Základní postupy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Expozice - 2. Měření expozice

16. března 2006, 00.00 | Automatické měření expozice je jedna z nejužitečnějších funkcí současných fotoaparátů. Digitální fotoaparáty ji rozšířily ještě o velmi užitečný histogram. Bohužel ale ani nejdokonalejší měřící systémy nemohou uhádnout záměr fotografa, a tak znalost způsobů měření, jeho limitů a kompromisů je více než užitečná.

 

 

 

Expozice - 1. Expoziční základy

9. března 2006, 00.00 | Na počátku stvořil Bůh nebe a Zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se Duch Boží. I řekl Bůh: „Budiž světlo“, a bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré a oddělil světlo od tmy. Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první...

 

 

 

Fotografujeme lesklé předměty: difúzní stan

28. listopadu 2005, 00.00 | Difúzní stan je nezbytná pomůcka pro fotografování lesklých předmětů. Máte problém, že se v nich při fotografování vše odráží? Způsobuje zdroj světla příliš velký kontrast nasvícení a snímky jsou přeexponované nebo podexponované? Řešením je právě difúzní stan nebo jeho náhrada.

 

 

 

Jak pracovat s hloubkou ostrosti?

23. listopadu 2005, 00.00 | Hloubka ostrosti je jeden ze základních pojmů fotografie, které se vyplatí znát velmi dobře. Nestačí však vědět o co jde, ale především s ní správně pracovat. K tomu nám slouží živý náhled hloubky ostrosti u zrcadlovek nebo specializované programy, které nám všechny parametry vypočítají. Vysvětlíme si, co přesně dělá tlačítko náhledu hloubky ostrosti a představíme si několik programů pro výpočty.

 

 

 

Digitální fotografie v zimě (PDF 720kB)

25. října 2005, 00.00 | Nabízíme vám možnost bezplatně si stáhnout low-res elektronickou podobu suplementu Grafika News zaměřeného na problematiku používání digitálních fotoaparátů v zimě. Suplement vyšel u příležitosti veletrhu Invex 2005.

 

 

 

Jak nastavit vyvážení bílé barvy?

5. října 2005, 00.00 | Jednou z vlastností, kterou se od klasického filmu digitální fotografování liší, je možnost nastavení vyvážení bílé barvy. Ne vždy je to však žádoucí, a tak disponují přístroje automatickým měřením, které uživatele oprošťuje od nutnosti nastavování. Začátečníci s tím mohou mít nemalé problémy a právě pro ně je určen dnešní článek. Máte snímky se silným modrým, žlutým nebo červeným nádechem?

 

 

 

Proč vzniká jev červených očí a jak mu zabránit?

7. prosince 2004, 00.00 | Každý fotograf se jistě nejméně jednou setkal s problémem takzvaného jevu červených očí. Pokud jejich výskytu na fotografiích chceme zabránit, musíme znát nejdříve příčiny tohoto jevu. V dnešním článku si rozebereme příčiny vzniku, jak mu předejít a co dělat v případě, že tento neblahý efekt chceme ze snímků dodatečně odstranit.

 

 

 

Problém s dynamickým rozsahem - co to je a jak s ním pracovat?

10. listopadu 2004, 00.00 | Velmi diskutovaná vlastnost, ve které je klasická fotografie stále lepší než digitální fotoaparáty. Co to vlastně dynamický rozsah je? Pořídili jste již někdy fotografii, kde byla jedna část velmi tmavá a druhá velmi přeexponovaná? Pak ho znáte i vy. Jak s ním tedy pracovat?

 

 

 

Cesta k makroměřítku s objektivem Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM

6. srpna 2004, 00.00 | Třetí článek o makrofotografii volně navazuje na předchozí dva články o obecných možnostech makrofotografie na DSLR a test dvou vynikajících a specializovaných makroobjektivů Sigma. Tentokrát se na makro podíváme z hlediska praktických potřeb měřítka snímání a článek zakončíme krátkým seznámením s makro objektivem Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM.

 

 

 

Kdy může slunce poškodit váš fotoaparát?

2. července 2004, 00.00 | Řada uživatelů se nás s příchodem léta ptá, jak je to s možností nevratného poškození CCD či CMOS snímače digitálního fotoaparátu sluncem, na které upozorňuje řada manuálů a příruček? Kdy můžeme a kdy bychom neměli fotografovat proti slunci?

 

 

 

Strana výpisu

... 20

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: