PMA live: Canon PowerShot S3 IS - o megapixel více s větším displejem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

PMA live: Canon PowerShot S3 IS - o megapixel více s větším displejem

28. února 2006, 00.00 | Již třetí generace stabilizovaného EVF ultrazoomu řady S od Canonu je na světe. Model PowerShot S3 IS nabídne vyšší rozlišení 6 MPix, stejný objektiv s 12x zoomem a optickou stabilizací obrazu a větší displej. Jaké jsou první zkušenosti?

Již třetí generace stabilizovaného EVF ultrazoomu řady S od Canonu je na světe. Model PowerShot S3 IS nabídne vyšší rozlišení 6 MPix, stejný objektiv s 12x zoomem a optickou stabilizací obrazu a větší displej.

Popis fotoaparátu
Oproti minulému modelu se rozlišení zvedne z 5 MPix na 6 MPix díky CCD snímači se stejným efektivním rozlišením a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost můžeme nastavit na ISO 50, 100, 200, 400 a nově také na 800. Pro fotografování můžeme aktivovat několik barevných filtrů pro živější barvy, sepia a černobílý režim. Ozvučené video sekvence s rozlišením až 640 x 480 bodů a frekvencí až 30 sn./s můžeme ukládat do formátu AVI. Maximální velikost videa je 1 GB. Během natáčení můžeme používat optický zoom a zvuk se nahrává ve stereo kvalitě.
Objektiv s dvanáctinásobným přiblížením má rozsah ohniskové vzdálenosti od 6 mm do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36 - 432 mm) a světelnost F2,7 - 3.5. Minimální zaostřovací vzdálenost je v klasickém režimu 50 cm. V makro režimu zaostříme od 10 cm a u super makro režimu Canon uvádí minimální vzdálenost pro zaostření 0 cm. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu.

Čas expozice se může nastavit od 1/3 200 s do 15 s (tento rozsah je dostupný v režimu priority času a v manuálním režimu). Oblast měření světla můžeme nastavit na celoplošné měření, celoplošné měření s důrazem na střed, nebo na bodové (vázané na zvolený bod AF, nebo na střed). Nabídka expozičních režimů zahrnuje kromě automatiky a scénických režimů také poloautomatické režimy s prioritou času a clony a samozřejmě také plně manuální režim. Pro ovlivnění výsledků automatiky máme k dispozici kompenzaci aut. Expozice o +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje max. rychlostí 2,3 sn./s.
Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo jej může nastavit uživatel pomocí předvoleb pro specifické druhy světla (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H a blesk). Nechybí ani možnost manuálního měření vyvážení bílé. Vestavěný blesk má udávaný pracovní rozsah na nejkratším ohnisku 50 cm - 5,2 m a na nejdelším 90 cm - 4 m. V makro režimu má mít rozsah od 30 cm do 50 cm (s nastavenou citlivostí na Auto). Výkon lesku je možno regulovat o +- 2 EV po 1/3 EV krocích.
Kromě EVF hledáčku nám k fotografování a prohlížení snímků slouží také LCD TFT displej na zadní straně s úhlopříčkou 2" a rozlišením 115 000 bodů. Pro pohodlnější fotografování je vybavený kloubem pro vyklápění a otáčení. Data se ukládají na paměťové karty SD / MMC. O přenos dat se stará USB 2.0, což umožňuje i přímý tisk pomocí PictBridge. Pro napájení byla použita čtveřice tužkových AA baterií. Rozměry těla jsou 113,4 x 78 x 75,5 mm a hmotnost bez baterie a karty je cca 410 g.

Shrnutí
Třetí generace stabilizovaných ultrazoomů řady S se dočkala nového snímače s vyšším rozlišením, i když změna z 5 na 6 MPix není až tak markantní. Nově také můžeme fotografovat s citlivostí až ISO 800 a zvětšil se výklopný displej (z 1,8" na 2"). Objektiv zůstal stejný a displej můžeme opět vyklápět a otáčet pro pohodlnější fotografování. Pro stávající majitele S2 IS se sice nejedná o revoluci, která by je donutila vyměnit své přístroje za novější model, ale pro nové zájemce o řadu S je to jistě příjemné osvěžení.

Praktické postřehy z PMA 2006
Na veletrhu PMA 2006 jsme měli možnost si na chvíli vyzkoušet nový model S3 IS a podle prvních zkušeností se subjektivně příliš neliší od posledního modelu S2 IS. Úroveň digitálního šumu se nezdá být o mnoho vyšší. Příjemná je poměrně rychlá odezva displeje, který by mohl mít vyšší rozlišení, ale i v tomto stavu je velmi dobře použitelný. Při namáčknutí spouště (pro zaostření) se zobrazování scény na displeji zastaví pouze na zlomek sekundy, což je poměrně dobré. EVF hledáček je subjektivně poměrně velký.

::Technické parametry Canon PowerShot S3 IS

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: