Základní postupy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Perspektiva a kompozice - 6. Hloubka ostrosti

2. června 2008, 00.00 | Mocný nástroj pro vyjádření prostoru na fotografii je hloubka ostrosti. Rutině si osvojit práci s ní je proto velmi důležité zejména v reportážní praxi, kde na přípravu snímku není mnoho času. Zvládnete-li cílenou práci s hloubkou ostrosti, vaše snímky téměř jistě postoupí do vyšší ligy.

 

 

 

Perspektiva a kompozice - 5. Vzdušná perspektiva, zákryt a stíny

26. května 2008, 00.00 | I když lineární perspektiva má na snímek z hlediska prostoru asi největší vliv, není to zdaleka jediný nástroj, jak na 2D fotografii vyjádřit 3D prostor. Pojďme se tedy podívat na další nástroje pro vyjádření prostoru, a sice vzdušnou perspektivu, zákryt a stíny. A se zákrytem možná překvapivě souvisí i téma panoramatické fotografie.

 

 

 

Perspektiva a kompozice - 4. Potlačená perspektiva

19. května 2008, 00.00 | Ne vždy je perspektiva a tím způsobená deformace předmětů žádoucí. Mnohdy je vhodné perspektivu spíše potlačit, a tak zachovat opravdový, přirozený vzhled. Jaké faktory mají na perspektivu potlačující vliv a kdy a jak je použít?

 

 

 

Perspektiva a kompozice - 3. Zdůrazněná perspektiva

12. května 2008, 00.00 | V reálné fotografické praxi vzniká potřeba se přímo na scéně rozhodnout, jak bude zpracována perspektiva - kdy perspektivu potlačit, či naopak kdy ji zdůraznit? Jaké faktory mají na perspektivu kladný vliv a kdy a jak je použít?

 

 

 

Perspektiva a kompozice - 2. Perspektiva

5. května 2008, 00.00 | Fotografie sama o sobě není schopná nést plnohodnotnou informaci o prostoru. Schází ji k tomu totiž jeden rozměr, protože třírozměrný prostor zachycuje jen pomocí rozměrů dvou. Naštěstí ale existuje řada možností, jak iluzi prostoru vytvořit a tím tento handicap na fotografiích odstranit. Jedním z nich je perspektiva.

 

 

 

Perspektiva a kompozice - 1. Základy perspektivy

28. dubna 2008, 00.00 | Aby fotografie mohla být hodnocena jako dobrá, musí se sejít mnoho faktorů. Některé z těchto faktorů jsou relativně exaktní (např. expozice či hloubka ostrosti), a dají se proto snadno vyčíslit i matematicky. Některé z nich jsou však těžko uchopitelné, ryze subjektivní a tvoří je to pověstné NĚCO, co dělá fotografii dobrou, zajímavou, jedinečnou, vítěznou. Perspektiva a kompozice je někde mezi - dá se kolem nich vytvořit poměrně obsáhlá a exaktní teorie, ve skutečnosti mají však silně nakročeno k ryze subjektivnímu vnímání.

 

 

 

Jak na západ slunce?

12. března 2008, 00.00 | Na fotoexpedici v JAR jsme se nemohli vyhnout klasickému tématu: fotografování západu slunce. Jak toto téma pojmout tak, aby neskončilo kýčem, nebo naopak jak dosáhnout prvoplánovitě líbivého vzhledu? A jak nastavit techniku při západu slunce?

 

 

 

GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti

3. března 2008, 00.00 | Příliš velká hloubka ostrosti snímků značně znevýhodňuje současné digitální kompakty oproti zrcadlovkám. Některé náměty nesnesou „vše ostré“, na snímcích působí ploše a nepřirozeně. Nemyslím si, že by se výrobci fotoaparátů vzdali malých relativně levných a snadno vyrobitelných snímacích čipů, jimiž jsou kompakty až na vzácné výjimky vybaveny. Tam, kde nepomůže fotoaparát, může pomoci GIMP.

 

 

 

PictoColor iCorrect OneClick 1.5 & Portrait 1.5: korekce barev a pleťových odstínů za pár sekund

22. února 2008, 00.00 | Dva zajímavé pluginy pro Adobe Photoshop má ve svém portfoliu společnost PictoColor. Jedná se o nástroje pro automatizované úpravy pleťových odstínů u
portrétových fotografií a rovněž automatizovaný plugin na úpravy expozice, bílé barvy a saturace. Oba pluginy vám nyní představíme trochu podrobněji.

 

 

 

GIMP - 5. Klonování a záplaty

11. února 2008, 00.00 | Najít scénu, která je dokonale zbavena všech rušivých prvků, bývá nesnadným úkolem. Často nepomůže nic než mírná pomoc počítače a vašeho oblíbeného programu – GIMPu.

 

 

 

Strana výpisu

10 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: