Hama Mobile DataSafe II - vypalování fotografií v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Recenze

Hama Mobile DataSafe II - vypalování fotografií v praxi

Hama DataSafe

9. července 2004, 00.00 | Pokud nechcete být na svých cestách omezováni v počtu zaznamenaných fotografií, máte tři možnosti. Buď vést sebou notebook nebo klasickou databanku s vestavěným hard diskem a nebo použít cestovní vypalovačku stříbrných disků. Jak v praxi funguje poslední jmenované řešení?

Společnost Hama je známá výrobou bohaté škály příslušenství pro spotřební elektroniku z oblasti audio, video a foto techniky, nebo mobilních telefonů. Nyní uvedla na trh přenosnou čtečku karet s možností zálohování obsahu karty na CD a neváhala při tom využít potenciál takovéhoto zařízení a přidala mu do vínku i jiné schopnosti, jako například přehrávání MP3 souborů, nebo DVD filmů.

Konstrukce a design
Tělo vyrobené z tmavě šedého plastu zkrášluje na horní straně stříbrný obroušený kov, ve kterém jsou tlačítka a stavový displej. Na levé straně je posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí přístroje. Na zadní straně jsou úchytky a konektor, krytý gumovou záslepkou, pro připojení dodávané baterie. Na pravé straně je přepínač video formátu, na výběr je PAL a NTSC, dále zde jsou konektory pro audio, video, s-video, USB a externí zdroj, který zároveň nabíjí připojenou externí baterii. Na spodní straně je mechanický zámek baterie, který když posunete, tak je možno baterii odejmout, spolu se zámkem CD-RW/DVD mechaniky a tlačítkem pro její vysunutí. Ano, CD-RW/DVD mechaniku lze ze čtečky vysunout a použít jí například v notebooku.

Na přední straně jsou dva otvory pro paměťové karty, infračervený přijímač pro dálkové ovládání a vysunovací mechanika pro CD a DVD disky.

Dálkový ovladač je z klasického černého plastu se zaoblenými hranami. Pokrývá jej spousta funkčních tlačítek nutných pro přehrávání, pohyb v OSD menu, tlačítko pro vypnutí a zapnutí a také speciální tlačítko sloužící ke spuštění zálohy paměťové karty na CD.

 

Technická specifikace
Hama Mobile DataSafe II je velmi různorodé zařízení, které nelze nazvat pouze čtečkou karet, nebo zálohovacím zařízením. Funkcí má toto zařízení mnoho, lze jej použít jako externí čtečku karet (USB), zálohovací zařízení (z pam. karty na CD) fungující bez přítomnosti počítače, přehrávač MP3 (z karet, nebo CD), CD walkman, přehrávač DVD disků a prohlížeč JPEG fotografií (připojením k monitoru, televizi, nebo projektoru), externí CD-RW/DVD mechaniku (USB), nebo interní CD-RW/DVD mechaniku pro notebooky.

 

Mezi podporovanými formáty jsou: DVD-video, VideoCD 1.1, 2.0 a 3.0, Super VideoCD, Audio CD, Kodak Picture-CD, MP3, MPEG1, MPEG2 a JPEG. Mechanika čte CD, CD-ROM (12 a 8 cm), CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW a DVD-RAM. Škála možných použitelných paměťových karet je velmi široká, patří mezi ně CF I a II, IBM Microdrive, SD, MMC, MS (Duo), MS Pro, SM a v balení je také adaptér na xD karty, který se zapojuje do CF slotu.

Při zálohování paměťové karty na CD podporuje multisession (neuzavře disk a je možno na něj dále vypalovat). Pro přenos dat slouží přenosový standard USB 2.0. Výstupní videosignál lze přepínat mezi formáty NTSC a PAL. Napájení dálkového ovladače je zajištěno dvěmi AAA bateriemi. Audio kabel je na straně čtečky typu stereo jack 3,5mm a na druhé jako 2x cinch pro levý a pravý kanál, video kabel je s ním pevně spojený, taktéž typu jack-cinch. Pro přenos obrazu je možné použít také s-video kabel.
Mechanika vložená v námi testovaném balení je značky Teac typ DW-224 E s rychlostí čtení 24x CD, 8x DVD a rychlostí zápisu 24x na CD-R a 10x CD-RW.
Součástí balení je: zařízení Mobile DataSafe II, brašna, dobíjecí baterie, síťový adaptér, dálkový ovladač, 2x AAA baterie do ovladače, A/V RCA kabel, S-video kabel, USB kabel, příručka pro rychlý start, CD s ovladači a manuálem v PDF, CD s vypalovacím programem Nero Burning Rom 5.5, dvě prázdná zapisovatelná CD a adaptér na xD karty. Poslední zmiňovaný adaptér v manuálu jako oficiální součást nefiguruje, ale námi testované balení na sobě mělo nálepku s informací o jeho přibalení. Příručka pro rychlý start je i v českém jazyce, ale plný manuál na CD již bohužel nikoliv.

Ovládání
Na horní straně je pět tlačítek pro základní ovládání přístroje když není připojen k zobrazovacímu zařízení. Prvním tlačítkem se spouští zálohování paměťové karty na CD. Jeho stisknutí funguje pouze při současné přítomnosti CD a paměťové karty, pak jste vyzváni k opětovnému potvrzovacímu stisknutí a následně se již rozběhne zálohování. Pokud je disk plný, automaticky se vysune podavač mechaniky a na displeji se zobrazí výzva k vložení nového disku. Pokud je místa na CD dost na to, aby se tam dala zálohovat celá karta, pak se rozběhne vypalování. Další čtyři tlačítka slouží k ovládání přehrávače, tj. přehrávání/pauza, předchozí, následující a stop.

Pro přehrávání MP3 bez připojení televize, monitoru, nebo projektoru je nutno mít soubory nahrané v kořenovém adresáři, všechny ostatní, které jsou nahrané v podadresářích přehrávač ignoruje. Při připojení TV, nebo jiného zobrazovacího zařízení se po spuštění přístroje objeví obsah média a pomocí dálkového ovladače se můžete pohybovat v adresářích a prohlížet si soubory. Při prohlížení obrázků JPEG je možno si je zvětšovat, nebo zobrazit sadu devíti náhledů.
Vložením DVD disku do zařízení se automaticky spustí přehrávání a zobrazí se menu konkrétního titulu. V OSD menu zařízení lze nastavit typ zobrazovacího zařízení (Normal/PS, Normal/BS a Wide) a jazyk OSD menu.

 

Hodnocení
Všechny uvedené funkce zvládá Mobile DataSafe II bez problémů, pár výhrad směřuje pouze k zálohování paměťových karet. Adresáře v kořenovém adresáři CD označuje dle pořadí zálohovaných karet, tzn 01, 02 atd, přičemž celé CD pojmenuje jako "Mobile DataSafe II". Vypálí přesný obraz adresářové struktury paměťové karty i s jejím obsahem, ale přejmenuje všechny soubory a adresáře na názvy o délce osmi znaků + přípona (pokud byl originál delší než osm znaků, na pozici posledních dvou vloží podtržítko a číslo pro případ shody zkrácených názvů) a malá písmena předělá na velká. Toto omezení však při zálohování fotografií z paměťové karty nepoznáte, protože fotoaparáty používají velká písmena a osmiznakové soubory (+ přípona), omezení pocítíte až když budete vypalovat soubory jiného typu, například MP3 aj. Při zálohování se na CD nepřenesou soubory s atributem "skryté". Jedna výtka také směřuje k dálkovému ovládání, které je potřeba mířit přímo na snímací diodu.
Vypálení 512MB CF karty SanDisk trvalo cca 23 minut, zahřátí bylo minimální, nelíbí se nám však, že ihned po vypálení podavač s CD diskem automaticky vyskočí, vystavujeme se tak zbytečně riziku poškození. Při testování multisession vypálilo zařízení celkem devětkrát 64MB na jedno 700MB CD, každou session za cca 4 minuty. Při vložení zcela zaplněné 1GB CF karty Lexar a stisknutí tlačítka pro zálohování se objevil nápis informující o nedostatečné kapacitě CD.
Při druhém testu s touto kartou zaplněnou pouze adresářem s 266 fotkami z Nikonu D100 zabírajících 511 MB zapisovala mechanika data na CD (48x Verbatim) 29 minut.


Závěr
Mobile DataSafe II je velmi univerzální zařízení, které si najde své specifické zákazníky. Kombinuje bezpečné a levné zálohování fotografií přímo v terénu, přehrávání MP3 souborů a DVD filmů a další doplňkové funkce. Jedinou drobnou vadou je pomalejší zápis, kdy záloha 512MB trvá přes dvacet minut. Výdrž dodávané baterie stačí na vypálení jednoho CD a přehrání jednoho DVD filmu, což pro práci v terénu zřejmě stačit bude.

Celkově lze toto zařízení doporučit všem fotografům, kteří produkují velké množství fotografií v terénu či na cestách a potřebují je bezpečně odkládat. Zápis na CD-R/RW média je i levnou variantou, jak fotografie okamžitě zpřístupnit komukoli s CD mechanikou. Na druhou stranu je potřeba počítat s časem nutným pro uložení fotografií a s velikostním limitem CD médií. Doporučená koncová cena pro ČR je 7.990Kč plus DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: