Panasonic Lumix DMC-FZ20 - elegantní EVF se stablizací v podrobné recenzi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-FZ20 - elegantní EVF se stablizací v podrobné recenzi

Panasonic-FZ20

26. října 2004, 00.00 | Elektronická zrcadlovka s 12 násobným optickým přiblížením, stabilizací obrazu a pěti megapixelovým rozlišením. Tak by mohla znít stručná definice tohoto modelu od společnosti Panasonic, který jsme meli možnost podrobit redakčnímu testu. Jde o jeden často diskutovaný model, kterému jsme se podrobně podívali na zoubek.

{Popis a konstrukce}

Na veletrhu photokina 2004, odkud jsme přinesli informace o žhavých novinkách v oblasti digitálních fotoaparátů, společnost Panasonic představila nástupce populárního modelu FZ-10, který nese označení Lumix DMC-FZ20. Po svém, tak dobře prodejném předchůdci, nepřevzal jen označení, ale i stabilizaci se dvěma režimy, široký ohniskový záběr a osvědčenou konstrukci těla.



Konstrukce a design
Konstrukce FZ20ky zůstala téměř totožná s FZ10kou. Tělo přístroje je z tvrzeného plastu, jen místa pro držení jsou pogumována a tubus objektiv je kovový. K ergonomičtějšímu tvaru přispělo větší zaoblení bateriového gripu.


Na první pohled FZ20ka zaujme svým mohutným kovovým objektivem s optickou stabilizací a specifickým designem těla o rozměrech 127,6 x 87,2 x 106,2 mm a váhou 520 g bez baterie a paměťové karty. S paměťovou kartou a speciálním akumulátorem má FZ20ka 556 g.


Vzhledem k rozměrům těla a váhy přístroje, působí celkově fotoaparát lehce a padne příjemně do ruky. Nejtěžším subjektem na fotoaparátu je kovový objektiv, který je opatřen ostřícím kroužkem a možností využití závitu pro předsádky a telekonvertory. Závit pro přídavné příslušenství má průměr 72 mm a lze využít i sluneční clony, která je k fotoaparátu dodávána. Na boku objektivu je přepínač pro režimy ostření.



Při pohledu zpředu je vedle objektivu umístěn mikrofon a LED, která slouží jako světlo samospouště a přisvětlovací AF světlo.


Na horní straně nalezneme nekonečný kruhový volič expozičních režimů, tlačítko pro sekvenční snímání a spoušť, která je obkroužena zoomovacím prstencem. Ve vyvýšené části je zabudován systém vestavěného blesku a na něm je hot-shoe patice pro blesk externí. Jelikož je patice umístěna na konstrukci blesku není možno využívat jak vestavěného, tak externího zábleskového zařízení.



Konektory USB, dálkového drátového ovládání a externího zdroje je ukryt pod nenápadnou krytkou na levé straně fotoaparátu, jenž podtrhuje stylový design přístroje. Ve spodní straně je stativový závit, vedle kterého jsou zabudovány dvířka, ukrývající slot pro paměťovou kartu a akumulátor.



Velký LCD displej dominuje zadní straně, kde jsou okolo umístěny ovládací tlačítka včetně křížového ovladače a přepínače pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Na zadní straně je nezvykle umístěn elektronický hledáček EVF s dioptrickou korekcí, který je na samém levém okraji, což umožňuje snadnou manipulaci s přístrojem v těsné blízkosti obličeje.



[-more-]{Technické parametry}

Technické parametry
FZ20ka umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280x 960, 640 x 480 bodů a v HDTV velikosti. HDTV je velikost obrazu ve formátu 16:9 a v rozlišení 1920 x 1080, který umožňuje pořizovat širokoúhlé snímky. Pořízené snímky je možno ukládat ve formátu JPEG a TIFF.
Snímky zachycuje světlocitlivá vrstva CCD čipu o velikosti 1/2,5" s celkovým rozlišením 5,36 milionů bodů, však efektivní rozlišení je jen 5 milionů bodů. Citlivost čipu se dá nastavit na 80, 100, 200 a 400ISO.
Ozvučené videosekvence je možné pořizovat jen v rozlišení 320 x 240 obrazových bodů a to v kvalitě 30 sním./s nebo 10 sním./s. Videosekvence se ukládá ve formátu Motion JPEG.
Objektiv je konstrukce DC Vario-Elmarit značky Leica, jenž je složen z 13 optických členů v 8 skupinách, kde 3 čočky korigují asférické vlivy. Celková optická soustava má ohniskový rozsah 6,0 - 72 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm se jedná o rozsah 36-432 mm) se světelností f/2,8. Světelnost je konstantní v celé ohniskové šířce objektivu, což bývá jen u profesionálních objektivů. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu O. I. S. (optical image stabilizer) se dvěma různými režimy stabilizací. První stabilizuje obraz neustále, tj. při každém pohybu zapnutého přístroje, druhý kompenzuje chvění ruky jen při stlačení spouště.
V klasické expozičním režimu je možno zaostřit od 30 cm při nejnižší ohniskové vzdálenosti a při nejdelší ohniskové vzdálenosti od 200 cm. Režim makro umožňuje ostřit již od 5 cm do 200 cm, kde vzdálenost je závislá na ohniskové vzdálenosti. Automatiku zaostřování je možno upravit, aby využívala měření 9 bodů, 3 bodů, 1 bodu nebo středu, je možno téže využít zapnutí kontinuálního ostření. Při zhoršených světelných podmínkách je možno zaktivovat přisvětlovací AF lampu. Pokud nám nevyhovuje ostřící automatika, lze přepnout na manuální ostření a pomocí ostřícího kroužku si ostření řídit sám. Ostřící kroužek je umístěn podobně jako u výměnných objektivů na těle objektivu, takže manuální ostření je jako u zrcadlovek.
Vylepšení oproti předchozího modelu je zpracování informací ze snímače. Předcházející model využíval Venus Engine, FZ20ka využívá Venus Engine II, který rychleji zpracovává data a proto umožňuje sekvenční snímání až do zaplnění karty (je potřeba použití rychlejších karet). Funkce odstranění šumu využívá i G kanálu a proto rozeznává lépe světlá a tmavá místa na fotografii. Podle toho je přizpůsobuje tak, aby v tmavých částech snímku odstranila šum, ale ve světlých částech ponechala kvalitní obraz.



Přístroj je vybaven jak expoziční automatikou A/S/P, tak manuálním expozičním režimem. Pro rychlé pořizování fotografií napomůžou předvolené expoziční režimy portrét, sport, krajina, noční krajina, noční portrét, ohňostroj, párty, sníh a makro. Pokud bychom chtěli fotografovat rychle pohybující se objekty, můžeme využít sekvenčního snímání s rychlostí 3 nebo 4 sním./s s max. počtem 7 pořízených snímků v režimu standard a 4 snímků v režimu fine nebo v plném rozlišení.
Automatika využívá časů závěrky v rozsahu 8 s - 1/2000 s. Nastavení expozice je možno korigovat pomocí korekce expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích nebo využít systému bracketing, kde je možno regulovat expozici jen po +-1 EV po 1/3 EV krocích, za to však scénu vyfotografuje 3x, jednou v originálním nastavení expozice, po druhé s expozicí s mínusovou korekcí a po třetí s expozicí plusovou.
Ve všech expozičních režimech je možno měnit vyvážení bílé mezi 4 přednastavenými hodnotami nebo nechat plně na automatice. Pokud by nám ani jedno nastavení vyvážení bílé nevyhovovalo, můžeme použít manuálního nastavení bílé, které je možné nastavit pomocí tabulky s 18% šedou.
Vlastnosti snímků lze upravovat pomocí změny kontrastu, ostrosti a barevného nasycení. Barevné pojednání snímků je možno pozměnit pomocí barevných úprav: studené podání, teplé podání a černobílý snímek.
Dosah vestavěného blesku se pohybuje od 0,3 m do 7,0 m s možností korekce v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Lze využít jak režimu s pomalou synchronizací, redukcí červených očí, nuceného záblesku nebo nechat vše na vnitřní automatice fotoaparátu. Pokud by vnitřní blesk nestačil, tak přístroj je vybaven i hot-shoe paticí pro připojení externího zábleskového systému.
Pro fotografování autoportrétu je dobré využít samospouště s 10 s zpožděním.
Scénu je možné pozorovat pomocí 2,0" TFT LCD displeje s rozlišením 130.000 bodů nebo pomocí elektronického hledáčku EVF s úhlopříčkou 0,33" s rozlišením 114.000 bodů. Oba dva pozorovací systémy nemají žádný ořez scény. FZ20ka podporuje paměťové karty typu SD (Secure Digital) a MMC (Multi Media Card) a je napájena speciálním Li-iontovým akumulátorem 7,2V/680mAh u něhož výrobce zaručuje vyfotografování 240 snímků s LCD a 270 snímků při použití EVF. Pro napájení je možno využít i externí napájení.
Pro prohlížení pořízených fotografií na TV přijímači je přístroj vybaven AV konektorem s podporou NTSC a PAL formátu. Konektor USB 1.1 je po té možné použít pro připojení k tiskárně nebo k počítači. Tisknout lze přímo po připojení k tiskárně, protože FZ20ka je vybavena protokolem PictBridge a DPOF.


[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládací prvky jsou dobře konstrukčně řešeny, i když tlačítka jsou poněkud malá a mají nízký profil, na to se však dá velice rychle zvyknout. Na druhou stranu jejich velikost přispívá k osobitému designu FZkové řady fotoaparátů Lumix.
Provozní režim fotoaparátu určuje nekonečný kruhový volič, který již není tak barevně odlišen jako u FZ10ky, ale zůstalo mu barevné odlišení režimů snímacích (bílé) a prohlížecího (zelené).
V expozičních režimech je možno nastavovat mnoho voleb, které se dají vyvolat pomocí tlačítka Menu. Menu je rozděleno na dvě záložky, přičemž se každá skládá z několika obrazovek. V první "Rec" se dají nastavit parametry snímku při fotografování a v druhé "Setup" je možno nastavit vlastnosti celého přístroje.
Jako první volba v záložce "Rec" je možno změnit nastavení balance bílé barvy, další volba je změna citlivosti ISO a nastavení velikosti rozlišení snímku. Dále je k dispozici velikost komprese snímku, zapnutí mikrofonu a možnost nahrávat ozvučené videosekvence nebo přidávat 10s hlasové záznamy ke snímku, možnost nastavení expozičního měření mezi inteligentním zonálním měřením, s preferencí středu nebo bodového měření, změna použití AF (9/3/1 bodovým měřením nebo s preferencí středu), zapnutí kontinuálního ostření, možnost zapnutí digitálního zoomu, nastavení barevných úprav (studené podání, teplé podání a černobílý snímek) nebo změnit vlastnosti snímku (ostrost, kontrast, saturace, barevné nasycení). Mezi posledními možnostmi je volba mezi dvěma režimy stabilizace obrazu, vytvoření animačního pásma z nafocených snímků a možnost nastavení konverze.


 

V záložce "Setup" je možno nastavit velikost osvětlení LCD, zapnout automatické zobrazení vyfotografované scény, zapnutí přehrávání na LCD nebo délka doby vypnutí přístroje při nečinnosti. Dále je možno zapnout asistenta při manuálním ostření, kdy scéna uprostřed displeje vyzoomuje v detailnější zobrazení nebo nastavit hlasitost zvuku při ovládání či hlasitost závěrky. Po té je možno nastavit čas a datum, zresetovat číslování nebo celkové nastavení přístroje do továrního nastavení, přepnutí USB rozhraní na připojení k PC nebo tiskárně pomocí protokolu PictBridge, nastavení voleb scén a nastavení jazyka.
Menu v režimu prohlížení je také rozděleno do dvou částí se samostatnými obrazovky. V prvním části "Play" se dají nastavit možnosti prohlížení a druhé je shodné s menu v režimu fotografování "Setup".
V části "Play" je možno otočit snímek, zamknout proti vymazání, nastavit k tisku pomocí DPOF, zapnout prezentační prohlížení nahrát hlasovou poznámku ke snímku, změnit velikost snímku, oříznout snímek nebo zformátovat paměťovou kartu.
Pomocí tlačítka "Exposure" je možno v režimech P/A/S měnit nastavený čas a v režimu M i clonu. Se změnou času nebo clony v manuálním režimu se mění i jas zobrazované scény na displeji a při namáčknutí spouště zobrazí odchylku od automaticky změřené expozice na číselné ose v rozsahu +-2 EV.
Pokud je pomocí tlačítka DISPLAY aktivováno zobrazování živého histogramu, mění se pochopitelně i on. Tlačítko DISPLAY obecně ovlivňuje informace zobrazované na displeji (je možno aktivovat zobrazení rovnoběžek usnadňujících kompozici snímku či vypnout zobrazení informačních ikon pro lepší kontrolu nad okraji scény).



[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Vzhledem k velikosti čipu fotoaparát produkuje nepatrný šum již při citlivosti 80 ISO, který se vzrůstající citlivostí vzrůstá, takže při citlivosti 200 ISO již je ve snímcích nepříjemným jevem. Na snímcích pořízených s citlivostí 400 ISO se již vzhledem k velikosti šumu ztrácí některé detaily.



Automatické vyvážení bílé pracovalo spolehlivě až na některé extrémní podmínky, ale vzhledem k možnosti manuálního nastavení bílé, není problém si jej zkalibrovat podle šedé nebo bílé tabulky.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Při nejmenším ohnisku testovaný fotoaparát podal velmi dobrý výkon, i když má mírný sklon k soudkovitému zkreslení. Stejně tak nemá takřka žádnou vinětaci a jen minimální aberaci. Směrem k delším ohniskovým vzdálenostem soudkovité zkreslení mizí, však narůstá aberace a dochází k neostrosti snímku, která se směrem k okrajům zvyšuje. I na nejdelším ohnisku je vinětace takřka nulová.


 
Porovnání optického zkreslení (vlevo 36 mm, vpravo 432 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 36 mm, vpravo 432 mm) – uvedené snímky jsou pouze výřezy, originály se zobrazí po kliknutí

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a zhora dolů: 80 ISO, 100 ISO, 200 ISO, 400 ISO) – uvedené snímky jsou pouze výřezy, po klinutí se zobrazí originál

  

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a zhora dolů: 80ISO, 100ISO, 200ISO, 400ISO) – uvedené snímky jsou pouze výřezy, po klinutí se zobrazí originál

<
Ukázka video sekvence (1,46 MB)

Praktické zkušenosti
Ovládací prvky fungovaly velmi přesně a lehce a po chvíli jsme si na ně zvykli. Filozofie přístroje odpovídá amatérskému zaměření, proto na něm nenajdeme více tlačítek přímé volby jako je např. rychlé nastavení citlivosti snímače. Zajímavě je vyřešeno nastavení clony a času pomocí tlačítka "Exposure" a ovládání pomocí křížového ovladače.
Doba od zapnutí fotoaparátu po vyfotografování prvního snímku uplyne cca 6,5 s. Zpoždění závěrky spouště od stisknutí spouště bez namáčknutí je cca 0,7 s a s namáčknutím spouště 0,1 s.
Změna ohniskové vzdálenosti pomocí zoomovacího prstence je velmi pohodlná vzhledem k jemnosti a rychlosti ovládání. Přezoomování z nekratší ohniskové vzdálenosti po nejdelší trvá cca 2,4 s.
Ostření probíhá přesně i při zhoršených světelných podmínkách, kdy lze automatice napomoci zapnutím přisvětlovací AF lampy nebo využít manuálního ostření, které se provádí ostřícím prstencem na objektivu. U manuálního ostření je velmi dobrou pomůckou zaktivování pomocníka manuálního ostření, který zvětší střed snímané scény a lépe se tak kontroluje zaostření.
Příjemnou pomůckou každého fotografa je ukázka histogramu, který ukazuje velikost jasových složek, takže se dá snadno předejít podexponování nebo přeexponování snímku. Velkou výhodou tohoto fotoaparátu je 12x optický zoom, který umožňuje fotografovat i velmi vzdálené objekty. Při malých ohniskových vzdálenostech pořizuje velmi kvalitní a ostré snímky díky objektivu značky Leica, jejichž kvalita se směrem k delším ohniskovým vzdálenostem zhoršuje. Při delších ohniskových vzdálenostech se kresba snímku ztrácí. Nejspíše společnost Panasonic použila softwarovou redukci šumu, která však snížila ostrost snímku.
Fotografování je příjemné vzhledem k velkému LCD displeji se 100% pokrytím scény, který je relativně rychlý. Velkým lákadlem je i optický stabilizátor obrazu, jenž napomáhá nejen při fotografování s malými expozičními časy, ale i při fotografování s velkým přiblížením. Jeho funkce je samozřejmě omezená a nezachrání vše. Dokáže napomoci jen v určitém rozsahu a hlavním přínosem je při použití dlouhých ohniskových vzdáleností. V Menu je možno nastavit, aby stabilizátor fungoval buď jen při namáčknutí spouště a exponování nebo po celou dobu zapnutí přístroje. Stabilizátor lze samozřejmě i úplně vypnout.


Závěr
Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ20 lze považovat za celkem zdařilý přístroj, se kterým budou spokojeni hlavně pokročilý fotoamatéři a "lovci vzdálených objektů". Optica Leica je dobře sladěna s přístrojem, její kvality snižuje velikost šumu v obraze a tím zhoršuje celkovou kvalitu snímku. Jinak je fotoaparát na svou třídu velmi rychlý, i když se nemůže rovnat profesionálním zrcadlovkám, proto od něj nelze očekávat snadno získané akční záběry z přírody.
Pro ostatní případy je fotoaparát výbornou volbou, například pro turistiku, kdy fotograf velmi dobře ocení nejen dlouhé ohnisko, ale i stabilizovanou optiku s vysokou světelností. Komu by ohniskový rozsah optiky nestačil může využít možnost předsádek a telekonvertorů.
Vzhledem k situaci na trhu to FZ20ka nebude mít příliš jednoduché, ale jistě si najde své příznivce a řadu spokojených uživatelů. Funkčně se vymyká všem tabulkám a přímo srovnatelný fotoaparát se stejnou výbavou na trhu není. Na druhou stranu bude muset bojovat o přízeň kupců s levnějšími modely jako je Z3 od Koniky Minolty. Na našem trhu je již k dostání s oficiální cenou 21.995,- Kč včetně DPH.


:: Technické parametry Panasonic Lumix DMC-FZ20
:: Parametrové srovnání Panasonic Lumix DMC-FZ20 a Konica Minolta Z3

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
První snímek je exponován při čase 1/160s a cloně f/4 s ohniskovou vzdáleností 72mm, druhý snímek je exponován při čase 1/100s a cloně f/2,8 s ohniskovou vzdáleností 72mm

 
První snímek je exponován při čase 1/60s a cloně f/2,8 s ohniskovou vzdáleností 24,8mm, druhý snímek je exponován při čase 1/60s a cloně f/2,8 s ohniskovou vzdáleností 20,9mm

 
První snímek je exponován při čase 1/80s a cloně f/2,8 s ohniskovou vzdáleností 7mm, druhý snímek je exponován při čase 1/60s a cloně f/2,8 s ohniskovou vzdáleností 72mm

 
První snímek je exponován při čase 1/500s a cloně f/4 s ohniskovou vzdáleností 6,8mm, druhý snímek je exponován při čase 1/400s a cloně f/4 s ohniskovou vzdáleností 72mm


Snímek je exponován při čase 1/100s a cloně f/5,6 s ohniskovou vzdáleností 11mm

[-more-]{Srovnání Panasonicu FZ20 a Konica Minolty Z3}

Srovnání Panasonic FZ-20 s Konica Minolta Z3
K porovnání jsme zvolili Konicu Minoltu Z3, jelikož má stejně jako FZ20 optickou stabilizaci obrazu a velké optické přiblížení. Z3ka má sice o jeden megapixel méně a chybí ji řada funkcí, ale na druhou stranu nabízí nižší cenu. Na uvedených výřezech 1:1 z originálu můžete porovnat ostrost snímku těchto dvou modelů.
Při přesném porovnání digitálního šumu v obraze, je vidět, že FZ20ka i přes stejnou velikost čipu 1/2,5" je na tom oproti Z3 o něco lépe. Na druhou stranu Z3 vykazuje při delších ohniskových vzdálenostech větší ostrost, protože u FZ20ky je nejspíše použita softwarová redukce šumu a tím při delších ohniskových vzdálenostech kresbu ztrácí.



Výřez 1:1 nahoře Panasonic FZ20 a dole Konica Minolta Z3
.

Soudkovité zkreslení vykazují oba přístroje přibližně stejné, avšak co se týká detailů je na tom FZ20ka lépe z důvodu většího rozlišení, posuďte sami.


 
Výřez 1:1 vlevo Panasonic FZ20 a vpravo Konica Minolta Z3

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kvalita fotografii

Autor: Milan Muž

Založeno: 26.10.2004, 08:28
Odpovědí: 39

.. teda kvalita fotografii nie je dobra. Na to aky objektiv pouziva tento fotoaparat by som si predstavoval lepsie vysledky. Dalsie minus je absencia RAW formatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita fotografii

Autor: naugri Muž

Založeno: 26.10.2004, 10:03

Mám ho dva týdny a jsem naprosto spokojen, kvalita na testových snímcí se mně zdá dost horší než u mého přístroje. Navíc se clonou 2.8 v celým rozsahu zoomu ve většině případů stačí iso 80 nebo 100. Co jsem zkoušel noční fotky, tak se mně podařili při delších časem i při tak malé citlivosti udělat pěkně fotky kde černá je černá a ne zašuměná...
Prostě jsem spokojen, dá se sehnat za 17900 (panasonicobchod.cz) a za tu cenu je to to nej (s přihlédnutím k parametrům) co se dá sehnat. (subjektivní názor). jesli chceš nějaké foto napiš na mejl.
Dobré světlo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 26.10.2004, 10:12

"Navíc se clonou 2.8 v celým rozsahu zoomu ve většině případů stačí iso 80 nebo 100"
Ehm, co to je většina případů? Třeba mě včera při focení thaiboxu nestačilo při cloně 2.8 ani ISO 800 a musel jsem přepnout na 1600.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Mem Muž

Založeno: 26.10.2004, 11:02

A jakym to bylo fotakem? Ono to "ISO" neni u ruznych modelu zrovna moc srovnatelne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 26.10.2004, 14:22

No, ISO 1600 a ISO 80 opravdu není srovnatelné :)) Prostě s FZ20 na podobné focení můžeš zapomenout...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 26.10.2004, 18:32

ISO80 s ISO1600 opravdu neni srovnatelne, ISO80 lze na rozdil od ISO1600 pouzit.

Predpokladam ze mas neco jako 300D, tam pokud mas nejaky zoom objektiv ktery ma svetelnost na konci 5.6 tedy o dve colova cisla mensi. Znamena to ze pri stejnem case tam kde pouzijes ISO1600 u FZ muzes pouzit ISO400, tam kde muzes pouzit ISO400 u FZ muzes pouzit ISO100. Dodeme ze ISO100 u FZ sumi asi stejne jako ISO400 u 300D.
U FZ diky tomu ze ma IS a muzes pouzit nizsi cas, muzes jit jeste s ISO dolu o dalsi 2 az 4 expozicni kroky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.10.2004, 22:22

Jen bych doplnil, ze I.O.S. stejne jako jakakoli jina stabilizace obrazu sice umoznuje fotografovat ostre fotografie pri delsim case, ale POUZE u statickych scen. Jakmile je scena dynamicka, je potreba pracovat s casem, ktery zastavi pohyb sceny

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 10:03

ano, ale jednak vyhoda vetsi svetelnosti zustava, a OIS samozdrejme v omezene mire ano, pokud nemam IS, musime pri plnem zoomu pouzit casy kolem 1/400, s IS ale muzeme jit az nekde na 1/50, coz pro sport neni sice moc pouzitelne, ale tak aspon muzeme jit na 1/200 coz na sport muze stacit (a jsme na trech expozicnich krocich (dva za svetelnost a jeden za IS) i u sportu, tedy moznost pouzit misto ISO400 ISO100.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 12:55

Ty si pořád neuvědomuješ jednu věc - já potřebuju čas třeba 1/400s a je mi úplně jedno, že se stailizací bych udržel 1/50s, když se mi za tu dobu pohne focený objekt. I kdybych IS měl, tak stejně fotím na 1/400s. No a toho času můžu dosáhnout buď světelným objektivem nebo zvýšením citlivosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 15:46

ty si zas neuvedomujes ze mluvim o dvou ruznych vecech lepsi svetelnost oproti konkurenci (ta pomuze i pri tvych casech) a o OIS, ta pri sportu pomuze jen castecne. Zalezi jaky cas ti staci (pokud staci 1/200 (jak si prvne psal) pri plnem zoomu, tak IS urcite pomuze), a zalezi co fotografujes (pokud fotis objekty pohybujici se jednim smerem (napr rally), tak IS taky vyuzijes).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 09:32

Jejda, tady asi nikdo nefotil s DSLR, soudě podle první věty :) IS je sice hezká věc, ale na sport jsou mi o 4 EV kratší časy naprosto k ničemu, potřebuju většinou aslepoň 1/200s. A nezbývá mi nic jiného než ISO 800, někdy i ISO 1600 (a to mi asi nebudeš věřit, ale mám světelnost 2.8 v celém rozsahu ;)). Prostě FZ20 na statické scény budiž, ale na sport je to víceméně nepoužitelné. Ostatně jako kterýkoli kompakt...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 10:11

ja samozdrejme netvrim ze to lze pouzit ve vesch pripadech (BTW jinak obcas fotim s 300D).
Pokud jsem nucen fotit se svetelnosti 5.6 (bezna svetelnost zoomovych objektivu na konci pro DSLR) a u FZ 2.8 znamena to 2EV, pokud ti staci 1/200, ale bez IS ses nucen pouzit 1/400, znamena to 1EV (tedy celkem 3V i na sport, tedy moznosti misto tveho ISO800 pouzit ISO100). To samozdrejme plati u sportu, u klidnejsich scen (nemusi to vylozene byt sceny staticke) se ucinost IS jeste nasobi. Navic i u urcitych sportu muzes s IS pouzit delsi casy, pokud se rychle pohybuje cely objekt jednim smerem (rally, beh, ...) a ne ruzne casti ruznym smerem (thaibox), muze se IS zamerit na pohybujici objekt a i s delsim casem vyfotit ostry snimek (resp ostry objekt s rozmazlym pozadim).
BTW mas svetelnost v celem rozsahu 2.8, na DSLR? co mas za objektiv a s jakym rozsahem zoomu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 10:33

Nepleť sem pořád tu světelnost 5.6, ničím takovým nefotím. Prostě mám sklo se světelností 2.8, potřebuji se dostat na čas alespoň 1/200s a u indoor sportů mi stejně nezbývá nic jiného, než ISO 800, někdy 1600. A tady se prostě FZ 20 nechytá ani z rychlíku. Takže tvrzení, že díky světlenému objektivu stačí ISO 80 a 100 je hloupost, nestačí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Nill Muž

Založeno: 27.10.2004, 11:06

Zajimavej thread, taky si myslim, ze ultrazoomy a kompakty, vyvazuji zasumnenej cip prave velkou svetelnosti objektivu a diky tomu se jsou schopny vyrovnat levnejsim resenim v oblasti DSLR. V tomhle thredu ovsem srovnavate nesrovnatelne, amaterske a profi vybaveni - 2.8 objektiv pro DSLR stoji desetitisice, nebo spis statisice, ne? Nebo snad mate nejaky lowend 2.8 objektiv:)).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 11:35

Statisíce snad ne, záleží jak kterej. Pevný tříkilo třeba jo, ale to jsme zase kvalitativně na míle před ultrazoomy. A třeba v hloubce ostrosti se kompakty DSLR nevyrovnají ani se svtětelnými objektivy. Já prostě jen reagoval na větu, že díky vysoké světelnosti stačí používat ISO 80 nebo 100. Nestačí ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ZhulenosAires Muž

Založeno: 27.10.2004, 12:54

Nestačí.
Mě by skutečně zajímalo, o jakém konkrétním objektivu píšeš, že jej vlastníš a používáš (tj. Výrobce, ohnisko, světelnost).
Dále by mě zajímala pořizovací cena tohoto objektivu a celková cena s tělem 300D.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ToM Muž

Založeno: 27.10.2004, 11:57

Existuji AF 18-50 mm f/2,8 EX DC za 14 390,00 Kč vcetne DPH napr. na fotopark.cz rozsah sice zdaleka neni 12x ;o) ale svetelnost odpovida.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 12:25

pokud mas svetelnejsi objektiv, muzes nahratit ISO (konkretne pokud pouzijes misto f5.6 f2.8, muzes misto ISO400 pouzit ISO200.
Pokud mas objektiv se svetelnosti 2.8 tak prece nema lepsi svetelnost (ma stejnou) a tedy tohoto objektivu se to netyka (pamatujes mluvime vyhode vetsi svetelnosti ne shodne svetelnosti).
BTW stale by me zajimalo co mas za objektiv oh.vz. 420mm (po prepoctu na 35mm film) pri svetelnosti 2.8???? Naprosta vetsina DSLR 300mm (coz priblizne po prepoctu odpovida 420mm) objektivu ma tele konci svetelnost 5.6.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 12:50

O výhodě vyšší světelnosti mluvíš ty, já mluvím o větě: "Navíc se clonou 2.8 v celým rozsahu zoomu ve většině případů stačí iso 80 nebo 100". Já tvrdím, že ani náhodou nestačí.
A co mám za objektiv ti neřeknu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 15:38

a proc pak mi to nechces rici??? ;)

Jinak souhlas pokud ve vetsine pripadu fotis pouze thaibox, a ve vetsine pripadu potrebujes casy kratsi nez 1/200, tak mas samozdrejme pravdu.
Jen jedna otazka, myslis ze vsichni lidi s DF ve vetsine pripadu fotografuji thaibox? Ja nevim, ja jsem thaibox snad jeste nefotografoval, a ve vetsine pripadu si vystacim s casem kolem 1/50, ale mozna jsem vyjimka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 15:48

A myslíš, že většina lidí si vystačí s 1/50s jako ty? Jinak ten thaibox s FZ20 radši ani nezkoušej :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2004, 15:53

Za chvíli jdu domů, tak toho necháme. Prostě mě jen pobavila ta věta, že stačí ISO 80 nebo 100 :)
A na usmířenou, moje fotky jsou na http://mk.webz.cz
PS: Klukům s Minoltou A1 v sobotu ráno na Horácké rally nestačilo ani ISO 100 ani světelný objektiv ani stabilizace. Zatímco já nastavil ISO 800 a v klidu si fotil :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 18:15

taky jdu domu, jen: ja nerikam ze si vystacim s ISO50 ci ISO100, ale to ze na VETSINU pripadu mi to staci, samozdrejme nekdy ne (ale kvuli tomu nebudu kupovat DSLR s objektivem za vice nez 100000Kc)
;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 01.11.2004, 11:26

A já říkám, že mně to na většinu případů nestačí :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Pety Muž

Založeno: 19.05.2005, 12:59

Obávám se že objektiv u FZ20 se přece jen nedá srovnávat s objektivem sigma 70-200/2.8 HSM
který stojí 2Xvíc jak samotná FZ20tka...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: chito Muž

Založeno: 29.10.2004, 20:32

to MK:

ahoj, chtel bych se te zeptat, kdyz takhle fotis sporty indoor, jestli pouzivas externi blesk, jestli to tomu pomuze napr. kdyz mas smerny cislo 54 apod. Mam FZ10 a tam je interni blesk nepouzitelny, jednak maly dosah a hlavne asi pomala synchronizace, nastavi mi cas 1/60s. Pak by nemusel byt tak svetelny objektiv. Dik za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: mk Muž

Založeno: 01.11.2004, 11:30

Jak kdy, jak na co. Moc se mi nechce oslepovat sportovce plným zábleskem blesku se směrným číslem 55 do očí :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.10.2004, 11:25

Vynikajici svetelnost je jiste vyhodou FZ20ky a spolu s optickou stabilizaci obrazu dokaze pomerne dost u statickych scen. Nicmene rozhodne neni pravda, ze pro vetsinu scen si uzivatel vystaci s nizkou citlivosti. Exponometrie je neuprosna a i pri clone F2,8 je napriklad na podvecer pomerne tezke dosahovat casu kolem 1/125s pro dynamicke sceny ... Proto koneckoncu fotoaparat vyssi citlivosti nabizi

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: ZhulenosAires Muž

Založeno: 27.10.2004, 07:57

To je ale pouze polovina informace.
Srovnáváme-
li objektiv se světelností F2.8 a objektiv se světelností např. F4.5 je výsledek náselující.
Pokud nám při F2.8 při stejné hladině světla měří 1/125s (ISO100), tak u druhého objektivu (F4.5) pro dosažení stejného času musíme zvednout citlivost na ISO200.
Tam, kde si teda FZ20 vystačí s citlivostí ISO100, musí všechny ostatní současný ultrazoomy používat dvojnásobně vyšší citlivost ISO (při zachování shodného času závěrky).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: lahvinen Muž

Založeno: 27.10.2004, 13:48

Promin, nechci ti brat iluze, ale tento fotak ma zrno jak dlazebni kostky. Objektiv kresli pekne, neaberuje a pri dlouhem ohnisku zustava na fotkach jeste pekny rozsah. To co ho degraduje do cenove hladiny 6kKc je prave to zrno. Nevim co si predstavujes pod pojmem "nezasumeny" , ale tento fotak ma naopak sum pri plnem slunecnim svetle vetsi nez vetsina rodinnych kompaktu. Pokud beres v uvahu ze chces mit na fotkach obrazove informace a ne zrno, pak je realne rozliseni cca 3mpix coz si ostatni vyrobci ultrazoomu narozdil od Panasonicu uvedomuji. Suma sumarum: velky tezky krap ktery u neinformovanych muze vzbuzovat svym vzezrenim obdiv. Objektiv je ale dobry, to se musi nechat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Mem Muž

Založeno: 27.10.2004, 13:59

Sum skutecne JE problem (jak u FZ-20, tak i u FZ-3), ale pri ISO 80 nebo 100 je to v pohode a skutecne bych chtel videt ty tvoje "rodinne kompakty", ktere sumi min ;-)

Drzel jsi vubec FZ-20 v ruce a zkousel s tim neco nafotit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: lahvinen Muž

Založeno: 27.10.2004, 14:39

Cekal jsem ze se nejaky spokojeny majitel ozve... Ano zkousel jsem to u znameho ktery si FZ20 koupil. Porovnavali jsme ho s Olympusem 760 kdy Olympus jednoznacne vyhral. Velmi zajimave na FZ20 je, ze nejnizsi ISO je az 80 a pritom takovy low-end DMC-LC50EG-S od tehoz vyrobce ma ISO 50. Ze by pres ty skla nebylo na cip "videt"? To asi ne. Cip proste nema potrebny zisk. Na fotkach je to videt. Koneckoncu to kazdy muze posoudit sam: Panasonic FZ-20 http://www.dcresource.com
/reviews/panasonic/dmc_fz
20-review/P1000008.JPG versus Canon A 85 (chtel jsem najit co nejstejnejsi fotku) http://www.dcresource.com
/reviews/canon/powershot_
a85-review/IMG_0120.JPG. Staci se podivat na pravy horni roh - obloha.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Mem Muž

Založeno: 27.10.2004, 14:53

Taky cekam, az se nejaky spokojeny majitel ozve ;-)

FZ-20 ma kamos, ja mam pouze kompaktnejsi FZ-3 (3MP namisto 5MP, ale i CCD cip je mensi, takze se sumem si muzou vicemene podat ruce). Srovnavali jsme take s podobnym Olympusem (740-UZ) a Panasonic se nam naopak jevi lepsi, nemluve o aberaci.

Zrovna na tech fotkach z DCResource je spis vetsi problem v rohu s vinetaci nez se sumem, ale srovnavat to s kompaktikem A 85 snad nemyslite vazne ;-) Na FZ-20/3 je mozne take fotku podobne zbavit sumu (vysoftit) v nekolik krocich, ale to jeste neznamena, ze chip kompaktiku sumi min nez tady.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: lahvinen Muž

Založeno: 27.10.2004, 17:40

A proc bych nemohl srovnavat s timto "kompaktikem". Nesrovnavam chby objektivu (vinetace, aberace) ale sum. Obloha je zcela jiste homogenni bez zrna, navic na tech fotkach je dost svetla. Levny kompaktik sice take sumi, ale ne tak vyrazne a agresivne jako Lumix. Kombinaci cip-procesor zvlada proste lepe bez toho ze by se napopak slevaly mene vyrazne detaily. Nemuzu si pomoct - kdyz uz dam za fotak tolik penez a je osazen takovym kusem skla, tak chci aby tomu vysledky odpovidaly coz v tomto pripade neni. Jinak dobry pristroj degraduje slabe misto. Bohuzel. To ze lze fotku vnitrnim softwarem degradovat (at uz doostrit nebo ztratit jemne detaily odstranenim sumu) rozhodne nepovazuju za vyhodu. Vzdycky je to totiz horsi nez dodatecna uprava na pocitaci. To ani nemluve o tom co se da delat s formatem RAW. Fotak proste musi fotit dobre bez zabudovanych nedokonalych softwarovych berlicek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Redek Muž

Založeno: 30.10.2004, 15:41

S těma posledníma větama naprosto souhlasím. Ale ty fotky a85 vs fz20 se mi zdají jako špatné srovnání. Už jen to že jsou foceny v jinou časovou dobu.....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: kluzo Muž

Založeno: 08.11.2004, 20:07

Souhlasím s tebou. Vybíral jsem digiťák a stahoval jsem si testovací fota z různých digiťáků cenově srovnatelných s FZ20 (např. S7000, M410R, Z3, 945, 765UZ atd). FZ20 to s přehledem vyhrála na celé čáře a to i v porovnání s S7000, která má 6Mpix super HR s interpolací na 12Mpix. Ta byla dlouho mým největším favoritem, ale tak nějak pokulhává v ostrosti za FZ20. Taky co se týče rozlišení, tak jsem byl dost překvapený, že není moc zřetelný rozdíl mezi FZ20 a S7000. Výběr foťáku byl pro mne kompromis a tedy nemůže být řeči o 100% výběru, ale v rámci tohoto kompromisu to FZ20 vyhrála na celé čáře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Dodo Muž

Založeno: 11.02.2005, 17:16

Zaujímavá diskusia ku kvalite fotografií. Mám FZ-10 a uvažoval som o kúpe 20-ky. Skutočne je menší šum len výsledkom nejakého softvérového fíglu a samotný čip nie je lepší? Nová FZ-5 sa mi nepozdáva. Kto mi vie poradiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: Juraj Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:50

Ahoj Dodo, používam FZ20 cca 1 mesiac a skúšal som ho už v rôznych situáciách. Podľa mojich skúseností je kvalita šumu pri ISO 80, 100 veľmi nízka a v porovnaní s Minoltou Z2 a Z3 priam špičková. Na FZ20 mám napevno nastavené ISO 80 a fotím s ním či už cez deň alebo v noci a totky sú nádherné. Videl som aj fotky z FZ10 a myslím že FZ20 má o 2/3 menej šumu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotografii

Autor: EMAN Muž

Založeno: 01.08.2006, 15:12

byl bych rád,kdyby jste mi mohl poslat náké foto z FZ20

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita fotografii

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 23:01

Tento foťak používa perfektný objektýv od renomovanej firmy LEICA. Foťaky Leica sú v vo verejnosti v obore známe a majú pefektné meno, čo bezesporu bol aj, mimochodom dobrý marketingový ťach firmy Panasonic, použiť optiku spomínanej firmy. Nehnevaj sa, ale asi nevieš čo chceš.

Odpovědět na příspěvek

kvalita snimku

Autor: cuk Muž

Založeno: 26.10.2004, 10:34
Odpovědí: 2

Videl jsem fotky a neco se mi nelibilo: za cenu co nejuhlazenejsiho obrazu bez sumu, dochazi k degradaci detailu v obraze, snimek ztraci prirozenost, ta filtrace je na muj vkus prilis velka. Pusobi na me nejak pastelove, nevim jak to rict.To mluvim o snimcich porizenych na ISO100, denni svetlo, polojasno.

Odpovědět na příspěvek

RE: kvalita snimku

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 26.10.2004, 19:06

Stupeň odšumění je u FZ20 samozřejmě možné nastavit podle vlastního vkusu nebo potřeby.

Odpovědět na příspěvek

RE: kvalita snimku

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 22:47

OK.
Málo informácií. Ťažko posúdiť. Bol použitý zoom a aké bolo nastavenie? Všetko má podstatný vpliv na výsledok expozície.

Odpovědět na příspěvek

Drobnosti

Autor: Bublina Muž

Založeno: 26.10.2004, 20:57
Odpovědí: 4

Začnu malou drobností k autorovi: je běžným nešvarem, že autoři často používají nesprávných tvarů "by jsme, aby jste" namísto správného "bychom, abyste..."
Jde mi však spíše o dotaz - proč se Panasonic u přístrojů FZ tak houževnatě drží trpasličího čipu 1/2,5, který jinak výborný foťák (já mám FZ 1) docela degraduje. Rozhodně by byl lepší větší čip a menší zoom - jenže to by se zase neprodával předražený DMC LC-1, že ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobnosti

Autor: ToM Muž

Založeno: 26.10.2004, 21:09

Moje rec, mam 3 roky stary 2MPix Pentax EI2000 ktery ma cip 2/3 palce, to je rozmer jenz se dnes pouziva pro 8 MPix a vysledky podle toho vypadaji. Dnesni d.foto (vyjma skutecnych SLR) je des bes. Pokud to tak pujde dal a vyrobcum se podari to ze lidem vnuti takovehle .... tak se asi vratime k filmu. Jedina vyhoda novych d.fotaku je rychlost, kvalita neproti tomu je mizerna. Za posledni rok jsem nevidel kompakt jenz by delal aspon tak kvalitni snimky jako muj 'veteran'.

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobnosti

Autor: pf Muž

Založeno: 27.10.2004, 01:38

Neni to tim, ze pro vetsi cip by takovahle optika pri zachovani unosnejch rozmeru nesla vyrobit? (u LC1 bude situace s cipem vs. optika stejna).

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobnosti

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 12:17

no pokud mas FZ1 tak mas CCD 1/3.2, tedy mensi. 1/2.5 je pro tuhle kategorii myslim dostacujici. Vetsi by bylo lepsi, jenze kdyz zvetsis CCD musis zvetsit optiku (zvetsi li CCD 2x musis zvetsit optiku 2x).

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobnosti

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 22:31

No, k prvej otázke asi toľko: Pomýlil si si webovú stránku. Prihlás sa na jazykovednú...
No a čo sa týka čipu, čo na to povedať? Buť sa pýtaj u výrobcu, alebo sa poohliadni po profi-foťakoch, alebo počkaj na nový a nový a ... model, ale to by nemalo konca - kraja. Zrejme ťa žerie fakt, že relatívne v krátkej dobe, "r e l a t í v ne" tvoja "FZ 1" je degradovaná. Vermi, nieje to pravda!!!

Odpovědět na příspěvek

drobnost

Autor: ivan Muž

Založeno: 27.10.2004, 10:16
Odpovědí: 1

zajimalo by me co ma spolecneho kvalita optiky pri tele s odsumovanim? Asi nic.
Navic ostros pri tele (na FZ10) je ok.

Odpovědět na příspěvek

RE: drobnost

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 22:14

Súhlasím, šum je neduch každého digitalu. Foťak je defakto tmavá komora (či už je v nej film, alebo CCD). Kvalitu foťaku robí kvalitný objektív!

Odpovědět na příspěvek

Vyvážený pohľad

Autor: Feri Muž

Založeno: 18.11.2004, 22:53
Odpovědí: 6

Zaujímavé čítanie!
Jedni FZ20 do neba "zvelebia" a iní ju pošlú do "horúcich pekiel". Väčšinou sa to týka najmä šumu (citlivosti) a tak kvality fotografie.
Bol by niekto ochotný poskytnúť čo najpravdivejší a neskreslený pohľad -VYVÁŽENÝ- bez emócií, na kvalitu výslednej fotografie z tohto stroja? (triezvouvažujúci majitelia, solídni kritici...) Oplatí sa do toho stroja investovať, alebo hľadať iný takej triedy. Každý DF má svoje za i proti. Je tento Lumix naozaj prepadák (z hľadiska výslednej Foto) alebo je nový macher na scéne.
Túto otázku myslím vážne a dopredu ďakujem za seróznu odpoveď. Buďte takí milí. :-)
A mimochodom!!! Azda žiadny DF ako FZ20 (spolu s FZ10) nevyvolal takú širokú diskusiu a polemiku. A to tiež stojí za zamyslenie. Alebo sa pletiem?

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyvážený pohľad

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 19.11.2004, 09:27

Ale vzdyt ten objektivni pohled Vam nabizi recenze pod kterou prave diskutujete! Recenze ani nevychvaluje, ani nehani, proste konstatuje fakty a to navic fakty overitelne z ukazkovych fotografii. Co vic chcete?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyvážený pohľad

Autor: Feri Muž

Založeno: 19.11.2004, 12:31

Pravdivé, neprifarbené skúsenosti užívateľa.

Apropo: Získal nejaké ocenenie vo svete?

(Bez škôd prežite dnešnú víchricu.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyvážený pohľad

Autor: Feri Muž

Založeno: 19.11.2004, 14:44

Pravdivé, neprifarbené skúsenosti užívateľa.

Apropo: Získal nejaké ocenenie vo svete?

(Bez škôd prežite dnešnú víchricu.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyvážený pohľad

Autor: matelko Muž

Založeno: 30.11.2004, 11:54

To by tie ukazkove fotografie museli najprv byt nafotene rovnako a to evidentne niesu.Teoreticky by FZ 20 mala byt v detailoch lepsia ale to sa z tychto fotiek posudit neda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vyvážený pohľad

Autor: Radek Muž

Založeno: 31.01.2005, 10:07

Jsem majitelem tohoto DF a jsem spokojen. Ne bez výhrad, ale splňuje vše, co od něj očekávám. Můžu poslat i pár fotek pro ilustraci. Kvalitu fotek nelze samozřejmě srovnávat s klasickou fotografií, ale pro kvalitní amatérskou fotografii naprosto dostačující. Zejména 12x zoom + stabilizace obrazu umožňuje velmi zajímavé snímky a v přijatelné kvalitě.
Ovládání celkem jednoduché, přehledné, využívám možnost nastavení expozice - přednost clony nebo času nebo plně manuální, i manuální ostření má své přednosti, i když autofocus funguje poměrně spolehlivě.
Zároveň i přisvětlení při ostření v noci je dobrá věc a i v úplné tmě umožňuje vytvořit dobré snímky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyvážený pohľad

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 21:52

Ahoj :-)
Feri koľko ľudi, toľko chuti a tiež aj názorov, resp. pohľadov. Mám FZ20 a ešte ju len testujem. Skúšam čo v nej je. Zatial som spokojný aj čo do kvality záberov, rýchlosti a.t.ď, samozrejme prihliadnúc k faktu, že FZ20-ka nieje profi zrkadlovka, samozrejme musíš hlavne vedieť čo chceš fotiť, resp. načo alebo na akú fotografiu ti foťak má slúžiť :-)
Čo mi chýba je fakt, že nemôžem pracovať s hĺbkou ostrosti, ako je to napríklad u manuálnych objektívoch (mám na mysli tú klasiku - prelinajúce sa údaje, resp. stupnica vzdialenosti a clonového čisla). Tiež je škoda, že pri zrkadlovke možnosť výmeny objektývu je degradovaná na konverzné šošvky :-(

Odpovědět na příspěvek

prodej

Autor: Jan Brůha Muž

Založeno: 07.01.2005, 19:46
Odpovědí: 0

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli si myslíte že bude Pan. FZ20 na trhu ještě ke konci léta, dejme tomu v srpnu. Díky moc a ještě se chci zeptat jak je to s kvalitou fotografií ve srovnání s FZ3. Díky a pošlete mi e-mail co nejdřív prosím.

Odpovědět na příspěvek

FZ20

Autor: michal Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:36
Odpovědí: 0

už docela dlouhou dobu přemýšlím o koupi tohoto přístroje, snažím se o něm zjistit co možná nejvíce informací ale čím dál víc začínám pochybovat o jeho kvalitě. v ruce jsem měl FZ3 a zdál se mi dobrý, proto přemýšlím o koupi FZ20 který by měl být ještě o něco lepší. při prohlížení fotek ve zdejším srovnávacím testu se mi fotky zdají při uvedeném nastavení co se šumu týče více než otřesné. jsem v rozpacích, přece jenom pořád stojí docela dost peněz a za ně chci opravdu kvalitní fotky. jaké jsou v současné době nejbližší přístroje s výbavou FX20? Díky

Odpovědět na příspěvek

Prosim o pomoc....

Autor: Ero Muž

Založeno: 09.03.2005, 15:24
Odpovědí: 2

Chci si koupit neco z teto cenove kategorie ale ani za boha se nemuzu rozhodnout....
FZ20, Dimage Z5 nebo pockat na FZ5??? Nebo snad neco uplne jinyho???

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosim o pomoc....

Autor: Peter Muž

Založeno: 10.08.2005, 20:48

Určite počkaj na nový model :-)

Panasonic DMC-FZ30 - novinka na október !
LCD zrkadlovka, CCD 8.0 mil. pixelov, max. 3264x2448 (RAW TIFF JPEG), objektív 35-430mm (12x Zoom, optický stabilizátor), svetelnost 2.8-3.7, digitálny Zoom 4x, uzavierka 60s-1/2000s, citlivost ISO 80-400, blesk 7m, videosekvencie zo zvukom, slot pre kartu SD, (32MB v cene), LCD displej 2"/230.000px, napájanie LiIon akumulátor 730mAh, rozmery 141x86x138mm, hmotnost 740g.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosim o pomoc....

Autor: iggy Muž

Založeno: 28.01.2006, 02:44

nejlepsi by bylo pockat az paroubek zvedne platy a pak si koupit poradnej fotak aspon za 30 klacku, hehe

Odpovědět na příspěvek

Srovnání s DSLR

Autor: Petr Muž

Založeno: 07.07.2005, 13:03
Odpovědí: 0

Prijde mi trochu nefer srovnavat v podstate automat pro amatery, i kdyz pripustme cenou i funkcemi ponekud nadstandardni, s DSLR. FZ-20 kvalitou obrazu a moznostmi nikdy nedostahne urovne jakekoliv DSLR, a nema smysl to neustale omilat, potvrzovat, nebo zarputile vyvracet. FZ-20 ma urcite sve misto na trhu, pro nekoho je zbytecne draha a slozita, pro jineho nedostatecne nedochudce. Ja sam jsem vybiral mezi FZ-20 a Nikonem D70 asi tri tydny. Na jedne strane lehky, relativne levny a kompaktni automat s uzasnym sklem, na strane druhe zrcadlo se kterym vyfotim cokoliv a kdykoliv lip, ale kram, ktery se srovnatelnou sadou skel stoji nekolikanasobne vic, a zabere kabelu kterou s sebou nikdo normalni na vylet vlacet nebude. A v tom to je, a kazdy si musi rozhodnout sam, v cem jsou jeho priority. U me vyhrala FZ-20, zejmena kvuli velikosti, a ve sve tride (!) nejlepsi kvalite obrazu.

Odpovědět na příspěvek

barva ? cerna nebo stribrna

Autor: iggy Muž

Založeno: 12.01.2006, 23:11
Odpovědí: 0

netusite nekdo jak je s prehrivanim fotaku? cerna mi prijde hezci ale nekde jsem cetl ze se v lete vic prehriva a pak blbne

Odpovědět na příspěvek

Dobry fotak

Autor: Glomm Muž

Založeno: 10.07.2006, 11:52
Odpovědí: 0

komu se tenhle fotak nelibi at si koupi zrcadlo za 200 litru a ma vystarano ne?
sumu se proste u kompatku nikdy nezbavime....
jste jak maly deti co potrebujou mit vzdycky nejlepsi hracky....

Odpovědět na příspěvek

Fotky z Fz 20

Autor: kubik:) Muž

Založeno: 10.11.2007, 14:49
Odpovědí: 0

Dobry den, prosim mohol by mi nejaky majitel tohoto fotaciku poslat nejake fotky na mail, dakujm...
P.S: uvazujem o kupe...

Odpovědět na příspěvek

dmc-fz20

Autor: dunger Muž

Založeno: 28.05.2009, 12:04
Odpovědí: 0

zdravím mam tenhle aparatek 3roky jsem spokojeny az na jednu vec ze se tam nedaji fotit panorama spojujici foto tod vse

Odpovědět na příspěvek

zajímavé

Autor: kluzo Muž

Založeno: 11.10.2011, 16:31
Odpovědí: 1

Je zajímavé si přečíst názory na tento foťáček po 7 letech, kdy jsem s ním byl více méně 5 let spokojený :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: zajímavé

Autor: Yvay Muž

Založeno: 31.01.2012, 14:22

Byl by někdo tak laskav a poskytl mi český manuál? Buď v PDF nebo i poslat za poplatek poštou? Díky Yva.y@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: