Nikon představil novou verzi editačního software Capture NX - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Nikon představil novou verzi editačního software Capture NX

15. března 2006, 00.00 | Mezi záplavou zpráv o nových digitálních fotoaparátech by se mohla ztratit informace o nových verzích softwaru od Nikonu. Do již páté verze dospěl editační program Capture a novinkou je prohlížeč View Pro.

Mezi záplavou zpráv o nových digitálních fotoaparátech by se mohla ztratit informace o nových verzích softwaru od Nikonu. Do již páté verze dospěl editační program Capture a novinkou je prohlížeč View Pro.

Nikon Capture NX
Poměrně povedený software Nikon Capture sloužil až do své čtvrté verze. Slouží především pro editaci RAW souborů z fotoaparátů Nikon, čímž je zřejmě oblíbený nejvíce, ale dovoluje upravovat i klasické formáty jako je JPEG a TIFF. Nová verze se dočkala nejen re-designování pracovního prostředí a zlepšení stávajících funkcí, ale nechybí ani přidání nových funkcí.
Tou zřejmě nejzajímavější je U Point technology. Pomocí Color Control Point kliknutím na zvolenou oblast můžeme aplikovat řadu úprav, které se se vzdáleností ztrácejí, aby byl zachován přirozený vzhled přechodu. Jednoduchost těchto úprav nevyžaduje zkušenosti s prací s vrstvami, nebo maskováním. Tím je na rozdíl od Photoshopu práce v Capture NX jednodušší. Kontrolním bodem vymezíme oblast, kterou chceme upravovat (například obloha, kdy jedním kliknutím můžeme měnit její barvu), aby úpravy nezasáhly oblasti, kterým chceme nechat původní vzhled. Úpravy se aplikují na oblasti se stejnou barvou a jasem. Takto můžeme upravovat například odstín, jas, saturaci, kontrast, RGB kanály apod. Nastavit můžeme i velikost oblasti, kde se úpravy budou aplikovat s plnou intenzitou.

Podobně můžeme pomocí Black, White and Neutral Control Point upravovat tmavé snímky. Jednoduše nastavíme bod označující nejtmavší a nejsvětlejší část snímku. Poté označíme barvu nejbližší k šedé (nebo jiné zvolené barvě), abychom odstranili nechtěný barevný nádech. U Point technology také nabízí funkci odstraňování jevu červených očí.

Mezi nové funkce také patří korekce soudkovitého zkreslení, kreslení pomocí štětce, výběr pomocí lasa, přechod pro gradování efektů apod. Novinkou je také efektivní práce s historií úprav. Každá úprava se zapíše do seznamu úprav. Tyto úpravy pak můžeme odstraňovat, kopírovat atd. Capture NX umožňuje kdykoli vrátit zpět libovolný krok editačního procesu bez nutnosti vracet zpět jednotlivé kroky mezi vybranými úpravami.
Program bude dostupný v květnu tohoto roku za cenu cca 149 EUR pro operační systémy Windows 2000, XP, XP-64 a Mac OS X (ver. 10.2.8 a novější). Nikon Capture NX je kompatibilní s širokým spektrem zásuvných modulů filtrů nik Multimedia.

Nikon View Pro
Program umožní rychlé a efektivní prohlížení, výběr, organizaci a popisování velkého množství fotografií (JPEG, TIFF, RAW NEFF). Výhodou je rychlé zobrazení i snímků ve formátu RAW, pořízených fotoaparáty Nikon. Můžeme zobrazovat výřezy zobrazených snímků v místě zaostřovacích polí na 100% velikost. Samozřejmostí je i možnost nastavení režimu prohlížení snímků pomocí více náhledů, jednotlivých snímků apod.
Pro zachování efektivního workflow je rovněž možné provádět popisování snímků podle standardu IPTC, přenášet snímky pomocí FTP a tisknout kontrolní výtisky. Samozřejmě je zaručena i kompatibilita s Capture NX, do kterého můžeme snímky exportovat. Program bude dostupný pro Windows (XP, 2000) i Mac OS X (10.2.8 a novější) v průběhu května za cenu cca 49 EUR.

Shrnutí
Není tomu tak dávno, co se řešilo, zda-li Nikon bude údaje ve svých RAW formátech kódovat, čímž zhorší, nebo znemožní úpravu RAW souborů z fotoaparátů Nikon jiným výrobcům softwaru. Nakonec od tohoto odstoupil, ale z nového Capture NX je patrné, že chce konkurovat Photoshopu, resp. možnostem úprav RAW snímků s využitím stávajících nástrojů ve Photoshopu. Do nové verze Capture bylo přidáno mnoho nových funkcí od kreslení štětcem, až po možnost selektivního výběru pomocí lasa apod.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: