PMA2006 - kam míří fotografický průmysl? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

PMA2006 - kam míří fotografický průmysl?

8. února 2006, 00.00 | Výstava PMA je jednou z nejdůležitějších světových akcí, kde se prezentují nejzajímavější novinky. Těšit se můžeme na nové produkty a technologie, které ovlivní další dění v oblasti digitální fotografie. Co nás čeká a jaké novinky můžete čekat v našem zpravodajství?

Výstava PMA je jednou z nejdůležitějších světových akcí, kde se prezentují nejzajímavější novinky. Těšit se můžeme na nové produkty a technologie, které ovlivní další dění v oblasti digitální fotografie. Situace letos sice nebude tak vypjatá, jako loni, kdy se v září nekonala Photokina v Německu, ale návštěvníci se zcela jistě nudit nebudou. Co tedy od letošní PMA 2006 můžeme očekávat?

PMAI - pořadatelská asociace
Pořadatelem PMA je Photo Marketing Association International (PMAI), nezisková organizace s více jak 80letou tradicí, která dnes sdružuje přes 20 000 členů z více jak 100 zemí. Kořeny PMAI jsou samozřejmě ve Spojených Státech, kde dnes sídlí i její ústředí a kde je jednou ročně také pořádána PMA jako výroční akce asociace. Nicméně působnost PMAI je dnes mnohem širší, a tak již několik let probíhají pod hlavičkou PMAI různé konference i v Evropě a Asii. Cílem PMAI je podpora a propagace fotografického průmyslu počínaje podporou prodejního kanálu, přes zpracovatelský průmysl, až po školící a vzdělávací instituce. Proto je členem PMA od roku 2004 i IDIF, který je vydavatelem našeho serveru.

PMA 2006 - veletrh
Od 26.2.2006 bude čtyři dny probíhat v Orlandu již 82 ročník veletrhu, představující veškerou spotřebí i profesionální fotografickou techniku počínaje fotoaparáty, přes techniku pro zpracovatele až po studiovou fototechniku či například fotorámečky. Ve srovnání s evropskou Photokinou v Německu, je PMA sice rozlohou výrazně menší, přesto na ní žádná globálně významná značka chybět nebude. Letos se navíc pořadatelé rozhodli opět využít obří haly OCCC (West Building) a všichni vystavovatelé budou soustředěni na jednom jediném místě. Pro ročník 2006 zatím potvrdilo svou účast přes 600 vystavovatelů a očekává se cca 20 000 návštěvníků. Známé je také již datum PMA 2007, která se bude konat 8-11.3.2007 v Las Vegas.
Výhodou PMA je i její termín konání, který ji přímo předurčuje k představování novinek pro nadcházející sezónu. Je tradicí, že většina vystavovatelů v rámci PMA představí nové produkty a poodkryjí tak budoucnost digitální fotografie. V loňském roce byly u příležitosti PMA představeny desítky nových digitálních fotoaparátů a podobně tomu bylo i v ostatních oblastech. Navíc PMA na rozdíl od Photokiny dává novinářům i návštěvníkům mnohem volnější ruku v seznamování se s novinkami, takže se můžete těšit na opravdu konkrétní první praktické zkušenosti našich redaktorů.
Na letošní PMA nebude chybět ani pavilón věnovaný takzvanému "Mobile Imagingu", tedy fotografii spojené s mobilními telefony. Novinkou bude pavilón “Build-Your-Own Kiosk”, kde se budou prezentovat výrobci hradware a software řešení pro samoobslužné kiosky, aby získali zpětnou vazbu od návštěvníků. Vzhledem k pomalému úpadku klasického zpracování fotografie se zejména v USA velmi sází právě na samoobslužné kiosky, kam stačí přijít s paměťovou kartou nebo mobilním telefonem a odejít za pár minut s hotovými fotografiemi.

PMA 2006 - konference
Kromě veletrhu nabízí PMA i velmi rozsáhlý konferenční program určený nejen pro členky PMAI. Program přednášek začíná již 23.2.2006 a do 1.3. představí na tři stovky řečníků na cca 200 seminářích a nabídne program nejen pro začátečníky, ale zejména pro profesionály z oboru. Mezi vynikající patří například trendové přednášky v čele s Official Business Session, kde letos bude přednášet Guy Kawasaki. Zakladatel a ředitel Garage Technology Ventures (investice do nových technologií) a fejetonista serveru forbes.com, který v době, kdy působil v Apple Computer Inc. měl zásluhy na úspěchu počítačů Macintosh. Na klasických keynotes představitelů nejrůznějších společností vystoupí Shigetaka Komori (Fuji Photo Film Co., LTD), Vyomesh Joshi (Hewlett-Packard Company), Phil Faraci (Eastman Kodak Company) apod.

Co nás čeká?
Mezi největší vystavovatele podle rozlohy stánku budou patřit Canon, Fuji, Kodak, Nikon, Olympus, Samsung, Pentax a překvapivě také Konica Minolta, která nedávno ohlásila odchod z oblasti digitální fotografie. Samozřejmě nebudou chybět ani ostatní výrobci digitálních fotoaparátů, objektivů, paměťových karet a jiného příslušenství.
Právě odchody a příchody vytvářejí nejvíce prostoru pro představení novinek. Spekuluje se o představení nové zrcadlovky Sony, která bude využívat bajonet, a možná i jiné technologie Konica Minolta a fámy se šíří i o nástupci Canonu 20D. Jisté je představení nové DSLR zrcadlovky od Panasonicu, která bude založena na standardu 4/3, který zatím používá pouze Olympus. A je to také Olympus, kterému chybí v porfoliu vyloženě profesionální DSLR. Dalším z nováčků v DSLR bude Samsung, který přiveze svou novou zrcadlovku GX-1S (což je však víceméně kopie Pentaxu *ist DS2).
Ani klasičtí výrobci jako Nikon by však nemuseli zahálet. Nikon stále nemá konkurenci pro Canon 1Ds Mark II a jeho reportážní zrcadlovka D2Hs by si také jistě zasloužila výměnu. V oblasti kompaktních fotoaparátů lze čekat klasický posun k větším displejům a vyššímu rozlišení. Uvidíme, zda-li se trend navyšování zpomalí, nebo se začnou objevovat nové kompakty s rozlišením 10 MPix (snímač s tímto rozlišením i velikostí pro kompakty již existuje).


Takto vypadá PMA těsně před otevřením

On-line zpravodajství
PMA je pro průměrného středoevropana přeci jen trochu vzdálená akce. Nicméně to rozhodně neznamená, že budete o novinky a informace z akce ochuzeni. Náš zpravodajský tým vyráží do USA 22.2. a bude přímo z místa přinášet ty nejaktuálnější informace a první praktické zkušenosti s novinkami. Protože zpravodajství připravují samostatně jak server Fotografovani.cz, tak i Digineff.cz, zřídili jsme pro vás centrální zpravodajskou stránku PMA.IDIF.CZ, kde můžete sledovat veškeré aktuální dění.

:: Oficiální web PMA 2006
:: Online registrace návštěvníků
:: Seznam vystavovatelů
:: Plánek výstavy

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: