PMA 2006: Nikon Coolpix S5/S6 luxus a Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA 2006: Nikon Coolpix S5/S6 luxus a Wi-Fi

7. března 2006, 00.00 | Také Nikon se nechce nechat zahanbit a prostřednictvím PMA sype z rukávu hned několik kompaktních novinek. Nyní se blíže seznámíme s dvojicí kompaktních aparátů, řady "S", kladoucích důraz na design. Jedná se o modely Coolpix S5 a S6, z nichž jeden podporuje bezdrátovou technologii Wi-Fi.

Společnost Nikon představila na veletrhu PMA mimo jiné také dvojici kompaktů řady Coolpix, s typovým označením S5 a S6. Jedná se o přímé nástupce modelů S3 a S4. Obě novinky jsou si velmi podobné a jde o přístroje, které vsázejí hlavně na úzký profil, kompaktní rozměry a luxusní design. Hlavní rozdíl Nikonu Coolpix S6 (oproti svému bráškovi S5) spočívá v podpoře bezdrátové technologie Wi-Fi - standard IEEE 802.11b/g (dosah je do 20 m). A dále disponuje model vyšší číselné šarže také větším displejem - s úhlopříčkou 3.0" (oproti 2.5" displeji, jenž má Coolpix S5). Jinak se jedná o shodné modely, které se kromě výše uvedeného liší pak již jen fyzickými proporcemi a velikostí interní paměti (viz odstavec dále). Novinky řady S nabízející kompaktní rozměry, vysoké rozlišení a jednoduché ovládání.

Základní popis

Nikon Coolpix S5 a S6 mají efektivní rozlišení 6.0 Mpix a objektiv nabízející 3x optický zoom. Data můžete ukládat buďto na paměťovou kartu typu SD/MMC nebo do interní paměti 21 MB (S5), respektive 20 MB (S6). Příjemně potěší také možnost výběru z 20 jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština. Coolpix S5/S6 nabízejí funkci digitálního audio záznamníku, který umožňuje nahrávat poznámky až do zaplnění paměti karty. Můžete si tak poznamenat hlasovou zprávu nebo přidávat k jednotlivým fotografiím krátké audio poznámky. Použitý displej má velikost 2.5" (S5) a 3.0" (S6) a rozlišení 115 000 bodů. Fyzické rozměry a hmotnost Nikonu Coolpix S5: 93 x 59 x 20 mm a 135 g. Fyzické rozměry a hmotnost Nikonu Coolpix S6: 100.5 x 60 x 21 mm a 140 g.

Specifikace

Nikon Coolpix S5 a S6 pracuje na základě CCD snímacího prvku o velikosti 1/2.5" s fyzickým rozlišením 6.18 MPix a efektivním 6.0 MPix. Fotografovat tedy můžete v maximální velikosti: 2816 x 2112 bodů. V dalších rozlišeních: 2 816 x 2 112 (Normal), 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Kromě fotografií můžete natáčet videa se zvukem a to v rozlišení 640 x 480 (při frekvenci 30 snímků za sekundu) nebo 160 x 120 bodů. Objektiv disponuje ohniskovým rozsahem 5.8 - 17.4 (35 - 105 mm je ekvivalent 35mm kinofilmu) a má tím pádem 3x optický zoom. Světelnost je F3.0 - 5.4. Autofocus pracuje systémem 11bodového měření scény a můžete ostřit buďto v režimu Normal (který pracuje od 30 cm) nebo v režimu Makro (ostřícím od 4 cm). Coolpix S5 / S6 je vybaven, stejně jako předešlé modely, funkcí Face Priority AF. Aktivováním této volby ostří AF s prioritou na portrér (tj. zvýraznění fotografované osoby za cenu potlačení pozadí).

Expoziční režimy

V případě expozičních režimů, nabízí S5 a S6 možnost fotografovat na plnou automatiku a dále předdefinované módy, které zahrnují: 4 režimy s asistentem scény, 11 klasických scénických režimů, hlasový zápisník, funkce BSS, expoziční BSS (obdoba expozičního bracketingu), barevné filtry a portréty. Zmiňovaná funkce BSS Best Shot Selector při stisknutí a podržení spouště vyexponuje sérii snímků (například 10), a poté automaticky vybere nejpovedenější fotografii (nejlépe expozičně vyváženou). Předdefinované režimy nabízejí možnosti: Party/Uvnitř, Pláž/Sníh, Východ slunce, Západ slunce, Noční krajina, Blízký záběr (Makro), Muzeum, Ohňostroj, Copy, V protisvětle a Panoramatické foto. Funkce Portrétu nabízí několik typů portrétů, například: Portrét (Face AF), Portrét, Noční portrét atd. Měření expozice probíhá celoplošně a můžete kompenzovat expozici v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích.

Výrobce dále slibuje vysokou operační rychlost obou aparátů. Od stisknutí tlačítka až po vyexponování prvního snímku by mělo dojít již za 0.8 s. Coolpix S5 a S6 jsou dále vybaveny funkcí "Blur Warning, která vás upozorní na potenciální hrozbu rozmazání snímků (indikace červené ruky na displeji). K dispozici je dále kromě klasického data a času také funkce časových pásem. Kromě optického zoomu je Coolpix řady S vybaven také 4x zoomem digitálním.

Využít dále lze funkce průběžného snímání, které pracuje ve třech režimech: Průběžné (fotografuje frekvencí 1.8 snímků / sekundu), Multi-Shot 16 (Rychlost 1.7 snímků / sekundu) a Nastavení časového snímání v intervalech (můžete například vyexponovat 3 snímky s intervaly 30 sekund). Výrobce implementoval do útrob dvojice novinek také (již dříve použitou) funkci D-Lighting, která vyrovnává podexponované fotografie tím, že automatický zjasní příliš tmavá místa na snímku (stíny, zákoutí a podobně). Automaticky upravenou fotografii zkopíruje a uloží jak ji, tak i původní - neupravený snímek. Vyvážení bílé barvy nabízí možnost automatického režimu, manuální kalibraci vyvážení bílé a nebo pět předdefinovaných režimů: Zataženo, Blesk, Stín, Žárovka a Zářivka. Interní blesk pracuje v rozsahu 0.4 - 4.0 metry (na nejkratším ohnisku), respektive 0.4 - 2.0 metry (na nejširším ohnisku) a nabízí předvolby: Automatika, S redukcí červených očí, Vypnuto, Vynucený záblesk a Pomalá synchronizace.

Shrnutí

Nikon Coolpix S5 a S6 představují klasickou dvojici kompaktních aparátů, které nabídnou příjemné rozměry, vysoké rozlišení a především ultra tenký profil a celkově malé rozměry. Na druhou stranu však nepostrádají žádnou z klíčových funkcí, typických pro tuto kategorii (kompaktů, s důrazem na co největší kompaktnost). Coolpix S6 navíc podporuje bezdrátový přenos skrze Wi-Fi technologii a nabízí velký displej 3.0". Oba přístroje by se měly na trhu objevit na přelomu února / března. Koncovou doporučenou cenu výrobce zatím nezveřejnil.

Praktické postřehy z PMA

Stylový design podtrhuje leštěný povrch, který na sobě nenechává příliš mnoho stop po užívání, jako jsou otisky prstů apod. Tělo fotoaparátu je velmi štíhlé a zároveň nezvykle široké, s čímž souvisí způsob držení. Grip je velmi tenký, ale je nezvykle řešený, díky čemuž se drží lépe, než jsme očekávali. Poměrně nešťastně byl umístěn ovladač zoomu na horní stranu, kde není příliš místa. Ovladač je velmi malý a zapuštěný pod povrch. Výhodou širokého těla je příjemně velký displej.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

:: Technická specifikace Nikon Coolpix S5 a S6

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: