Konica Minolta šokovala odchodem z fotobranže - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Konica Minolta šokovala odchodem z fotobranže

Minolta RIP

20. ledna 2006, 00.00 | Je to zvláštní pocit psát nekrolog společnosti jako je Konica Minolta, nicméně poměry ve fotografickém průmyslu jsou neúprosné. Konica Minolta oznámila, že končí s veškerými aktivitami v oboru foto/video a to v podstatě už koncem března! Co bude s jejími produkty a službami dál?

Pamětníci dob nedávno minulých si jistě vzpomenou na dobrý zvuk značky Minolta na našem předrevolučním trhu. Minolta má v České republice stejně jako v zahraničí dodnes poměrně velmi slušnou uživatelskou základnu, i když její finanční výsledky nebyly již pěknou řádku let nejlepší. Přesto značka Minolta je pro její příznivce věcí často doslova srdečního charakteru, jak už tomu u těch méně masových bývá. Mít a používat Minoltu fotografa odlišuje a něco to o něm vypovídá. Koneckonců Minolta si v historii připsala řadu technologických novinek a třeba v oblasti autofokusu je do dneška jedničkou a její systémy používá třeba i Hasselblad. Prostě Minolta měla, má a už bohužel nebude mít svůj zvuk.

Kde se vzaly problémy?
Nevím, nakolik mám právo hodnotit manažerská rozhodnutí bývalého vedení Minolty, ale je poměrně zřejmé, že tou nejzásadnější chybou bylo zaváhání kolem přechodu na digitální technologii. Minolta měla jako jedna z první velmi slušné DSLR jako byla RD175 a psal se teprve rok 1998. Bohužel pak nepochopitelně na několik let přerušila jejich vývoj a výrobu. Kromě klasických fotoaparátů se soustředila na digitální kompakty a zejména EVF ultrazoomy s technologií AntiShake, které sice slavily úspěchy, ale celou společnost neuživily. Právě vnitřní struktura společnosti a její velké náklady ji dovedly na pokraj krachu v roce 2002.

Jepičí život koncernu Konica Minolta
Vše, co se děje kolem Minolty, je tak nějak překvapivé a náhlé. O problémech Minolty se vědělo dlouho, ale její faktický odkup Konicou přišel jako blesk z čistého nebe. I když to v roce 2003 vypadalo, že sice poměrně malá ale dynamická Konica může svým sloučením s Minoltou získat lepší postavení na trhu a pozvednout obě jména do výšin fotografické slávy, nepodařilo se. Již v okamžiku slučování došlo k rozdělení kancelářského (rozuměj velmi ziskového) businessu KM a fotografického (rozuměj problematického) zaměření do dvou nezávislých společností zastřešených holdingem. Hodně se spekulovalo o tom, jak to dopadne s názvem společnosti, protože Konica Minolta Photo Imaging Group je přeci jen trochu neprakticky dlouhé, ale nikoho tenkrát nenapadlo uvažovat nad životaschopností. KM představila dvě nové DSLR, nabízela dále kompakty a EVF, dokonce pokračovala v klasickém filmovém segmentu a samozřejmě měla zázemí sítě minilabů.
Bohužel svět fota je neúprosný a problémy s jeho přerodem má skoro většina společností. Dle všeho Konica Minolta tyto problémy neustála, a tak se mateřský koncern rozhodl k radikálnímu řezu.

Jak to bude dál?
Jednoduše řečeno Konica Minolta takřka okamžitě končí s veškerými fotografickými aktivitami. Své veškeré aktivity týkající se DSLR, objektivů a AntiShake technologie prodala společnosti Sony, se kterou nedávno oznámila spolupráci v této oblasti. Oficiální prohlášení není zcela konkrétní, ale podle našeho názoru Sony převezme technologii pod svou značku a značka Minolta zmizí z trhu. Vše k 31.3.2006.
Kinofilmové fotoaparáty a digitální kompakty skončí zcela bez náhrady, uživatelé budou smutně vzpomínat a třeba takový Panasonic má zřejmě důvod k oslavám. Servis by mělo opět převzít Sony od 1.4.2006.
V oblasti filmů a fotozpracovatelských služeb nebude konec značky Konica Minolta přeci jen tak rychlý, protože zde existuje řada dodavatelských závazků apod. Výroba filmů a papírů bude postupně dobíhat do konce března 2007 a samotné minilaby končí opět k 31.3.2006. Tiskové zpráva konstatuje, že servis stávajících minilabů převezme Noritsu, ale jakémkoli převzetí technologie či pokračování výroby není ani zmínka.
Konica Minolta prostě a jednoduše v podstatě za dva měsíce zcela ukončí veškeré foto aktivity. Divize kancelářské techniky se celá věc zřejmě vůbec netýká.

Je to tak velké překvapení?
Včerejší oznámení z Japonska šokovalo zřejmě celý fotografický svět a zřejmě ani své vlastní zaměstnance Konica Minolta příliš dopředu neinformovala. O práci přijde přes 3 700 lidí po celém světě a to velmi rychle. Na druhou stranu jde o vyústění dlouhodobých problémů a jako takové se dalo očekávat. Stejně tak jak skončila Agfa, stejně tak jak byl Nikon nucen ukončit prakticky veškerou výrobu kinofilmové techniky s výjimkou F6, a stejně tak jak se i velmi tradiční značky jako je Pentax či Olympus musejí vyrovnat s problémy na trhu, i Konica Minolta měla své zřejmě špatně řešené těžkosti. Rok 2006 bude rokem zlomovým a KM není jediná značka, která zmizí či bude pohlcena jinou. A důvod? Klasická technika umřela rychleji, než si kdokoli dokázal představit, poptávka po digitálních kompaktech radikálně klesá s naplněností trhu, konkurence je příliš ostrá a rozdíly mezi produkty minimální a hráčů na trhu je příliš mnoho. Nezbývá tedy než se smutně rozloučit s tradiční značkou Minolta a očekávat, co bude dál.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: