Sony Cyber-shot RX1 poprvé v ruce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Sony Cyber-shot RX1 poprvé v ruce

22. listopadu 2012, 13.08 | A nutno dodat velmi krátce a předprodukční model. Na druhou stranu každá možnost vzít do ruky tento unikátní fotoaparát a seznámit se s ním trochu blíže je vítaná. Je to přístroj "šitý na míru" náročným uživatelům, profesionálním fotografům a také „labužníkům“, kteří si velmi rádi vychutnají všechny přednosti prvního kompaktního fotoaparátu s plnoformátovým snímačem.

 

První letmé setkání potvrdilo, že Cyber​​-shot DSC-RX1 je a bude přístroj vzbuzující silné emoce. Je precizní, výkonný, s příjemným ovládáním a i když velmi krátké první setkání nelze brát jako test, je zřejmé, že umožní pořizovat snímky s výbornou kvalitou obrazu.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 poprvé v ruce

 

Fotoaparát Sony Cyber​​-shot DSC-RX1 jsme si krátce představili vzápětí po jeho prezentaci na tiskové konferenci spolu s dalšími novinkami před mezinárodní výstavou Photokina 2012 a poté podrobněji v samostatném článku. Přesto si alespoň ve stručnosti připomeňme, že se jedná o první fotoaparát tohoto typu na světě: je velmi kompaktní, má přibližné rozměry 11 × 6,5 × 7 cm a s baterií a paměťovou kartou Memory Stick Duo váží 482 g, přitom je však vybaven obrazovým snímačem CMOS, jehož rozměry odpovídají políčku 35mm kinofilmu, tedy přibližně 24 × 36 mm.

 

Sony Cyber-shot RX1 - základní systémy

 

Snímač CMOS Exmor s rozlišením 24,3 milionu efektivních pixelů podporuje elektronický obvod s LSI a inovovaným výkonným procesorem BIONZ. Senzor vychází z modelu určeného pro SLT přístroj Alfa 99. Je řešen tak, aby na každý jednotlivý světlocitlivý senzor doadalo maximum světla a aby nedocházelo k nežádoucímu lomu paprsků a odrazům.

 

Oproti A99 má RX1 výhodu: veškeré světlo, které prochází objektivem, se podílí na tvorbě obrazu, u A99 je přibližně třetina směřována na čidlo autofokusu a využita pro tvorbu obrazu v elektronickém – digitálním hledáčku. Na druhou stranu zase verze snímače pro RX1 nedisponuje senzorem pro detekci fáze. Přístroj využívá systém automatického ostření s detekcí kontrastu scény, neumožňuje tudíž tak velmi rychlé automatické ostření jako SLT A99.

 

Sony Cyber-shot RX1   

 

Snímač je nejen velký a má vysoké rozlišení, je také velmi citlivý, má vysoký dynamický rozsah, který je ještě možno uživatelsky rozšířit, případně použít funkci HDRI – zobrazování s využitím velmi vysokého dynamického rozsahu, a umožňuje zobrazit kvalitně jemné detaily a struktury obrazu a také syté a přirozené barevné tóny. Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 25 600, v rozšířeném režimu pak 50 až extrémních 102 400 – pomocí funkce vícesnímkového snížení digitálního šumu.

 

Sony Cyber-shot RX1 - základní systémy

 

Objektiv je vysoce kvalitní Carl Zeiss Sonnar T* 35 mm 1:2,0 vyvinutý v německém Oberkochenu, respektive Aalenu. Společnost Carl Zeiss se také podílela na optimalizaci objektivu s obrazovým snímačem a dalšími základními systémy a na podrobné kontrole přístrojů ověřovací série. Objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost 35 mm, tedy přesně na hranici pro širokoúhlé objektivy, a výbornou světelnost. S fotoaparátem je pevně spojen, tvoří tudíž jeden celkově přesně vyladěný celek, zaměřený primárně na co nejlepší využití předností jak snímače, tak objektivu – pro dosažení nejvyšší možné kvality obrazu, pro maximální využití jejich potenciálu a co nejlepší celkovou reprodukční charakteristiku.

 

Sony Cyber-shot RX1 shora: přepínač objektivu

 

Optickou konstrukci objektivu tvoří 8 členů uspořádaných do 7 skupin, 3 prvky jsou asférické, z toho jeden „pokročilý asférický“. To umožnilo vytvořit objektiv takto kompaktní, navíc s přepínačem uprostřed objektivu. Ten umožňuje volit mezi normálním režimem a makrorežimem, který umožňuje pořizovat záběry zblízka. V základní poloze je rozsah zaostřovací vzdálenosti od 30 cm po nekonečno, kdežto po přepnutí do režimu makro, tedy otočením kroužku na obejktivu ke druhé rysce, čímž dojde k posunu ohniskové skupiny optických prvků, od cca 20 cm po 35 cm od roviny obrazu.

 

V přední části objektivu je vroubkovaný otočný prstenec pro ruční ostření. Funguje velmi jemně, systém dobře simuluje chod skutečného mechanického zaostřování, nicméně jedná se o elektronický systém. Přesnost manuálního ostření podporuje funkce MF Assist, která zvětší vybraný detail záběru. A k dispozici je také funkce Peaking, indikující spráně zaostřené oblasti snímku jejich zvýrazněním na displeji. Nejblíže k tělu fotoaparátu pak je klasický otočný prstenec pro nastavení clonových čísel – od základního 2,0 po nejvyšší 22. Devítilamelová irisová clona má optimalizovaný kruhový otvor, což se odpovídajícím dílem projevuje na přirozeném a působivém charakteru rozostřených oblastí obrazu.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1

 

Závěrka je velice tichá, k dispozici je samozřejmě zvukový efekt, který řada majitelů digitálních kompaktních fotopřístrojů ráda používá. Provedení závěrky umožňuje synchronizaci elektronického blesku s mnoha časy expozice až po 1/2000 s. Fotoaparát má malý výsuvný blesk se směrným číslem 6 (m/100 ISO), který umožňuje i bezdrátové ovládání sestavy kompatibilních blesků, ale má také aktivní sáňky pro dedikované externí blesky a další externí příslušenství od hledáčků přes velké displeje až po mikrofony a další drobné příslušenství. Je nového typu a kombinuje standardní kontakty podle normy ISO 518 se speciálním konektorem v přední části.

 

Design a koncepce ovládání

 

Cyber-shot RX1 má odolné tělo z hořčíkové slitiny a jednoduchý, účelový design. Vnější potah těla je příjemný, na minimum prvků, které pomáhají pevně přístroj držet je třeba si zvyknout. Celkové koncepci odpovídá i řešení a rozmístění ovládacích prvků, umožňující vybírat potřebné funkce, nastavovat hodnoty clony, času a dalších veličin a ovládat přístroj prsty obou rukou tak, aby vše bylo pohotové a příjemné s důrazem na zachycení často prchavých okamžiků nebo neopakovatelných výjevů, a to využitím několika přímých ovladačů a tlačítek plus pětice uživatelsky programovatelných tlačítek, díky kterým je možno ovládání přizpůsobit osobním či momentálním potřebám.

 

Sony Cyber-shot RX1 - en face

 

Na přední stěně je velký otočný volič základních režimů zaostřování: S/C/DMF/MF. Tedy po snímcích, souvisle, funkce "Direct Manual Focus" a ručně.  

 

Na horní straně je spoušť se závitem pro připojení kabelové dálkové spouště a s páčkou pro zapnutí/vypnutí přístroje, otočný volič režimů, uživatelské tlačítko a otočný volič pro korekci expozice v rozsahu ± 3 EV. Na otočném voliči režimů jsou volby P/A/S/M, plná automatika, nabídka scénických programů, funkce Sweep Panorama, režim Video plus tři pozice – paměti pro uživatelská nastavení. Automatiku lze nastavit tak, že funguje jako „běžný“ automatický režim řízený umělou inteligencí, která vybírá vhodné scénické programy, anebo Superior Auto, který pro dosažení optimalizovaného obrazu využívá i speciální vícesnímkové programy, kupříkladu HDRI.

 

Uživatelské tlačítko “C“ umožňuje nastavit pro některou z 26 funkcí, kupříkladu citlivost ISO, vyvážení bílé, kompenzace zábleskové expozice, DRO/Auto HDR nebo kreativní styly a digitální obrazové efekty, ale také třeba změna režimu měření expozice, funkce Smart Teleconverter, zoom zaostření pro ruční ostření, případně funkce jako detekce tváří v záběru a detekce úsměvu, ale i pro přiřezení funkcí pěti zadním tlačítkům.

 

Sony Cyber-shot RX1 - displej a zadní stěna 

 

Uprostřed jsou aktivní sáňky pro externí příslušenství a nelevo od nich je výsuvný blesk. Ten se vysouvá/aktivuje ovladačem vlevo nahoře na zadní stěně, které samozřejmě dominuje displej. Barevná obrazovka typu TFT LCD Xtra Fine RGBW “WhiteMagic“ má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm), poměr stran 4:3 a rozlišení 1,229 milionu obrazových bodů. Poskytuje velmi kvalitní zobrazení, během kratičkého testu ale nebylo prověřeno dostatečně – slunce bylo bezpečně ukryto za hustými mraky a „inverzním poklopem“. Nicméně lze předpokládat, že většina uživatelů si pořídí externí hledáček, buďto průhledový – optický FDA-V1K, nebo elektronický FDA-EV1MK s měkkou očnicí a možností vyklopit okulár až o 90 úhlových stupňů.

 

Sony Cyber-shot RX1 - vysunutý blesk

 

Napravo od obrazovky je otočné kolečko s tlačítky a středovým tlačítkem pro potvrzování voleb, nad kterým jsou tlačítka pro uzamknutí expozice a rychlé zobrazení nabídky funkcí a pod kterým je tlačítko pro vstup do menu a mazání snímků. Nahoře je vodorovné otočné kolečko, které umožňuje měnit časy expozice a upravovat nastavení v pružném programu (Program Shift). Vedle něj je tlačítko pro zobrazení nasnímaných snímků nebo přehrávání videoklipů. Pro zahájení a ukončení záznamu videoklipu je na zaoblené hraně v horní pravé části přístroje speciální, typicky označené tlačítko. Je miniaturní, umístěné takto v úhlu a ještě ke všemu zapuštěné do výplně madla, aby bylo minimalizováno nebezpečí jeho nechtěnného stisku – náhodného spuštění záznamu videa.

 

Na levém boku jsou pod ochrannými dvířky konektory USB a HDMI a vstup pro externí mikrofon. Závit pro stativ je samozřejmě odolný, kovový, a je umístěn v ose objektivu. Prostor pro baterii a slot pro paměťové karty je přístupný dvířky na pravé spodní části fotoaparátu. Jako zdroj energie pro RX-1 slouží stejná lithium-iontová dobíjecí baterie jako pro RX100, a to 3,6V NP-BX1 s kapacitou 1240 mAh, což představuje energii 4,5 Wh). Na jedno plné nabití má umožnit pořízení 270 (podle norem CIPA). Už nyní je tudíž zřejmé, že uživatel by si měl ihned pořídit druhou baterii do zálohy.

 

Sony Cyber-shot RX1 - přípojná opěrka a opěrka + hledáček

 

Příslušenství

 

Nabídka příslušenství je poměrně bohatá. Kromě hledáčků a různých externích blesků je to také sluneční clona z hliníkové slitiny LHP-1 nebo opěrka pro palec TGA-1, zpevňující držení fotoaparátu. Ta se připojuje pomocí sáněk pro externí příslušenství a je řešena tak, aby bylo možno připojit průhledový, nebo i elektronický hledáček.

 

Sony Cyber-shot RX1 - příslušenství I

 

Jak je vidět z připojených ilustračních snímků, k dispozici jsou brašny a pouzdra včetně nového ochranného a transportního pouzdra LCJ-RXB, různé druhy popruhů a poutek, ale také externí mikrofony, např. ECM-CG50, LED světlo, systém přípojných lišty VCT-55LH, externí monitor se stínítkem CLM-V55, nebo snímací filtry se závitem o průměru 49 mm. V současné době nejsou přímo pro RX1 vyráběny předsádkové čočky.

 

Sony Cyber-shot RX1 - příslušenství II

 

První zkušební snímky

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 - výběr z předzkušebních snímků

 

Městská krajina, inverzní počasí – slabší a velmi rozptýlené osvětlení. Citlivost 800 ISO. Vlevo clona 2 a čas expozice 1/1000 s, vpravo clonové číslo 8 a čas 1/100 s.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 - výběr z předzkušebních snímků

 

Interiér z ruky a bez bleskového osvětlení. Citlivost 3200 ISO, clonové číslo 2 a čas expozice 1/60 s.  

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 - výběr z předzkušebních snímků 

 

Záběr zblízka – režim makro. Citlivost 1000 ISO, clona 2 a čas 1/30 s.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX1 - výběr z předzkušebních snímků

 

A ještě dva záběry zblízka (výřez), citlivost 1000 ISO, clona 2 a čas 1/60 s.

 

Co říci na závěr?

 

Kvůli vybité baterii a nemožnosti použít druhou jsem mohl pořídit jen pár snímků, ze kterých nelze udělat žádné závěry týkající se obrazové kvality. Nutno také zdůraznit, že fotoaparát byl předprodukční. Plně „odladěné kusy“, které půjdou do prodeje na přelomu listopadu a prosince 2012, budou mít i novou verzi firmware (tento měl verzi 1.00). V tomto období bude také možné realizovat a vyhodnotit uživatelský test.

 

Nicméně krátké první seznámení potvrdilo, co je zřejmé od představení RX1. Je to jedinečný přístroj pro nadšené a náročné foto-video-labužníky. Velkou předností je kvalitní objektiv, výborně optimalizovaný pro použití v kombinaci právě se zvoleným full-framovým obrazovým snímačem. To je výborný základ pro dosažení kvalitní celkové obrazové charakteristiky. Takto koncipovaný fotoaparát osloví uživatele, kteří namísto pružně a všestranně použitelného fotoaparátu se zoomobjektivem dávají přednost malému, ale vysoce výkonnému přístroji s důrazem na vysokou kvalitu obrazu a nevyžadují ani možnost používat různé výměnné objektivy. Především tedy tvůrce, kteří se zaměřují na dynamickou momentní fotografii, diskrétní, ale i akční, reportážní a dokumentační fotografii typu „street photo“ a „klasiku v moderním provedení“, což je určitý protimluv, ovšem – tento průkopnický fotoaparát nepřináší jen nejnovější technologie, ale čerpá také to nejlepší z historie fotografie, a to nejen ve vztahu k použitému objektivu. A také pro ty, kteří chtějí takto koncipovaným přístrojem pořizovat videoklipy a využít i různé praktické příslušenství. 

 

Od uveřejnění prvních článků, ve kterých jsem uvedl i předpokládané doporučené prodejní ceny fotoaparátu a vybraného příslušenství, došlo také k mírnému posunu ceny, a to i s ohledem na změny kurzů. Doporučená cena fotoaparátu Cyber-shot RX1 nebude 77 500 Kč, ale necelých 84 tisíc korun s tím, že ve vybraných eShopech jej lze pořídit za cca 80 tisíc.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX1.

 

Přílohy:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: