Střípky z PMA 2006 I. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Střípky z PMA 2006 I.

Stripky PMA

2. března 2006, 00.00 | Nabízíme vám tři zajímavé produkty, které nenajdete na velkých zpravodajských serverech či v nabídce velkých výrobců. Jde o drobné příslušenství, které vám může pomoci v každodenním životě s digitálním fotoaparátem. Dáte přednost deštníčku, stínítku či speciálnímu mini stativu?

PMA 2006 to nebyly pouze velké expozice hlavních tahounů fotografického průmyslu, ale i malé stánky společností z celého světa a dokonce i nejrůznějších inovátorů a vynálezců. Proto jsme se rozhodli vám kromě hlavních novinek v podobě digitálních fotoaparátů, kiosků, minilabů či objektivů představit i některé drobné příslušenství, které nás něčím zaujalo. Vítejte tedy u střípků z PMA

Deštníček pro váš fotoaparát
Pokud jste již někdy dostali chuť fotografovat za deštivého počasí, jistě jste narazili na problém ochrany fotoaparátu. Vodotěsných modelů je na trhu velmi málo a všem ostatním vlhkost natož přímo voda rozhodně nesvědčí. Použít vodotěsné pouzdro by bylo pochopitelně bezpečným a elegantním řešením, ale ochranná podvodní pouzdra často stojí stejně jako fotoaparát samotný a má ho k dispozici jen málokdo. Proto nás zaujal speciální systém s deštníčkem. Jde v podstatě o podstavec, který se přišroubuje do stativového závitu a jeho úkolem je držet miniaturní deštník. Výrobce nabízí několik velikostí deštníčků a držáků podle toho, na jak velký fotoaparát má být deštník použit. Deštník lze libovolně natáčet a posunovat v držáku, takže se s ním poměrně snadno manipuluje. Zároveň má držák svůj stativový závit, takže neomezuje ani v použití stativu.

Samozřejmě je otázkou, nakolik je použití malého deštníčku opravdu bezpečné, zejména pokud bude foukat vítr či bude silně pršet, ale myšlenka je to zajímavá. Navíc se deštníček dá použít i za slunných dnů místo sluneční clony. Tedy za předpokladu adekvátní polohy slunce.

Více informací najdete na http://www.popabrella.com.

Milosrdný stín
Nejde sice o žádnou novinku, takzvané hoody, či chcete-li stínítka, se vyrábějí již pěknou řádku let, ale na letošní PMA byla jejich nabídka opravdu neuvěřitelně pestrá. Problém s nechtěnými odlesky na LCD displeji za jasného počasí trápí většinu uživatelů a výrobci fotoaparátů se s ním přes veškerou snahu zatím příliš nevypořádali. Proto skládací stínítko, které se většinou pomocí samolepky či suchého zipu připevní po obvodu displeje, může výrazně zlepšit čitelnost displeje za letních dní. Konkrétní velikost, rozměr a cena se poměrně značně liší, každý si může vybrat přesně to, co mu vyhovuje. Pokud na cestách používáte i notebook, někteří výrobci nabízejí velká stínítka i pro notebook. Vše záleží pouze na vašich potřebách, vkusu a finančních možnostech.

Více informací najdete třeba na http://www.delkin.com či http://www.hoodmanusa.com.

Netradiční mini stativ
Na závěr dnešních perliček jsme pro vás vybrali netradiční mini stativ. Pokud fotografujete za špatných světelných podmínek nebo záměrně potřebujete využít dlouhý expoziční čas, je stativ v podstatě nezbytností. Nicméně nosit velký, neskladný a často i těžký klasický stativ není nic příjemného. Proto si fotograf často vystačí pouze s mini stativem, který například umístí na římsu, kámen či jiné místo a pomocí mini stativu pouze správně nasměruje fotoaparát. Ministativ se vejde do kapsy u bundy, je lehký a levný. Nevýhodou klasických mini stativů je jejich relativně malá stabilita. Pokud se k ní přidá ještě nešťastně umístěný stativový závit mimo těžiště fotoaparátu, je použití mini stativu takřka nemožné.

Zajímavé řešení tohoto problému jsme objevili v podobě mini stativu (45 gramů) s pružnými nohami, které je možné libovolně tvarovat. V případě nerovného povrchu tak můžete snadno kompenzovat potřebu různé délky nohou. Na rovném povrchu zase oceníte možnost široce rozkročit nohy mini stativu a vytvarovat je tak, že těžiště bude nízko a fotoaparát bude výrazně stabilnější. Navíc je tento mini stativ vybaven i miniaturní rychloupínací hlavou, takže manipulace s ním je o to snazší.

Více o mini stativu gorillapod najdete na http://www.joby.com.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: