PMA Live: Orlando otevřelo náruč milovníkům fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PMA Live: Orlando otevřelo náruč milovníkům fotografie

PMA 2006 live

27. února 2006, 00.00 | PMA 2006 je v plném proudu a náš reportážní tým je při tom. Jak vypadá nejvýznamnější americká fotografická akce roku? Jak se výrobci vypořádali s měnícím se fotografickým trhem? Nabízíme první postřehy přímo z Orlanda.

PMA je tradiční fotografickou mega-akcí, jejíž význam přesahuje hranice Spojených států. Letošní ročník rozhodně patří k těm významnějším, o čemž svědčí více jak sto novinek představených u příležitosti PMA. I když větrné a deštivé počasí akci příliš nesvědčí, tak jak na konferenci, tak i na veletrhu je citelně více návštěvníků, než bylo v loňském roce.


Vstup do centrální haly

Konference: Změna je příležitost
Nedílnou součástí veletrhu PMA je i rozsáhlý šestidenní konferenční program, na jehož pořádání se kromě PMAi podílejí i DIMA, PSPA a další organizace. Zatímco v loňském roce většina přednášek rozpačitě hledala odpověď na otázku cože se to děje s fotografickým průmyslem, letos je vše jasné. Digitální fotografie v podstatě již zcela nahradila v masovém segmentu klasickou filmovou fotografii a to sebou nese obrovské změny v chování uživatelů. Prudce klesl nejen zájem o klasické fotoaparáty, ale i počet klasicky zaznamenaných a následně zpracovaných fotografií. Tyto změny provází krachy společností včetně těch největších a propady příjmů ze zpracování fotografií. I když se zaznamenává rok od roku více fotografií, zpracováno do tištěné podoby jich je méně a méně.


Přednáška PSPA

Na druhou stranu změny přinášejí nové příležitosti, nové trhy a nové produkty, které reflektují změny v chování fotografů. Letošní přednášky tedy rozhodně nepropadly skepsi či nostalgii po starých časech, ale byly zaměřené na budoucnost a nové příležitosti. Větší specializace profesionálních fotografů a trhu s ostřejší konkurencí, nové produkty u zpracovatelů, obrovský prostor pro nové služby určené pro přenos, sdílení a archivaci digitálních snímků či fotoaparáty se snazším ovládáním jsou jasné výzvy pro budoucnost. Bližší podrobnosti a informace o trendech trhu přineseme v průběhu příštího týdne v samostatných článcích.


Tak děti podívejte se - tohle je kinofilm. Kdo ví, k čemu slouží?

Veletrh plný novinek
Poslední dva týdny před veletrhem provázela doslova smršť novinek představovaných prostřednictvím Internetu. Největší množství nových produktů se logicky urodilo v oblasti digitálních fotoaparátů, ale výstava představuje i nové tiskárny, paměťové karty, příslušenství a dokonce i minilaby.


Vítejte na veletrhu!

Očekávalo se několik nových digitálních zrcadlovek a tato očekávání se naplnila. Do segmentu DSLR vstoupily společnosti Panasonic a Samsung s tím, že novinky představily i společnosti Canon, Olympus či Pentax. Navíc se hodně mluví o neoficiálních premiérách nových zrcadlovek od Fujifilmu (S4PRO) a Sony, ale na stáncích je nenajdete, takže veřejnost s nimi bude seznámena později v průběhu roku. Všichni tradiční výrobci také představili novinky v oblasti objektivů. Důraz je kladen zejména na stabilizaci obrazu, vyšší světelnost a velmi populární jsou i širokorozsahové zoomy.


Pentax a Samsung pěkně v zákrytu - inu spolupráce je spolupráce

Trochu překvapivě se na PMA objevilo opravdu hodně nových digitálních kompaktů. Výrobci si uvědomují, že přestože poptávka po kompaktech pomalu klesá, stále generují většinu prodejů, takže výběr nových modelů je obrovský. A co jsou největší taháky v kompaktní třídě? Rozhodně optická stabilizace obrazu, vyšší citlivost, větší rozsah zoomu a opravdu velké jasné LCD displeje. Navíc výrazně ubylo konstrukčních a designových extravagancí, takže nové kompakty jsou vesměs uhlazené, ergonomicky propracovanější a menší. Příjemnou novinkou je i příchod řady opravdu lehkých kompaktů pro každodenní nošení po kapsách.


U Nikonu aby kompakty lupou hledal ...

Ani oblast tisku a zpracování nezůstala mimo zájem výrobců. Hodně diskutovaný je nástup HP do oblasti samoobslužných kiosků s inkjetovým tiskem, nechybí nové tiskárny pro domácí tisk a to jak inkoustové, tak i termosublimační a k vidění je i několik nových minilabů. I když je nutno přiznat, že prostoru věnovanému klasickému chemickému procesu značně ubylo. Je to logické, hráčů na tomto poli ubylo a navíc v podstatě jediné dnes atraktivní řešení je plně digitální zpracování. Na klasickou krabičku filmu na PMA 2006 prakticky nenarazíte a nám se ji podařilo najít asi jen na pěti expozicích.


Termosublimace od Sony


Hodně diskutovaný kiosek HP. HP má respekt konkurentů!

Trochu jiný veletrh
Změny ve fotografickém průmyslu zasáhly pochopitelně i veletrh jako takový. Nejviditelnější změnou je absence Agfy, Contaxu a společnosti Konica Minolta, která ještě před měsícem figurovala v seznamu vystavovatelů. Její místo na poslední chvíli pořadatelé zaplnili doprovodným programem, takže KM na veletrhu už k vidění není, přesto svým náhlým ukončením fotografických aktivit rozhodně celý fotografický průmysl silně zasáhla. Diskuze o tom, kdo další by mohl ze hry vypadnout, jsou slyšet nejen v kuloárech, ale i při oficiálních jednáních. Navíc prázdných míst po expozicích, ze kterých se na poslední chvíli odhlásily menší společnosti, si nelze nevšimnout. Nedá se říct, že by se PMA nějak výrazně zmenšila, ale realita dnešní fotografie je drsná a na veletrhu je to poznat.


Kdopak asi nepřijel?

Nicméně jsou i společnosti, kterým se daří, nebo se o tom alespoň snaží přesvědčit návštěvníky PMA. Opravdu obrovské expozice letos mají Canon, Fujifilm a Kodak. Velkou plochu pro své produkty dále zabraly společnosti Apple, Casio, Epson, HP, Nikon, Noritsu, Olympus, Panasonic, Pentax, Sony, Samsung a Tamron. Zajímavou novinkou je přítomnost Applu, který pochopitelně prezentuje zejména svůj software Aperture. Výrazně vyrostla expozice Casia a Samsungu, což svědčí o zájmu těchto společností o fotobranži.


Expozice Applu s příhodnou prezentací

Jiný je veletrh i v tom, jak se společnosti prezentují. Zatímco v posledních třech letech se většina velkých vystavovatelů snažila prezentovat zejména komplexnost a šíři své nabídky, letos je kladen mnohem větší důraz na konkrétní produkty či řešení. Kdo může, prezentuje se zejména digitálními zrcadlovkami a profesionálními fotografy, kteří je používají. Zájem o DSLR mezi veřejností roste a navíc příslušenství v podobě objektivů, blesků, filtrů apod. skýtá prostor pro opakovaný nákup a tudíž i zisk. S tím souvisí i to, že z PMA zmizely hlučné show a nahradilo je živé studiové fotografování profesionálních fotografů. Obecně se dá říci, že profesionální a takzvané prosumer technice je věnován obrovský prostor a spotřební digitální kompakty většinou na stáncích musíte hledat. Naopak videokamery dostávají letos na některých expozicích nebývalý prostor.

Perličkou budiž speciální sekce PMA, ve které jsou soustředěny německé společnosti pod společným sloganem "Made in Germany". Najdeme v ní malé expozice zejména tradičních německých značek jako je Leica, Minox, Tetenal apod. Tak jak jsme zvyklí na Čínské, Taiwanské či Korejské sekce veletrhů zejména s výpočetní elektronikou, letošní PMA se může pochlubit německou sekcí oficiálně podporovanou spolkovou vládou a jeho ministerstvem obchodu. A mimochodem, čínská sekce také nechybí.


Mluvíte německy prosím?

Závěrem
Letošní PMA je přehlídkou toho, že fotografický průmysl se sice mění, ale rozhodně to neznamená jeho konec. Pro řadu společností současná krize poptávky po tradičních produktech a službách znamená velké problémy, ale jiné se chytají nové příležitosti. Navíc jasně ukazuje to, že doposud zavedené rozdělení světa na tradiční fotografické značky a ty ostatní přestává fungovat. Pentax poskytl kompletně svou technologii DSLR Samsungu, Olympus udělal to samé s Panasonicem a není žádným tajemstvím, že Sony odkoupilo to, co vyvinula Minolta za několik posledních desetiletí.

Zvykejme si na nový fotografický průmysl, nové silné hráče, nové produkty a nové služby. PMA 2006 je první velkou přehlídkou toho, co nová doba přináší. V následujících týdnech vám budeme přinášet informace, které zde přímo v Orlandu nasbíráme. Letošní ročník přináší v poslední době nezvyklé množství novinek představovaných až fyzicky na veletrhu, takže je opravdu nač se těšit. Souhrn všeho, co se děje na PMA, můžete najít na speciální reportážní stránce pma.idif.cz a již nyní se můžeme těšit na podzimní photokinu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: