PMA live: Nikony řady L pro začátečníky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA live: Nikony řady L pro začátečníky

Nikony L

1. března 2006, 00.00 | U příležitosti veletrhu PMA představila společnost Nikon kromě jiných i tři nové modely pro začínající uživatele. Přestože jsou si na první pohled velmi podobné, rozdílů mezi modely L2, L3 a L4 je více než dost. Jak si vybrat mezi low-endy od Nikonu?

Nikon v rámci PMA 2006 inovoval prakticky kompletně svou nabídku kompaktních digitálních fotoaparátů. Nejnižší řadu tvoří modely L2, L3 a L4 s tím, že co se týče rozlišení snímače je nejvyšším modelem paradoxně L2 a nejnižším model L4. Mimochodem model L1, který také v nabídce Nikonu najdete, je zcela z jiného těsta a nabízí rozlišení 6 MPix v kombinaci s 5x optickým zoomem.

Společné technologie
Všechny tři modely jsou určené pro začínající, možná přesněji řečeno zcela laické uživatele. Všechny základní parametry jsou nastavovány plně automaticky a fotoaparát se snaží pomáhat i několika pokročilými algoritmy. Prvním je již poměrně dobře známý D-lighting neboli digitální blesk. Druhým je autofokus s vyhledáváním a prioritou obličeje, který zjednodušuje fotografování správně zaostřených portrétů a dalším je třeba odstraňování červených očí přímo ve fotoaparátu. I modely řady L přinášejí nové barevně odlišené a na ikonách založené uživatelské rozhraní.

Nikony CoolPix L2 a L3
Modely L2 a L3 se od sebe liší pouze rozlišením snímače, který má v obou případech úhlopříčku 1/2,5". Model L2 nabízí maximální rozlišení 6,0 MPix (2 816 x 2 112) a model L3 5,1MPix (2 592 x 1 944). Snímky se ukládají v JPEGu do 23MB interní paměti či na SD kartu, kterou je však potřeba dokoupit. Na rozdíl od vyšších modelů u řady L zůstal Nikon u klasického přenosu fotografií pomocí USB kabelu.
Objektiv je u obou fotoaparátů totožný. Nabízí 3x optický zoom při rozsahu 38 - 116mm se světelností F3,2 - 5,3. V makro režimu zaostří od 10cm v klasickém režimu pak od 30cm do nekonečna.

Expozice je řízena vždy automaticky. Kromě plné automatiky jsou k dispozici čtyři scéničtí asistenti a celkem 11 scénických režimů. Nechybí ani tradiční BSS, který Nikon dlouhá léta nabízí. Stejně tak balance bílé barvy nabízí pouze automatiku a přednastavené režimy. V sekvenčním režimu fotoaparát zaznamenává s rychlostí 1,7 snímku za sekundu. Ve videorežimu dokáže zaznamenat obraz v rozlišení 640 x 480 bodů s rychlostí 30 či 15 snímků za sekundu.
Příjemný je 2palcový LCD displej, který má však rozlišení pouze 86 000 bodů. O napájení se stará dvojice tužkových baterií či akumulátorů. Rozměry těla jsou 91 x 60,5 x 26 mm při hmotnosti 120 gramů.

Nikon CoolPix L4
Nejnižší model řady L logicky nabízí rozlišení snímače 4 MPix (2 272 x 1 704). Jinak snímač je stejně velký a snímky se opět ukládají pouze v JPEGu. Interní paměť má kapacitu pouze 10 MB, takže s nákupem SD karty je potřeba bezesporu počítat.
Objektiv má také 3x optické přiblížení, ale na rozdíl od vyšších modelů s rozsahem 38 - 114mm při paradoxně lepší světelnosti F2,8-4,9. Navíc i makro režim nabízí lepší minimální zaostřovací vzdálenost 4 cm, takže se dá říct, že nejnižší model má paradoxně z této dvojice nejlepší objektiv. Aby toho nebylo málo, může se model L4 pochlubit LCD displejem se 115 000 body při dvoupalcové úhlopříčce.
Nicméně model L4 má i svá omezení vůči lepším bratříčkům. Postrádá záznam zvuku u videa a hlasových poznámek, nemá sekvenční snímání a video umí zaznamenávat pouze rychlostí 15 snímků za sekundu.
Fotoaparát má rozměry 86,5 x 60,5 x 34,5 mm při hmotnosti 115 gramů.

Praktické zkušenosti
Všechny tři modely mají prakticky totožné tělo s malým gripem a výrazně zaoblenými tvary. Přestože výstupek pro úchop těla není nijak výrazný, díky celkové ergonomii těla je držení překvapivě příjemné. Model L4 bezpečně rozlišíte podle interního blesku umístěného vpravo nad objektivem, zatímco L2 a L3 mají blesk nalevo. Stejně tak rozdíl v jemnosti zobrazení displejů s různým rozlišením je na první pohled velmi dobře patrný. Nikon se rozhodl u všech svých novinek včetně řady L použít netradiční matně lakovaný povrch, který je příjemný na dotek, příliš netrpí nepříjemnými otisky prstů, a přesto působí zajímavým jakoby stříbřitým dojmem. Tato povrchová úprava není patrná z žádných oficiálních snímků, ale v praxi je opravdu působivá.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: