Canon a 3 kompakty řady IXUS: elegantní, stabilizované, výkonné - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon a 3 kompakty řady IXUS: elegantní, stabilizované, výkonné

8. března 2006, 00.00 | Canon rozšiřuje svou řadu kompaktů Digital IXUS uvedením tří nových modelů. Digital IXUS 800 IS, Digital IXUS 65 a Digital IXUS 60. Novinky nabídnou povedený design (typický pro modely řady IXUS), rozlišení 6.0 MPixů a stabilizaci obrazu.

Trojice nových modelů designově zaměřené řady IXUS od Canonu v sobě kloubí příjemné tvary, kompaktní rozměry, vysoké rozlišení a v neposlední řadě též elektronickou stabilizaci obrazu. Novinky od Canonu navazují na úspěšné modely IXUS 50, 500 a iZoom, které kladly důraz na vzhled a luxusní "obal". Novinky určitě neudělají svému jménu ostudu. Kromě povedeného provedení však také nabídnou IXUS 60 / 65 / 800 IS též všechny - v této kategorii dnes důležité parametry, vysoké rozlišení a také optickou stabilizaci. Takže pojďme na ně.

Canon Digital IXUS 60 / 65

V případě prvních dvou modelů se jedná o velice podobné přístroje, které se však odlišují jen drobnými kosmetickými odchylkami, fyzickými proporcemi a také velikostí displeje. Rozměry a hmotnost IXUSu 60 jsou: 86 x 54 x 22 mm a 142 g. Displej zde má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 173 000 bodů. Rozměry a hmotnost IXUSu 65: 90 x 57 x 20 mm a 145 g. Displej dosahuje velikosti 3.0" (rozlišení je stejné jako u IXUSu 60). Daní za třípalcový displej IXUSu 65 je však absence optického průhledového hledáčku, který u modelu IXUS 60 nechybí. Těla obou kompaktů jsou z kovu. Barevné provedení "šedesátky" je stříbrné, u typu vyšší číselné řady použil výrobce příjemnou kombinaci stříbrné a černé barvy. Nově použitá funkce Image Inspection Tool umožňuje lepší kontrolu při náhledu snímků, bezprostředně po jeho vyexponování. Zobrazuje nově pořízený snímek a zvětšenou oblast obrazu, což usnadňuje kontrolu detailů. Zvětšenou oblast lze přesouvat mezi zaostřovacími body na libovolné místo v obraze.

Specifikace
Canon Digital IXUS 60 / 65 je vybaven CCD snímacím prvkem o velikosti 1/2.5" s rozlišením 6.00 MPix, fotografovat tedy můžete v maximální velikosti: 2 816 x 2 112 bodů. V případě citlivosti nabízí přístroj nastavit hodnoty: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Kromě fotografií můžete pořizovat videa se zvukem a to do VGA velikosti 640 x 480 bodů (s frekvencí 30 snímků za sekundu), 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (rychlost 60 snímků za sekundu). Obrazový procesor zde použil výrobce DIGIC II. Použitá optika má 3násobný optický zoom, rozsah ohniskové vzdálenosti se pohybuje od 5.8 do 17.4 mm (35 - 105 je ekvivalent 35mm kinofilmu) a světelnost objektivu je F2.8 - 4.9. Autofocus pracuje systémem 9-bodového měření a lze volit mezi ostřením: poměrovým, bodovým a nebo selektivním. AiAF a nabízí režimy: normální a makro. V normálním režimu pracuje AF od 30 cm do nekonečna, v režimu makro od 3 cm.

Funkce
Vzhledem k zaměření fotoaparátu, zde máme k dispozici pouze plně automatický režim nebo předdefinované scénické režimy. Digital IXUS 60 i Digital IXUS 65 nabízejí 16 režimů fotografování, například Ruční režim, v němž lze vybrat nastavení citlivosti, vyvážení bílé a další nastavení expozice (označení je trochu zavádějící, protože se ve skutečnosti jedná o režim známý u většiny fotoaparátů spíše pod označením "Program" - clona a čas se nastavují automaticky). Dále tu jsou například režimy Pod vodou (v kombinaci s volitelným vodotěsným pouzdrem), Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu (použití barevných efektů). Dále je k dispozici například režim s poměrem stran 16 : 9 (2 816 x 1 584 bodů). Měření expozice probíhá celoplošně, bodově nebo se zvýrazněným středem. Časy závěrky se pohybují od 15 sekund do 1/1 500 sekundy. V případě nastavení vyvážení bílé barvy můžete zvolit buď automatiku nebo některý ze 4 předdefinovaných typů - den, zataženo, žárovka, zářivka. Nechybí zde ani možnost volby manuální kalibrace WB. Blesk pracuje v pěti režimech: auto, zapnuto, vypnuto, pomocný záblesk a s redukcí červených očí. Jako rozhraní použil výrobce USB 2.0 (k dispozici je samozřejmě také AV výstup). Všechna data se ukládají na paměťovou kartu typu SD/MMC.

Canon Digital IXUS 800 IS

V pořadí třetí kompakt představuje koncepčně trochu odlišný model než v případě IXUS 60 a IXUS 65 s tím, že tento model tíhne ještě výrazněji k celkovému ještě reprezentativnějšímu vzezření ála model IXUS iZoom. Rozměry a hmotnost Canonu Digital IXUS 800 IS jsou: 90.4 x 56.5 x 26.4 mm a 165 mm. Displej má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 173.000 bodů. Tělo je opět z kovu. Barevné provedení modelu IXUS 800 IS použil výrobce též kombinaci stříbrné a černé barvy. Další podstatný rozdíl zde představuje použitá optika, která nabízí vyšší ohniskový rozsah než mají předchozí dva modely. Ten je 5.8 - 23.2 mm (35 - 140 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) a tedy 4násobný optický zoom. Odlišná je také světelnost objektivu. Ostatní funkce jsou, až na pár detailu (jako například expoziční časy) víceméně shodné.

Specifikace
Canon Digital IXUS 800 IS je vybaven CCD snímačem 1/2.5" s rozlišením 6.00 MPix, fotografovat můžete v maximální velikosti: 2 816 x 2 112 bodů. Citlivost lze nastavit na: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Obrazový procesor zde použil výrobce DIGIC II. Použitá optika má 4násobný optický zoom a rozsah ohniskové vzdálenosti 35 - 140 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). Světelnost objektivu je F2.8 - 5.5. Autofocus používá 9bodového měření a ostří v normálním režimu od 30 cm, v režimu makro od 2 cm. Digital IXUS 800 IS je vybaven stejnou technologií optické stabilizace obrazu jakou používají objektivy EF společnosti Canon ke snížení rozostření obrazu způsobeného chvěním fotoaparátu. Technologie IS přináší ostřejší fotografie snímané bez blesku při prodloužení expozičních časů (zvyšuje se také stabilita obrazu při fotografování v režimu Makro). Nový čip Canonu s procesorem IS řídí pohyby jednotlivých členů objektivu, poskytuje rychlou a přesnou korekci roztřesení (zpracovává 4 000 signálů za sekundu) a přispívá ke snížení spotřeby energie. V objektivu se čtyřnásobným optickým zoomem je použita Asférická čočka s Ultravysokým indexem lomu (UA), která umožňuje zachování tenkého profilu fotoaparátu. Expoziční časy se nastavují v rozmezí 15 - 1/1 600 s. Sekvenční snímání zde pracuje rychlostí 2.1 snímek / sekundu. Ostatní funkce IXUSu 800 IS (jako například scénické režimy, vyvážení bílé barvy, funkce blesku) jsou totožné s předešlými dvěma modely.

Závěr

Trojice nových kompaktů designově zaměřené řady IXUS, nabízí malé rozměry, vysoké rozlišení, stabilizátor obrazu a snadné ovládání. Mezi hlavní devízu přístrojů však patří reprezentativní provedení. Model IXUS 65 se navíc může pochlubit velkým 3.0" displejem. K modelu Digital IXUS 800 IS bude ve standardním balení dodáván software od Canonu: ZoomBrowser EX 5.6 (Windows), ImageBrowser 5.6 (Macintosh) pro organizaci a úpravu fotografií, filmů, prezentací a podobně a dále také aplikace PhotoStitch 3.1 pro vytváření panoramatických fotografií z několika snímků (Windows a Macintosh). Softwarový balík bude obsahovat i software pro úpravu fotografií společnosti ArcSoft, PhotoStudio.

:: Technická specifikace Canon Digital Ixus 60 a 65

:: Technická specifikace Canon Digital Ixus 800 IS

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: