou objektivů, i když paradoxně u takto dobrých objektivů není dle našeho názoru nejdůležitější. Nicméně vypovídá o kvalitě optické soustavy, pečlivosti při jejím návrhu, míře odstranění optických vad a o vlastnostech použitých skel.

Kdo očekává, že kvalita kresby bude u profesionálních objektivů zcela bez kompromisů, a to v celé obrazové ploše a zoom rozsahu, bude nutně zklamán. Vše je jako obvykle kompromis, a tak v plné ploše snímku a při rozlišení testovacího fotoaparátu 13 MPix (Canon EOS 5D) lze u obou objektivů obrazové vady najít.

Středová ostrost
  Canon Sigma
70mm
f/2.8
70mm
f/8
200mm
f/2.8
200mm
f/2.8
IS
[1]
 
200mm
f/8
Porovnání ostrosti obou objektivů ve středu obrazového pole.
[1] - snímáno se zapnutým stabilizátorem v módu 1 a ze stativu
Kliknutím na obrázek získáte celý původní 13 MPix obraz.

 

Krajová ostrost
  Canon Sigma
70mm
f/2.8
[1]
70mm
f/8
[1]
200mm
f/2.8
200mm
f/2.8
IS
[2]
 
200mm
f/8
Porovnání ostrosti obou objektivů v levém horním rohu obrazového pole.
[1] - ostření objektivů neumožnilo se dostatečně přiblížit k terči, byl tedy zvolen náhradní motiv
[2] - snímáno se zapnutým stabilizátorem v módu 1 a ze stativu
Kliknutím na obrázek získáte celý původní 13 MPix obraz.

U většiny snímků je ostrost objektivu Sigma o něco horší, což se vzhledem k cenovému rozdílu dalo čekat. Největší rozdíl je u krajové ostrosti, kde je ale třeba podotknout, že v levém dolním rohu je rozdíl mnohem menší (viz celý snímek). Námi vybraný levý horní roh měl prostě u Sigmy smůlu. Nicméně v praxi se teleobjektivy používají zejména u snímků s rozostřeným pozadím, takže mírná krajová neostrost není žádné drama. A u středové ostrosti jsou rozdíly mnohem menší. Opět je ale nutné zdůraznit, že všechna tato slova platí jen pro full frame DSLR, přístroje s APS-C velikostí senzoru a s přepočtem ohnisek 1,6x vady v rozích obrazu nikdy neuvidí.

O poklesu ostrosti směrem do krajů velmi názorně vypovídají i MTF charakteristiky obou objektivů, což není nic jiného než graf ostrosti po úhlopříčce od středu směrem do rohu snímku, a to pro různé clony a různé druhy testovacích čar.


MTF charakteristiky objektivu Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM tak, jak je uvádí výrobce. Jsou to grafy ostrosti obrazu ze středu snímku po úhlopříčce do rohu. Modré čáry jsou při cloně f/8, černé při cloně f/2.8. Různé čáry jsou potom pro různé testovací obrazce.


Totéž pro objektiv Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM. Sigma uvádí MTF jen pro clonu f/2.8 a červené, zelené a čárkované čáry jsou pro různé druhy testovacích obrazců.

Barevná vada
Opět platí, že barevnou vadu lze u obou objektivů nalézt. Je totiž produktem fyzikálních zákonů a 100% ji vykompenzovat je velmi obtížné. V praxi ale nepředstavuje ani u jednoho objektivu problém. V nejhorší situaci, tedy na 200 mm a f/2.8, je stěží viditelná.

Canon 200mm f/2.8
Sigma 200mm f/2.8
Barevná vada není nijak dramatická a lze ji nalézt jen při téměř detektivním zkoumání.

Sférické zkreslení
U obou objektivů lze nalézt opravdu mírné sférické zkreslení typu soudek na 70 mm, které se mění na podušku na 200 mm. Zkreslení není ale nijak dramatické a v reálném obraze nijak nevadí. Sférické zkreslení typu poduška na 200 mm můžete snadno prozkoumat na testovacích terčích výše.

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 70mm, f/2.8
Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM - 70mm, f/2.8
Vzájemné porovnání sférické vady obou objektivů.

Vinětace
Oba objektivy mají mírnou vinětaci téměř nezávislou na ohnisku, zato závislou na cloně. S uzavíráním clony (zvyšováním clonových čísel) vinětace mizí, na f/8 je již téměř nepozorovatelná.

Canon 70mm f/2.8
Sigma 70mm f/2.8
Vinětace je u obou objektivů zhruba stejná a rychle mizí se vzrůstajícím clonovým číslem.

Hloubka ostrosti
Světelné teleobjektivy mají z principu své činnosti velmi malou hloubku ostrosti, a to zejména s otevřenou clonou. Nároky na přesné ostření tím dramaticky stoupají, a tak rychlé a přesné ostření je opravdu devizou. Pro představu uveďme příklad hloubky ostrosti na full frame DSLR, ohnisku 200 mm a zaostření na 2 metry:
    - při cloně f/2.8 je od 1,99 do 2,01 metrů, čili hloubka ostrosti je 17 mm!
    - při cloně f/8.0 je od 1,98 do 2,03 metrů, čili hloubka ostrosti je 50 mm!


Hloubka ostrosti je u teleobjektivů přirozeně malá, a tak nároky na přesné a rychlé ostření silně stoupají. U podobných obrázků je také zcela nezajímavá ostrost obrazu v rozích a nevadí ani vinětace. Snímek pořízen objektivem Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM na ohnisku 200 mm a při cloně f/2.8.

Stabilizátor
Objektiv Canon je vybaven stabilizátorem obrazu vestavěným v objektivu. Ten dokáže umožnit fotografování z ruky až 8x delším časem než bez stabilizace (zisk stabilizátoru je 3 EV). Prakticky to znamená, že pokud na ohnisku 200 mm udržíte z ruky perfektně ostrý obraz při čase 1/200 sec, se stabilizátorem dosáhnete stejného výsledku při čase 1/25 sec. Canon současně uvádí, že účinek stabilizace je plně funkční po 0,5 sec od namáčknutí spouště.

Stabilizátor je samozřejmě možné i vypnout, případně zapnout režim (mode) stabilizace 2, který je vhodný pro panning (švenkování). V takovém případě se vypne stabilizace v horizontálním směru. Stabilizátor má detektor stativu - respektive se stabilizace automaticky vypne při poklesu vibrací pod určitou limitní mez. Je tak možné nechat stabilizátor bez obav zapnut i při práci na stativu, naopak může pomoci redukovat zbytkové otřesy stativu či vibrace způsobené zrcátkem. Jedinou daní je slabě vyšší spotřeba baterií během stabilizace.


Stabilizátor je možné zapnout či vypnout a stabilizovat lze vertikálně i horizontálně (mode 1), či jen vertikálně (mode 2). Mode 2 se používá při panningu.

Telekonvertor
Jak Sigma, tak Canon nabízejí ke svým objektivům telekonvertor 1,4x, 2x a Canon i 3x. Ty prodlouží o uvedenou hodnotu ohniskovou vzdálenost. Daní za tento "luxus" je snížení světelnosti o 1, 2, respektive 3 clonová čísla a přirozeně mírně horší kvalita obrazu.


Teleobjektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM a telekonvertor Canon 2x.

 

Srovnání ostrosti obrazu při použití telekonvertoru Canon 2x
Objektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM
200mm
f/2.8
[1]
200 x 2
=
400mm
f/5.6
[2]
200 x 2
=
400mm
f/8
[3]
200mm
f/2.8
resampling
2x
[4]
Způsob získání snímků:
[1] - výchozí obraz 200mm f/2.8
[2] - stejné místo, pouze vložen telekonvertor 2x, tedy ohnisko 400mm f/5.6
[3] - jako [2]
ale s clonou f/8
[4] - stejný výsledek ale získán z [1]
přepočtem obrazu 2x
Kliknutím na obrázek získáte celý původní 13 MPix obraz.

V praxi s Canonem
O praktické zkušenosti s oběma uvedenými objektivy jsme požádali pana Ing. Hanuše Brychtu, fotoreportéra, který se dlouhá léta zabývá zejména fotodokumentací psů. Pan Brychta napsal:

"Pan Roman Pihan mě požádal o pár praktických zkušeností s objektivem Canon 70-200/2.8L IS. Vzhledem k tomu, že jsem několik let používal i Sigmu, tak mohu srovnávat.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 200mm, f/5.6.

V běžných podmínkách jsou oba objektivy srovnatelné. Nicméně Canon je ve všem o kousek lepší. Za zvážení stojí, jestli ten kousek má cenu 10.000,- Kč, v případě verze s IS dokonce 30.000,- Kč.

Bez použití IS je u Canonu výhodou rychlost a přesnost ostření, zvlášť při použití kontinuálního režimu. Názor na optickou kvalitu si jistě uděláte z článku sami. Diskuzi lze vést o výhodách či nevýhodách IS.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 153mm, f/5.6, blesk.

Častým dotazem je, jak IS vyčerpává baterku. Výdrž akumulátorů na Canonu EOS 5D je přibližně stejná jako při použití Sigmy. A po pravdě to moc neřeším – v zásobě mám vždy další 2 akumulátory (ještě z dob Canonu EOS 10D, kdy jsem poctivě na den potřeboval tak čtyři). Většinou ale vystačím s dvěma na den.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 110mm, f/5.

Často fotografuji na výstavách psů. Tedy celodenní reportážní práce, jejíž výsledkem je několik stovek snímků. Požadavky na kvalitu jsou dány publikováním v časopisech – tedy maximálně do formátu A4. Většinou se jedná o práci v halách, kde není moc světla, mnohdy je použití blesku nevhodné nebo přímo zakázané.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 130mm, f/3.5.

V takových světelných podmínkách je třeba jít až na doraz toho, co technika umožní. Časy kolem 1/100 sec, ISO od 800, clona co hloubka ostrosti dovolí. A právě zde nachází IS největší užití. Nemusím uvažovat, jaké ohnisko používám. Při 70 mm je normální setinu udržet, ale při ohnisku 200 mm je to již problém. S IS mám situaci mnohem jednodušší.

I když použití clony f/2.8 je z důvodů malé hloubky ostrosti ne vždy možné, světelnost objektivu napomáhá k příjemnému pohledu do hledáčku a i ke spolehlivosti autofocusu v nízkých hladinách osvětlení.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM s telekonvertorem - 2x150mm, f/5.6.

Použití telekonvertoru považuji vždy za lepší než digitální zvětšení. Samozřejmě dojde k změkčení kresby, zvláště při cloně f/2.8, a také se zhorší vinětace objektivu (které je u f/2.8 viditelná i bez telekonvertoru). Ale mít v brašně 70-200 a zároveň 140-400 je velmi lákavé a i příjemné.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM s telekonvertorem - 2x200mm, f/5.6.

Jasnou nevýhodou této sestavy je její váha. Myslím si, že vhodnou alternativou je Canon 70-200/4. Ale po pravdě, kdo si zvykne na rychlé a světelné objektivy, jen těžko se s jinými spokojí."

Další fotografie pana Hanuše Brychty můžete najít na stránce www.nahaci.cz.


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM - 200mm, f/6.3.

 


Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM s telekonvertorem - 2x200mm, f/10.

V praxi se Sigmou
Uvedená Sigma (a její odrůdy) je mezi fotografy považována za jeden z nejlepších teleobjektivů od alternativních výrobců. Její mechanická i funkční podobnost s originálem naznačuje i velmi podobné užitné vlastnosti za nižší cenu. V čem je tedy ten kompromis?


Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM - 200mm, f/3.5.

Jeden je jasný i z ukázek v tomto článku – nižší kvalita obrazu. I když je optická kvalita na internetu diskutována nejvíce, pravdou zůstává, že reálně v praxi a zejména na okrajích snímku nedělá žádné potíže. Skutečně jen výjimečně vám klient vrátí snímky s tím, že pozoruje rozostření v levém horním rohu. Navíc při cloně f/2.8, kde je v rozích obraz nejhorší, je tak malá hloubka ostrosti, že vše mimo hlavní objekt bude rozostřené. A hlavní objekt bývá málokdy v rohu. Při zaclonění stoupá hloubka ostrosti, ale také klesají vady obrazu.


Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM - 200mm, f/5.6.

Další kompromis je ostření. I když Sigma má ultrazvukové motory (HSM), Canon je v praxi rychlejší a přesnější. Pokud bychom měli seřadit odchylky Sigmy od Canonu, tak tato bude největší. Řada reportážních snímků je zaostřena mírně před či za a je nutné je "zachraňovat", nebo rovnou vyhodit. Příčinou není front/back focus, ale pomalost a v měnící se scéně nedostatečná přesnost ostření Sigmy. Ani Canon ale nedělá zázraky, jen je o kus lepší.


Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM - 200mm, f/2.8. Pro objektiv velmi těžká situace jak na ostření, tak na kresbu. Ostré protisvětlo, bez blesku.

Poslední odchylka je konstrukce a s ní spojená odolnost. Canon objektivy typu "L" jsou mechanicky velmi odolné, prachotěsné a odolné i proti vlhkosti. Sigma tyto vlastnosti neuvádí a její dlouhodobé používání spojené s otřesy, nárazy, vlhkostí, prachem, střídáním teplot (žádný profi fotograf se nedokáže podobných vlivů vyvarovat) snáší hůře. Není to ale žádné drama.


Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM - 200mm, f/3.2.

Sigma také nevyrábí variantu s optickým stabilizátorem a tak ti, kteří IS chtějí či potřebují, musí sáhnout po Canonu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Odolnost Sigmy

Autor: Tashi Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:09
Odpovědí: 6

Pekny clanek, jako obvykle od pana Pihana. Jen bych doplnil, ze Sigma ma az takove problemy s mechanickou odolnosti, ze u meho kusu v miste pro upevneni stativove objimky dochazi ke sloupavani povrchove "EX" upravy objektivu, i kdyz objimku temer nevyuzivam.

Odpovědět na příspěvek

RE: Odolnost Sigmy

Autor: mk Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:16

Jo, povrchová úprava moc nevydrží, ale říkat tomu problémy s mech. odolností? A na druhou stranu mi jdou pořád oba kroužky krásně hladce, měl jsem v ruce několik Canonů, výrazně méně použivaných, které šly poměrně nepravidelně ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odolnost Sigmy

Autor: Tashi Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:20

Ona sice ta povrchova uprava "nefoti", ale IMHO u veci, ktera stoji cca 24.000,- by se to stavat nemelo. Ale zatim to neresim a spokojene fotim. ;o))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odolnost Sigmy

Autor: thr Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:55

Upřímně - mě při mých recenzích skel Sigma EX ta povrchová úprava taky děsně srala. Ani ne sloupávání, to se za tak krátkou dobu neprojevilo, ale vadilo mi špinění a kvůli struktuře povrchu strašně špatné čištění. Ono třeba když se člověk válí někde ve voliéře a šmrncne s odpuštěním o ptačí trus, tak Canona prostě otřeš jediným pohybem, ale ta Sigma je na půl hodiny čištění... Je mi jasné, že u tebe se tohle při focení sportu asi nestane tak často, ale to nic nemění o tom, že s tou povrchovkou se Sigma až tak moc nevyznamenala :-( Jinak jsem ale měl z tohoto objektivu pocit docela dobrý a s ohledem na cenu to není špatná volba.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Odolnost Sigmy

Autor: valecek Muž

Založeno: 01.10.2007, 13:16

dlho som rozmyslal ktory s objektivov si zakupim ostvali este stale na vyber canon bez ISka alebo canon s f4. clonou. nakoniec rozhodl cena a zakupil som si sigmu. zatial som s nim fotil hokejbal, hokej, extremne rychle zabery v nie najlepsom svetle no fotky z mojej 400D-vky vychadzaju celkom pekne. verim ze canon s ISkom moze byt aj lepsi ale ci by mi stabilizator pomohol pri tak rychlych zaberoch neviem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Odolnost Sigmy

Autor: Petr Muž

Založeno: 18.12.2008, 11:24

Už jsem poněkud mimo diskusi, ale jen jednu poznámku: Mám zkušenosti s IS verzí na 30D z focení sportu a musím bohužel konstatovat, že to vůbec nepovažuju za rychlý objektiv, když to srovnám se sigmou na Minoltě D7 bez HSM verze tak se jí sotva vyrovná, a to Minilta není v AF zrovna rychlík... IS Ti na sport nepomůže, pokud fotíš zvířata, stojí za tu investici

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Odolnost Sigmy

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 20.01.2009, 19:04

take rozmyšlím mezi Canonem /4 bez IS a Sigmou a nakonec si rikam ze mozna Sigma bude ta prava volba mohl by jsi mi zaslat nejakou fotografii porizenou Sigmou?


Da se pouzit Sigma na FF?

Odpovědět na příspěvek

Sigma vs Canon

Autor: mk Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:12
Odpovědí: 2

Jako dlouholetý uživatel Sigmy 70-200 potvrzuji, že v podstatě jediná znatelná výhoda Canonu je v o něco lepším ostření, resp. spolupráci s tělem při kontinuálním ostření. A u Sigmy více kolísá kvalita mezi jednotlivými kusy.

Jinak fotky Hanuše Brychty jsou tragické, polovina z nich je špatně zaostřena a popírá jeho větu: "je u Canonu výhodou rychlost a přesnost ostření". Taky v části o telekonvertoru píše nesmysl: "Samozřejmě dojde k změkčení kresby, zvláště při cloně f/2.8" - s TC 2x je nejnižší clona 5,6. Tahle část se opravdu nepovedla, jinak je článek fajn.


Hanuše Brychty

Odpovědět na příspěvek

RE: Sigma vs Canon

Autor: Marecek Muž

Založeno: 11.05.2007, 23:56

tak tak,opticky bude zalezet kus od kusu, nekdo ma hold stesti...

jen z me zkusenosti je sigma o neco pomalejsi v ostreni jak 70-200/4L, neda se rict o kolik, ale o chlup ano :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Sigma vs Canon

Autor: pepin Muž

Založeno: 12.05.2007, 10:35

Ještě rozepište, jaké fotky a jak jsou špatně zaostřeny, díky.

Odpovědět na příspěvek

odolnost vůči vlhkosti

Autor: denis bučo Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:29
Odpovědí: 1

Jak je na tom Canon s odolnosí vůči vlhkosti například za mrholení nebo přímo deště?

Odpovědět na příspěvek

RE: odolnost vůči vlhkosti

Autor: mk Muž

Založeno: 10.05.2007, 09:38

Canon by měl mrholení v pohodě vydržet (ale SIgma zatím vždycky vydržela taky), verze s IS má navíc těsnění kolem bajonetu.

Odpovědět na příspěvek

Canon je naozaj super!

Autor: Buddy Muž

Založeno: 10.05.2007, 11:39
Odpovědí: 7

Mám 2,8/70-200 L nestabilizovaný o ktorom sa píše že je dokonca ešte lepší ako stabilizovaný brat. Musím povedať že je to neskutočne úžasný objektívv, ani na chvílu som neoľutoval že som ho kúpil. Najprv som poškuloval po third-party objektívoch, potom som sa ale rozhodol že kúpim len raz a poriadne. A vyšlo to! A keď teraz vidím ako dopadáva Sigma versus Canon (pričom ako hovorím, moja nestabilizovaná verzia má ešte lepšiu kresbu ako testovaná stabilizovaná), prepadávajú ma až stavy nadšenia! :-) A musím povedať že praktické skúsenosti potvrdzujú teóriu, fotky z tohoto objektívu sú ostré až sa zatajuje dych! Vrelo odporúčam ak niekto rozmýšla o niečom takomto - zoberte si radšej pôžičku a kúpte definitívne a raz a máte istotu že nič lepšie už nemôžete ani za viac peňazí dostať!

Odpovědět na příspěvek

RE: Canon je naozaj super!

Autor: Roman Muž

Založeno: 10.05.2007, 14:54

Ahoj,

pošleš prosím link na porovnanie Canonu s a bez stabilizátoru? Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 11.05.2007, 08:47

Na internetu je takovych porovnani dost, zkus zamestnat google.

Namatkou photozone.de, thedigitalpicture.com, photo.net...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: Buddy Muž

Založeno: 11.05.2007, 09:14

Sorry, ale nie som taký bohatý aby som si kúpil ešte aj IS verziu, takže Ti žiadne porovnanie žiaľ nepošlem... :-))
Ale naozaj, na internete je toho kopec, aj ja odporučam photozone.de kde sú veľmi kvalitné a kvalifikované recenzie, so sample shots, MTF-kami, grafmi aberacie a pod. Tam to všetko nájdeš... A takých stránok je viackde to tvrdia, niekde aj dávajú dôkazy...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: thr Muž

Založeno: 11.05.2007, 10:06

Podle toho co jsem viděl je ta lepší kvalita ne-IS verze spíš lehká fáma, je to v podstatě stejné, v některých detailech je IS verze dokonce lepší, v jiných je to opačně. Rozhodně není rozdíl nijak výrazný, to si spíš namlouvají uživatelé verze bez IS (nic ve zlém :-)))).
Je ale fakt, že rozdíl ceny IS a neIS je opravdu dost velký, až přehnaný :-((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: naugri Muž

Založeno: 14.05.2007, 10:10

nemůžu porovnat, ale pochybuju že výsledky několika testů jsou fáma.. (těžko se testoval stejný možná horší kus..)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: naugri Muž

Založeno: 14.05.2007, 10:12

samozřejmě jde spíš o to že něco člověk neudrží a s is ano, to pak může sklo kreslit jak chce..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Canon je naozaj super!

Autor: Foxino Muž

Založeno: 13.08.2007, 14:17

buddy odkial si? ja som si teraz kupit canon 70-200 f/2.8L IS USM a som s bratislavy. mohli by sme sa dohodnut, niekam skocit a nieco nafotit aby ste videli real... pretoze si osobne myslim ze to je uplne to iste az na to ze ten IS ocenis pri foteni v pohybe atd ovela viac. ale je to fakt aj hlavne o tej cene. daj vediet... ak by, tak pis na mail. nasledne mozeme poslat fotky identickych prikladov sem aby to uverejnili pre porovnanie... Foxino

Odpovědět na příspěvek

jine cenove kategorie

Autor: fak Muž

Založeno: 11.05.2007, 01:57
Odpovědí: 3

myslím si že porovnání zmíněných objektivů je jako porovnávat Mercedes a škodovku... už jen to že za cenu Canonu jdou pořídit 2 Sigmy...

mrkněte se na charts na the-digital-picture.com

a obzvláště porovnání s Canon 70-200 f/4 L IS USM!! pak teprve uvidíte ostrost! i ta nová 85 f/1.2 trochu zaostává ...
http://www.the-digit
al-picture.com/Reviews/IS
O-12233-Sample-Crops.aspx
?Lens=404&Camera=9&FLICom
p=0&APIComp=5&LensComp=39
7&CameraComp=9&FLI=1&API=
0

Odpovědět na příspěvek

RE: jine cenove kategorie

Autor: mk Muž

Založeno: 11.05.2007, 08:16

Teorie je věc hezká, ale v praxi mezi nimi moc velký rozdíl není (když teda nepočítám IS). Schválně se vsadím, že moje Sigma se opticky vyrovná Canonu ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: jine cenove kategorie

Autor: naugri Muž

Založeno: 11.05.2007, 08:59

relevantni není spíš srovnávat sklo se světelností 1.2 a 4, které je v dosti situacích už nepoužitelné a minimální rozdíl v kresbě krásně smázne pohyb..

Odpovědět na příspěvek

RE: jine cenove kategorie

Autor: dady Muž

Založeno: 13.06.2007, 17:49

No, srovnání škoda/mercedes je asi přehnané, ale
vyšší kvalita je z testu zřejmá. Ovšem pro standardního fotografa js sigma perfektní objektiv (zejména rychlostí ostření).
Profesionál ovšem uvažuje jinak.
Nejlepší dokladem dobré kvality je uplatnění sigmy profíkem na pejsky (špatný objektiv by ho jasně diskvalifikoval) proto si jeho zkušenosti cením. Problémem je její kompastibilita, zejména s nikony si ne vždy rozumí a pak jde o trampoty se servisy a testy.
To jsem s objektivy Zeiss nikdy nepoznal.

Odpovědět na příspěvek

překváko

Autor: naugri Muž

Založeno: 11.05.2007, 09:02
Odpovědí: 0

nečekal jsem že to sigma tak opticky projede...

btw chtělo by to také porovnání s c70-200/2,8 s verzí bez IS která podle všecho ještě kreslí o kus líp než stabilizovaná...

Odpovědět na příspěvek

ff

Autor: mmm Muž

Založeno: 11.05.2007, 17:59
Odpovědí: 2

Narocnost FF na obektivy je moc moc velka.Rad bych vydel test na cropu1,6.Kdo ma na FF tezko bude kupovat sigmu.......Proc se porovnavj blbosti? co takhle (Sigma 70-200mm f/2.8---Canon EF 70-200mm f/2,8).Takhle hodnotim clanek jako zajimavost...Bez zadne vypovydaci hodnoty.Teda jedna tam je na FF nekupujte levne objektivy.Ale to asi kazdej zna...

Odpovědět na příspěvek

RE: ff

Autor: mmm Muž

Založeno: 11.05.2007, 18:06

Sigma 70-200mm f/2.8 APO EX HSM -----Canon EF 70-200mm f/2,8 L USM..Rodil 15t to by me zajimalo o co prijdu kdyz pujdu do sigmy

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ff

Autor: naugri Muž

Založeno: 12.05.2007, 08:31

přijdeš o kvalitku v rozích, pořádný ostření, nějakej ten gram a centrimetr, navíc budeš mít jeden plát clony což může být pro někoho směrodatné.

proč tu vlasně není srovnání bokehu když jsme u těch plátů? že by c aspoň v něčem zaostal?

Odpovědět na příspěvek

slusne

Autor: IO Muž

Založeno: 12.05.2007, 12:14
Odpovědí: 2

Sigma podala slusny vykon....ale ja ako Minoltak som si vybral starucky Minolta AF 200 2,8 /asi tak 17rocny/ o 10 000 lacnejsie ako Sigmu...jedina drobna vada je obcasna slabsia aberacia /asi 10% zaberov/ pri clonach 2,8-5...ale co sa tyka ostrosti je to neuveritelne sklo....na 2,8 je ostrejsi nez setak zacloneny na f11...a podla obrazkov aj ostrejsi ako Canon...len ten motorcek mohol byt SSM.

Odpovědět na příspěvek

RE: slusne

Autor: Pavel Muž

Založeno: 13.05.2007, 17:28

Ale to preci nemuzete porovnavat, fixy se kvalitou obrazu pohybuji trochu jinde... (i kdyz uz ten rozdil neni tak velky jakokdysi)... Canon vyrabi 200/2.8 a cena je polovicni oproti tomuto 70-200 zoomu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: slusne

Autor: XCE Muž

Založeno: 13.08.2008, 03:06

To ale není stejná třída, proto je o poluvinu levnější. Ve stejné je to 3500 dolarů a to je dvakrát více!

Odpovědět na příspěvek

Namet

Autor: Pavel Muž

Založeno: 13.05.2007, 17:24
Odpovědí: 3

Pane Pihan, kdyz uz testujete tyto stredni telezoomy, nechcete take casem otestovat i nejake supertele? Vim, ze jejich ceny jsou dost vysoke a vzhledem k tomu je to velmi okrajove, ale myslim, ze by to rada ctenaru ocenila. Ja bych moc rad videl Canon 600 mm L... No a nedavno jsem se dozvedel, ze redakce Sports Illustrated ma dva kusy Canon 1200 mm L f/5.6 - to by byl doslova narez (myslim, ze tento objektiv v CR nikdo nema, cena > 90 000 USD a dela se jen na zakazku) :)))

Odpovědět na příspěvek

supertele?

Autor: naugri Muž

Založeno: 14.05.2007, 10:06

řek bych že server se potřebuje uživit tak proč by recenzoval telata který si koupí v čr jedna organizace a žádná fyzická osoba? za to by asi moc peněz výrobců nebylo..

Odpovědět na příspěvek

RE: supertele?

Autor: Damillo Muž

Založeno: 10.07.2007, 22:06

No, tak to tele 600mm konkrétně v čechách pár jedinců má. Je fakt, že to je čtvrt mega, ale na druhou stranu bych aspoň rád věděl, co mi ruší klidnej spánek. Mít tohohle krasavce doma, tak mě za chvilku šlehne... :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: supertele?

Autor: everlast Muž

Založeno: 28.08.2007, 18:12

vy to asi nemate v hlave v poradku ze ano

Odpovědět na příspěvek

opravdu tolik horsi?

Autor: sscape Muž

Založeno: 15.05.2007, 12:02
Odpovědí: 0

nemam z tech obrazku dojem ze to tolik sigma projela,ve stredu na body o neco vyhrala(rozhodne na kratsim ohnisku,nebo vidite snad neco jineho?),na kraji to projela(tam je pravda ze o dost)...vzhledem k tomu ze okraje jsou celkem nedulezite,kdyz zapoctu cenovy rozdil tak myslim ze Sigma je o dost lepsi volba,a to mam 5D...

Odpovědět na příspěvek

super skla

Autor: Marek Misar Muž

Založeno: 15.05.2007, 13:06
Odpovědí: 0

Pozeral som na photozone.de recenziu na Canon 70-200 2.8 s IS a bez a skutcne bez IS tam boli o cosi lepsie charakteristiky a grafy. Rozmyslam nad kupou tohto ohniska, len neviem ci mi ten IS stoji za tych niekolko 10000 sk....ale asi pojdem do 70-200 2.8 bez IS. Uvidime. Kazdopadne super clanok. No co tak porovnat Canon - Nikon. Nikon je ovela drahsi a chcel by som vediet preco...

Odpovědět na příspěvek

2,8f non IS vs 4f IS

Autor: Radek Demjan Muž

Založeno: 16.05.2007, 13:20
Odpovědí: 4

Dobry den

Rozhoduji se mizi temito dvema objektivy(2,8f non IS vs 4f IS) a sem uz v koncich potrebuji radu :( Respektive ma nekdo zkusenost s tim kde uz clovek nemuze pouzit tech f4 v jakem osvetleni¨? f4 IS kresli jednoznacne nejlepe ze vsech techto objektivu ma jen nepatrne horsi bokeh ael pri dostatku svetla je to neco neskutecneho (videl jsem to nazivo) ale zase se bojim te svetelnosti aby to opravdu nebylo na nic treba v halach apod. :( Muzete nekdo pls napsat zkusenosti? dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: 2,8f non IS vs 4f IS

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 16.05.2007, 13:35

Rozdil mezi f/2.8 a f/4.0 je zcela presne dvojnasobek svetla na cipu. Takze vsude tam, kde vas zachrani 2x kratsi cas a nepujde pouzit stabilizator kvuli pohybu objektu ve scene, tak ocenite f/2.8. Na druhou stranu to neni zcela kazdodenni situace, zalezi na tom co fotografujete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2,8f non IS vs 4f IS

Autor: Radek Demjan Muž

Založeno: 16.05.2007, 13:49

Tak např. Psi, výstava, hala... Umělé osvětlení... Jinak povětšinou venku přírodu, zvířata, pohyb (většinou psi při hře, děti při hře) A rad dělám portréty... Co když je pod mrakem jak moc se to projeví ta světelnost... Asi pudu do toho 2,8 jen me desi uz ty rozmery :) byt to tak stejne velke tak neni co resit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 2,8f non IS vs 4f IS

Autor: Hanus Muž

Založeno: 25.05.2007, 12:26

Což o to rozměry, ale váha! A je vhodné si uvědomit, že hloubka ostrosti při cloně 2.8 na 200 při 5m vzdálenosti od objektu je kolem 10 cm.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 2,8f non IS vs 4f IS

Autor: Radek demjan Muž

Založeno: 26.05.2007, 10:07

Nakonec jsem sel do 4f IS v kombinaci s tamronem 17-50mm 2,8 a jsem velice spokojen! Jinak rozhodla hlavne vaha a velikost ( ktera je uz fakt moc :( ) a take to ze na clone 2,8 je objektiv docela mekky bohuzel... Takze pokud se nekdo rozhoduje tak mohu doporucit (pokud vam jde dost o kresbu) prave Canon EF 4f IS USM je to opravdu super objektiv!

Odpovědět na příspěvek

Super článek

Autor: DanZ Muž

Založeno: 17.05.2007, 16:02
Odpovědí: 1

Za mě je ten článek naprosto super - tedy díky za něj.

Podává snad všechny informace, co jsou zapotřebí, i když srovnání při 1,6 CF by bylo asi taky přínosné, ale o tom je tam taky psáno.

Budu se těšit na další - zejména pak na Tamron 70-200/2,8, o kterém zatím není známo nic.

Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Super článek

Autor: Faxe Muž

Založeno: 27.06.2008, 17:28

už je...
zde http://www.dpreview.com/l
ensreviews/tamron_70-200_
2p8_c16 velmi dobra recenze. doporucuji podrobne procist (ne jen zaver)

Odpovědět na příspěvek

i IS nebo bez?

Autor: revell Muž

Založeno: 21.05.2007, 22:14
Odpovědí: 0

premyslim o tom, jestli ma smysl kupovat stabilizivoanou verzi, kdyz casem Canon pravdepodobne zacne delat stabilizaci na cipu (nebo alespon u entry modelu).

Odpovědět na příspěvek

pekna holka

Autor: Foxino Muž

Založeno: 13.08.2007, 14:08
Odpovědí: 1

Kedze vsetci sem pisete iba k veci, tak sa chcem len spytat: Ta holka na tej poslednej fotke je kto? velmi peknucka, ze ju pozdravujem... :o))) Foxino.

Odpovědět na příspěvek

RE: pekna holka

Autor: Dw8 Muž

Založeno: 30.05.2008, 18:14

To je zrejme dcera naseho foto-guru Romana Pihana :o))

Odpovědět na příspěvek

Ostřící rozsahy.

Autor: petrsek Muž

Založeno: 18.01.2008, 09:44
Odpovědí: 1

Dívám-li se na přepínač ostřících rozsahů, myslím že onen rozsah "2,5" není směrem ke kratším vzdálenostem (jak je uvedeno v textu), ale naopak k delším. To tedy spíše znamená, že je "prolustrován" rozsah od 2,5 do nekonečna. Jak je potřeba například při sportovní fotografii.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ostřící rozsahy.

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 18.01.2008, 14:26

Samozřejmě máte pravdu, tak to skutečně je. A je to tak uvedeno i v textu - "...směrem ke krátkým vzdálenostem omezen..."

Odpovědět na příspěvek

Co na to netopíři

Autor: mike Muž

Založeno: 15.04.2008, 13:47
Odpovědí: 0

Pani a nebude to ostreni vadit netopirum????

Odpovědět na příspěvek

CO NA TO NETOPÍŘI????

Autor: mike Muž

Založeno: 15.04.2008, 13:54
Odpovědí: 1

Pani a nebude to ostreni vadit netopirum????

Odpovědět na příspěvek

RE: CO NA TO NETOPÍŘI????

Autor: Dwajt Muž

Založeno: 30.05.2008, 18:12

To maji akorat Olympusy, ne? Ale nerad bych se mylil... Dw8

Odpovědět na příspěvek

Objektiv Tamron AF SP 70-200 mm F/2,8 Di LD IF Macro pro Canon

Autor: tom Muž

Založeno: 01.06.2008, 16:04
Odpovědí: 1

máte prosím někdo zkušenost s tímto objektivem? Jak by na tom byl při srovnání se Sigmou?

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektiv Tamron AF SP 70-200 mm F/2,8 Di LD IF Macro pro Canon

Autor: Faxe Muž

Založeno: 27.06.2008, 17:29

zde: http://www.dpreview.com/l
ensreviews/tamron_70-200_
2p8_c16/ velmi podrobna recenze. Doporucuji procist celou (nejen zaver)

Odpovědět na příspěvek

Co v článku nebylo

Autor: XCE Muž

Založeno: 13.08.2008, 17:25
Odpovědí: 0

Vůbec nezazněla jedna věc, která je myslím velmi důležitá a to je kompatibilita Sigmy. Mám k dispozici tři a jednu nemohu na použít. Canon jí prostě nepozná. Foták pak napíše error a je po focení. Sigma je určitě dobrá volba za menší peníze a pro amatérskou fotografii bohatě stačí, ale před koupí si určitě vyzkoušejte vámi vybraný objektiv na vašem fotáku. Vyzkoušejte na všech clonách! Někdy se stane, že foťák dokáže pracovat v třeba jen od 5,6 do 11.

Odpovědět na příspěvek

CANON EF 70-200 F2,8 L + EOS 40D

Autor: BRANKY Muž

Založeno: 18.12.2008, 23:05
Odpovědí: 0

Máte tu niekto skúsenosti s verziou bez IS na CANONe EOS 40D???
Veľmi som rozmýšlal nad tou Sigmou, ale teraz som troška nalomený na tú verziu bez IS, neviem či sa mi oplatí kupovať IS verziu, ktora je pre mňa amatéra dosť drahá...
Fotografia ma ešte neživí, chcel by som to využiť hlavne na fotografovanie motocrossu a podujatí tomu podoné, oplatí sa mi radšej doložiť o 20 000,-Sk viacej a kúpiť verziu so stabilizátorom???

Odpovědět na příspěvek

Fajn

Autor: Roman Muž

Založeno: 01.03.2009, 20:51
Odpovědí: 0

Pěkná recenze, ovšem jako vždy. Osobně mám míň světelnou verzi f/4 bez IS, víc jsem si nemohl dovolit. Ale chci říct, že i tak jsem spokojen. Objektiv je rychlej a se špičkovou kresbou. Škoda jen, že tam není místo 4... 2,8, abych mohl používat konvertory:-)...

Odpovědět na příspěvek

clonove cisla

Autor: Matschka Muž

Založeno: 19.04.2010, 11:21
Odpovědí: 0

moznoto uz niekto spominal, ale v tabulke informacii uvadzate, ze sigma ma clonove cislo 32, co nie je pravdivy udaj, kedze tento objektiv pouzivam, viem s urcitostou povedat, ze ma maximalnu clonu len 22

Odpovědět na příspěvek

Přepínač AF na Sigma

Autor: Honzík Muž

Založeno: 02.06.2010, 10:36
Odpovědí: 0

V článku je psáno, že oba objektivy mají přepínač AF/man ostření. Já tuto Sigmu mám tady na stole, včera koupená a žádný přepínač nevidím :-)

Odpovědět na příspěvek

Sigma alebo CANON

Autor: Marcela Muž

Založeno: 31.01.2012, 10:26
Odpovědí: 0

Mám fotoaparát CANON OES 500 D ktorý, mi v podstate stačí pre moje potreby ako amatérskeho fotografa potrebovala by som ale poradiť nejaký dobrý objektív na fotenie v hale \"psie výstavy\"

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: