Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Recenze

Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical

lumix_g7_14_100px

12. května 2011, 00.00 | Kompaktní, lehký, snadno přenosný, ale hlavně výrazně širokoúhlý výměnný zoomobjektiv standardu Micro 4/3 se světelností F4,0 u všech ohniskových vzdáleností. V základní poloze odpovídá šíří obrazového úhlu objektivu typu rybí oko. A zajímavě širokoúhlý zůstává i po přepočtu na 35mm formát: odpovídá rozsahu 14–28 mm.

Je vhodný, kdykoli potřebujeme nebo chceme využít jeho široký zobrazovací úhel, díky kterému umožňuje účinně budovat prostor a pořizovat snímky se zvláštním perspektivním dojmem. Usnadňuje také fotografování v omezeném prostoru, kdy nemáme možnost ideálního odstupu od fotografované scény, anebo skupinky osob. Zajímavé výsledky nabízí také při natáčení videa.Přípojný mikro 4/3 bajonetový systém má 11 elektronických kontaktů, které slouží pro systém automatického zaostřování a pro podporu dalších fotografických funkcí a filmování ve vysokém rozlišení. V kombinaci s fotoaparáty Lumix DMC-GH1 a GH2 systému Lumix G Micro umožňuje využít přesný systém automatického ostření na principu detekce kontrastu scény, který zahrnuje i funkci pro rozpoznávání tváří v záběru.Optickou konstrukci tvoří 16 členů uspořádaných do 12 skupin. Dva prvky jsou asférické, aby mimo jiné eliminovaly špatný tok vnějších paprsků a směřovaly paprsky do ohniska, a čtyři z ED skla – s mimořádně nízkým rozptylem světla. Optika je optimalizovaná pro dosažení ostrého obrazu, dobrého rozlišení a prokreslení detailů v celé ploše obrazu i kvalitního barevného podání. Nechybí vícenásobné antireflexní vrstvy a integrovaná, optimálně tvarovaná sluneční clona, potřebná při snímání v bočním světle až protisvětle. Clona má sedm lamel, které tvoří kruhový otvor, díky kterému jsou oblasti mimo hloubku ostrosti příjemně rozostřené a ostrý hlavní skladebný prvek působivě zdůrazněn.Základní údaje v kostce:

 • Objímka objektivu: mikro 4/3 kovový bajonet, 11 pinů
 • Optická konstrukce: 16 prvků ve 12 skupinách, 2 asférické členy, 4 ED členy
 • Rozsah diagonálních úhlů pohledu: 114–75 ˚
 • Clona: 7 lamel, optimalizovaný kruhový otvor
 • Rozsah clonových čísel: 4–22
 • Nejmenší zaostřovací vzdálenost: 0,25 m u všech ohniskových vzdáleností
 • Maximální zvětšení obrazu: cca 0,08× ((ekvivalent 35mm formátu: 0,15×)
 • Systém optické stabilizace obrazu: ne
 • Rozměry (maximální průměr × délka): 70 × cca 83 mm
 • Hmotnost: 300 g
 • Sluneční clona: integrovaná, tvarovaná
 • Doporučená prodejní cena: 32 995 Kč
 • Výběr ze zkušebních snímků  Je na místě vyzdvihnout, že výrobce nevsadil jen na malé rozměry a nízkou hmotnost objektivu, které jsou koneckonců u kompaktního mikrosystému samozřejmostí, ale také na maximální obrazovou kvalitu. Rozlišovací schopnost objektivu, ostrost zobrazení a prokreslení jemných detailů hodnotím jako výborné. Třepení zejména u šikmých linií je velmi mírné, stejně tak barevná aberace. Dobře optimalizované je také spojení objektivu a těla, jehož systém ani viditelně nezvyšuje kontrast. Pro test jsem použil Lumix GH2.  Soudečkové zkreslení obrazu u mezních ohniskových vzdáleností zcela odpovídá předpokladům pro tento typ objektivu. V okrajových pasážích je vidět mírný projev barevné odchylky.  Budapešť 1. Ohnisková vzdálenost 7 mm (ekv. 35mm formátu: 14 mm), čas expozice 1/8 s, clonové číslo 4 a citlivost ISO 800.  Budapešť 2. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 2,5 s, clona 11 a citlivost ISO 800.  Budapešť 3. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 2,5 s, clona 5,6 a citlivost ISO 160.  Budapešť 4. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 3,2 s, clona 11 a citlivost ISO 800.  Budapešť 5. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 5 s, clona 11 a citlivost ISO 400.  Budapešť 6. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost ISO 400.  Budapešť 7. Loď ohnisko 10 mm/20 mm, most 14 mm/28 mm. V obou případech rychlost závěrky 1/500 s, clonové číslo 8 a citlivost ISO 400.  Budapešť 8. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/320 s, clona 8 a citlivost ISO 400.  Budapešť 9. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/400 s, clona 8 a citlivost ISO 400.  Holiday World 1. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/8 s, clona 4 a citlivost ISO 1 600.  Holiday World 2. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 1/100 s, clona 4 a citlivost ISO 800.

  Stručné zhodnocení

  Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical rozhodně není základní spotřebitelský zoom. Přitom ale nabízí poměrně široké využití. Umožňuje pořizovat široké krajinářské záběry, fotografovat skupiny osob, ale také různé výjevy, momentní záběry a díky své kompaktnosti je výborný i na cesty. Vhodný je i pro každodenní používání, přirozeně, jak si uživatel přeje a jaké má tvůrčí záměry.

  Je funkčně bezvadný, kvalitně dílensky zpracovaný. Kladem je i dobrá komunikace s tělem fotoaparátu a odolný kovový bajonet. Pravda, kvalitní jsou i bajonety z umělé hmoty u řady současných objektivů. Díky moderním technologiím jsou pevné, tvrdé, odolné proti mechanickému poškození. Ale kovový bajonet je prostě kovový. A faktem je, že zejména u velmi často používaných profesionálních objektivů je bezpochyby na místě. A tak není divu, že kovový bajonet je obecně brán jako znak kvality.

  Rozlišovací schopnost objektivu, ostrost obrazu a prokreslení jemných detailů jsou velmi dobré. Barevná aberace, patrná hlavně na okrajích snímků a v oblastech s velkým kontrastem, je mírná. Neměl jsem problémy ani s tmavnutím obrazu směrem do rohů u snímků se základním clonovým číslem. Celkově hodnotím objektiv jako kvalitní. A je určitě dobře, že výrobce zařadil do své nabídky i objektiv tohoto typu – a že postupně rozšiřuje výběr výměnných objektivů pro svůj kompaktní mikrosystém. Je jedním z faktorů, které ovlivňují perspektivu jeho rozšíření.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Recenze  » Recenze - příslušenství  

   » Recenze  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: