PMA live: Sinar má novou 33MPix stěnu eMotion 75 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PMA live: Sinar má novou 33MPix stěnu eMotion 75

Sinar eMotion 75

6. března 2006, 00.00 | Švýcarský Sinar na PMA 2006 představil svou odpověď na nejvyšší model Phase One, který posunul rozlišení digitálních stěn na skoro 40MPix. Sinar se rozhodl pro trochu odlišný koncept. Které řešení je výhodnější?

Když Phase One na veletrhu PhotoPlus 2006 představil digitální stěnu P45 s rozlišením 39 MPix (7 216 x 5 412 bodů) překvapil tím nejednoho odborníka. Stěna používá CCD snímač s rozměrem 49,1 x 36,8 mm, což při daném rozlišení znamená velikost buňky 6,8 x 6,8 mikronů. Navíc tato stěna nabízí takzvaný 3S systém bezpečného ukládání fotografií. Stěna P45 znamenala nejen posunutí maximální rozlišení single-shot záznamu, ale i převzetí role novátora v oboru, kterým poměrně dlouhou dobu byl právě Sinar. Nicméně Sinar se nenechal na dlouho zahanbit a odpovídá uvedením stěny eMotion 75.

Sinar eMotion 75
Sinar u své nejvyšší stěny nabízí rozlišení 33 MPix (6 668 x 4 992 bodů) při rozměru CCD snímače 48 x 36mm. Snímač je tedy větší a rozlišení naopak nižší, takže velikost jedné snímací buňky je 7,2 x 7,2 mikronů. Sinar sice nabízí stejný rozsah citlivostí jako Phase One (50 - 400ISO), ale dá se předpokládat, že větší buňky budou poskytovat lepší kvalitu záznamu při horších světelných podmínkách.
Stejně jako Phase One i Sinar do nové stěny vestavěl obrovskou vyrovnávací paměť, konkrétně 6 GB. Ta umožňuje uložit až 160 snímků rychlostí 1,5 snímku za sekundu. Samozřejmě nechybí ani CF slot pro možnost přenesení fotografií na vyjímatelné médium. Mimochodem jeden snímek zabere v paměti úctyhodných 170 MB, zatímco u Phase One potřebujete v RAW formátu pouze 107 MB.


Phase One zatím těží ze své unikátní pozice na trhu

Závěrem
Sinar sice nepřekonal maximální rozlišení stěny P45 od Phase One, ale přesto představil srovnatelné řešení. Rozlišení 33 MPix jistě lze srovnat s 39 MPix a ve všech ostatních parametrech i funkčnosti jako takové je na tom eMotion 75 minimálně stejně dobře jako konkurent. Navíc se může Sinar pochlubit většími buňkami, které slibují lepší kvalitu záznamu.

Bohužel první dodávky plánuje Sinar až na srpen letošního roku, což dává Phase Onu celkem devítiměsíční náskok! Koneckonců na PMA nebyl Sinar eMotion 75 k praktickému vyzkoušení ani k dispozici. Až přijde eMotion 75 na trh, bude velice zajímavé sledovat, zda dají zákazníci přednost vyššímu fyzickému rozlišení či větším a citlivějším buňkám.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: