PMA live: DSLR od Panasonicu a další novinky pro 4/3 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA live: DSLR od Panasonicu a další novinky pro 4/3

Panasonic L1

27. února 2006, 00.00 | Společnosti Panasonic, Olympus, Sigma a Leica představily svoje dlouho pečlivě utajované novinky pro letošní rok určené pro příznivce 4/3 systému. Panasonic představil svou první zrcadlovku DMC-L1, Leica svůj první objektiv pro DSLR se 4/3 bajonetem a Sigma hned pětici nových objektivů pro tento systém.

Společnosti Olympus a Panasonic dlouho plánovaly a připravovaly slavnostní představení novinek pro 4/3 systém na letošní PMA. Kromě těchto dvou značek se nakonec tiskové konference zúčastnili i vysocí představitelé Sigmy a společnosti Leica, takže novinek pro uživatele 4/3 bylo více, než se čekalo.

Olympus E-330
Novinkou Olympusu, o které jsme již informovali dříve, je model E-330, který jako první přinesl plnohodnotnou možnost fotografování prostřednictvím zadního výklopného LCD do segmentu DSLR s výměnnými objektivy. Na tiskové konferenci prezident společnosti, pan Masaharu Okubo, veřejně oznámil, že nový live MOS snímač i takzvaný Mirror Box Unit (speciální hledáček E-300/330) vznikly v úzké spolupráci Olympusu s Panasonicem, což dalo tušit následující.

Panasonic DMC-L1
První digitální zrcadlovka značky Panasonic, které se dočkáme někdy v průběhu tohoto roku, má "překvapivě" po technologické stránce velice blízko k již zmíněné E-330. Používá stejný live MOS snímač s efektivním rozlišením 7,5 MPix. Před snímačem najdeme jak antiprachový ultrazvukový systém vyvinutý Olympusem, tak i zmíněný Mirror Boc Unit umožňující živý náhled na zadním displeji. Bajonet je pochopitelně stejně jako rozměr snímače (srop faktor 2,0X) definován standardem 4/3 a podporuje tudíž všechny objektivy Olympus či Sigma s tímto bajonetem.
To, čím se liší L1 od Olympusu, je provedení těla, které je postaveno na tradičních hodnotách analogových fotoaparátů Leica. Tělo je poměrně mohutné, magnéziové s tradičním Leica retro tvarem. I ovládání vychází z Leica tradice. Clona se nastavuje clonovým kroužkem na objektivu (co bude dělat uživatel s ne-Leica objektivem?), expoziční čas na voliči kolem spouště.
Fotoaparát podporuje externí blesky Panasonic a v jeho specifikaci se objevuje podpora nového formátu SD karet SDHC. Panasonic pro tento model vyvinul i novou verzi svého obrazového procesoru s označením Venus III.
Bohužel další technické podrobnosti Panasonic zatím tají a dokonce ani nezveřejnil očekávanou cenu přístroje. Jediné, co zaznělo na tiskové konferenci v tomto ohledu, bylo to, že rozhodně nebude levný!

Leica D 14-50mm F2,8 - 3,5 ASPH
Nový DMC-L1 bude dodáván v kitu s novým objektivem Leica. Ten byl vyvinut ve spolupráci společností Leica a Panasonic s tím, že bude vyráběn a prodáván výhradně Panasonicem. Zorný úhel tohoto setového objektivu bude odpovídat v přepočtu na kinofilm rozsahu 28 - 100 mm a je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S. Na přímý dotaz odpověděl zástupce Panasonicu, že objektiv je plně kompatibilní se standardem 4/3 a MEGA O.I.S. je uvnitř objektivu, takže jej lze použít na libovolné tělo formátu 4/3, ale při použití budou zatím blíže nespecifikovaná omezení.
Objektiv má na setový model velmi slušnou světelnost, i když od Leicy by se dala čekat i konstantní světelnost v plném rozsahu. Té se i přes poměrně velké rozměry a použití 16 čoček ve 12 skupinách včetně asférických členů nedosáhlo.

Sigma
Poslední, i když možná nejvýznamnější pro stávající uživatele, sérii novinek představila Sigma. Ta ke svým stávajícím třem ne příliš lákavým objektivům pro 4/3 systém během letošního roku přidá celkem pět novinek a z toho budou tři špičkové objektivy s fixním ohniskem. První přijde 30mm F1,4 EX DC. Následovat bude 18-50mm F2,8 EX DC, která paradoxně nabízí lepší světelnost než představená Leica.
Další dvě novinky jsou určeny pro milovníky makra. První je fixní ohnisko 105 mm s F2,8 a druhá pak 150 mm F2,8.
Poslední novinka je širokorozsahový 50 - 500mm F4,0 - 6,3. Všechny objektivy jsou vybaveny HSM motory a budou přicházet v uvedeném pořadí od února až do listopadu letošního roku.

Závěrem
PMA 2006 přinesla pro uživatele 4/3 systému řadu dobrých zpráv. Uvedení nových těl, široká řada nových objektivů a viditelně velmi úzká spolupráce Olympusu a Panasonicu. DMC-L1 zřejmě nebude fotoaparátem pro každého, ale spíš výstavním kouskem pro milovníky Leica stylu, ale vzhledem k tomu, že Olympus poskytnul Panasonicu prakticky všechny svoje technologie a naopak Panasonic výrobně značně podporuje Olympus, dá se očekávat urychlení vývoje 4/3 systému. To zřejmě reflektuje i Sigma, která konečně naplno rozjela vývoj objektivů pro tento standard.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: