Olympus E-300 - extravagantní 8 MPix DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus E-300 - extravagantní 8 MPix DSLR v praxi

16. června 2005, 00.00 | Olympus E-300 představuje levnější alternativu při výběru DSLR od Olympusu. Nabízí rozlišení 8 MPix, protiprachový filtr a standard 4/3. K testování jsme si vybrali v set těla s dvěma objektivy 14-45 mm a 40-150 mm, neboli Double Zoom Kit.

{Popis a konstrukce}

Na veletrhu Photokina 2004 byl poprvé představen mladší sourozenec modelu E-1 od společnosti Olympus, který je zároveň také druhou digitální DSLR zrcadlovkou s výměnnými objektivy nového standardu 4/3. Model E-300 má na rozdíl od svého staršího kolegy rozlišení 8MPix (E-1 má 6 MPix), ale má představovat levnější alternativu při výběru DSLR od Olympusu. K testování jsme si vybrali v současné době cenově zvýhodněný set těla s dvěma objektivy 14-45 mm a 40-150 mm.

Konstrukce a design
Konstrukčně je E-300 menší než E-1, ale uchovává si podobný design. Přesto však nemá tak blízko ke svým dávným předchůdcům (E-20) jako E-1. To je způsobeno také unikátním řešením optického hledáčku (TTL Optical Porro Finder). Zrcadlo před snímačem neodráží světlo vzhůru, ale do strany. Tímto řešením byla zmenšena výška fotoaparátu, ale na druhou stranu je tělo o něco málo širší (dokonce o pár mm širší než Olympus E-1 nebo Nikon D70). Výška a hloubka jsou pak znatelně menší. Řečeno v číslech jsou rozměry 146,5 mm x 85 mm x 64 mm (š x v x h) a hmotnost cca 580 g (dle výrobce). My naměřili hmotnost bez baterie a objektivu cca 546 g, s baterií 622 g a s objektivem (Olympus 14-45 mm/F3,5-5,6) a baterií cca 920 g. Tělo je vyrobeno z kombinace plastu a hliníku, přičemž přední část gripu je pogumována, stejně jako malá ploška na zadní straně v oblasti pro palec pravé ruky. Kovová je horní část nad objektivem. Na rozdíl od E-1 také nemá voděodolnou úpravu. Naopak společným parametrem je filtr před snímačem, který pomocí ultrazvukových vln zbavuje obraz skvrn od nečistot, například prachu apod.

Na přední straně je pouze kovový bajonet objektivu s výrazným červeným označením pro správné nasazení objektivu. Bohužel zde není tlačítko pro náhled hloubky ostrosti (pro náhled lze nastavit tlačítko OK na zadní straně). Levý bok nabízí krytkami chráněné konektory pro USB, A/V a externí napájení. Na pravém boku jsou plastová dvířka, nechráněná žádnou pojistkou, pod kterými se ukrývá slot paměťové karty. Kovový závit stativu v ose objektivu a prostor pro akumulátor jsou na spodní straně.

Horní strana, z části kovová a z části plastová, nabízí prostor pro sáňky externího blesku a vestavěný vyskakovací blesk. Ani jedno však není v ose objektivu. Odchylka je však malá a na větší vzdálenosti by se neměla projevovat. V pravé části horní strany je nad gripem poměrně příjemně umístěna spoušť a drobný kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je multifunkční volič. Ten je na fotoaparátu jediný. Také zde nenajdeme stavový displej.

Zadní strana je od E-1 značně odlišná. Nalevo od displeje zde nalezneme pět tlačítek, jak jsme zvyklí od konkurence, které ovládají několik základních parametrů fotografování. Nad displejem je poměrně malý optický TTL hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje jsou dvě tlačítka pro aktivaci menu a prohlížení snímků a seskupení čtyř tlačítek simulujících křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem umístěným mimo jeho střed. Tato tlačítka slouží jak pro navigaci v menu tak i pro rychlé nastavení parametrů. V pravém horním rohu pak jsou dvě tlačítka pro blokaci expozice a rychlou volbu zaostřovacího bodu.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
FFT CCD snímač má efektivní rozlišení 8MPix a rozměry 17,3 x 13 mm (úhlopříčka je 22,5 mm). Označení 4/3 nijak nesouvisí s reálnými rozměry snímače. Pro ilustraci přikládáme srovnání velikosti snímače standardu 4/3, APS a kinofilmového 35 mm políčka. Fotografovat můžeme snímky s rozlišením 3 264 x 2 448, 3 200 x 2 400, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 1 024 x 768 bodů ve formátu RAW, TIFF a JPEG s citlivostí ISO 100, 200 a 400 rozšiřitelnou až na 800 a 1600. Ukládat můžeme také zároveň RAW s JPEG. Před snímačem je umístěn filtr schopný pomocí ultrazvukového vlnění odstranit prach. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Ukládat můžeme snímky v barevném prostoru sRGB nebo Adobe RGB s možností nastavení saturace barev, ostrosti, kontrastu, gradace a barevného filtru (černobílý, sepia).

Bajonet podporuje všechny objektivy standardu 4/3. Pro získání ekvivalentu obrazového úhlu kinofilmu musíme ohniskovou vzdálenost objektivu násobit dvakrát. Objektiv 14-45 mm/F3,5-5,6 má tedy rozsah ekvivalentní kinofilmu 28-90 mm. Automatické zaostřování funguje na principu pasivního TTL měření kontrastu na třech bodech (automatický, nebo manuální výběr bodu), stejně jako E-1. Zaostřování lze nastavit na jednorázové, kontinuální a manuální. Pro přisvícení lze použít vestavěný nebo externí blesk.

 

Měření expozice probíhá pomocí digitálního ESP, s důrazem na střed nebo bodově (2% plochy). Zvolit můžeme jak automatické tak i poloautomatické a manuální expoziční režimy. Vzhledem k "lidovému" zaměření je zde i několik scénických režimů. K dispozici je kompenzace expozice v intervalu +-5EV po 1, 1/2 nebo 1/3 EV krocích. Využít také můžeme expozičního bracketingu pro 3 snímky s krokem o +-1, 1/2 nebo 1/3 EV. Čas závěrky se může pohybovat od 1/4 000 s do 30 s v závislosti na zvoleném režimu. Automatický režim nastaví max 1s. Synchronizace blesku pomocí X-sync je max 1/180 s. V případě použití systémových blesků Olympus až 1/4 000 s. U uložených snímků lze zobrazit histogram, přeexponované oblasti a informace o nastavených parametrech.

Sériové snímání pořídí rychlostí cca 2,5 snímků za sekundu max 4 snímky ve formátu RAW (TIFF) nebo více snímků ve formátu JPEG. Konkrétní počet je závislý na zvoleném rozlišení a stupni komprese. Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatice nebo vybrat jednu z přednastavených hodnot. K dispozici je také manuální měření, tři pozice pro nastavení teploty ve stupních Kelvina (2000-6000K po 100K kroku, 6000-8000K po 200K kroku a 8000-10000 po 500K kroku) a jemné ladění předvoleb o +-7 stupňů.

Směrné číslo vestavěného blesku je 13. Pracuje v režimech auto, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem, synchro s dlouhým časem na poslední lamelu a vynuceného záblesku. Data se ukládají na paměťovou kartu CF typu I i II. LCD displej technologie "Hyper crystal" má úhlopříčku 1,8" a 134 000 bodů s možností nastavení jasu o +-7. Pro přenos snímků je zde USB 1.1 a video výstup s formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor BLM-1.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Fotoaparát se zapíná posunutím přepínače umístěného pod kruhovým voličem expozičních režimů na horní straně. Ihned po zapnutí se aktivuje filtr před snímačem, který se pomocí ultrazvukového vlnění očistí od prachových částic, o čemž informuje modrá LED dioda (SSWF) na horní straně. Chod spouště je čitelný a dobře se používá, stejně jako většina tlačítek. Výhrady mohou směřovat k tlačítkům po levé straně displeje na zadní straně, které by mohly být větší. Prostor by pro to zde byl.

Ve srovnání s E-1 bylo mnoho ovládacích tlačítek zrušeno. Všechna nyní nalezneme na zadní straně fotoaparátu, přičemž funkce některých byla přesunuta na tlačítka křížového ovladače (skupina čtyř tlačítek). Tlačítky křížového ovladače nastavíme kompenzaci expozice resp. clonu a čas (nahoru), oblast měření expozice (vlevo), citlivost (dolů) a režim zaostřování (vpravo). Tlačítko OK lze v menu aktivovat pro nastavení sériového snímání, manuálního měření vyvážení bílé, barevného filtru, gradace, saturace, kontrastu, ostrosti, WB bracketingu, přepínání AF a MF a pro náhled hloubky ostrosti. Pomocí řady pěti tlačítek po levé straně displeje můžeme nastavit režim blesku, vyvážení bílé barvy, rozlišení snímků, mazání snímků a zobrazit na displeji souhrnné informace o nastavení. Fotoaparát postrádá stavový displej a tak je možno jeho simulaci vyvolat na zadním displeji.

Přímo v menu pak můžeme nastavit kompenzaci expozice, rozlišení, režim blesku, zaostřování, vyvážení bílé, citlivost, oblast měření expozice, zaostřovací body, formátování karty, sériové snímání, kompenzaci záblesku, manuální měření vyvážení bílé, barevný filtr, gradaci, saturaci, kontrast, ostrost, WB bracketing, kompresi a rozlišení snímků, redukci šumu, kroky EV, ISO boost, korekci vyvážení bílé, pomocné světlo AF (pomocí blesku), datum, pojmenování souborů, zvuky, jas displeje, automatické vypínání, jazyk, výstupní video formát, pixel mapping, resetování objektivu po vypnutí (zaostřovací část objektivu se co nejvíce zasune), barevný prostor, směr otáčení zaostřovacího prstence objektivu a zobrazení verze firmwaru.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je jednoznačně nejnepříjemnějším nedostatkem tohoto fotoaparátu. Citlivosti ISO 100, 200 a 400 jsou použitelné bez problémů a snímky jsou velmi kvalitní, ale problém nastává při aktivaci ISO boost, což je rozšíření na ISO 800 a 1600. Tyto citlivosti přinášejí znatelný šum, který u DSLR zrcadlovek není běžný. Ve srovnání s Canonem 350D a Nikonem D70 je E-300 o stupeň horší. Při fotografování dobře osvětlených scén (denní snímky, ateliér, krajina) se tyto vlastnosti neprojeví, ale fotografové používající vysoké citlivosti je pocítí až nepříjemně. Ne každý však využívá tak vysoké citlivosti.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

Automatické vyvážení bílé podává dobré výsledky a barvy jsou spíše teplejší. K dispozici je jak manuální měření vyvážení bílé, tak i nastavení číselné hodnoty ve stupních Kelvina a korekce přednastavených hodnot o +-7 kroků.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Oba objektivy setu Double Zoom Kit 14-45mm/F3,5-5,6 a 40-150mm/F3,5-4,5 mají velmi dobrou ostrost, konstantní po celé ploše snímku. Neostrost v rozích je prakticky zanedbatelná. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je u širokoúhlého objektivu znatelné, ale nevybočuje z průměru. S rostoucím ohniskem mizí. Širokoúhlý objektiv mírně trpí viditelnou aberací. Teleobjektiv aberací prakticky netrpí a nemá ani nijak citelné zkreslení obrazu a dokonce má na konci rozsahu lepší světelnost. Vinětace u obou je minimální. Snímky mají dobré barevné podání a jsou příjemně kontrastní (na neutrálním nastavení kontrastu).

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 50 mm objektivu 14-45mm/F3,5-5,6, vpravo 142 mm objektivu 40-150mm/F3,5-4,5)

 
Porovnání optického zkreslení a přiblížení objektivu Olympus Digital 14-45mm/F3,5-5,6 (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 90 mm)

 
 

Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)

 
 

Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi posunutím přepínače do polohy On a pořízením prvního snímku uplyne cca 2s (s aktivovaným čištěním filtru a resetováním objektivu). Pokud vypneme resetování objektivu a fotografovaný objekt bude v podobné vzdálenosti jako je nastavená vzdálenost zaostření tak se dostaneme na cca 1,6s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,3s (s objektivem Olympus 14-45mm/F3,5-5,6).
Na rozdíl od ostatních zrcadlovek nemá E-300 až takovou tendenci snímky podexponovávat, díky čemuž se s ní bude lépe pracovat amatérům Ty také nerozhází nijak složité ovládání, které je seskupeno na zadní stranu a do menu. Zkušenějším uživatelům, zvyklým na pokročilejší zrcadlovky bude však toto ovládání pro zlost, protože není tak rychlé. Ani nastavení režimu zaostřování není řešeno přepínačem u bajonetu objektivu, jak jsme u zrcadlovek zvyklí, ale tlačítkem na křížovém ovladači, přičemž je nutné ještě použít multifunkční kolečko pro jeho nastavení. Přítomnost jediného kolečka pak znemožňuje obouruční ovládání v případě nastavování parametrů tlačítky křížového ovladače. Palcem je nutno nejdříve stisknout příslušné tlačítko a poté jej přesunout ke kolečku. Na druhou stranu se však zřejmě nepředpokládá, že uživatel bude fotografovat náročné reportážní snímky a proto nebude ani klást tolik nároky na rychlost ovládání.
Vestavěný blesk ani patice pro externí blesk nejsou v ose objektivu, což není příliš běžná věc. Při fotografování na velmi krátké vzdálenosti tak můžeme narazit na nestandardní rozložení stínů. Jev je to však zanedbatelný a pozorovatelný pouze u specifických scén fotografovaných na velmi krátkou vzdálenost. Interní blesk vyskakuje zdánlivě vysoko, ovšem díky jeho nižšímu posazení (není posazen na hranolu hledáčku jako u ostatních zrcadlovek) je jeho celková výška spíše průměrná.
Výhody a nevýhody standardu 4/3 jsou diskutabilní. Jednou z vlastností je však menší snímač než u konkurence používaný formát APS, díky čemuž je i menší konstrukce zrcadla. To má blahodárný vliv na vibrace ("škubnutí") fotoaparátu způsobené jeho pohybem před expozicí.
U testovaných objektivů Olympus Zuiko Digital 14-45mm/F3,5-5,6 a 40-50mm/F3,5-4,5 se jevilo automatické zaostřování jako poměrně spolehlivé, ale nepříliš rychlé. Na noční testovací scéně měl fotoaparát problém zaostřit. Bohužel na nich není žádné značení zaostřené vzdálenosti. Velkou výhodou však je, že tyto dva objektivy nabízené v setu mají stejný průměr závitu pro filtr. Není proto nutné kupovat pro každý objektiv jiné filtry a stačí pořídit pouze jeden polarizační filtr apod.

Závěr
Olympus E-300 je zajímavá digitální DSLR zrcadlovka, která se pyšní několika nezvyklými vlastnostmi. Svým rozlišením převyšuje svou dražší alternativu E-1, má unikátní řešení hledáčku, díky čemuž má menší výšku těla, které je však o něco širší. Vynechat nelze ani užitečný filtr pro odstraněný nečistot ze snímače. Konstrukcí a stylem ovládání budí spíše dojem přerostlého kompaktu s výměnnými objektivy. Díky velkému rozlišení a malému snímači poměrně citelně trpí digitálním šumem na vysokých citlivostech. Šum je mnohem menší než u kompaktů, ale o stupeň horší než u konkurenčních DSLR zrcadlovek. Na nízkých citlivostech jsou však snímky velmi dobré. Výhodou systému 4/3 jsou však poměrně malé a světelné objektivy.
Nad E-300 nelze vyřknout zcela jednoznačný závěr, zcela určitě není příliš vhodná pro uživatele, kteří plánují využívat celý rozsah citlivosti například pro reportážní snímky. Pro ty ostatní se jeví jako velmi zajímavá alternativa pro vstup do světa DSLR. Podpora standardu 4/3 se pomalu zvětšuje, Sigma již vyrábí pro tento standard objektivy a koncem roku nebo začátkem příštího se dočkáme i DSLR zrcadlovky 4/3 od společnosti Panasonic. Olympus E-300 Double Zoom Kit má doporučenou maloobchodní cenu 31 990,- Kč včetně DPH, ale na trhu lze pořídit v akci i výrazně levněji. Jako doplněk můžeme přikoupit i externí blesk, bateriový vertikální grip apod.

::Technické parametry Olympus E-300
::Technické parametry Olympus E-300 vs Olympus E-1

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Sum v RAW

Autor: Marko Zekic Muž

Založeno: 16.06.2005, 08:53
Odpovědí: 1

Docela by mne zajimalo, zda se u tohoto modelu podarilo potlacit neprijemnou vlastnost E1, kdy fotky ukladane do RAW mely vetsi miru zasumneni nez ta sama fotografie se stejnymi parametry, ale focena do JPEG. Jakoby pri proceseni obrazu byly nasazovany algoritmy specialne pro potlaceni sumu, ktere se v RAW nemely sanci projevit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sum v RAW

Autor: Radek Muž

Založeno: 16.06.2005, 13:38

Sice Olympus E1 neznam, ale proc potlacovat "neprijemnou vlastnost E1", ze se do RAW ulozi data ze snimace tak jak na snimaci jsou? Vzdyt to je prave obrovska vyhoda RAW formatu, ze do RAW dat fotak vubec svymi doostrovacimi a dalsimi vylepsovacimi algoritmy nesaha...

Odpovědět na příspěvek

Tak ani pan Filipi neumi cesky...

Autor: Bedrich Muž

Založeno: 16.06.2005, 09:12
Odpovědí: 1

Pane Filipi, rika se tomu shoda podmetu s prisudkem. Asi vam to zni ponekud nesrozumitelne, ale navstivte jakoukoli zakladni skolu a zaci 1. stupne Vam jiste ochotne poradi.

Odpovědět na příspěvek

Aaaah, pan chytry ...

Autor: Robert Muž

Založeno: 16.06.2005, 12:59

... ktoremu usla tema diskusie

Odpovědět na příspěvek

váš názor?

Autor: cenek kase Muž

Založeno: 16.06.2005, 09:21
Odpovědí: 13

dobrý den
zajímal by mne názor čtenářů - vstoupit do světa DSLR Nikonem D70 resp D50, Olympusem E 300, nebo Canonem 350? Každý má své a vzhledem k nezatíženosti vlastnictví objektivů je to ještě těžší volba. V ruce jsem měl všechny, u Canonu jsem měl velký dojem plasťáku, ale fotky co vídám jsou OK. U Olympusu se bojím šumu, ale na vysoké citlivosti moc nefotím a Nikon je solidní kus, ale 70 je už přece jen starší a 50 jsem ještě v ruce neměl. Primárně fotím v atelieru, příležitostně vše. Nechci vyvolat diskuzi Nikon je lepší než Canon, spíše by mne zajímali praktické postřehy z praxe. díky za každý názor.

Odpovědět na příspěvek

Moj nazor.

Autor: Milan Husnaj Muž

Založeno: 16.06.2005, 11:33

Po precitani tejto rezenzie mam dojem ze e300 nie je konkurenciu pre d70 ci 350d. Kvalita fotografii pri vyzsich ISO podla mna nezodpoveda cene a preto by som ja osobne nad e 300 velmi nerozmyslal. Ked som kupoval pred casom kinofilmovu zrkadlovku rozhodoval som sa medzi Canonom 30 a tusim Nikon f 70. Nakoniec som sa rozhodol pre Canon kvoli ISkovym objektivom. Pokial viem obrazova kvalita je u oboch konkurentov velmi vyrovnana a skor by som sa rozhodol podla prislusenstva hlavne podla objektivov. Neviem ako je na tom Nikon s cenami ale Canon rozhodne lacny nie je. BTW zaujimalo by ma ci ma Nikom obj. so stabilizatorom. Ak by sa niekomu chcelo napisat par viet o znaceni obj. od Nikonu velmi by som to uvital. Inak myslim si ze velmi vydarenym aj ked trochu drahsim DSLR je Dynax 7d. V rezecnzii kde boli porovnavane fotky s Canonom 20D sa mi zdala Minolta lepsia (aj ked som tzv canonista ;o)).
Tolko teorie 8) a prajem stastnu ruku pri volbe tej pravej DSLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moj nazor.

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 16.06.2005, 11:52

Nikon dela nekolik stabilizovanych objektivu, ktere se oznacuji zkratkou VR

Odpovědět na příspěvek

RE: Moj nazor.

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.06.2005, 15:53

Ja bych volil i podle moznosti upgrade... bohuzel jiz dlouho se ceka na nasledovnika D100, takze zde jasne vede Canon... Nikon, zda se, trochu zaspal a potvrdil to uvedenim faceliftu D70 (aka D50 a D70s).... Skodaaaaa

Odpovědět na příspěvek

RE: váš názor?

Autor: Jan Pecinovsky Muž

Založeno: 16.06.2005, 14:19

Jsem majitelem D70 a fotil jsem i s Canonem 350. Řekl bych že fotoaparáty jsou srovnatelné. Jelikož nemáte objektivy ani od jedné značky, doporučuji vám podívat se na objektivy od obou výrobců a porovnat je. Dle mého pozorování platí, že Canon má větší nabídku objektivů a jsou i o něco levnější. Rovněž další příslušenství jako jsou blesky atd. má Canon levnější nežli Nikon.

Odpovědět na příspěvek

RE: váš názor?

Autor: Aiko Muž

Založeno: 16.06.2005, 15:46

Pred mesiacom som sa rozhodoval aku DSLR kupit. Do uzsieho vyberu sa dostala D70 a EOS350D. Po vyskusani obidvoch som sa rozhodol pre D70 (+18-70). Moje kriteria boli: rychlost fotenia (ostrenie + burst), masivnejsia konstrukcia, ovladanie, dostupne objektivy. Pri EOSe mi vadila konstrukcia z lacneho plastu a "kvalita" setoveho objektivu. Myslim ze po tom co uz zazila za mesiac D70-ka, by bol EOS uz pravdepodobne prasknuty. Rozdiel medzi 6 a 8 mpx pri objektivoch do 50.000 asi nezbada nikto (ak ano ozvite sa :-o ) Uvazoval som aj nad D70s (za vela penazi, male vylepsenia), Pentax *istDS (ovladanie, sum), EOS20D (cena) a E300 (sum, dostupnost objektivov). Co sa tyka zazitkov z praxe. D70 je rychla, aspon mne to staci. Burst rezim je realne pouzitelny (3FPS). Mal som predtym cvakatko (Olympus C740), a nemozem si zvyknut ze vacsinu veci nastavim za 1-2 sekundy (na cvakatku bolo treba ist do menu). Objektiv je primerany cene, zatial som spokojny. USM ostrenie je vyborne. S novym firmware to ostri este rychlejsie. D70 je starsia to je pravda, ale uplne mi postacuje. Inak raw format (NEF), je komprimovany a stratovy (je aj bezstratovy, tusim na D50), ale zatial som nezbadal, ani pri zvacseni obrazku, nejake artefakty. Malo by sa to prejavovat pri jasnejsich plochach. Keby ste o niecom vedeli dajte vediet :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: váš názor?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.06.2005, 15:55

Kvalita objektivu se projevi u fotaku nad 12mpx, pod tim to nema vubec vyznam... laciny plast je pouze subjektivni pocit, ve skutecnosti jde o stejny material se shodnymi vlastnostmi pouze s jinou povrchovou upravou.... Asi jako rozdil mezi PET lahvemi jednotlivych mineralnich vod :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: váš názor?

Autor: Aiko Muž

Založeno: 16.06.2005, 16:46

uff, tomu s tymi 12 mpx nerozumiem. Naco by potom existovali drahe (a dobre) objektivy. A cim by sa lisili od tych lacnych ? Kolega ma EOS300D. Je velky rozdiel medzi setovym objektivom a "normalnym" objektivom. Na setovom je to rozmazane. Asi ako ked to cvaknes Olympusom C740 co ma 3.3 MPx a potom to vo fotosope zvacsis na 3000x2000. (zamerne som to prehnal)
Je mi jasne ze EOS350D aj D70 su z kombinacie lahkej zliatiny, plastu a gumy. Ale D70 pri pevnom uchopeni nepraska, nesmyka sa v rukach, a mimochodom 350-ka sa velmi zle drzi (na to som v poslednom prispevku zabudol). Celkovo posobi D70 pevnejsie a robustnejsie. Kludne moze byt cela z plastu, hlavne ze je pevna. Setove objektivy radsej porovnavat nebudem, nema to zmysel. :-)

Odpovědět na příspěvek

NEF u D50/70

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 20.06.2005, 09:25

Dobrý den, dovolím si upozornit na zjevný nesmysl - formát .NEF u Nikonu (stejně jako .CRW u Canonu) je tzv. RAW formátem, který je VŽDY bezztrátový - jedná se o "surová" data, která ze snímače jdou bez zpracování přímo na paměťovou kartu. Rozdíl mezi Nikonem D70 a D50 je v BEZZTRÁTOVÉ komprimaci těchto surových dat - u D70 jsou data komprimována, u D50 nikoli.

Odpovědět na příspěvek

RE: NEF u D50/70

Autor: mk Muž

Založeno: 20.06.2005, 15:49

A stejně nemáš pravdu. RAW (NEF) u Nikonu D70 je komprimován ztrátově a projevuje se to hlavně v oblasti světel.

Odpovědět na příspěvek

RE: váš názor?

Autor: Karel Plachý Muž

Založeno: 20.06.2005, 01:06

Koukám, že všude je dost Canonistů i Nikonistů, tak přidám názor majitele Olympus E-1.
Olympus E-300 nedosahuje na profi ligu, ale je to zrcadlovka za málo peněz a objektivy na ní jsou 100% kompatibilní se systémem 4/3. To znamená, že všechny tyto objektivy budou fungovat na všem, co bude 4/3. To není úplně běžné ani u Canonu ani u Nikonu; když si prohlédnete diskuse, vždy narazíte na nějaké výjimky jako že zrovna tento objektiv Canon nefunguje zrovna s tímto tělem atp. To z E-300 se bude snadno přecházet na další foťák 4/3.
Osobně jsem s E-1 velmi spokojen a tak si myslím, že bych mohl E-300 jako foťák pro vstup do světa DSLR klidně doporučit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: váš názor?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.06.2005, 14:21

Veskere objektivy EF a EF-S a TS od Canonu behaji na vsech kamerach EOS od sedmdesatych let... Starsi Sigmy je nutne pro DSLR precipovat, ale to je otazka par minut. Problemy nastavaji pouze u neoriginalnich objektivu a jeste hooodne starych (pres 10 let).

Problem E300 je, ze to je vstup do DSLR Olympusu, kde je to zaroven i strop celeho DSLR segmentu Olympusu... Alepson dokud neuvedou nastupce E1.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: váš názor?

Autor: mk Muž

Založeno: 22.06.2005, 09:59

Zkus si nasadit EF-S na kameru ze sedmdesátých let. A vůbec nemusíš chodit tak daleko, stačí třeba na EOS 300V. A myslím, že se budeš divit s tou kopatibilitou. Ale mně si pak nestěžuj :D

Odpovědět na příspěvek

RE: váš názor?

Autor: Destroyer7 Muž

Založeno: 22.06.2005, 10:58

Buďme objektivní a tedy přiznejme, že Oly E-300 se základním objektivem se dá koupit za tolik jako EOS 350D (www.fischer-bernard.com 24 990,- s DPH). Ať se nám to komu líbí nebo ne, srovnání obou jmenovaných modelů vychází jednoznačně ve prospěch Canonu.

Odpovědět na příspěvek

Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: kaaia Muž

Založeno: 16.06.2005, 12:56
Odpovědí: 10

Zajimalo by me, jake jsou vyhody neobvykleho reseni tela tohoto fotoaparatu. Na Digiforu byla zminena pouze moznost pouzit soucasne interni a externi blesk. Dale uz vidim rozdil pouze ve tvaru tela (nizsi, sirsi), coz vsak nevim, zda lze povazovat za vyhodu. Diky za nazory.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.06.2005, 15:51

Vzhledem k algoritmu souctu zablesku je moznost pouziti interniho a mnohem vykonnejsiho externiho blesku uplne zbytecna...
Jinak vyhody nejsou vubec zadne... mozna par nevyhod, ale jinak je to proste pentamirror s rozhazenymi zrcadly... nic vic... A 4/3 je velka nevyhoda...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: Kaaia Muž

Založeno: 17.06.2005, 14:10

Diky za nazor. Myslel jsem si to. :) Co je spatneho na 4/3? Zavest standard mi prijde jako dobry napad. Zda je to standard dobry, nebo spatny (dobre, ci spatne navrzeny) vsak neumim posoudit a rad se necham poucit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: ULRIC Muž

Založeno: 17.06.2005, 22:15

no, mne na 4/3 najviac vadí veľký odpad pri výrezoch. síce neviem, ako by to bolo pri 8 mp, ale pri 4 mp skoro nie je možné výrezy robiť

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: mk Muž

Založeno: 20.06.2005, 15:44

1. Nechápu, co má 4/3 systém společného s tím, jestli udělám z fotky výřez nebo ne.
2. Pokud tím kostrbatým souvětím byl myšlen crop faktor 2x, tak budiž, je to asi nevýhoda
3. Pokud 2, tak nechápu, co s tím mají společného megapixely
4. Oly žádný foťák 4/3 systému se čtyřmi megapixely nemá

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 21.06.2005, 14:16

Mluvit zde o crop faktoru neni uplne nejstastnejsi, protoze u 4/3 se nic neorezava a asi jen tezko bude. Muzeme se bavit o tom, ze u 4/3 je nutne nasobit ohnisko objektivu 2x abychom ziskali stejny obrazovy uhel jako u kinofilmu. Je to mozna slovickareni, ale vznikaji pak mystifikace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: mk Muž

Založeno: 22.06.2005, 10:00

Já se o crop faktoru nehádám, jen jsem se snažil pochopit a vysvěltlit příspěvek nademnou

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.06.2005, 14:17

4/3 - prilis mala plocha cipu na podani kvalitnejsich snimku v soucasne dobe limitovana rozlisenim 8mpx, kdy ale cip jiz produkuje podstatne vice sumu, nez 6mpx APS-C/N. Za par let az bude cip o velikosti 1/1,8" s 12mpx produkovat kvalitni fotky, pak tu bude prostor pro 4/3, v soucasnosti ne. Velka nevyhoda je take ze neni kam rust... kdyz si koupite E300 mate jistotu, ze do dvou let si nekoupite lepsi fotak pro vase vybaveni nehlede na to, ze pro profesionalni pouziti je 4/3 zcela nevhodny... Jeslti jste zkusil EOS 1Ds mII pak vite o cem mluvim....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: malinm Muž

Založeno: 05.01.2006, 14:31

... jdete se bodnout vsichni profici ... TOHLE NENI FOTAK PRO VAS ... tak sem nelezte !!!... tohle je pro zacinajici zrcadlare, co maj doma vetsinou kompakty... nejak se zacit musi... a vase profi kritika jim jenom zamota hlavu ... nakonec si misto tohodle kvuli vam koupi nejakej trapnej ultrazoom ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: Syky01 Muž

Založeno: 18.06.2005, 20:58

Osobne vlastnim Canon EOS 300D a ted jsem mel chvili pujcene E-300. Musim rict ze Canon me sedi vic. A co se tyce blesku jedinou vyhodu vidim v tom, ze interni blesk vyuziju na prime osvetleni a externi nasmeruju napr. na strop abych scenu nasvitil rozptylenym svetlem, jinak zadna extra vyhoda

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyhoda nezvykleho tela E-300

Autor: Profic Muž

Založeno: 23.06.2005, 22:54

Když externím blejsknu o strop a chci zjemnit stíny pod nosem, celkem se to hodí.
Jinak Olympus mě neláká ...

Odpovědět na příspěvek

Aaaah, pan chytry ...

Autor: Robert Muž

Založeno: 16.06.2005, 12:56
Odpovědí: 0

... ktoremu usla tema diskusie

Odpovědět na příspěvek

Který vybrat?

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 16.06.2005, 14:12
Odpovědí: 8

Přiznám se, že jsem taky dlouho nevěděl, který si vybrat. Pro Canon 350D má super CMOS snímač s nízkým šumem a ISO 100, což může být za jasného dne velká výhoda. Naopak mi u něj vadilo to, že pořádné objektivy se pohybují až kolem 15000,- Kč (tím myslím s KOVOVÝM bajonetem a nerotujícím předním členem). Nikon má super setový objektiv 18-70DX s USM ostřením a ten rozsah je také příjemný. A k tomu další objektiv 70-300ED ,který je také dobrý. Jenže D70 je nejtěžší z Canon/Nikon/Olympus/Penta
x. D50 je teď dražší než D70 a setové objektivy jsou totéž co Canon (viz výše). Olympus je mimo hru, protože je to uzavřený systém s příšerně předraženým příslušenstvím (objektivy) a vysokým šumem už od 400 ISO.
Já jsem nakonec zvolil Pentax istDS.
1. Jdou na něj sehnat kvalitní skla "za hubičku" (fungují všechny objektivy Pentax cca od 80. let včetně měření expozice!)
2. Používá AA baterie, takže mě 3 sady 2500 mAh aku vyjdou cenově nastejno jako 1 náhradní baterie pro ostatní DSLR s několikanásobně nižší kapacitou.
3. Má VEEELIKÝ hledáček. Ten pohled skrz něj je prostě bomba. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Který vybrat?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.06.2005, 15:49

Vetsina kvalitnich objektivu na jakoukoliv zrcadlovku (Pentax, Nikon, Canon, Minolta) jsou nad 10 000,-
Li-Ion baterky maji vetsi vydrz nez AA akumulatory, proto se taky v DLSR moc nepouzivaji...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Který vybrat?

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 17.06.2005, 08:32

No, pokud platí fyzikální jednotky všude stejně, tak pořád je 2500 mAh (AA NiMH)větší kapacita než 1200-1500 mAh (Li-on). A jak už jsem řekl, mít 3-4 sady za cenu jediné baterie je "v poli" prostě k nezaplacení.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Který vybrat?

Autor: Dušan Muž

Založeno: 11.07.2005, 13:37

mAh je zavádějící údaj, nemůžete s ním srovnávat baterky různých napětí. Je potřeba to přepočítat na Watthodiny, tj. vynásobit napětím. Li-On baterky mívají vyšší napětí. ... I tak ale zůstává poměr cena/výkon lepší u tužkových NiMH.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeste k objektivum

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 17.06.2005, 08:41

Ano, chápu, že objektiv za 3 kKč nemůže být ani omylem stejně kvalitní jako objektiv třeba za 20 kKč. Ale když už jsem limitován penězi, chtěl bych, aby byl objektiv alespoň "pořádně udělaný". Třeba u Canonů, které se dodávají v setu (18-55 + 55-200) je VELKOU nevýhodou třeba právě ten rotující přední člen (chuťovka při použití přechodových a polarizačních filtrů - Photoshop taky nezvládne všechno), ostřicí "pidikroužek" až na konci objektivu (točíte vlastně přímo předním členem objektivu) bez stupnice vzdálenosti a plastový bajonet. Přeci jen plasty stále nedosahují (alespoň ty běžně používané) pevnosti a hlavně výdrže kovu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeste k objektivum

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.06.2005, 14:13

18-55 ma kovovy bajonet, vuhody kovu poznate tak za 10 let pouzivani... Pokud se tomu chcete venovat, stejne si novy objektiv koupite z pristi vyplaty :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeste k objektivum

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 17.06.2005, 09:26

Ano, chápu, že objektiv za 3 kKč nemůže být ani omylem stejně kvalitní jako objektiv třeba za 20 kKč. Ale když už jsem limitován penězi, chtěl bych, aby byl objektiv alespoň "pořádně udělaný". Třeba u Canonů, které se dodávají v setu (18-55 + 55-200) je VELKOU nevýhodou třeba právě ten rotující přední člen (chuťovka při použití přechodových a polarizačních filtrů - Photoshop taky nezvládne všechno), ostřicí "pidikroužek" až na konci objektivu (točíte vlastně přímo předním členem objektivu) bez stupnice vzdálenosti a plastový bajonet. Přeci jen plasty stále nedosahují (alespoň ty běžně používané) pevnosti a hlavně výdrže kovu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeste k objektivum

Autor: mk Muž

Založeno: 22.06.2005, 10:05

Doby bakelitu jsou dávno pryč a správně zvolený a navržený plastový díl je v mnoha případech vhodnější a má lepší vlastnosti než kov.

Odpovědět na příspěvek

RE: Který vybrat?

Autor: mk Muž

Založeno: 20.06.2005, 15:38

Možná by stálo za to poznamenat, že ke Canonu pouze EF-S 18-55 a 50/1.8 Mk II mají plastový bajonet (a přitom o té padesátce se nedá říct, že by byla nekvalitní, naopak).

Odpovědět na příspěvek

E300

Autor: Datel Stepní Muž

Založeno: 17.06.2005, 08:59
Odpovědí: 1

Dobrý den, zrovna včera jsem dělel přímé porovnání D70 a E300, dle mého názoru:
Obrazový výkon je celkem srovnatelný, s výjimkou vyššího šumu. Základák na Olympus má celkem patrnou aberaci, narozdíl od 18-70 Nikonu. Ale hlavní rozdíl je v ovládání!!!!!
Jsem zvyklej na klasické zrcadlovky a pak je to velikej problém. To je hlavní důvod proč bych si Oly nikdy nekoupil! Má asi milion much, na některé bylo v recenzi poukázáno, na jiné ne. Me dost vadí např. že na objektivu nepoznám kam mám zaostřeno.....
Rada (pouze můj názor) Máte li zkušenost s nějakou zrcadlovkou Canon, Nikon, Pentax. Olympus z výběru radeji rychle vynechte.

Odpovědět na příspěvek

RE: E300

Autor: malinm Muž

Založeno: 05.01.2006, 14:21

..kazdej se hned neposere z toho, ze si musi zvykat na jine ovladani .. trosku flexibilniho pristupu neuskodi ...

Odpovědět na příspěvek

jsem amater

Autor: milan Muž

Založeno: 18.06.2005, 11:55
Odpovědí: 3

Zdravim panove!
Jen chci pridat svuj neodborny nazor do diskuze: Me se ten set od Olympusu zda zajimavy. Fotim jen amatersky ale i tak bych se rad presunul k zrcadlovce. Uprime receno by mi stacilo neco jak FZ20 od Panasonicu - kvalitni multifunkcni pevnej objektiv, ale s konstrukci zrcadlovky. Nic takoveho neni. Klasicka zrcadlovka (je jedno od koho) stoji, i s nekolika objektivy k pokryti rozsahu zminene FZ20, pekny ranec. Tedy az na tuhle E300 v tomto setu. Muj nazor tedy je, ze toto je fotoaparat slouzici jako vabnicka, pro amatery jako jsem ja, ke vstupu do zrcadloveho sveta. Nema tedy smysl ho zde hodnotit pro "profi" pouziti. Je jasne ze na to jsou stejne fotaky v cene 1000EUR a ne hracky za 50tis... nic, nechci nikoho provokovat :)
Pockejme vsichni rok, ony mobily s integrovanymi nekolika MPIX fotoaparaty ten trh s fotoaparaty trosku promichaji a myslim, ze zajemcum o zrcadla se trh hooooodne otevre.

Odpovědět na příspěvek

RE: jsem amater

Autor: Rada Muž

Založeno: 21.06.2005, 14:43

Sorta lidí co používají "foťák" v mobilu nemá s lidmi co se zajímají o fotografování vůbec nic společného. Je to úplně jiný segment trhu. To by jste pokud děláte u firmy co uvádíte jejich stránky vědět:-))) Ostatně její produkty to je segment sám pro sebe:-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jsem amater

Autor: milan Muž

Založeno: 04.07.2005, 10:55

Nemyslim si, ze by to bylo tak jednoznacne jak rikate. Podle me je velka obliba v mini fotacich, co se vejdou do kapsicky u saka nebo rifli, prave pro jejich pohotovost, nenarocnost a moznost mit je stale pri sobe. A presne tento segment trhu schlamstnou fotaky v mobilu - proc tahat dva kramy, kdyz staci jeden, ne? Samozrejme mate jinak pravdu - zrcadlovku to nenahradi a dobre vybavenej kompakt se zoomem asi taky jen tak hned take ne. Co se tyka zamestnani - kazdy nekde pracuje ne? Nevim co delate vy, ale kdo vi, jestli nefotite treba pro Blesk nebo Spy? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jsem amater

Autor: milan Muž

Založeno: 04.07.2005, 10:56

Nemyslim si, ze by to bylo tak jednoznacne jak rikate. Podle me je velka obliba v mini fotacich, co se vejdou do kapsicky u saka nebo rifli, prave pro jejich pohotovost, nenarocnost a moznost mit je stale pri sobe. A presne tento segment trhu schlamstnou fotaky v mobilu - proc tahat dva kramy, kdyz staci jeden, ne? Samozrejme mate jinak pravdu - zrcadlovku to nenahradi a dobre vybavenej kompakt se zoomem asi taky jen tak hned take ne. Co se tyka zamestnani - kazdy nekde pracuje ne? Nevim co delate vy, ale kdo vi, jestli nefotite treba pro Blesk nebo Spy? :)

Odpovědět na příspěvek

Svetelnosť

Autor: Vlado Hučko Muž

Založeno: 20.06.2005, 13:13
Odpovědí: 0

Podľa mojho nazoru svetelnosť dodávaných objektívov je slaba 3,5 - 5,6 (pritom objektív vyrobiť s vyššou svetelnosťou - aspoň 2,8 za normalnu cenu nemôže byť probém). Možete mať protinazor, že svetelnosť je kompenzovaná vyššou citlivosťou, ale tu sa prejavuje šum snímača. Táto vlastnosť by mi vadila, pretože pri fotení v miestnosti uprednostňujem fotenie bez blesku. Uvedený parameter v dnešnej dobe mi pripadá ako degradácia dnešných techologii. Aký je váš názor.

Odpovědět na příspěvek

Diskuse Olympus

Autor: Karel Veselý Muž

Založeno: 29.06.2005, 09:45
Odpovědí: 0

Pro všechny, kdo mají nějaký foťák Olympus řady E a chtěli by si popovídat o zkušenostech s focením a tak vůbec a nechtějí už řešit, jestli je lepší Canon nebo Nikon a jak moc je Olympus špatný, jsem včera otevřel na konci Internetu malé diskusní fórum. Přijďte pokecat, odkaz je v hlavičce :-)

Odpovědět na příspěvek

E-300

Autor: Pavel Dostalek Muž

Založeno: 10.07.2005, 13:11
Odpovědí: 0

ZRCADLOVKA OLYMPUS E-300 KIT - Nabizim original zabalen - E-300 + objektiv 14-45mm ZUIKO DIGITAL zoom ( kit ) za 22 tis., komplet baleni - NEROZBALENO !!! doklady a zaruka v CR !!! tel. 777108830

Odpovědět na příspěvek

E-300

Autor: TooPi Muž

Založeno: 11.07.2005, 17:58
Odpovědí: 0

Jelikoz E-300 vlastnim, sem zaujaty. Ale koupil jsem si double zoom kit a sem spokojen. Je pravda, ze pri vyssich ISO sumy, ale zas tak moc je nepouzivam. Jinak dostupnost objektivu. Ano je jich malo, ale kolik lidi pouziva stale jen ten jeden dodavany setovy objektiv a dalsi si jeste nekoupilo? Myslim, ze dost. Pokud vim, tak Sigma jiz nejaky objektiv ma a pokud jde o tela, docela mne zajima, co predstavi Panasonic, jelikoz to bude 4/3 format take...Takze podle mne je E-300 dobry fotak pro zacatecniky s dvema objektivama za priznivou cenu 27k.

Odpovědět na příspěvek

MAKRO ?

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.09.2005, 13:57
Odpovědí: 0

Dají se s kitovými objektivy pořizovat makro snímky a v jakém poměru? Na kruhovém ovladači foťáku je i kytička, ale v recenzi jsem o tom nic nenašel...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: