Reportáže - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Reportáže

Rudolf Jung: Nejkrásnější pohled na svět? Z letadla!

9. května 2007, 00.00 | Fotograf Rudolf Jung (*1954) se na svět rád dívá z výšky, a proto létá (i fotografuje) na větroních. Jeho akční rádius je však širší; zabývá se také krajinářstvím, dokumentem, figurální fotografií a portrétem. O práci, aktivitách i plánech jsme si ale povídali na pevné zemi – v jeho miniaturní kanceláři v České televizi, kde již více než deset let zastává funkci vedoucího fotooddělení. Pokud se o této zajímavé osobnosti chcete dozvědět více, rezervujte si místo na dalším klubovém setkání s fotografem, které se koná již ve středu 16.5. v IDIFu!

 

 

 

Hledáme cestu, abychom ji mohli ukázat druhým

19. března 2007, 00.00 | Fotografové Viktor Fischer (*1967) a Alena Dvořáková (*1970) tvoří od roku 1992 autorskou dvojici. Jejich nejznámější projekt se jmenuje Misie. Svými fotografiemi chtějí vyburcovat spící svědomí mnohých z nás, ať už se jedná o vztah k přírodě nebo k sobě navzájem. Přesto nepůsobí dojmem fanatických bojovníků za dobro: křehká Alena i chlapský Viktor stojí oběma nohama na zemi, mají pochopení pro lidské slabosti, jsou zapálení pro svoji práci, ale sami sebe rozhodně neberou smrtelně vážně.

 

 

 

Divoká příroda objektivem Rostislava Stacha

2. března 2007, 00.00 | Další z řady Večerů s fotografem s datem 7.3. bude bonbónkem speciálně pro milovníky přírody. Hostem totiž bude Rostislav Stach (*1960), spolupracovník mnoha časopisů o přírodě a cestování (např. Koktejl, Myslivost), prezident Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě, ale především autor fascinujících fotografií, které prozrazují niterný vztah k přírodě a jejím obyvatelům. Uvidíte Stachovu novou publikaci Fotolovy, ale nahlédnete i do jeho archivu, čítajícího přes 40 tisíc snímků (některé najdete na www.fotolovy.cz)!

 

 

 

První fotografie z Expedice Afrika 2007

26. února 2007, 00.00 | Expedice Afrika 2007 se v neděli úspěšně vrátila do Prahy. Počasí i štěstí nám bylo nakloněno, a tak lze expedici prohlásit za velmi úspěšnou. V tomto článku vám nabízím výběr několika fotografií, které jsem na cestách pořídil.

 

 

 

Žiji proto, abych fotografoval, fotografuji, abych žil

9. února 2007, 00.00 | Pokud si při pohledu na fotografie horských krajin Ctibora Košťála (*1956) vybavíte více než čtyřicet let staré snímky Viléma Heckela, určitě se nejedná o souvislost čistě náhodnou. Stejně jako jeho velký vzor, také Ctibor Košťál miluje a fotografuje hory s respektem před jejich majestátní i krutou krásou – ať jde o vrcholky Himálají či úbočí Krkonoš. Pokud chcete s tímto významným představitelem východočeské krajinářské školy, jenž je možná k vašemu překvapení samouk, pobesedovat, přijďte ve středu 21. 2. v 19 hodin do IDIFu v Hálkově ulici.

 

 

 

Umění už dnes nikoho nezajímá

2. února 2007, 00.00 | Fotograf Zdeněk Lhoták (*1949) mě před vstupem do svého ateliéru v Říční ulici na Újezdě upozornil, že jdu po schodech prošlapaných bratry Čapky, kteří tu kdysi bydleli. Zdá se, že to pro něj hodně znamená, stejně jako pro něj má cenu setkání s nepálskou a tibetskou kulturou, meditování na kopcích nebo lehce dadaistický humor. A ovšem fotografování, kterému se i přes výše uvedený povzdech v titulku věnuje s neutuchajícím nadšením. O tom vás jistě přesvědčí ve středu 7. února na dalším klubovém setkání v IDIFu.

 

 

 

Naše kultura spěje ke konci

19. ledna 2007, 00.00 | Fotograf Jiří Koliš (*1953) má vzhled atleta. Aby ne, léta býval hokejovým brankářem. Při našem setkání však o sportu hovořil překvapivě málo: zavzpomínal na léta prožitá v redakci populárního týdeníku Stadión, upozornil na stále se horšící podmínky sportovní fotografie na olympijských hrách a své přátelství s hokejovými hvězdami – Ivanem Hlinkou, Jaromírem Jágrem a Dominikem Haškem – odbyl několika slovy. Čtenářům se představuje spíše jako filozof s mimořádným přehledem, jemuž není lhostejný ani osud evropské kultury.

 

 

 

Na dobré světlo nečekám

12. ledna 2007, 00.00 | Z tvorby Tomáše Bicana (*1973) jsou asi nejznámější výtvarně laděné snímky industriální krajiny. Také za ně získal spoustu cen: 22 trofejí v soutěži Praha fotografická a dvě ceny v Czech Press Photo. Věnuje se ale i panoramatické tvorbě, dokumentu a občas zabrousí i do hájemství makrofotografie. V prosinci vzbudila pozornost jeho výstava v pražské Galerii Václava Špály, kde se prezentoval 50 velkoformátovými fotografiemi s pražskými motivy. Rozhovor s touto nevšední osobností je určen všem, kteří propásli středeční klubové setkání v IDIFu.

 

 

 

Lidé se baví hýbavým dějem páření

13. prosince 2006, 00.00 | Jan Saudek, bezkonkurenčně nejznámější český fotograf a nositel vysokého francouzského vyznamenání Rytíř umění a písemnictví, žije tak turbulentně, až se zdá, že jeho den musí mít alespoň 48 hodin. Den před naším setkáním portrétoval celé družstvo pozemních hokejistek, pracuje na podobiznách známých lidí i těch, kteří na slávu teprve čekají, fotí členy ND – od herců a pěvců až po personál. K tomu maluje (i miluje), chodí do společnosti a cvičit. Jak uvidíte dále, bylo tuto renesanční osobnost těžké přimět k rozmlouvání pouze o fotografii.

 

 

 

Luboš Wišniewski: Cítím se být Afrikáncem

4. prosince 2006, 00.00 | Znáte fotografa, který snímá močové kameny? Ne? Prosím, seznamte se. Luboše Wišniewského sice již léta živí špičková zdravotnická technika, ale známým se stal především svými brilantními makrofotografiemi drobné fauny. Sympatické je na něm to, že fotí v klidu, s láskou, nežene se za úspěchem. Možná právě proto si úspěch vybral jeho – v podobě Zlaté ceny, kterou v roce 1999 získal ve fotografické soutěži firmy Olympus v Japonsku. Nyní máte příležitost se s Lubošem Wišniewským setkat, a to 6.12. na klubovém večeru v IDIFu.

 

 

 

Strana výpisu

12

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: